Skocz do zawartości
Gmeru

[Poradnik] Kupować telewizor 3D czy jeszcze za wcześnie?

Rekomendowane odpowiedzi

Co do tematu wątku to mamy ważne wydarzenie, które powinno wymuszać wstrzymanie się z zakupem.

W USA jeszcze w grudniu do sprzedaży trafi ekran 3D f-my VIZIO, 65-calowy Razor XVT3D650SV LED, który nie wymaga aktywnych (drogich) okularów !

http://www.engadget.com/2010/12/16/vizios-65-inch-theater-3d-tv-with-passive-glasses-is-official/

zestaw wykorzystuje tanie okulary polaryzacyjne, jak te w większości kin w przeciwieństwie do droższych (i, według informacji prasowej, bardziej podatnych na ściemnianie i migotanie) aktywnych okularów, używanych dziś w większości telewizorów.
Edytowane przez janunio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony dorzucę co przeczytałem na innym forum w dziale "nowości" :

"Nowej generacji trójwymiarowy obraz ...

LG zaprezentował wczoraj w Pekinie nowej generacji trójwymiarowy obraz, który obiecuje usprawnienie wielu nadużyć tej technologii ...

Nowa technologia LG o nazwie FPR zmniejsza wielkość paralaksy w obrazie poprzez nową cieńszą jakość okularów.

W rezultacie, jak twierdzą liderzy firmy LG zmniejsza się przesłuch,

Obok LG nad nową technologią pracują również :

Skyworth, Haier, Vizio i Toshiba."

Więc sami producenci przyznają że ta technologia jest jeszcze niedopracowana, więc jeżeli o mnie chodzi ja jeszcze się wstrzymam z zakupem TV 3D, może za podobną cenę kupie porządny TV 2D.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tematu wątku to mamy ważne wydarzenie, które powinno wymuszać wstrzymanie się z zakupem.

W USA jeszcze w grudniu do sprzedaży trafi ekran 3D f-my VIZIO, 65-calowy Razor XVT3D650SV LED, który nie wymaga aktywnych (drogich) okularów !

http://www.engadget.com/2010/12/16/vizios-65-inch-theater-3d-tv-with-passive-glasses-is-official/

Ale to żadne wydarzenie, matryce z polaryzatorem z wybieraniem międzyliniowym znane są od lat.

Ich zasadniczy problem polega na utracie rozdzielczości pionowej o połowę, przy przekazie 3D, gdyż co informacja z co drugiej linii poziomej trafia do każdego oka. A pole prawidłowego widzenia 3D jest bardzo wąskie, po jego przekroczeniu pojawia się crosstalk. Do tego oko ludzkie jest bardziej wrażliwe na utratę rozdzielczości pionowej, niż poziomej. Mało tego, jeśli do takiego ekranu dostarczymy informację 3D w standardzie "side by side" to dostaniemy podwójną utratę rozdzielczości, zarówno w pionie jak i w poziomie.

Z sygnału potencjalnie Full HD, 1920x1080 otrzymamy 960 x 540 punktów. 960 robi się z powodu zastosowania "side by side", 540 od ekranu z polaryzatorem naprzemiennym.

To faktycznie "rewolucja" i "ważne wydarzenie". "Full HD" pełną gębą. To już wolę migotanie okularów aktywnych :D.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tematu,

odkryłem, że nawet w zapowiedziach nie ma nic ciekawego.

Zaś liczba premier załamuje.

roduceńci bojkotują 3D ?

Link do zapowiedzi:

Upcoming 3D Blu-ray Movies - 8 filmów, Głównie kreskówki, odświerzane klotlety z IMAX i jeden nowy film:

Piranha.

http://www.blu-ray.com/3d/

Tylko że te zapowiedzi musza bvyć baaardzzo stare bo dotyczą filmów już wydanych.

W przyszłym roku praktycznie wszystkie blockbustery od Warnera będą realizowane w 3D. Co do Sony Pictures chyba nie ma watpliwości. Nowi Piraci z Karaibów (premiera 11 maj 11) są kręcone oczywiście w 3D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co innego realizacja produkcyjna, a co innego zapowiedzi 3D BD na półce w sklepie.

Witryna blu-ray.com pokazuje co aktualnie i kiedy ma się pojawić w sklepach.

No i dramat. I tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie zaczynam nosić się z zamiarem wymiany TV (wstyd się przyznać, ale mam stary LCD Sony z 2008 roku)

Jaki wstyd? Mało jest takich co zmieniają TV co pół roku. Też mam Sony z 2008, W4000. Ale nadal świeci lepiej, niż te "rewolucyjne" technologie Led w modelach z 2010...

Tegoroczny EX500 z tradycyjnym podświetleniem też nie jest żadną rewolucją do modeli sprzed dwóch lat i późniejszych (4500, 5500).

A jak myślisz o 3D to Panas szykuje serię 30:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dramatem to jest oglądać film kinowy(2,4:1) 3D na 46".

Im wiekszy sukces kasowy w kinach, tym poźniej wychodzi na BD. Ale to chyba oczywiste, że kiedyś wyjdzie.

Czy ktoś sie spodziewa wydania BD 3D w momencie kiedy tłumy wala do kin, kiedy można to sprzedać jeszcze wcześniej w wersji BD 2D?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki wstyd? Mało jest takich co zmieniają TV co pół roku. Też mam Sony z 2008, W4000. Ale nadal świeci lepiej, niż te "rewolucyjne" technologie Led w modelach z 2010...

Tegoroczny EX500 z tradycyjnym podświetleniem też nie jest żadną rewolucją do modeli sprzed dwóch lat i późniejszych (4500, 5500).

A jak myślisz o 3D to Panas szykuje serię 30:)

konkretnie to w "salonie" mam KDL32U4000, więc szału nie ma, ze względu na konsolę chcę 40" poza tym TV już trochę służy, a w razie wymiany trafi do sypialni, bo 21" bańka już padła zupełnie. O TV 3D myślę... bo efekt jest świetny...

jeśli chodzi o Sony EX500 to one mają matrycę z Samsunga serii B (porównywałem pixele) - więc za cenę EX500 mam Samsunga serii C650 (czyli dobry wypasik)

Ale wracając do tematu: interesuje mnie czy ktoś widział sharpa z serii 4kolorowej 3D czyli 925 i ma porównanie z Panasem GT20 lub VT20?

Edytowane przez Luke Ry34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślisz ze jak sony ma matryce samsunga to ma cos wspolnego z samsungiem? Od zawsze wiadomo ze wszystko zalezy od elektroniki a ex500 jest tej samej klasy co c650. Roznice sa raz na korzysc ex500 a raz na c650. Zalezy czego szukasz.

Co do poradnika to mozna zrobic maly update filmow bo juz wyszlo ich jeszcze wiecej w ciagu paru dni!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EX 500 bije na głowę c650 jakością obrazu chodzi głównie o naturalność kolorów i to że każdy sony nie gubi szczegółów w ciemnych partiach obrazu gdzie Samsung nawet po kalibracji nic nie pokazuje .....

Czy wam się koledzy aby wątek nie pomylił?

Może chcieliście tu dyskutować: http://hdtvpolska.com/topic/21028-samsung-le40c650-a-sony-40ex500/ tylko się myszka omsknęła. Bo jeśli jednak nie, to zapewniam że nie ma żadnej różnicy pomiędzy EX500 i C650 w kwestii odtwarzania materiału 3D. Absolutnie żadnej.

Mało tego, nawet odnosząc się do powyższej wypowiedzi, można stwierdzić iż jest ona z księżyca. Oba modele pod względem odtwarzania detali w cieniach i naturalności kolorów są praktycznie identyczne po kalibracji. Oba mają identyczny problem dotyczący matryc PVA, to znaczy lekkie wachnięcie gammy pomiędzy 0 a 10IRE. Oba mają identyczny "dragging black". A to z tego prostego powodu, że są na identycznej matrycy. Zakładając poprawną kalibrację, nie ma pomiędzy nimi różnić w aspektach poruszonych przez Kolegę. Nie wiem skąd masz takie dziwne informacje, może jakieś źródło podasz? Różnice pomiędzy nimi są, w układzie kompensacji ruchu, w obróbce sygnału gorszej jakości, w odtwarzaniu multimediów i tym podobnych rzeczach, zależnych od elektroniki. Jeśli faktycznie masz coś na poparcie swoich tez, zapraszam do wątku z linka wyżej.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

konkretnie to w "salonie" mam KDL32U4000, więc szału nie ma, ze względu na konsolę chcę 40" poza tym TV już trochę służy, a w razie wymiany trafi do sypialni, bo 21" bańka już padła zupełnie. O TV 3D myślę... bo efekt jest świetny...

jeśli chodzi o Sony EX500 to one mają matrycę z Samsunga serii B (porównywałem pixele) - więc za cenę EX500 mam Samsunga serii C650 (czyli dobry wypasik)

Ale wracając do tematu: interesuje mnie czy ktoś widział sharpa z serii 4kolorowej 3D czyli 925 i ma porównanie z Panasem GT20 lub VT20?

Tu są testy i dokładne opisy wszystkich trzech:

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1287569264

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1285749683

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1274347515

i oczywiście wielu innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden post i będę kasował. To nie temat o dyskusji nad modelami 2D! Proszę przenieść się do odpowiedniego wątku a takowe są i to w sporej ilości w działach TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy np. do Sony EX500 można "coś" dokupić aby cieszyć się 3D? np. z nShow 3D? I analogicznie czy odtwarzacz blu-ray można w "coś" zaopatrzyć, aby odtwarzał filmy 3D?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy np. do Sony EX500 można "coś" dokupić aby cieszyć się 3D?

Nie można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toshiba planuje poszerzenie nowej rodziny bezokularowych ekranów 3D o większe modele. Telewizory o przekątnej 40 cali mają pojawić się w okolicach kwietnia 2011.

Czy kolega Gmeru dalej będzie jednak obstawał przy swoich pięciu latach?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toshiba planuje poszerzenie nowej rodziny bezokularowych ekranów 3D o większe modele. Telewizory o przekątnej 40 cali mają pojawić się w okolicach kwietnia 2011.

Czy kolega Gmeru dalej będzie jednak obstawał przy swoich pięciu latach?

Pozdrawiam

Widziałeś jak to świeci? To, że będzie na wiosne nie znaczy że się przyjmie (cena) i będzie dobrze świecić (jakość).

Ja dalej twierdzę że 5 lat.

Pierwszą plazme kupiłem po ok. 10 latach od wejścia na rynek pierwszego seledynowego Philipsa. Dopierio wtedy dawało się na niej coś pooglądać.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Panowie mam w domu Sony 25" z 1991r. Tak skończył właśnie 19 lat, wiele mam taki rocznic w tym roku.

Przygotowuje się do kupna nowego Led-a 46". Teraz po tym tekście gmeru jestem w rozterce.

Dam za telewizor ok.5000 zł i nic ponadto.

Czyżby to miałby być najtańszy model 3D ze strony skąpca.Czy to nie błąd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5tys to dużo więc i funkcja 3D się łapie. Zaraz przyjdzie wiosna a wtedy TV 3D będą jeszcze bardziej dostępne i w niższych modelach.

Toshiba planuje poszerzenie nowej rodziny bezokularowych ekranów 3D o większe modele. Telewizory o przekątnej 40 cali mają pojawić się w okolicach kwietnia 2011.

Czy kolega Gmeru dalej będzie jednak obstawał przy swoich pięciu latach?

Pozdrawiam

Pogadamy w kwietniu 2011 : > Będę pamiętał ;) Ja miałem OLEDa w domu przez pół roku już dawno temu, 2-3 lata temu. I co? I nic. Dalej nic nie ma. Był mały, bardzo mały. Tutaj mamy kolejne prototypy, które będą tylko co z tego? Nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.engadget.com/2010/12/29/lgs-lw6500-cinema-3d-tv-is-certified-flicker-free-launching-at/

To news o kolejnym ekranie 3D z pasywnymi okularami.

Nowa technologia zapewnia obraz 3D bez zakłóceń i migotania. Okulary ważą tylko 16g, są bardzo tanie, mogą być duże i mają być akceptowane przez osoby noszące okulary. Dodatkowo, ponieważ są bierne, nie wytwarzają żadnego pola magnetycznego i nie potrzebują ładowania akumulatorów. Dodatkowo nie wymagają synchronizacji z wyświetlanym obrazem, który może być z powodzeniem oglądany pod dowolnym kątem.

W tej sytuacji uznaję, że 3D z aktywnymi to już przeszłość.

Dowolny kąt oglądania to fundamentalna cecha nowej 3D.

Edytowane przez janunio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal uwazam, ze trzeba jeszcze poczekac z zakupem 3D. Ta technologia to tak jak walka Blu Ray vs HD DVD, ktora nie tak dawno wyciskala wsrod wielu z nas niezle starcia :-).

Okulary pasywne vs aktywne, z okularami czy bez okularow, oto pytania na najblizszy rok 2011. Mam nadzieje, ze w miedzyczasie OLED cos zaprezentuje i da wreszcie super obraz z extra trojwymiarowoscia.

Ja nadal nie toleruje jakosci dotychczasowego 3D. Wszelkie efekty uboczne, duszki, trgania itp to tylko meczarnia dla oczu. Jakosc obrazu tez taje poza efektem 3D wiele do zyczenia.

Pozdrawiam

braavoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VISIO właśnie udostepniła szczegółowy opis ich nowej technologii 3D.

Każde oko dostaje osobno 1080p. Odświerzanie 480 Hz.

Dwie pary okularów kosztują 45 usd.

To są okulary, jak wynika z opisu, migawkowe-aktywne "active-shutter glasses".

Pracują bez zasilania bateryjnego. Sterowane (zasilane ?) via BlueTooth.

linki do żródeł:

http://www.vizio.com/news/VIZIOLaunchesNEWXVTProSeriesofAdvancedHDTVTechnology/

Opis okularów w zakładce: akcesoria.

W sobotę relacja mojego znajomego mieszkańca Las Vegas z CES. Opisze nam jak to pracuje i jak to sie ma do konkurencji.

kluczowy fragment informacji VISIO:

FULL HD3D ™

Utilizing SENSIO® 3D technology to deliver 3D content over conventional 2D infrastructure, the new VIZIO XVT Pro Full HD3D TVs display stunning 3D content that the user can view with XpanD active-shutter glasses (sold separately). Unlike other 3D TVs that use passive stereoscopic imaging, VIZIO's Full HD3D TVs can display full 1080p video to each eye by rapidly alternating between the left-eye and right-eye images within the same visual space. The special active-shutter glasses, which communicate with the television over Bluetooth, then transform each lens from opaque to transparent in perfect synchronization with the images displayed on the TV, which allows for delivery of the full frame rate capable by the television for the ultimate 3D HDTV viewing experience.

Edytowane przez janunio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal uwazam, ze trzeba jeszcze poczekac z zakupem 3D. Ta technologia to tak jak walka Blu Ray vs HD DVD, ktora nie tak dawno wyciskala wsrod wielu z nas niezle starcia :-).

Okulary pasywne vs aktywne, z okularami czy bez okularow, oto pytania na najblizszy rok 2011. Mam nadzieje, ze w miedzyczasie OLED cos zaprezentuje i da wreszcie super obraz z extra trojwymiarowoscia.

Ja nadal nie toleruje jakosci dotychczasowego 3D. Wszelkie efekty uboczne, duszki, trgania itp to tylko meczarnia dla oczu. Jakosc obrazu tez taje poza efektem 3D wiele do zyczenia.

Pozdrawiam

braavoo

Niestety mam podobne odczucia. Od kilku dni zastanawiam się co kupić i nawet rozważałem opcję 3D i moje przemyślenia są następujące:

W przypadku LCD to w ogóle dramat w trzech aktach. Crosstalk zabija całą potencjalną przyjemność z oglądania. W zależności od firmy jest trochę lepiej, trochę gorzej, ale zawsze niedostatecznie. W przypadku plazm jest lepiej, ale nadal obraz pozostawia wiele do życzenia.

Problemem jest to że technika migawkowa uwypukla "zwykłe" wady obrazu i to mniej więcej dwukrotnie. Ogromnie rośnie judder, brak płynności w ruchu jest porażający przy prezentacji materiału w 3D. Problemy z definicją krawędzi obiektów i wszelkie artefakty też są bardzo uwypuklane. Do tego niestety obecne konstrukcje matryc plazmowych pod 3D, zachowują się sporo gorzej od swoich odpowiedników w 2D. Generują większe szumy PWM, mają problemy z bandingiem kolorów (gradacją) i z false contouringiem. Ostatecznie i z pełną świadomością wybrałem wersję 2D plazmy, pomimo że posiada ten model swój odpowiednik 3D i to wcale nie jakoś kosmicznie droższy. Kupiłbym ostatecznie już wersję 3D, bo w końcu lepiej mieć opcję niż jej nie mieć, ale tylko pod warunkiem, że telewizor ten nie dawałby gorszego obrazu w 2D. Ale ten warunek póki co nie jest spełniony. To tyle moich własnych przemyśleń. Może przydadzą się one komuś kto stoi przed dylematem wyboru, na ten przykład Panasonic G20 czy GT20. Różnica w cenie pomiędzy tymi modelami jest na poziomie 500zł. Ale niestety GT20 daje zauważalnie gorszy obraz przy "zwykłym" przekazie 2D w PAL i innych materiałach 50Hz. Gdyby nie to, to pewnie można by go rekomendować przy wyborze pomiędzy oboma modelami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VISIO właśnie udostepniła szczegółowy opis ich nowej technologii 3D.

Każde oko dostaje osobno 1080p. Odświerzanie 480 Hz.

Dwie pary okularów kosztują 45 usd.

To są okulary, jak wynika z opisu, migawkowe-aktywne "active-shutter glasses".

Pracują bez zasilania bateryjnego. Sterowane (zasilane ?) via BlueTooth.

linki do żródeł:

http://www.vizio.com/news/VIZIOLaunchesNEWXVTProSeriesofAdvancedHDTVTechnology/

Opis okularów w zakładce: akcesoria.

W sobotę relacja mojego znajomego mieszkańca Las Vegas z CES. Opisze nam jak to pracuje i jak to sie ma do konkurencji.

...

Hmm, zapoznałem się z materiałami i od razu wygląda że trzeba uściślić nieco Twoją wypowiedź. Okulary to zwykły model migawkowy, aktywny i z własnym zasilaniem. Nie wiem skąd wyciągnąłeś wniosek o braku zasilania. Różnica polega wyłącznie na sterowaniu, tutaj jest radiowo przez Bluetooth, a w innych telewizorach poprzez podczerwień. Innych różnic nie ma, przynajmniej nie na tyle, żeby alarm podnosić w kwestii "nowości".

Te tak zwane 480Hz, to marketingowa nazwa układu kompensacji ruchu. Rzeczywiste odświeżanie wynosi 120Hz, czyli typowo dla matrycy 3D.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie :

Czy są znane jakieś wiarygodne badania medyczne na temat ewentualnej szkodliwości dla wzroku okularów migawkowych. Żeby się nie okazało, że ci którzy będą często oglądali obrazy w tych okularach po kilkunastu latach będą musieli nosić silne okulary lub będą bardziej znerwicowani od tych co zrezygnowali z używania tych wątpliwych nowinek (ta uwaga dotyczy tylko okularów migawkowych 3D).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tematu,

odkryłem, że nawet w zapowiedziach nie ma nic ciekawego.

Zaś liczba premier załamuje.

roduceńci bojkotują 3D ?

Link do zapowiedzi:

Upcoming 3D Blu-ray Movies - 8 filmów, Głównie kreskówki, odświerzane klotlety z IMAX i jeden nowy film:

Piranha.

http://www.blu-ray.com/3d/

http://www.engadget.com/2011/01/03/disney-commits-to-at-least-15-blu-ray-3d-releases-for-2011-inc/

I kolejne zapowiedzi... a tych w tym roku będzie zapewne duuuużo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...