Jump to content
Sign in to follow this  
Gmeru

[Poradnik] Kupować telewizor 3D czy jeszcze za wcześnie?

Recommended Posts

logowstep.png

logoartykul1.png

Zbliżają się Święta i na pewno wielu z Was drodzy czytelnicy stanie przed wyborem zakupu nowego telewizora do swojego domu. Utarło się, że co roku w święta sprzedaje się najwięcej płaskich ekranów. W końcu każdy marzy o tym by zimowe wieczory spędzić także przed telewizorem oglądając np. swoje ulubione filmy, seriale, programy HD w topowej jakości.

Zeszły rok należał do tzw. LEDów a raczej do LCD z podświetleniem LED. Miało być ładnie i smukło i też tak było. Często niestety nie szło to w parze z jakością obrazu (było też często cienko :lol:) jednak dla dużej ilości osób to właśnie wygląd ekranu miał/ma największe znaczenie podczas wyboru w sklepie (pozdrawiam żeńską część kupujących). Kolejną rzeczą była możliwość podłączenia telewizora do internetu. Czy to drogą kablową czy bezprzewodową. Otwierało to drogę np. do wielu serwisów internetowych dostępnych wprost na ekranie naszego telewizora – także polskojęzycznych jak np. ipla, YouTube itp. W tym roku tematy te są nadal kontynuowane i ulepszane (szczególnie usieciowienie ekranów w polskie serwisy) ale doszedł jeden, znaczący przełom czyli technologia 3D.

W tym momencie zaczęły pojawiać się pytania wśród potencjalnych kupujących i zainteresowanych tematem. Dużo pytań. Czy warto kupować telewizor 3D? Czy telewizor 3D to jakiś specjalny telewizor i działa na nim też normalnie standardowy obraz 2D? Czy te okulary to zawsze są potrzebne? Itd. itd. itd. Czas w końcu wyjaśnić sobie po co tak naprawdę i czemu warto kupić telewizor, który będzie miał wbudowaną obsługę 3D. No właśnie…

Wbudowaną obsługę obrazu 3D a nie telewizor 3D. Wolę tak to nazywać. Wielu potencjalnych kupujących nie decyduje się na jedne z najlepszych ekranów na rynku od konkretnych producentów gdyż myślą: „Po co mi telewizor 3D? Wystarczy dobry 2D”. Tak naprawdę nie da się w tej chwili kupić topowego ekranu, który nie byłby 3D. Ta dodatkowa funkcja jest implementowana praktycznie zawsze, nawet do wielu telewizorów średniej klasy a na wiosnę 2011 będzie pojawiać się w coraz większej ilości nowych produktów aż w pewnym momencie każdy ekran będzie oprócz 2D także ekranem zdolnym wyświetlić obraz 3D. Przecież to bardzo podobna sytuacja do tej gdy na rynku były dostępne prawie tylko ekrany HD Ready a tylko najlepsze posiadały pełną rozdzielczość czyli Full HD. Czy dzisiaj na to zwraca się uwagę? Nie. Praktycznie każdy jest Full HD a przecież tyle się o tym jeszcze nie tak dawno pisało. Analogicznie jest teraz z 3D.

Oczywiście okulary są i będą potrzebne przez dłuższy czas. Fakt, że coś tam gdzieś tam zostało pokazane jako telewizor zdolny wyświetlić obraz 3D bez okularów (np. przez firmę Toshiba ale bardzo mała przekątna) jednak to dość odległa przyszłość. Bardzo odległa. Przecież nikt nagle nie przestawi producentów do zmiany standardu Blu-ray itd. skoro dopiero co pojawiła się nowa stereoskopowa technologia. Okulary będą i trzeba to zaakceptować bądź dać sobie spokój z 3D na najbliższe kilka lat. A może być ciężko...

dymek1.png

Od razu odpowiem też na zadane pytanie (i to nie po raz ostatni w tym tekście): czy warto? . Tak, warto a wręcz należy brać mocno pod uwagę kupienie w tej chwili ekranu przynajmniej 3D Ready by za pół czy za rok nie być w przysłowiowym… tyle :P . Druga połowa tego roku pokazuje, że materiału 3D przybywa i będzie przybywać wręcz lawinowo a już w tej chwili nawet w Polsce sporo się dzieje i jest co oglądać w 3D a raczej jest tego na tyle dużo by od czasu do czasu wykorzystać funkcję nowego ekranu. Podobnie jak funkcje sieciowe czy inne. Nikt przecież chyba nie spodziewa się, że w 3D będzie cała telewizja? Cała telewizja może i będzie kiedyś ale w HD bo to to jest główny kierunek rozwoju jakości telewizji. 3D to ma być miły dodatek, przerywnik od codziennego rutynowego oglądania zwykłej telewizji, która w dzisiejszych czasach nawet w HD nie robi już tak wielkiego wrażenia na wielu użytkownikach gdyż... się przyzwyczaili. 3D to atrakcja sobotniego wieczoru gdy zaprosimy znajomych na projekcję najnowszego kinowego filmu. Tak właśnie należało by postrzegać 3D. Super atrakcję dodatkową niedostępną w tej formie nigdy wcześniej w warunkach domowych.

pack1.png

Przykład zestawu do ekranów 3D Ready firmy Sony. Dopiero kupując transmiter i okulary telewizor 3D Ready stanie się pełnoprawnym ekranem 3D. Oczywiście w ofercie znajdują się także telewizory z wbudowanym transmiterem i okularami w zestawie.

philips3d.png

Podobne rozwiązanie posiada Philips jednak czy jest ktoś kto widział to na własne oczy?

:D

panassamsung.png

Firma Samsung, Panasonic, Toshiba, Sharp czy LG posiada w swojej ofercie telewizory z wbudowanymi transmiterami 3D. Nie ma możliwości kupna odbiornika 3D Ready

Historia 3D w Polsce czyli co już było i co będzie w 3D:

Nadawanie telewizyjne:

Kto jeszcze nie miał styczności z oglądaniem telewizji 3D np. z Telewizji n czy Cyfry+ czy w ogóle z satelity może za pierwszym razem być zaskoczony czemu po przełączeniu na kanał 3D zobaczy taki obraz:

telewizorcanal3d.png

tvnsport.png

Czemu widzimy dwa mniejsze ściśnięte obrazy koło siebie (side by side) albo czasami jeden nad drugim? Wynika to z tego, że nadawcy póki co nie są gotowi do nadawania 3D znanego z nośników Blu-ray (koszty) i zapewne przez długi czas własnie tak będzie wyglądać ta sytuacja. To coś w stylu 1080i przez satelitę zamiast 1080p znanego z Blu-ray. Stąd pomysł na nadawanie w takim formacie 3D przy czym użytkownik sam musi za pomocą ustawień menu 3D wybrać jaki format dociera do jego ekranu. Wtedy obraz zostanie scalony w jeden i użytkownik zobaczy obraz w 3D. Czemu więc napisałem, że to nie będzie najwyższa jakość? W konsekwencji takiego nadawania, rozdzielczość obrazu zostaje zdegradowana o połowę (dwa obrazy 960x1080, a nie "dwa" 1920x1080). Może aż tak bardzo tego nie widać gołym okiem ale obraz ma sporo mniej szczegółów niż w normalnym satelitarnym HD. Ale dzięki temu nadawcy mogą tanio i bez zmiany sprzętu (w tym też dekoderów satelitarnych) nadawać do domów sygnał 3D. Jednak moim prywatnym zdaniem jakość jest bardzo dobra i naprawdę dużo więcej do przeżywania np. emocji sportowych w 3D nie potrzeba.

nsportv2.png

Obraz po złożeniu dwóch ekranów (side by side)

Maj / Czerwiec 2010

Od tego momentu w Polsce pojawiło się 3D w telewizji. Fakt, że na papierze 3D telewizyjne jest trochę uboższe jakościowo od tego co możemy zobaczyć na Blu-ray 3D jednak w praktyce okazuje się, że efekt wart jest grzechu a zabawa jest naprawdę przednia!

logaplatformy.png

Cyfra+: Pierwsza w Polsce transmisja live w technologii 3D HD Wisła Kraków - Odra Wodzisław.

Cyfra+: Film Koralina i tajemnicze drzwi w 3D HD

Telewizja n: Finał Ligi Mistrzów w 3D

FTA czyli darmowy kanał dostępny wtedy np. na listach platformy N: Kanał Orange Sport i transmisja z rozgrywek tenisowych Rolanda Garrosa w 3D

Naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T):

Canal+ 3D test – mecz Wisła Kraków - Odra Wodzisław w technologii 3D. Emisja jest prowadzona w 3D HD 1080i (1920x1080) z debitem wideo na poziomie 12 Mbit/s (VBR) i dźwiękiem AC3 (2.0), 384 kbit/s.

Grudzień 2010:

Cyfra+: Barcelona – Real Madryt w 3D HD na CANAL+ Gol

Cyfra+: Zapowiedź, że niebawem będzie także gala bokserska w 3D HD

Cyfra+: Zapowiedź filmu Avatar 3D na Canal+ na styczeń

Telewizja n i TNK HD: Odpalenie pierwszej usługi/kanału 3D: nShow3D a w niej m.in.:

nshow3d.jpg

- Nowa usługa 3D zadebiutuje w sobotę 4 grudnia br. transmisją na żywo wielce oczekiwanego pojedynku organizowanego w ramach Europejskiej Unii Boskerskiej (EBU), pomiędzy reprezentantem Polski Albertem „Dragonem” Sosnowskim i Alexandrem Dimitrenko, broniącym tytułu mistrza Europy.

- Każdy dekoder platformy n jest przystosowany do odbioru 3D. Korzystając z telewizorów dostosowanych do odbioru obrazu 3D oraz specjalnych okularów, wszyscy abonenci platformy n uzyskają ekskluzywny dostęp do „trzeciego wymiaru rozrywki”, regularnej dawki koncertów, filmów, dokumentów i najważniejszych wydarzeń sportowych w 3D.

- Po wielkiej walce, nShow 3D planuje nadać dwie dodatkowe walki bokserskie w grudniu, koncert wszechstronnie utalentowanego i powszechne uznanego muzyka Jeana Michelle Jarre’a oraz transmisję na żywo meczy Ligi Mistrzów w 3D. Ponadto platforma n przygotowała świąteczną niespodziankę w 3D dla swoich abonentów na 24 grudnia br., na godz. 19:00.

Telewizja n, Cyfra+, TNK HD: TVP HD:

" 25 grudnia br. o godz. 17.30 zaprezentowany zostanie materiał w technologii 3D. Będzie to kilkuminutowy zwiastun filmu „Bitwa Warszawska 1920”, pierwszej polskiej produkcji fabularnej powstającej w technologii stereoskopowej, w reżyserii Jerzego Hoffmana i ze zdjęciami Sławomira Idziaka."

Podsumowując Rok 2011 to na pewno wysyp materiału w 3D w telewizji. Bo tylko telewizja masowa jest w stanie rozkręcić ten biznes na dobre podobnie jak było w przypadku HD!

Blu-ray 3D:

Najwyższą jakość 3D czyli Full HD 1080p dla jednego i drugiego oka uzyskamy puszczając film z dysku Blu-ray 3D posiadając oczywiście odtwarzacz Blu-ray z obsługą 3D.

bluraylogo3dpng.png

Polskie wydania Blu-ray 3D (oficjalna dystrybucja):

Alicja w Krainie Czarów [blu-Ray 3D + Blu-Ray]

Klopsiki i inne zjawiska pogodowe [blu-ray 3D]

Opowieść wigilijna [blu-Ray 3D + Blu-Ray]

Piorun [blu-Ray 3D + Blu-Ray]

Pirania [blu-Ray 3D] (styczeń 2011)

Resident Evil: Afterlife [blu-Ray 3D] (styczeń 2011)

Sezon na misia [blu-Ray 3D]

Straszny dom [blu-Ray 3D]

Wydania 3D ale dołączane na wyłączność do konkretnych odtwarzaczy Blu-ray sprzedawanych w Polsce:

Avatar 3D

Epoka Lodowcowa 3 3D

Koralina i tajemnicze drzwi 3D

Potwory kontra obcy 3D

Polskie sklepy internetowe mają m.in. dodatkowo:

Delfiny i wieloryby [blu-Ray 3D + Blu-Ray]

Dinosaurs Alive! [blu-Ray 3D]

Grand Canyon Adventure: River at Risk [blu-Ray 3D]

Perła oceanów [blu-Ray 3D + Blu-Ray]

Rekiny [blu-Ray 3D + Blu-Ray]

Wild Ocean [blu-Ray 3D]

Wydania zagraniczne:

Jeżeli jednak ktoś zna język angielski i potrafi robić zakupy za granicami naszego kraju w sklepach internetowych np. jak Amazon (w UK jest np. darmowa przesyłka do Polski) to będzie w dużo lepszej sytuacji. Filmów jest naprawdę dużo a co chwilę wychodzi jakiś nowy tytuł. Niżej praktycznie pełna lista filmów dostępnych aktualnie albo mających wkrótce premierę w 3D:

tytuly3d.pngbluray3d.png

Co jeszcze oprócz telewizji i filmów Blu-ray 3D?

Konsole: Playstation 3 / X360

Tutaj prym wiedzie PS3 a X360 jest tylko z okazji dwóch gier w 3D: Avatara i Call of Duty: Black Ops. Już od dłuższego czasu na PS3 dostępne są pierwsze gry w 3D. Nie dawno pojawił się także update gdzie konsola uzyskała możliwość odtwarzania filmów 3D na Blu-ray. Blu-ray'a już opisałem, sprawdźmy zatem jak wyglądają gry. Na prawdziwy wysyp porządnych tytułów trzeba jeszcze poczekać. Zapowiedziano przecież m.in Killzone 3 czy Uncharted 3: Drake's Deception a o wielu zapewne jeszcze nie wiemy. Na razie możemy zakupić kilka prostych pozycji ale też kilka poważniejszych w sklepie PlayStation Store oraz kilka tytułów sklepowych z najwyższej półki jak Gran Turismo 5 czy Call of Duty: Black Ops. Co ciekawe gry są w 3D i nie musimy już ręcznie składać obrazu side by side jak to bywa w przypadku gier na PC. Jednak zdarza się, że w menu mamy sporą ingerencję w efekt jak np. w GT5 jednak nie jest to plus: aby uzyskać porządny efekt 3D trzeba się sporo namęczyć. Lepiej gdy użytkownik ma tylko opcję: ON/OFF.

Jednak sam efekt stereoskopii jest super i to w grach widzę największą przyszłość dla 3D. Wrażenie głębi jest ogromne a każdy typ gry dostarcza odmiennych wrażeń. Czy to wyścig czy strzelanina - odczucia są diametralnie różne. Polecam zagrać sobie też np. w Wipeout'a HD 3D albo w MotorStorm 3D Rift.

gt5menu.jpg

Menu Gran Turismo 5

granturismo53d.jpg

Gran Turismo 5 3D

Komputer stacjonarny (najlepiej mocny!)

Skoro jesteśmy w temacie gier to jeszcze parę zdań na temat PC. Napisałem mocny gdyż to na komputerze w tej chwili możemy uzyskać najlepszą grafikę w 3D w najwyższych rozdzielczościach co raczej dla konsol tej generacji nie będzie osiągalne. Szczególnie, że sporo gier jest multiplatformowych w tej chwili, więc jest w co pograć.

Pierwszą oficjalną grą dedykowaną pod 3D, którą można kupić jest Avatar (szkoda, że średniak). Bez żadnych kombinacji w menu dostajemy możliwość odpalenia gry w 3D w dodatku z dużą możliwością regulacji głębi (ile nasze oczy wytrzymają tyle jedziemy z suwakiem). Efekt jest fantastyczny ale wszystko zależy jak długo damy radę tak grać.

avatar1l.jpg

avatar2li.jpg

avatar3r.jpg

Kolejny sposób to Nvidia i sterownik 3DTV Play, okulary itd. Jest tylko jeden, drobny problem: dostępność tych sterowników. O ile do Blu-ray 3D wszystko jest dostępne o tyle póki co jeszcze nie wypuszczono do sprzedaży sterowników pod gry. Można je nabyć tylko drogą kupna całego zestawu 3d Vision (okulary, PC itd). Miałobyć w listopadzie ale nie ma.

geforce3dvisionsplash.jpg

Jeszcze inna droga to np. kupienie specjalnych sterowników chociażby IZ3D, które przerabiają każdą grę na sibe by side. Efekt? Dla mnie bomba. Need fot Speed Shift z kabiny wygląda tak realnie jakbyśmy siedzieli w kabinie :D Więc info tutaj: Sterowniki IZ3D

iz3d1.jpg

Konfiguracja IZ3D

iz3d2.jpg

Street Fighter 4 3D

Konwersja 2D > 3D

A jeżeli kupując telewizor z obsługą 3D, nadal użytkownikowi będzie mało materiałów 3D to można skorzystać w konwersji 2D do 3D. O co chodzi?

Takie firmy jak np. Sony, Samsung czy od nie dawna Panasonic (najnowsze modele plazm) oferują w swoich produktach funkcję przetwarzania obrazu 2D do 3D. Procesor w telewizorze jest na tyle mocny, że przy pomocy kilku algorytmów (różne sztuczki ;) ) jest w stanie spowodować by nasze oczy odniosły wrażenie, że widzą obraz, który posiada głębię. Najlepiej efekt ten jest widoczny na bardzo dobrym materiale HD, ba najlepiej nadają się do tego najróżniejsze dema na Blu-ray. Im lepsza jakość obrazu tym efekt będzie lepszy. Odpalając jakiś program w 2D musimy wejść w menu 3D a tam znajdziemy kilka ustawień symulowanego trybu 3D.

demoj.gif

Przykładowe menu z modelu HX900 marki Sony

Jak widać po zdjęciu obraz może być bardziej lub mniej rozjechany. Im bardziej tym efekt 3D będzie lepszy ale i nasze oczy mogą się nieco szybciej męczyć. Na filmach Blu-ray czy demach efekt głębi jest naprawdę widoczny i nie jest to żadna bajka. Najmniej nadaje się to do zwykłej telewizji SD. Tutaj w sumie szkoda czasu na zabawę. Podobnie jak przy prawdziwym 3D tak i tutaj trzeba dostarczyć najwyższej jakości źródło by obraz i efekt zrobił na nas wrażenie. Fajnie, że firmy zdecydowały się na taką funkcję gdyż nawet zwykłe materiały mogą nabrać większej głębi i przestrzenności w stosunku do prawdziwego materiału.

Podsumowanie:

tv3dpng.png

Spodziewaliście się drodzy użytkownicy kolejnego poradnika dotyczącego kupna telewizora na Święta? O nie. Całe forum HDTVPolska to jeden wielki poradnik gdzie można znaleźć setki subiektywnych opinii co jest lepsze a co gorsze. Ale jeżeli spodziewaliście się odpowiedzi czy warto kupić telewizor LCD lub Plazma ale z obsługą 3D to zdecydowanie muszę odpowiedzieć: TAK wręcz trzeba kupić telewizor z taką funkcją gdyż bardzo szybko odczujecie, że można było to mieć a wy daliście przysłowiowego "ciała" gdyż myśleliście, że przecież nie będzie wam potrzebne to całe 3D. Rok 2011 będzie rokiem 3D, także w Polsce. Więc decydując się teraz na wydanie większych pieniędzy na płaski telewizor (z wyższej półki), nie można popełnić błędu i na dzień dobry być do tyłu z technologią. Jak kupować coś dobrego to musi być z 3D.

A czy warto wymienić obecny TV HD, który nie tak dawno w końcu kupiliśmy?.... to już inna sprawa i inna dyskusja ;) chociaż stwierdzenie, że nie, będzie całkiem dobrą odpowiedzią. W końcu to póki co dodatek (ale jaki :) ) na nudne wieczory albo dodatkowa atrakcja.

Gmeru

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze czytam ten, jakże ważny post = MANIFEST ! Gratuluję Gmerowi bo porwał się na dzieło wielkie.

Że Ci się chce jeszcze ?

Dorzucę swoje 3 gr.

[1]

Dziś ekran to ich mnogość w rozbiciu na funkcjonalność;

- Saloon szpan - max wymiar dla szpanu - wszyscy bawią się i tylko rozmiar na dziędobry ma znaczenie, potem bez znaczenia,

- studio ( pozycja nowość ) - pomieszczenie dla HD Fana jakość ekranu do kwadratu i na maxa - EXTRIME HD !

- sypialnia ; byle co aby dało się wyłączyć matrycę i dźwięk koił do snu treścią,

- kuchnia; POLSAT koniecznie, rozmiar/jakość bez znaczenia,

- pokój dziecka, gimnazjalisty (to on dominuje forach) 32" LOW END,

- młody pracownik (ew. głowa młodej rodziny); LAP TOP 17/21" HD; bo myśli, że w HD ogra nowym kaflem resztę świata ! Zwykle po trzech m-cach ma tak zabagnione kodeki, że odpuszcza koncepcję.

- pokój dziecęcy - byle co bo tamże treść, czyli bajki/kreskówki i tak są tam narzędziem do sterowania / temperowania / edukowania itp. itd .... HD TV tam nie mieszka.

pozdro

TXT Gmera w czytaniu

O którym z w/we TV pisze autor ?

Wasz wybór.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś tam jeszcze dopisałem więc warto odświeżyć. Pewnie, że się chce ; ) Jeszcze by się przydało z 5 testów BD ale doba za krótka : / Ale będą będą ;)

Całkiem trafnie to wypisałeś :D:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to może gawiedź dowie się wreszcie co to jest 3D i z czym to się je :rolleyes: . Gratulacje ... świetne opracowanie.

Z moich obserwacji wynika, że ludzie czasami wręcz boją się kupować telewizory 3D myśląc, że normalnego obrazu 2D nie da się na nich oglądać. Mam głęboką nadzieję, że ten poradnik to zmieni.

Pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja mojego kolegę przekonałem na taki zakup:http://www.electro.pl/produkt-PANASONIC_Telewizor_plazmowy_PANASONIC_TX_P50V20E_28gwarancja_Panasonic_Polska_29_2B_uchwyt_i_montaz-242118,13.html

Z wysłką do niego 5200 i we wtorek będzie miał go już na ścianie.... A wahał się ładnych parę tygodni, w końcu go namówiłem i flaszkę zarobiłem. Wcześniej oglądał 50VT, ale okularom powiedział zdecydowanie NIE!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja nie kupuję 3D, mi się nie spieszy, nie ma ciśnienia lubię 2D.

Ale artykuł bardzo ciekawy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od kwietnia technologia 3D nie zmieniła się.

Pozdrawiam,

I długo się jeszcze nie zmieni.

Dlaczego?

Bo do TV 3D bez okularów potrzebne będą nowe (czytaj: bardzo drogie, szczególnie w dużych przekątnych) panele.

Do "dzisiejszego" 3D producenci stosują identyczne panele LCD i PDP jak w werjach 2D.

Dlatego jak ktoś chce czekac jeszcze 5 lat ... bardzo proszę. A ja przez ten czas będę ciszył się obrazem 3D. Zgadzam się z Gmerem ... okazjonalnie ... z tym wiekszą przyjemnością.

Sex 10 razy dziennie przez rok z najwspanialszymi laskami na świecie też się szybko znudzi ... albo nie da się rady :blink::lol: .

Mam TV 3D ze dwa tygodnie i w tym czasie obejrzałem jedynie Avatara 3D, pomimo że filmów 3D z list zamieszczonych powyżej posiadam znacznie więcej. I w tym czasie obejrzałem kilka filmów 2D ... gdzie wczoraj na tapetę poszedł Alien i Aliens :rolleyes: . BTW realizacja HD znakomita, szczególnie w części drugiej.

Pierwsza zasada: nie dajmy się zwariować.

Jeśli samochód, który kupuję potrafi jeździć 250 km/h i rozpędzać się do setki w mniej niż 5 sekund to nie znaczy automatycznie że mam się zabić na pierwszym zakręcie.

Pozdro

Edited by pmcomp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Artykuł świetny. Myślę, że szczególnie pomocny dla tych mało wtajemniczonych lub wcale niewtajemniczonych. Pewnie będzie teraz troszeczkę mniej tych najbardziej podstawowych pytań (o ile ludzie do tego tekstu dotrą :D).

A fakt jest taki: jak ktoś ma już cienki telewizor, to szybko go nie zmieni. Chyba, że jakiś kasiasty fan technologii. :rolleyes:

Dzięki za włożoną pracę. ;)

Edited by misiaczek

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja mam pytanko, bo tak dobry jak Ty nie jestem w 3D i mnie średnio to pociąga, dobre 2D jest piękne, a męczyć mi się nie chce przy 3D.

Czy filmy na blu-ray osiągnęły jakiś standard, czy wychodzą (będą) wychodzić w jakiś rożnych technikach?

Po wypowiedzi jednego tutaj z kolegów, wychodzi jakby 3D`był przymusem jakimś, a to raczej błędne nakłanianie ludzi, ja mówię nie ma co w to wchodzić, mnie nie powala, zobaczymy za dwa lata jak będzie, wolny rynek każdy zrobi jak uważa, ale nie na siłę!

"Sex 10 razy dziennie przez rok z najwspanialszymi laskami na świecie też się szybko znudzi ... albo nie da się rady"

to ja wybieram tą opcję, jest lepsza niż 3D wszystko widzę i z każdej strony, no może nie te 10 razy dziennie :)

Starość nie radość a młodość nie wieczność

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja mam pytanko do znawców, może ktoś testował. Znalazłem takie oto info na forum Xtreamera

notice all of the threads on this topic have been closed, with the final word being "No Xtreamer does NOT support 3D movies". Well I'm here to tell you that yes, it does. I've been watching Half SBS 3D movies for months now.

SBS 3D is when the left and right images are displayed side-by-side on screen and you select SBS mode on your 3DTV which mixes the two together, creating a single stereoscopic image (link). These work perfectly on my Xtreamer Mk1.

3D movies I have watched using Xtreamer:

Coraline

Cloudy with a Chance of Meatballs

How to Train Your Dragon

Shrek 1, 2 and 3

Avatar

A Christmas Carol

This Ain't Avatar XXX

It should be noted that Xtreamer only supports Half SBS. It is incapable of playing back Full SBS.

I hope some of you find this info useful

Maybe nice to put on the box: Capable of displaying half-3D :)

As said 1.3 is certainly capable of displaying SBS 3D, 1.4 is needed for bluray iso's bacause of the bandwith it takes.

Great feature. (Just tested some SBS mkv's)

Cała dyskusja tu:

http://forum.xtreamer.net/topic/17521-the-xtreamer-is-able-to-support-half-sbs-3d-movies/

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja mam pytanko, bo tak dobry jak Ty nie jestem w 3D i mnie średnio to pociąga, dobre 2D jest piękne, a męczyć mi się nie chce przy 3D.

Czy filmy na blu-ray osiągnęły jakiś standard, czy wychodzą (będą) wychodzić w jakiś rożnych technikach?

Po wypowiedzi jednego tutaj z kolegów, wychodzi jakby 3D`był przymusem jakimś, a to raczej błędne nakłanianie ludzi, ja mówię nie ma co w to wchodzić, mnie nie powala, zobaczymy za dwa lata jak będzie, wolny rynek każdy zrobi jak uważa, ale nie na siłę!

"Sex 10 razy dziennie przez rok z najwspanialszymi laskami na świecie też się szybko znudzi ... albo nie da się rady"

to ja wybieram tą opcję, jest lepsza niż 3D wszystko widzę i z każdej strony, no może nie te 10 razy dziennie :)

Starość nie radość a młodość nie wieczność

Ja bym pisał dokładnie jakiego z kolegów, chodzi o mnie? Specjalnie spłodziłem ten artykuł dla mniej wtajemniczonych (bo niby skąd mają wiedzieć jak w polskim necie nic nie ma praktycznie na ten temat), żeby pokazać, że materiału 3D jest już dużo a będzie więcej co jest oczywistą oczywistością obserwując listopad i grudzień. Nic nic nic a nagle wysyp filmów na Blu-ray. Jak ktoś teraz będzie kupować telewizor średniej klasy to jak kupi bez 3D to jak dla mnie zrobi spory błąd ale przekona się o tym dopiero za rok/dwa a przecież ekranów w Polsce nie wymienia się co rok... tylko raz na dłuuugi czas.

Z kolei wymiana ekranu to już inna sprawa i sam cały czas podejmuje decyzję... projektor czy telewizor. I to jako wielki fan HD. Więc się nie dziwię, że zazwyczaj nie ma się ochoty na wymianę swojego 1-2-3 letniego TV bo kto tak często wymienia telewizor? Raczej nie Polacy....

Co do filmów to z filmu na film widać przepaść w wykonaniu 3D. Resident Evil jest tak dobrze zrobiony, że nie mam pytań. Podobnie Opowieść wigilijna (właściwie referencja). Avatar to wiadomo ale sam film to nudy na maxa (za pierwszym razem bez rewelacji a co dopiero oglądać to po raz drugi, trzeci) więc się nic nie podniecam. A standard? No wiadomo, że jest standard taki jak jest i tyle.

W sumie już można powiedzieć, że na satelitę utarło się side by side (bo nic innego nie ma) a na BD też nie ma żadnych innych standardów: wkładasz płytę 3D, zakładasz okulary i oglądasz już złożony obraz w 1080p na każde oko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jak napisał Gmeru, nie ma sensu wymiana dopiero to co kupionego TV HD.

Ale jeśli ktoś kupuje pierwszy TV HD, albo wymienia po kilku latach, to zdecydowanie warto zainwestować w TV z funkcją 3D, nawet jeśli to jest 3D Ready.

Miałem okazję spędzić 2 dni z plazmą Panasonica 3D - model 65VT20 i mimo, że siedziałem od niego niecałe 2 metry w okularach, to wrażenia obłędne.

Mi 3D w LCD niespecjalnie leży ze względu na widoczny co chwilę crosstalk, ale nawet i z duszkami w 3D wygląda to bardzo dobrze.

Ja żałuję, że moja Kura nie ma funkcji 3D i muszę czekać jeszcze 1-2 lata na projektor 3D...

Gmeru, poradnik referencyjny, "szapo ba" !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

to było do pmcomp

Jeśli ktoś idzie kupić teraz to jak najbardziej z 3D, nie ma innej opcji, ale np taki człek jak ja ma wszystko i nie ma zamiaru kupna od nowa, nie zdecyduję się na zmianę sprzętu. Jeśli mam coś dokupić to tylko projektor, jeśli będzie miał 3D, ale jeśli nie to szkoda, doplaty do 3D nie zrobię.

Co do standardu, chodziło mi czy wydnia Blu-ray są wszystkie takie same, że jak kupię Alicie w Krainie czarów to mam jak w banku że za dwa lata nie wyjdzie inne 3D bo cos tam w nowszej technice, albo na ine oklulary albo bez.

Co do 3D ogladając ją na TV Sony były zacięcia i czasami brak płynności obrazu, nie wiem czy tak powinno być czy w Sony coś źle ustawili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gmeru - a jaki jest efekt po przerobieniu gry z PS3(która nie obsługuje trybu 3D) na 3D? Np. Uncharted 2 2D -> 3D. Jaki jest efekt? Da się to zrobić? A jeśli tak, to jakie są wrażenia. Bo jeśli miałbym kupić TV 3D to właśnie po to, by oglądać Blu-Ray 3D i grać w gry. A tych obsługujących 3D jest póki co bardzo mało.

Edited by MroczneWidmo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do standardu, chodziło mi czy wydnia Blu-ray są wszystkie takie same, że jak kupię Alicie w Krainie czarów to mam jak w banku że za dwa lata nie wyjdzie inne 3D bo cos tam w nowszej technice, albo na ine oklulary albo bez.

Co do 3D ogladając ją na TV Sony były zacięcia i czasami brak płynności obrazu, nie wiem czy tak powinno być czy w Sony coś źle ustawili.

Tego nikt nie wie. To jest największa bolączka, że nie ma jeszcze ustanowionego standardu, choc dotyczy to raczej transmisji via SAT, internet czy kabel. Myślę, że na BD będzie tak jak teraz. Dlaczego? Bo tak jest gut :rolleyes: ... co widać już dzisiaj. Jest to pełne 1080p dla każdego oka więc raczej nie ma co poprawiać.

Co do oglądania na SONY ... zapewne było coś s[beeep]e. Powinno byc także gut.

Pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gmeru - a jaki jest efekt po przerobieniu gry z PS3(która nie obsługuje trybu 3D) na 3D? Np. Uncharted 2 2D -> 3D. Jaki jest efekt? Ta się to zrobić? A jeśli tak, to jakie są wrażenia. Bo jeśli miałbym kupić TV 3D to właśnie po to, by oglądać Blu-Ray 3D i grać w gry. A tych obsługujących 3D jest póki co bardzo mało.

Normalnie nie wpadłem na to by coś takiego sprawdzić :D Sprawdzę, dam znać. Chyba, że ktoś się bawił?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalnie nie wpadłem na to by coś takiego sprawdzić :D Sprawdzę, dam znać. Chyba, że ktoś się bawił?

Z grami ... nie.

Ale Avatar 2D po konwersji 2D na 3D na Samsungu wyglądał całkiem nieźle.

EDIT: nie, sorry, grałem też chwilę tzn. z 15 min w COD Black Ops w symulacji 2D-3D i też było nieźle.

Pozdro

Edited by pmcomp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajny :)

a ja kiedys myslalem ze do zwyklego LCD Sony dokupie okulary i ten ich podczepiany sterownik i majac odtwarzacz BR 3D bede mogl ogladac filmy....

Share this post


Link to post
Share on other sites

No Gmeru poleciales po bandzie.

Firmy cie ozłocą za taka reklame przed swietami :-).

Przylaczam sie do tego co napisales.

Jak ktos kupuje nowy TV to tylko z 3D, tylko zwroccie uwage w ktorym modelu i firmie oczy w trakcie ogladania mecza sie najmniej.

Jesli chodzi o tych ktorzy maja juz dobry TV 2D to proponuje poczekac jeszcze z rok i kupic projektor full hd 3D.

Ja juz sie przymierzam do takiego zakupu. Projektor full HD juz mam, telewizje ogladam na normalnym 2d TV i teraz czekam na dobry projektor full hd 3d

Pozdrawiam

braavoo

Edited by braavoo

Share this post


Link to post
Share on other sites
..............

Myślę, że na BD będzie tak jak teraz. Dlaczego? Bo tak jest gut :rolleyes: ... co widać już dzisiaj. Jest to pełne 1080p dla każdego oka więc raczej nie ma co poprawiać.

Co do oglądania na SONY ... zapewne było coś s[beeep]e. Powinno byc także gut.

OK dzięki pojadę, zabiorę swoja płytkę i sprawdzę ustawienia. Strasznie nie podobało mi się rwanie na obrazie.

Jest jakiś prosty przepis, żeby być w 100% pewny że w sklepie jest ustawione na 100% 3D?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...