Skocz do zawartości
wicked83

Ktory amplituner do zamknietej szafki (przegrzewanie)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Prosze o pomoc w wyborze amplitunera przy nietypowym kryterium - ma on stac w zamknietej szafce, od spodu sa wywiercone otwory, ale jednak obieg powietrza jest bardzo slaby. Chodzi wiec przede wszystkim o to, zeby wybrac taki, ktory najmniej sie nagrzewa. Kiedy wlaczam konsole PS3, to musze uchylac drzwiczki, zeby sie nie przegrzala i chcialbym tego uniknac jesli chodzi o amplituner, poniewaz bedzie on praktycznie caly czas wlaczony. Ponizej modele, ktore rozwazam. Z gory dziekuje za pomoc.

Yamaha RX-V367

Yamaha RX-V365

Sony STR-DH500

Pioneer VSX-520

Denon AVR-1610

Onkyo TX-SR308

Jesli to ma jakiekolwiek znaczenie przy rekomendacji to glosniki juz do mnie jada - zestaw Canton 80 CX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Prosze o pomoc w wyborze amplitunera przy nietypowym kryterium - ma on stac w zamknietej szafce, od spodu sa wywiercone otwory, ale jednak obieg powietrza jest bardzo slaby. Chodzi wiec przede wszystkim o to, zeby wybrac taki, ktory najmniej sie nagrzewa. Kiedy wlaczam konsole PS3, to musze uchylac drzwiczki, zeby sie nie przegrzala i chcialbym tego uniknac jesli chodzi o amplituner, poniewaz bedzie on praktycznie caly czas wlaczony. Ponizej modele, ktore rozwazam. Z gory dziekuje za pomoc.

Yamaha RX-V367

Yamaha RX-V365

Sony STR-DH500

Pioneer VSX-520

Denon AVR-1610

Onkyo TX-SR308

Jesli to ma jakiekolwiek znaczenie przy rekomendacji to glosniki juz do mnie jada - zestaw Canton 80 CX.

Kazdy amplituner grzeje sie bardziej lub mniej ale zaden nie lubi byc zamkniety w szafce. Nawet jak amplitunerowi to nie bedzie szkodzic bardzo to podgrzana atmosfera bedzie zle wplywac na PS3 jak sa w tej samej szafce zamkniete.

Po za tym nawet jak amp nie bedzie sie od nagrzania wylaczal to z czasem na pewno przyczyni sie wysoka temperatura jego pracy to szybszego zuzycia. W instrukcji rowniez jest opis jak powinien byc ustawiony amplituner i ile powinien miec wolnej przestrzeni. Musisz albo zapewnic mu dodatkowa wentylacje albo pomyslec o innym ustawieniu.

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamknięta szafaka oznacza (prędzej czy później) - śmierć dla ampli. Brak obiegu powietrza spowoduje, że ampli Ci się zagotuje...

Większość ampli ma "grilla" na górze, Twoja szafka ma wentylacje na dole; jedyne co pozostaje to modyfikacja mebelka.

Edytowane przez MMP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ampli ale ps3 padnie na pewno. Jakiś czas temu miałem ustawioną Ps3 na półce nad amplitunerem i YLOD.

Te dwa sprzęty generują bardzo dużo ciepła. Najlepiej je jakoś od siebie odseparować.

Obecnie mam ustawioną konsolę i ampli na wierzchu szafki jakieś 60cm od siebie i jest ok.

Lepiej wymienić szafkę rtv niz przegrzewać sprzęt:)

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS3 stoi w innej szafce - mam rzad 5 szafek powieszonych pod TV. Niestety nie wchodzi w gre modyfikacja. W jednej z szafek stoi dekoder TV z UPC i radzi sobie dzielnie. Wiem, ze jakis tam wiekszy lub mniejszy wplyw braku obiegu powietrza bedzie, jednak ze wzgledu na koszty bardziej oplaci mi sie wymienic ampli raz na pare lat niz zmienic aranzacje wnetrza. Pytanie tylko, ktore ampli sa najgoretsze, a ktore generalnie sobie radza z trudnymi warunkami...

Inne pytanie - moze glupie, ale warto zapytac - skoro 'grill' jest na gorze, to moze mozna go postawic do gory nogami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może walnij jakieś zdjęcie. Wymiana ampa co kilka lat lepsza niż zmiana aranżacji wnętrza????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotka ponizej:

20101026262.jpg

Szafka 2 i 3 od lewej sa polaczone ze soba, za szafka 3 jest koryto ze wszystkimi kablami. W szafce 2 jest PS3 i dekoder, w 3 ma byc amplituner.

Koszt - dziury u gory nie wchodza w gre, zmiana na inny mebel oznaczalaby odsloniecie dziur po szafkach, a sama tapeta kosztowala tyle co najtanszy ampli z mojej listy. Jesli wiec zmienie ampli za 3-4 lata zamiast za 6 to i tak jestem do przodu.

Z gory dzieki za wszelka pomoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może większy otwór od dołu i cichy wciągacz powietrza?

skoro jest z tyłu wyjście na kable to i obieg by był powietrza.... u dołu zawsze chłodniejsze jest więc i takie by zasysało do szafki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinowac z chlodzeniem zawsze mozna. Na razie jednak nie bede tego robic, tylko probuje ustalic ktory ampli bedzie najmniej zachlanny jesli chodzi o powietrze. Czy macie jakies informacje na ten temat? Nawet jakies ogolne info, np. Yamahy lubia sie grzac bylyby dla mnie wartosciowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie każdy ampli padnie w zamknięciu. Stawianie sprzęta do góry nogami zaburzy założoną przez projektanta konwekcję powietrza, i także go uszkodzi (sprzęta, nie projektanta).

Jedyne sensowne rozwiązanie to wymuszone wentylatorami chłodzenie szafki z ampli. Ale trzeba to zrobić z głową, po zakupie amplitunera, aby dostosować się do tego jaki jest obieg powietrza w tym ampli.

Współczesny amplituner to obok końcówek mocy także całkiem spory komputer (wszystkie procesory obrazu i dźwięku), i to całkiem nieźle się grzejący.

A z mało grzejących się wzmacniaczy to tylko tzw "cyfrowe", pracujące w klasie D i pochodnych; modeli nie doradzę, nie kojarzę w tej chwili żadnego. I wciąż problemem pozostaje grzanie się "komputera" w środku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ze sterowaniem - przez zamknięte drzwiczki ??? :)

Jeśli otwierasz te "skrzydła" na czas rozrywki, to problem jakby się zmniejsza .....

Ładny amp na wierzchu byłby przecież tylko ozdobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę. Można przecież postawić ampli na wierzchu np po prawej stronie i będzie wyglądało ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystroj fajny ale zamkniety amplituner podpiety do systemu 5.1 i jak obejrzysz film albo posluchasz muzyki i bedzi ezamkniety to moze sie ugotowoac. ONKYO 905 jak byc zamknal w takiej szafce to daje mu z jeden dzien albo i nie :) Jest goracy straszliwie. Mniejsze amplitunery pomimo ze generuja mniejsza moc rowniez sie grzeja i to bardzo. Mowisz ze jak wytrzyma 3 - 4 lata a nie 6 to ok. W twoim przypadku moze to byc miesiac albo dwa a przy duzym obciazeniu i zamkniety w szafce to kwestia godzin. Nie sprawdzalem wszystkich amplitunerow z twojej listy ale nie raz w sklepach z ciekawosci "pomacalem" amplituner i kazdy byl cieply. Porownywalem ze swoim czy moj tylko robi za grzejnik czy inne podobnie :).

Uwazam ze masz trzy wyjscia:

1. tak jak koledzy pisza, ciche chlodzenie wymuszajace obieg powietrza. Od spodu pod ampem moze zrobic dwa otwory w szafce i zainstalowac dwa wiatraczki ciche od kompa. Jeden z nawiewem a drugi wyprowadzajacy cieple powietrze. Moze wystarczy jeden z nawiewem ale taki podojny uklad by byl ok.

2. kupic ladnie komponujacy sie amp, w kolorze srebrnym / szampanskim i postawic na szafce. Dla mnei sprzet to ozdoba i kazdy klocek stoi na wierzchu a sporo ich mam. Nawet jak nie graja to ciesza mnie swoim widokiem :) ale to juz zboczenie :)

3. zamknac go w szawce i liczyc jak dlugo wytrzyma. Nawet ampy z tego samego modelu roznie moga sie grzac. Duzo zalezy tez jak bardzo bedzie obciazony i ile koncowek mocy bedzie pracowac. W skrajnych przypadkach jak pisalem wczesniej to kwestia godzin a nie lat.

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dzieki wszystkim za opinie i pomoc. Nie wchodzi w gre ustawienie na szafce, wszystkie kable musialby byc na wierzchu, a bedzie ich troche (PS3, TV cyfra, LCD, komputer), wiec masakra. Nawet jesli jakims cudem schowalbym kable, i tak opcja nie przejdzie u mojej zony :)

Sterowanie pilotem mam przeniesione przedluzaczem podczerwieni, wystaje maly czujnik, nadaje fale wewnatrz szafki i dziala - bardzo fajny patent.

Zdecydowalem, ze kupie najtanszy ampli i zobacze jak bardzo bedzie sie grzal. Zastanawiam sie czy bardziej niz PS3, bo jesli mniej to powinno byc ok. Jesli bedzie sie nagrzewac to przetestuje ta opcje z wiatraczkami (macie jakis namiar gdzie mozna cos takiego kupic?), bo dziury od spodu mam dosyc duze (7 x srednica 12 cm). Wybor padl wiec na Yamahe RX-V367, najtansza z odpowiednia iloscia wejsc HDMI. Jesli ktos slyszal cos zlego o tym modelu, to dajcie mi szybko znac :)

Dzieki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie proponuję Yamahe RX-V467, ale tak jak napisał dawmac może ona pograć kilka godzin, albo co chwila się wyłączać ( przerabiałem to i wiem z własnego doświadczenie, że taki układ z pewnością nie zda egzaminu!!!).

Kable zawsze można schować i przeprowadzić poważną rozmowę z żoną, wiem, że to może być trudne, ale jak wytłumaczysz jej, że pieniądze wydane na amplituner w zamkniętej szafce to zmarnowane pieniądze - o wiele szybciej niż Ci się wydaje szlag go trafi - to może to może to zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dzieki wszystkim za opinie i pomoc. Nie wchodzi w gre ustawienie na szafce, wszystkie kable musialby byc na wierzchu, a bedzie ich troche (PS3, TV cyfra, LCD, komputer), wiec masakra. Nawet jesli jakims cudem schowalbym kable, i tak opcja nie przejdzie u mojej zony :)

Sterowanie pilotem mam przeniesione przedluzaczem podczerwieni, wystaje maly czujnik, nadaje fale wewnatrz szafki i dziala - bardzo fajny patent.

Zdecydowalem, ze kupie najtanszy ampli i zobacze jak bardzo bedzie sie grzal. Zastanawiam sie czy bardziej niz PS3, bo jesli mniej to powinno byc ok. Jesli bedzie sie nagrzewac to przetestuje ta opcje z wiatraczkami (macie jakis namiar gdzie mozna cos takiego kupic?), bo dziury od spodu mam dosyc duze (7 x srednica 12 cm). Wybor padl wiec na Yamahe RX-V367, najtansza z odpowiednia iloscia wejsc HDMI. Jesli ktos slyszal cos zlego o tym modelu, to dajcie mi szybko znac :)

Dzieki!

Żaden amplituner temu nie podoła i to nawet w krótkim okresie czasu. Brak obiegu powietrza spowoduje lawinowy wzrost temperatury, stopień za stopniem. Różnice w amplitunerach, będą na poziomie czasu po jakim się zagotują, czy będzie to godzina, dwie, czy może trzy. Drugim aspektem jest też fakt, że te lepsze amplitunery mają raz, większy zapas mocy i możliwość oddawania ciepła,dwa pracują z większym prądem spoczynkowym. Więc masz kolejny dylemat, temperatura czy jakość.

Otwory wentylacyjne na dole nie spełnią swojej roli bez wymuszonego obiegu powietrza. Naturalnym zjawiskiem jest samoistne przemieszczanie się ciepłego powietrza w górę. Tylko otwory na górze dałyby jakiś rezultat, obracanie amplitunera do góry nogami nic nie da. Gorące powietrze, jako lżejsze i tak będzie uciekać do góry, dodatkowo podgrzewający przy tym elektronikę.

Ja to widzę tak...

Kupujesz dowolny amplituner jaki sobie życzysz. Oczywiście w rozsądnych granicach, nie taki co światło przygasa jak się go włącza, ale coś na średnim poziomie. Do tego cichobieżny wentylator, koszt niewielki, od 15zł w górę. Jak chcesz przyszaleć to Silent Wingsa za 90zł. Wykonujesz dwa komplety otworów na dole, jeśli nie możesz nigdzie po bokach, czy z tyłu, to trudno, ale koniecznie 2 komplety. W jednym montujesz wentylator, drugi zostawiasz odsłonięty. Dzięki temu wymusisz cyrkulację powietrza w szafce. Jeśli przy tym jest nawet średnio szczelna, to powietrze będzie się przemieszczać dokładnie z jednego otworu do drugiego, zabierając przy tym ciepło.

To jest jedyne zdrowe rozwiązanie w tym przypadku, zdrowe dla Ciebie i dla sprzętu :). Dobry cichobieżny wentylator jest absolutnie niesłyszalny. Koszt niewielki, wyglądu całości to nie zaburzy, PS3 też na tym wszystkim skorzysta.

Wymuszona cyrkulacja powietrza w Twoim przypadku jest niezbędna. To nie podlega dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SlawekR, dzieki za podpowiedz. Czy moglbys dac namiar na tego Silent Wingsa? Watpliwosc - obecnie mam od spodu szafki ser szwajcarski - 7 dziur po 10-12 cm srednicy. Szafka jest wiec srednio szczelna. Pytanie czy wdmu[beeep]ac jednym otworem bedzie to dzialac, ale na zdrowy rozum powinno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja i tak sie obawiam ze nawet dwa wentylatorki w jakis sposob wymusza obieg powietrza ale aby w pelni potrafily chlodzic taki zamkniety amp to by musialy miec srednice po 15cm jak nie lepiej aby pracowaly an wolnych obrotach bo mniejszy = wieksze obroty i moze go byc slychac. Pomimo wszytskiego i takich zabiegow to i tak uwazam ze zabijesz ampa bardzo szybko. Bedzie czesto sie wylaczal bo jak by nie patrzec obieg powietrza bedzie bardzo niekorzystny poniewaz od dolu nawiew bedzie dmuchal w obudowe lub troszke z boku a najwiecej ciepla wytwarza sie do gory amplitunera. Wylot na dole bedzie zabieral w sumie najchlodniejsze powietrze bo cieple bedzie na gorze tak wiec troszke nie tak. Jednak w twoim przypadku jedyny srodek aby przedluzyc jego zywot. Jak wysoko bedziesz mial blat od amplitunera ? Bo jak masz szfki lakierowane z naturalnego drewna lub naturalna okleina to szybko moga zaczas sie wypatrzac od takiego piecyka w srodku zamknietego.

pozdr. dawmac

Ja mam 10000km kabli i to na wierzchu :) Zona nawet nie pyta sie kiedy je pochowam bo widzi ze ciagle cos musze podlaczac, odlaczac itd. Ot takie hobby. Jedynie kable od tylnich kolumn udalo mi sie ladnie pochowac. Po za tym czemu dobry kabel nie moze byc ozdoba ? Kable glsonikowe, RCA czy XLR wygladaja calkiem ladnie :) Mi tak sie wszytsko podoba, nawet kabel do satelity. Najlepsze jest to ze jak ktos nieobeznany w temacie zobaczy takie wiazki kabli i ze to wszystko dziala to jest w szoku wiekszym niz na widok Full HD :) Zawsze to jakies swiadectwo o naszej znajomosci tematu i umiejetnosciach wiec czemu sie z tym ukrywac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mi tak się wszystko podoba, nawet kabel do satelity. Najlepsze jest to ze jak ktoś nieobeznany w temacie zobaczy takie wiązki kabli i ze to wszystko działa to jest w szoku większym niż na widok Full HD"

To dobre!!!!

Wracając do tematu, wicked83 posłuchaj rad kolegów, przekonaj żonę bo usmażysz amplituner!!! Te wentylatorki za wiele nie pomogą. Ja po zmianie amplitunera postawiłem na nim odtwarzacz DVD, bez żadnej szafki, otwarty stolik. I co non stop się wyłączał. Wystarczyło zmienić ustawienia sprzętu, teraz amplituner dumnie sobie stoi sam i wszystko jest OK.

Inny przykład- kupiłem meble córce. Niby fajny bajer miejsce na komputer i co - po chwili komp się zagotował!!!! Musiałem wywalić tylną ściankę, z boków nawiercić masę dużych otworów no i jakoś to działa.

Życzę powodzenia....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no zobaczymy jak to bedzie wszystko dzialac po tym jak wszystko zamontuje i podlacze. Ja wiem, ze jesli ktos ma inny wystroj w mieszkaniu to kable moga nie rzucac sie w oczy (bo nie oszukujmy sie, ale dla ludzi ktorzy nie maja krecka na punkcie sprzetu, kabel nie jest ozdoba a czescia instalacji technicznej), ale u mnie koncepcja jest taka, ze wszystko na byc schowane, a przestrzen czysta, uporzadkowana, bez niepotrzebnych przedmiotow na wierzchu. Wbrew pozorom jest to bardzo praktyczne - np w kuchni jedyna rzecza na wierzchu jest czajnik i sciereczka. Poza zaletami wizualnymi, oszczedza to czas przy sprzataniu mieszkania o jakies 2/3 :)

W kazdym razie, zobacze jak bedzie. Sprzet przyjedzie za tydzien, instalacje zrobie za ok miesiac i zobaczymy. Zastanawiam sie jeszcze czy po prostu nie zamontowac wewnatrz szafki normalnego wentylatora pokojowego pelnej wielkosci, ktory dmuchalby w urzadzenie od gory z duza moca... Bede jeszcze kombinowac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wstawisz kolumny to szybko bedziesz wieszal, stawial i ustawial rozne pierdoly zeby akustyke poprawic bo w takim ladnym pomiszczeniu bedzi epoglos jak w skrzyni w gitarze :) Gladkei rowne powierzcnie idealnie odbijaja dzwieki i bedzie sporo znieksztalconego dziweku. Sporo zabawy Cie czeka aby w Twoim stylu zrobic pokoj dobry akustycznie.

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyhy, w tym roku podczas upałów moja 906 zdrowo się grzała.

Ale na kratkach położyłem 120mm wiatrak tak aby wyciągał i amp w temp otoczenia 30.c był letni :).

Co do tego problemu to obydwa wiatraki od dołu będą zawsze leprze niż nic,ale czy się sprawdzi to nie wiem.

Ciepłe powietrze gromadzi się w górze.

Będzie jeszcze kwestia kurzu,jak będzie zaciągany do środka szafki z ampem..może jakiś filtr tam gdzie będzie wiatrak wtłaczający powietrze.

Inna sprawa iż jak są otwory to nie szkodzi sprawdzić.

Ps.dodał bym chyba trzeci wiatrak ,wolno leżący na ampli,tak aby z niego wyciągał ciepłe powietrze.

Edytowane przez Newren

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze dwa po bokach :) masz racje z kurzem, fakt jak bedzie nawiew od dolu to bedzie na amplitunerem kurzem sypac a to tez nie za dobrze.

Ja mam amplituner wolno stoi na stoliku a nad nim polka szklana jakies 5cm wyzej. Po bokach i z tylu sporo luzu i szklana polke mozna dotknac ale ciepla i to bardzo, ostatnio plyty BR z niej przestawilem co by mi sie nie poodksztalcaly, amplituner do gory goracy, boki letnie, spod normalna temperatura pokojowa. Najlepiej by bylo dac wiatrak ktory by wydmuchiwal gorace powietrze z gory amplitunera.

pozdr. dawmac

PS. czy sa wiatraki bezglosne, bezglsonie w ciagu calej swojej pracy. Kolega pisze ze non stop amp wlaczony wiec non stop musza pracowac i na poczatku jest cichutko ale po kilku tygodniach pracuja glosniej. W kazdym badzi razie jak tak mam z komputerami a wiatraki zakaldane byly najrozniejsze niezaleznie od ceny. Bo jakos nie wyobrazam sobie ogladac filmu czy sluchac muzyki i miec w tle ciagle prace wiatraka, no chyba ze jest to wiatrak od projektora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...