Skocz do zawartości
Misiek79

kino domowe w salonie/jadalni ze skosami

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeczytaniu opinii forumowiczów na temat urządzenia kina domowego na małym poddaszu w tym temacie: http://hdtvpolska.com/topic/22584-waski-pokoj-na-poddaszu-i-kino-domowe/page__pid__220750#entry220750 zacząłem poważnie zastanawiać się nad dostosowaniem do tego celu salonu. Pokój ma 8.20 x 3.85, krótsze ściany są ze skosami, tak to mniej więcej wygląda:

salonw.th.jpg salon3p.th.jpg

Rysunki robione w Paincie i nie do końca poprawne wymiarowanie, ale chyba zrozumiałe. Ten zakreskowany na czerwono obszar na rzucie pionowym (?) to kominek, całość ma 150cm wysokości. Okna dachowe po obu stronach umieszczone są na wysokości 110 cm, górna krawędź wnęki znajduje się na wysokości 210 cm. Duże okno na wprost wejścia o wymiarach 140 x 210 jest na wysokości ok 80 cm - nie umieszczałem tych wymiarów na rysunku żeby był czytelniejszy.

Tak to wygląda w rzeczywistości:

salon1.th.jpg salon2k.th.jpg salon3y.th.jpg salon4o.th.jpg

Pokój jeszcze nie umeblowany do końca, stąd widoczne na zdjęciach prowizorki i rozwiązania tymczasowe, ale mniejwięcej tak to będzie wyglądać, tzn część wypoczynkowa przy kominku i jadalna po drugiej stronie. Oczywiście dojdzie jeszcze pare mebli, na pewno stolik przy kanapach, jakaś komoda w częsci jadalnej (po tej stronie gdzie na zdjęciu widać radio) i jakaś szafka pod tv ok 40 cali (będzie stać mniejwięcej tam gdzie teraz). Duże okno na długiej ścianie wychodzi na południe, okna dachowe na wschód (kominek) i zachód (jadalnia). Na zdjęciach nie ma jeszcze rolet, ale są na wszystkich oknach, niestety nie są całkowicie nieprzepuszczalne dla światła, do tego szerokie wejście bez drzwi więc brak możliwości całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Na podłodze niestety panele, jedynie przy kanapach będzie jakiś kawałek grubego dywanu. Na suficie deski i rozmieszczone co ok 75 cm drewniane belki 16,5 x 12,5 cm. Ten pokój to ma być w pierwszej kolejności salon/jadalnia/pokój dzienny, a dopiero później kino domowe, więc sprzęt nie może przeszkadzać, rzucać się niepotrzebnie w oczy i psuć estetyki - odpadają wszelkie stojące na środku głośniki czy stały ekran ramowy, jakieś basstrapy itp. Planuję umieścić tam projektor i rozwijany elektrycznie ekran 16:9, ok 90cali (200 x 112 cm), lub 100 cali (220 x 125 cm), do tego dźwięk 5.1. Ma to służyć tylko do oglądania filmów na Blu Ray i DVD, a nie do oglądania TV, Divixów i gier - od tego mam telewizor i komputer. Przy oglądaniu TV nie zależy mi na dźwięku przestrzennym, więc przy rozmieszczaniu głośników i pozostałych komponentów można nie brać pod uwagę umiejscowienia telewizora.

Jak to wszystko ze sobą pogodzić i jak najlepiej rozmieścić sprzęt? Myślałem o mniejwięcej takim rozstawieniu:

salon4.th.jpg

1 - głośniki przednie, 2 - głośnik centralny, 3 - głośniki tylne, 4 - subwoofer, 5 - rzutnik

Ekran rozwijany na wschodniej ścianie skośnej (tzn w części przy kominku), kanapę na czas seansu można by trochę cofnąć w stronę stołu, co dało by ok 3,5 - 4 metry od ekranu (zależnie od tego jak byłby zamocowany), rzutnik na wprost ekranu na zachodnim skosie albo pod sufitem przy pierwszej belce (tej wchodzącej w część z oświetleniem) zależnie od miejsca montażu rzutnika i ekranu dało by to odległość między nimi rzędu 4 - 5 metrów. Raczej nie chciał bym montować rzutnika dalej niż za drugą belką - szkoda mi psuć belkowanego sufitu jakąkolwiek zabudową, raczej umieścił bym go pod częścią z oświetleniem, ewentualnie troche niżej i dalej do tyłu na półce czy jakimś ramieniu przymocowanym do skosu. Głośniki przednie cofnięte nieco za ekran, rozstawione o ok 2,5m, centralny pod spodem przy ścianie, subwoofer w rogu między skosem a kanapą (jest tam przestrzeń ok 80 x 90 cm, skos zaczyna się na wysokości 63 cm, w razie potrzeby kanapę mogę przesunąć jeszcze o jakieś 20 cm w stronę okna). Głośniki tylne w części jadalnej na półkach lub podstawkach przy samej ścianie, co dało by rozstawienie niecałe 3,5m. Sprzęt będzie raczej budżetowy, więc rozmieszczenia wymagające jakiegoś niespotykanego w tej klasie cenowej ekstra zakresu zoomu, czy lens shiftu itp odpadają, projektora jeszcze nie mam ale gdybym kupował dziś to prawdopodobnie zdecydował bym się na Optomę HD20 lub coś tej klasy, czyli coś do ok 3500zł - nie upieram się ani przy tym konkretnym modelu ani przy DLP.

Co o tym myślicie? Ten pokój chyba będzie lepszy niż ta klitka na poddaszu? Jak dobrze pogodzić ze sobą funkcję salonu/jadalni i kina domowego ? Czy takie rozstawienie ma sens? A może ktoś ma jakiś inny, lepszy pomysł? Jak i gdzie najlepiej zamontować ekran i projektor i rozstawić głośniki?

Proszę o wszelkie opinie, uwagi, sugestie i dobre rady i oczywiście z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez Misiek79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...