Jump to content
Sign in to follow this  
Rayearth

Czego potrzebuje TV do 3D? (seria NX800 a HX800)

Recommended Posts

Co w telewizorze jest potrzebne do obsługi obrazu 3D? Czy jest to kwestia odświeżania co najmniej 120-200Hz?

Chodzi mi konkretnie o różnice między Sony KDL-40NX800 i KDL-40HX800. Te drugi obsługuje 3D, ale generalnie nie widzę różnicy w specyfikacji.

Czy ewentualnie KDL-40NX800 jest zgodny chociaż z NVIDIA 3D Vision?

Nie wiem jak wygląda sprawa z Nvidia 3D Vision, ale w sklepach pojawił się model nx810 i on jest już przystosowany do 3D w przeciwieństwie do poprzednika... Zakres zmian jeszcze obejmuje pojawienie się w nim Dynamic EDGE LED :blink:

Edited by MarcoGrando

Co w telewizorze jest potrzebne do obsługi obrazu 3D? Czy jest to kwestia odświeżania co najmniej 120-200Hz?

Chodzi mi konkretnie o różnice między Sony KDL-40NX800 i KDL-40HX800. Te drugi obsługuje 3D, ale generalnie nie widzę różnicy w specyfikacji.

Czy ewentualnie KDL-40NX800 jest zgodny chociaż z NVIDIA 3D Vision?

Żaden z nich nie jest kompatybilny z NVIDIA 3D Vision, przynajmniej w rozumieniu przyjmowania sygnału 120Hz na wejściu. Może kiedyś będą sterowniki pod 3D Vision z obsługą innych typów sygnałów wyjściowych, na przykład Side by Side.

Nie wiem jak wygląda sprawa z Nvidia 3D Vision, ale w sklepach pojawił się model nx810 i on jest już 3D ready w przeciwieństwie do poprzednika... Zakres zmian jeszcze obejmuje pojawienie się w nim Dynamic EDGE LED :blink:

Dynamic Edge LED to funkcja miejscowego wygaszenia? Z Mega-testy wynika, że czerń i kolory i tak już są bardzo dobre w NX800.

Żaden z nich nie jest kompatybilny z NVIDIA 3D Vision, przynajmniej w rozumieniu przyjmowania sygnału 120Hz na wejściu. Może kiedyś będą sterowniki pod 3D Vision z obsługą innych typów sygnałów wyjściowych, na przykład Side by Side.

Czyli taki HX800 z obsługą 3D służyłby jedynie oglądaniu telewizji w 3D a już np. oglądaniu filmów BluRay 3D z odtwarzacza już nie bo nie przyjmuje sygnału co najmniej 120Hz na wejściu?

Edited by Rayearth

Dynamic Edge LED to funkcja miejscowego wygaszenia? Z Mega-testy wynika, że czerń i kolory i tak już są bardzo dobre w NX800.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to technika strefowego wygaszania, ale źródeł światła znajdujących się na krawędziach ekranu, z których światło dodatkowo jest dystrybuowane do innych obszarów tegoż ekranu. Czyli zdecydowanie tak sobie, ale na pewno taniej niż przy pełnym podświetleniu LED.

Czyli taki HX800 z obsługą 3D służyłby jedynie oglądaniu telewizji w 3D a już np. oglądaniu filmów BluRay 3D z odtwarzacza już nie bo nie przyjmuje sygnału co najmniej 120Hz na wejściu?

A dlaczego nie? Przecież rzeczone Nvidia 3D Vision nie ma nic wspólnego z sygnałem wysyłanym z odtwarzacza BR 3D. To inny sposób przesyłania informacji.

W rozwiązaniu 3D Viosion wysyłane są obie klatki, jedna po drugiej, z częstotliwością 120Hz. W przypadku BR 3D, jest normalny sygnał + informacja różnicowa o 3D, wysyłane rozszerzonym protokołem poprzez HDMI.

A taki sygnał te telewizory przyjmują, podobnie jak przyjmują tradycyjny sygnał 1080p poprzez HDMI, z informacją 3D w technice side by side. Pisałem wyżej, że jeśli Nvidia zaimplementuje którąś z tych dodatkowych technik w sterownikach, wtedy automatycznie telewizory staną się z nią kompatybilne. Na razie jest to teoretycznie możliwe poprzez zastosowaniem rozwiązań firm trzecich, które potrafią przekształcić informację 3D z komputera do sygnału side by side.

Edited by SlawekR

A dlaczego nie? Przecież rzeczone Nvidia 3D Vision nie ma nic wspólnego z sygnałem wysyłanym z odtwarzacza BR 3D. To inny sposób przesyłania informacji.

W rozwiązaniu 3D Viosion wysyłane są obie klatki, jedna po drugiej, z częstotliwością 120Hz. W przypadku BR 3D, jest normalny sygnał + informacja różnicowa o 3D, wysyłane rozszerzonym protokołem poprzez HDMI.

A taki sygnał te telewizory przyjmują, podobnie jak przyjmują tradycyjny sygnał 1080p poprzez HDMI, z informacją 3D w technice side by side. Pisałem wyżej, że jeśli Nvidia zaimplementuje którąś z tych dodatkowych technik w sterownikach, wtedy automatycznie telewizory staną się z nią kompatybilne. Na razie jest to teoretycznie możliwe poprzez zastosowaniem rozwiązań firm trzecich, które potrafią przekształcić informację 3D z komputera do sygnału side by side.

Hmm... nie wiedziałem, że obraz przesyłany przez HDMI odtwarzacza BD3D różni się od tego 3D z karty graficznej tak samo przez HDMI :blink:

Na forum w dziale 3D jest temat z linkiem (http://www.nvidia.pl/object/3D_TV_play_pl.html) o jakichś przyszłych sterownikach do 3DTV. Mam nadzieję, że rzeczywiście obsłużą wszystkie kompatybilne telewizory.

Zakładając, że zrobią to o czym piszesz, to czy model NX800 będzie technicznie rzecz biorąc obsługiwany?

Tak aczkolwiek działa to na innej zasadzie ponieważ nx810 wciąż posiada podświetlenie krawędziowe w przeciwieństwie do np. hx900 gdzie diody są umieszczone za matrycą. Dynami Edge LED z tego co pamiętam w ofercie Sony pojawił się wraz z hx800.

Hmm... nie wiedziałem, że obraz przesyłany przez HDMI odtwarzacza BD3D różni się od tego 3D z karty graficznej tak samo przez HDMI ;)

To się zdecyduj, czy pytasz o Nvidia 3D Vision, czy o obraz karty graficznej przesyłany poprzez HDMI, bo wbrew pozorom to może nie być to samo. Sygnał 3D 120Hz przesyłany jest poprzez złącze DVI. Nawet nie wiem czy specyfikacja protokołów transmisji poprzez HDMI dopuszcza przesyłanie sygnału 120Hz. To znaczy fizycznie jest to możliwe, bo tak naprawdę to niczym elektrycznie się to złącze nie różni od DVI, ale chodzi o przyjęte normy.

Na forum w dziale 3D jest temat z linkiem (http://www.nvidia.pl/object/3D_TV_play_pl.html) o jakichś przyszłych sterownikach do 3DTV. Mam nadzieję, że rzeczywiście obsłużą wszystkie kompatybilne telewizory.

Zakładając, że zrobią to o czym piszesz, to czy model NX800 będzie technicznie rzecz biorąc obsługiwany?

No i o tym pisałem. Nvidia już od jakiegoś czasu odgraża się, że wypuści sterowniki, które będą obsługiwać nie tylko sygnał 120Hz ale i inne sposoby przesyłania informacji 3D. Jeśli to zrobią, to wszystkie modele przyjmujące sygnał 3D, w rozumieniu takiego jak wychodzi ze stacjonarnego odtwarzacza BR 3D, będą obsługiwane.

A tak w ogóle, to już są dostępne sterowniki firm trzecich, które to obsługują. Pisaliśmy już o tym w jednym z wątków. Gmeru to nawet testował z jednym telewizorów Sony i działa. Jest to rozwiązanie komercyjne, dodatkowo płatne, ale o ile mnie pamięć nie myli, wersja anaglifowa i co najważniejsze side by side, są bezpłatne.

Oczywiście chodzi mi o wypuszczenie obrazu 3D gry z karty graficznej NVIDIA na telewizor i oglądanie za pomocą okularów od NVIDIA 3D VISION czyli zastąpienie 120Hz monitora telewizorem. Obraz 3D musi być przecież odpowiednio wygenerowany przez sterownik karty graficznej (same okulary przecież nie wystarczą...), więc jak mógłbym mówić o 3D Vision bez udziału komputera z kartą graficzna "zielonych"?

Rozumiem w takim razie, że jeżeli da się taki obraz wypuścić przez HDMI z karty graficznej to odświeżanie na poziomie co najmniej 120Hz jest jedynym koniecznym warunkiem w telewizorze, tak?