Jump to content
Sign in to follow this  
piotr_the

Podświetlanie Led to jakaś pomyłka!

Recommended Posts

:blink:

no to ja mam szczescie. Moze dlatego ze nie mam TVN24h :lol: Zbyt statyczny obraz i dlatego :P Filmy "akcji" trzeba ogladac to zadne loga sie nie wypala.

pozdr. dawmac

Nie wiem jak w Polsce ale w Anglii plaskei tv to nadal nowosc i towar bardzo popularny bo wielu Anglikow ma jeszcze kineskopowe TV dwadziesicia pare cali.

Przestań, plis. W Anglii ostatni kineskop widziałem jakieś 2 lata temu. Wszyscy mają flat panele nawet w kuchniach i w sypialniach (niedługo i w kiblach będa mieć).

Za to w Polsce z tego co zauważyłem średnio zaledwie w co 4-5 domu jest flat panel.

Więc nie opowiadaj bajek.

Przestań, plis. W Anglii ostatni kineskop widziałem jakieś 2 lata temu. Wszyscy mają flat panele nawet w kuchniach i w sypialniach (niedługo i w kiblach będa mieć).

Za to w Polsce z tego co zauważyłem średnio zaledwie w co 4-5 domu jest flat panel.

Więc nie opowiadaj bajek.

codzienie moi pracownicy odwiedzaja okolo 10 domow z dostawa towaru i bardzo czesto w domach anglicy maja stare kineskopowe TV. Mlodzi ludzie owszem ale nie ze wszyscy maja po 3 plaskie TV. Mieszkam kilka lat i osobiscie w nie jednym domu bylem u znajomych i plaski TV wcale nie jest takim standartem.

pozdr. dawmac

Witam

Mam 50" Panasonica seria S i powidoki są. Szczególnie zostają po obejrzeniu filmu z napisami (obraz odsuwam do góry, napisy białe zostają na czarnym tle).

Ale muszę dodać, że zwracam na nie uwagę tylko gdy mam czarne tło itp., w użytkowaniu w ogóle mi to nie przeszkadza tym bardziej, że szybko znika.

To już brzęczenie elektroniki jest 100x bardziej irytujące.

pzdr

Ujmijmy to tak, to jest coś czego inni doświadczyli, a Ty jeszcze nie. No i Twoje szczęście i obyś się nie przekonał na własnej skórze co to takiego :).

A tak poważnie, to w plazmach Samsunga, jest trochę inaczej zaimplementowany dithering do osiągania kolorów pośrednich. Trochę bardziej chamski i upierdliwy, że się tak brzydko wyrażę. Ale paradoksalnie pomaga w ochronie przed powidokami co stwierdzam na podstawie własnych obserwacji. Te "mróweczki" od ditheringu inaczej tam biegają po prostu, co generuje większy, a przede wszystkim ciągły ruch, znaczy zmiany, w luminoforze.

Podejdź do swojego telewizora na pół metra i powiedz, że ditheringu też nie dostrzegasz, to wtedy się załamię normalnie ;). W Panasonicach to zjawisko jest zdecydowanie bardziej subtelne i mniej zauważalne. Znaczy coś za coś.

:) mam tez 5letnia plazme LG, jedną z pierwszych i widziałem powidoki, wiem jak działają. Stoi w sypialni i służy dalej. Co do tego Samsunga to oglądam z kilku metrów i nie mam zamiaru oglądać tv z bliska, chyba że wyłączony jak ścieram kurze :)

Obraz plazm zdecydowanie bardziej mi się podoba, mam teraz full hd i jestem zachwycony. Nie wieszam obok siebie plazmy i lcd i nie porównuje, chociaż mam tez lcd sharpa kilku letniego, stoi i kurzy się, obraz to straszna kaszana.

Edited by Jax

Wrzucę kilka swoich spostrzeżeń, bo zauważam, że wypowiada się bardzo mało posiadaczy LED LCD.

Mam Samsunga 55C7000 od paru tygodni i mogę zarówno potwierdzić zalety jak i wady telewizora z takim podświetlaniem.

Kupując go wiedziałem, że mogę spodziewać się nierównomiernego podświetlania ("clouding" to chyba się nazywa?) i rzeczywiście na początku mnie to wnerwiało. Teraz ten efekt jest już mniej wnerwiający, bo człowiek jak widomo się do wielu rzeczy przyzwyczaja, przynajmniej ja taki jestem. Pewnie można z tym walczyć - sam miałem takie myśli - reklamując tv i licząc na wymianę na egz. bez cloudingu, ale raczej mało prawdopodobne, bo ten typ podświetlenia tak ma. Ew. może dostałbym egz. z chmurką w innej części ekranu.

I jasnym jest, że ktoś, dla kogo problem z nierównomiernym podświetlaniem jest sprawą bardzo ważną, to nie kupi takiego tv. A przynajmniej na obecnym etapie rozwoju technologi podświetlania ledowego.

Trochę sam się zastanawiałem, dlaczego kupiłem ten tv, skoro raczej zaliczam sam siebie do grona "purystów obrazu"? I chyba jednak zwiódł mnie design super-cienkich tv, a tutaj Samsung miał/ma naprawdę wiele do zaoferowania. Bo przy wyborze kolejnego tv jedna sprawa była dla mnie oczywista - nie chciałem mieć jakiegoś kolejnego grubasa na ścianie. Czyli może nie jestem jednak do końca takim maniakiem najlepszego obrazu, bo odpuściłem modele z pewnie lepszym wyświetlaniem, a gorszym designem ;). Cóż, człowiek się starzeje...

Co do wad, to z rzeczy upierdliwych wymienię jeszcze automatyczną regulację podświetlania, której niestety nie można wyłączyć. Jednak przy odpowiednim poziomie jasności (wyższym), ta automatyka w zasadzie się już nie załącza. Myślę, że wiem dlaczego Samsung pakuje tutaj stałą opcję auto. Chodzi o to, że przy bardzo ciemnym i statycznym materiale (plansze z napisami, ale nie scroll tylko np. osobne plansze z nazwiskami czy jakąś grafiką) po wygaszeniu takiego fragmentu do prawie zupełnej - ale nie całkowitej - czerni, potrafią się w specyficznych warunkach pojawiać "duszki" tego co było przed wygaszeniem (napis, element grafiki, etc.). To chyba wynika ze specyfiki pracy diody, która nie jest wstanie zejść do "prawie zera" - jednocześnie będąc zasilaną. I wtedy ta automatyka tak to rozwiązuje, że pomiędzy planszami (jedna plansz = jedno nazwisko) zupełnie wyłącza podświetlanie - zabijając tym samym wszystkie duszki :) . Jest to nieco dziwne, bo mamy wrażenie wyłączanego na krótko ekranu. Przy nieco wyższej jasności, która eliminuje duszki, ten automat się w 99% przypadków nie załącza. Oczywiście ten automat działa w innych warunkach, ale nie jest już w zasadzie zauważalny. Seria C8000 chyba tez to ma, bo chwilę się bawiłem tym tv u znajomego w firmie. Zresztą clouding też w C8000 istnieje, więc wydawanie 2-2.5 tys, więcej na C8000 w moim wypadku odpadło. Choć przyznam, że design C8000 jest jeszcze bardziej cool.

No ale ten tv ma też zalety i daje sporo radości przy oglądaniu materiałów z wielu źródeł.

Mój poprzedni LCD kończy 3 lata i ogólna różnica w jakości obrazu na korzyść tego Samsunga jest powalająca.

Zdumiewająco dobrze wglądają na tym tv filmy odtwarzane z płyt DVD. Robiłem porównania ze starym Sharpem LCD, gdzie źródłem w obu przypadkach była PS3 (a wiec sprzęt już z natury dobrze upscalujący) i na Samsungu C7000 jest jakby zupełnie inny świat. Kablówka SD też wygląda o wiele lepiej niż na innych starszych lcd, które mam w domu i firmie.

Jak dla mnie model ten ma też bardzo dobre - w miarę naturalne - odwzorowanie kolorów. Jeśli chodzi o szybkość panelu, ostrość obrazu, to tutaj nic nie można mu zarzucić. Wracając na krótko do wad, to kąty patrzenia mogłyby być rzeczywiście lepsze. Co ciekawe, to w tym modelu zmiana jest już zauważalna po dość niewielkim odsunięciu się od osi ekranu, jednak potem można przesuwać się naprawdę mocno - siedzieć gdzieś zupełnie z boku, pod dużym kątem - ale degradacja się już nie pogłębia.

Jest jeszcze kwestia opcji "3D", którą ten tv posiada, ale dla mnie ona na razie nie istnieje - nie mam okularów ani "contentu".

Podsumowując moje spostrzeżenie, myślę, że nie jest to telewizor dla bezkompromisowych poszukiwaczy wzorcowego obrazu.

Jeśli komuś trudno przełknąć jakieś "rysy na wizerunku", to pewnie nie kupi telewizora z podświetlaniem LED. Albo kupi za jakiś czas, kiedy technologia będzie dopracowana.

Je nie chciałem czekać. Z wielu powodów. Najbardziej prozaiczny był taki, że po przeprowadzce brakowało nam telewizora w salonie. Kupowanie czegoś na przeczekanie nie wchodziło raczej w grę, więc wziąłem tego leda, który designersko przeszedł próbę, i nie jest wcale taki zły w oglądaniu. Ważny był tez rozmiar, gdyż idealnie pasował ekran 55 cali. Telewizory 52 były ciut za małe a te np. 58 (przez chwilę rozważałem plazmę Samsunga w tym rozmiarze) ciut za duże. Cóż, z chmurkami da się żyć, a być może za kilka miesięcy będzie też jakiś fun z paru filmów i gier 3D.

P.S. Ten tv wygląda świetnie na ścianie (polecam wieszak linkowy Samsunga). Oczywiście ten aspekt dla wielu może nie mieć żadnego znaczenia, ale powiem wam, że łatwiej chyba przekonać żonę do dużego, acz cieniutkiego tv, niż do grzmota z taką samą przekątną, który odstaje od ściany 15 cm.

i to jest najwazniejsze aby sie cieszyc z tego co sie ma. Wybor swietny i naprawde trudno sie przyczepisc do teo jak ten TV swieci. Ja tez myslalem o tym modelu TV ( troszke mniejszy ) ale wygral Panasonic LED dlatego ze byl grubszy i bardziej stabilny na podstawie wiec calkeim odwrotnie niz u Ciebie.

Rowniez jestem bardzo zadowolony i to mi wystarcza aby cieszyc sie z zakupu i obrazu.

pozdr. dawmac

Mi Smsunga led dyskwalifikują właśnie te wady o których kolega pisał, oraz kilka jeszcze tz. obok wisiał model C650 ze zwykłym podświetlaniem i o dziwo świeci dla mnie lepiej- ma lepszą czerń mniej wpada w granat szczególnie pod kontem no i ludzkie twarze miały taki różowy odcień skóry, czego nie było przy c650.

Oba modele testując pendrive-m traciły szczegóły w ciemnych partiach np. gość w czarnym garniturze w Samsungu a na Sony-m okazuje się że w ciemno grafitowym w delikatne szare paski, aby ujrzeć szczegóły na Samsungu trzeba jasność ustawić na 75% to już czerni nie mamy! Co do automatu regulującego podświetlenie, to dla mnie jest nieporozumienie po co to stosują więcej psuje niż wnosi . Na dzień dzisiejszy to chyba lepiej kupić Sonego EX500 gdyby tak dali mu black panel i 10 bit matrycę

Dużo ludzi wiązało zbyt wielkie nadzieje względem "LED TV" czyli pseudo-nowej technologii, tak silnie promowanej przez samsunga. Faktycznie udało sie podciagnąć kontrast, a co za tym idzie czerń, ale nadal to tylko LCD - słabe katy, gubienie szczegółów w ciemnych scenach, mizerne skalowanie, przy całkowitej ciemność czerń juz nie jest taka wspaniała.

Zastanawia fakt, czemu Sony czy Philips odeśli od plazm, mimo że wypuścili parę modeli?

Czy wady które koledzy opisują dotyczą tylko podświetlania krawędziowego czy także tylnego z wygaszaniem strefowym.

Przymierzam się do wymiany mojej 52Z3030, ale widzę, że muszę to jeszcze przemyśleć. Pzdr.

Czy wady które koledzy opisują dotyczą tylko podświetlania krawędziowego czy także tylnego z wygaszaniem strefowym.

Przymierzam się do wymiany mojej 52Z3030, ale widzę, że muszę to jeszcze przemyśleć. Pzdr.

Wygaszanie strefowe jak to nazwałeś przy full led, to jak pisałem wcześniej straszna porażka tz np.. napisy białe na czarnym tle mają obwódkę białą bo zostają włączone tylko diody pod białym napisem, lecz wiadomo że jest ich dużo mniej niż pikseli więc oświetlają więcej niż powinny!

Wracając do utraty szczegółów w ciemnych partiach obrazu przez Samsunga to wydaje mi się, że to wina elektroniki procesora obrazu czy też jakieś opcji podbicia kontrastu, bo na miniaturkach zdjęć podpiętych do usb tv widać szczegóły ;) , a jak się je weźmie na pełen ekran to już znikają ;) możliwe, że da się to ustrojstwo wyłączyć w menu serwisowym bo w menu tv nie udało mi się :P

Edited by piotr_the

witam ,bzdury kolego wypisujesz,zadaj sobie troche trudu i zobacz na greckich,włoskich,czy na AVforums portalach gdzie samsungi są rozlozone na czynniki pierwsze.Szczegolnie C8000,czy Sony HX9000..Jakos dziwne,ze w USA Samsung nr 1 jest w sprzedazy,amerykanie to idioci? Proponowalem koledze w USA Panasonica plazme 50 VT25.Sam mam 50 VT 20.Po mc... opier....,ze jest zielono,ciemno,bieli jak na lekarstwo itp...zamienil na samsunga 55 C 9000 i jak na razie jest OK.

Edited by RHJG

A niby Amerykanie to nie idioci ;) , pewnie myślą, że kupują nową technologię led tv. Ja oceniam to co widzę C9000 nie widziałem więc nie wypowiadam się, ale z tego co się orientuję to Edge LED i za takie pieniądze to idiotyczny zakup jak dla mnie!

Ja mam plazme Samsunga 58" od roku, co to sa powidoki. ;).

Powidoki to jak jeden gościu powiedział, że dzięki plazmie nakrył swojego syna, pytam jak, a on proste przychodzę do domu włączam tv i patrze coś mi na kanale prześwituje zmieniam kanał i nadal myśli kurka wczoraj tego nie widziałem woła syna on robi się czerwony i nagle kojarzy, że to zegary z gry samochodowej mu się wypaliły :rolleyes: , pyta grzecznie synka pod groźbą co jest grane :o synek się przyznaje, że nie był w szkole tylko grał cały dzionek w nową grę wyścigową :lol:

witam ,bzdury kolego wypisujesz,zadaj sobie troche trudu i zobacz na greckich,włoskich,czy na AVforums portalach gdzie samsungi są rozlozone na czynniki pierwsze.Szczegolnie C8000,czy Sony HX9000..Jakos dziwne,ze w USA Samsung nr 1 jest w sprzedazy,amerykanie to idioci? Proponowalem koledze w USA Panasonica plazme 50 VT25.Sam mam 50 VT 20.Po mc... opier....,ze jest zielono,ciemno,bieli jak na lekarstwo itp...zamienil na samsunga 55 C 9000 i jak na razie jest OK.

bredzenie populisty :rolleyes:

Samsung jest liderem sprzedazy z tego samego powodu z jakiego w jednym rankingu supermarketów zwyciezyla Biedronka, przed Tesco i chyba Lidlem :lol:

kapujesz to, ze sprzedaje sie nei to co najlepsze a to co najlepiej wpasowuje sie w potrzeby typowego, przecietnego klienta?

amerykanie to idioci, czesto doskonale socjalnie przystosowani, ale idioci w wiekszosci .... inaczej przecietniacy ...

a nieidiotów wsrod nich tyle samo jak w kazdym innym kraju, 10% ;)

Decydujące znaczenie ma oczywiście ilość zastosowanych diód - ideałem byłoby, aby każdy piksel posiadał swoje własne podświetlenie, ale tak to nawet w ERZE nie ma ...

Czekaj wiec na OLED , innego wyjscia nie ma ......

Już jest, Sony ze swoją technologią CRYSTAL LED każdy pixel ma swoja diodę, konkurencja dla OLED , więcej ma namieszać niż samo oled....zobaczymy..wszyscy o tym marzyli pojedynczy pixel z podświetleniem to dopiero będzie lokal diming:)a nie jakieś pseudo micro dimingi, marketing.zakłamany..

Niestety, ale Crystal LED to jak na razie prototyp i raczej jeszcze co najmniej rok poczekamy na niego. A i w Crystal LED każdy pixel ma po trzy diody ( każda w innym kolorze z RGB) :)

A mnie najbardzie zastanawia to jak oni to wszystko upchają w jednym pixelu? Macie może jakieś linki do ciekawych artykułów z sieci?

Ostatnio w jednym z wywiadów prezes Lg powiedział o dziwo że na świecie jest jeszcze popyt na tv crt.Konsumenci mają dość ewidentnych wad plazm i lcd led, dlatego wygłodniały rynek czeka na Oled.