Skocz do zawartości
widom

Czy można zdekodować id stacji TV na złączu wyjściowym COMPONENT w telewizorze HD.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Muszę zaprojektować urządzenie które ma być podpięte do normalnego TV HD (nie karta w PC) i będzie robić co minutę stop-klatkę oglądanego aktualnie programu na telewizorze. W tym celu chcę się podpiąć po wyjście (nie wejście!) COMPONENT w telewizorze. Czy ktoś orientuje się jak zdekodować i przetworzyć sygnał COMPONENT aby zamienić wizję (stop-klatkę) na standard graficzny typu GIF,PNG,JPG itd. Czy są jakieś moduły, chipy, gotowy sprzęt realizujący taką funkcję.

A może jakiś inny pomysł ?

CHodzi mi po głowie inne rozwiązanie trochę drogą okrężną, do okoła. Kiedyś czytałem że w sygnale obrazu jest zakodowana id. stacji nadawczej. Czy ktoś wie jak go odczytać/zdekodować ? Gdybym to wiedział to postawie sobie obok 2-gi mały telewizor w postaci wbudowanej w PC karty i znając jaką stacja jest na głównym TV wymuszę przełączenie na karcie w PC, a tam już format zapisu i stop-klatkę mam gotową. Jednak niemam pojęcie czy można jakoś zdekodować id. stacji (niechodzi mi bynajmniej o te graficzne logo w lewym górnym rogu).

Widom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Muszę zaprojektować urządzenie które ma być podpięte do normalnego TV HD (nie karta w PC) i będzie robić co minutę stop-klatkę oglądanego aktualnie programu na telewizorze. W tym celu chcę się podpiąć po wyjście (nie wejście!) COMPONENT w telewizorze.

Jak można się podpiąć pod coś czego nie ma? Telewizory mają co najwyżej wejścia component, nie wyjścia.

Czy ktoś orientuje się jak zdekodować i przetworzyć sygnał COMPONENT aby zamienić wizję (stop-klatkę) na standard graficzny typu GIF,PNG,JPG itd. Czy są jakieś moduły, chipy, gotowy sprzęt realizujący taką funkcję.

Gotowego chipsetu przechwytującego raczej nie znajdziesz. Jest sporo układów umożliwiających przechwytywanie wizji, ale z sygnału composite, nie component.

CHodzi mi po głowie inne rozwiązanie trochę drogą okrężną, do okoła. Kiedyś czytałem że w sygnale obrazu jest zakodowana id. stacji nadawczej.

Nie ma niczego takiego w sygnale component.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak można się podpiąć pod coś czego nie ma? Telewizory mają co najwyżej wejścia component, nie wyjścia.

Gotowego chipsetu przechwytującego raczej nie znajdziesz. Jest sporo układów umożliwiających przechwytywanie wizji, ale z sygnału composite, nie component.

Nie ma niczego takiego w sygnale component.

Ślicznie dziękuję JackS.

No ale chyba na composite nie da rady odebrać Full HD. To można tylko na HDMI i COMPONENT.

Widzę że muszę się poważnie zastanowić czy temat ruszać. Wydawałoby się że jakoś to się musi dać zrobić. Przecież w podobny sposób muszą rozpoznawać który kanał oglądałeś firmy badające oglądalność HD TV. Może od tego zacząć. Jak wiedzieć która stacja jest oglądana na ekranie. To warunek konieczny. Bez tego kapitualcja tematu.

Edytowane przez widom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widzę że muszę się poważnie zastanowić czy temat ruszać. Wydawałoby się że jakoś to się musi dać zrobić. Przecież w podobny sposób muszą rozpoznawać który kanał oglądałeś firmy badające oglądalność HD TV. Może od tego zacząć. Jak wiedzieć która stacja jest oglądana na ekranie. To warunek konieczny. Bez tego kapitualcja tematu.

Platformy satelitarne i kablówki mają teraz bardzo prosty kanał zwrotny w postaci łącza internetowego podpiętego do ich dekoderów. Tak jest na przykład w n-ce. W przypadku osób, które wyrażą na to zgodę, ITI ma pełną statystykę oglądanych przez nie kanałów. Na dodatek raporty mogą być wysyłane w czasie rzeczywistym - w trakcie oglądanych audycji.

Edytowane przez JackS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyt

No ale chyba na composite nie da rady odebrać Full HD. To można tylko na HDMI i COMPONENT.

Full HD to raczej tylko na HDMI

Edytowane przez antygłup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cyt

No ale chyba na composite nie da rady odebrać Full HD. To można tylko na HDMI i COMPONENT.

Oczywiście.

Full HD to raczej tylko na HDMI

Po componencie też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie będę spierał mam dekoder podłączony jednocześnie przez HDMI bezpośrednio pod TV oraz componentem + świtłowód przez ampka do TV pod kontem kanałów z muzyką. Osobiście jakichś różnic w obrazie nie dostrzegam, natomiast opisy w różnych miejscach sugerują co innego. Co by nie gadał i tak i tak jest OK.

Pozdrawiam :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie, wszyscy się więc zgadzamy że HD jest zarówno na HDMI i COMPONENT, spróbujmy wrócić więc do tematu który brzmi:

Jak zdekodować i rozpoznać który kanał aktualnie jest oglądany na TV HD ? Temat musi być rozwiązywalny ponieważ z techniki tej korzystają firmy badające oglądalność programów TV. Np. dekoder nBOX (który mam) też wie co jest na ekranie ponieważ wyświetla pasek z nazwą stacji (po uprzednim wyborze kanału z pilota). Może jakoś z nBOX-a wyciągnę tę informacje. Może mój post przeczyta któryś z konstruktorów Advanced Digital Broadcast i podpowie. Od wczoraj mam już chodzący na PC+karta system robienia stop-klatek. Jeżeli uda mi się go spiąć i wyzwalać informacją o programie oglądanym to problem rozwiązany.

Proszę o pomoc i wsparcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Identyfikować możesz dzięki telegazecie - to powinno polecieć po componencie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Identyfikować możesz dzięki telegazecie - to powinno polecieć po componencie .

Niestety wariant telegazety odpada gdy obraz HD gdyż jako text działa tylko dla małych rozdzielczości (stare stdandardy) i jest wtendy dostępna na wszystkich interfejsach TV z wyjątkiem HDMI i COMPONENT. Dla HD obsługa telegazety jest zupełnie inna. Jest dokładnie na odwrót. Teletekst jest emitowany jakby w trybie graficznym, a wszytkie interfejsy (z wyjądkiem HDMI i COMPONENT) są odcinane. Nie ma więc dostępu do dekodera teletekstu na poziomie tekstu gdy obraz HD.

CHyba że podłączę się na wyjście COMPONENT tunera SAT i przetworzę obraz. Brak mi infrmacji czy skąd takie układy można wziąść.

A więc wracam do punktu wyjścia i czekam może ktoś ma pomysł (cały czas jestem przekonany że to się musi dać zrobić).

Wczoraj wpadł mi nowy pomysł do głowy, że może by tę informację można było wyłuskać z wnętrza tunera SAT (chodzi o id. oglądnej stacji). Jak się chwilę bawiłem n-BOX-em (w tej chwili bawię się właśnie Cyfrą) to oba mają na stałe przyporządkowane kanały i w chwili naciśnięcia pilota (np. funkacja zmiany kanału) pojawia się pasek z nazwą oglądanego programu. Oznacza to że tuner ma ropoznene i przechowuje gdzieś informacje typu 1->TVP1, 2->TVP2 .... itp. Może ktoś kto zna się na tunerach SAT podpowie czy i jak to można wyciągnąć na zewnątrz tablice programów/stacji z tunera SAT. Może byłoby to możliwe jakby oprzeć się na tunera SAT oparze sterowanym Linuxem. Potrzebna infrmacja czy w ogóle tędy droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety wariant telegazety odpada gdy obraz HD gdyż jako text działa tylko dla małych rozdzielczości (stare stdandardy) i jest wtendy dostępna na wszystkich interfejsach TV z wyjątkiem HDMI i COMPONENT. Dla HD obsługa telegazety jest zupełnie inna. Jest dokładnie na odwrót. Teletekst jest emitowany jakby w trybie graficznym, a wszytkie interfejsy (z wyjądkiem HDMI i COMPONENT) są odcinane. Nie ma więc dostępu do dekodera teletekstu na poziomie tekstu gdy obraz HD.

CHyba że podłączę się na wyjście COMPONENT tunera SAT i przetworzę obraz. Brak mi infrmacji czy skąd takie układy można wziąść.

A więc wracam do punktu wyjścia i czekam może ktoś ma pomysł (cały czas jestem przekonany że to się musi dać zrobić).

Wczoraj wpadł mi nowy pomysł do głowy, że może by tę informację można było wyłuskać z wnętrza tunera SAT (chodzi o id. oglądnej stacji). Jak się chwilę bawiłem n-BOX-em (w tej chwili bawię się właśnie Cyfrą) to oba mają na stałe przyporządkowane kanały i w chwili naciśnięcia pilota (np. funkacja zmiany kanału) pojawia się pasek z nazwą oglądanego programu. Oznacza to że tuner ma ropoznene i przechowuje gdzieś informacje typu 1->TVP1, 2->TVP2 .... itp. Może ktoś kto zna się na tunerach SAT podpowie czy i jak to można wyciągnąć na zewnątrz tablice programów/stacji z tunera SAT. Może byłoby to możliwe jakby oprzeć się na tunera SAT oparze sterowanym Linuxem. Potrzebna infrmacja czy w ogóle tędy droga.

Nie bardzo mogę zrozumieć do czego dążysz. Zależy Ci na logowaniu co ktoś w danej chwili ogląda z jakiegoś konkretnego modelu dekodera satelitarnego?

Jeśli chodzi o nboxa, to już Ci podpowiedziałem, że nbox ma możliwość raportowania poprzez łącze internetowe jaki kanał użytkownik ogląda, jaki nagrywa, lub jakiego radia słucha. Jeśli te informacje są dla Ciebie wystarczające to zgłoś się do ITI, że chcesz służyć jako królik doświadczalny - oni będą śledzić co oglądasz, a Ty będziesz rozgryzał informacje jakie oni przesyłają łączem ethernetowym. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie bardzo mogę zrozumieć do czego dążysz. Zależy Ci na logowaniu co ktoś w danej chwili ogląda z jakiegoś konkretnego modelu dekodera satelitarnego?

Jeśli chodzi o nboxa, to już Ci podpowiedziałem, że nbox ma możliwość raportowania poprzez łącze internetowe jaki kanał użytkownik ogląda, jaki nagrywa, lub jakiego radia słucha. Jeśli te informacje są dla Ciebie wystarczające to zgłoś się do ITI, że chcesz służyć jako królik doświadczalny - oni będą śledzić co oglądasz, a Ty będziesz rozgryzał informacje jakie oni przesyłają łączem ethernetowym. ;-)

Rozmowa z ITI odpada, próbowałem już rozmawiać. Jeżeli wiesz jak rozkodować info na LAN aby odczytać który kanał jest oglądany to powiedz lub wskaż proszę źródło informacji. Tak jak pisałem na początku projektuje specjalozowany układ robienia stop-klatek tego co się aktualnie ogląda. Do rozwiązania problemu brakuje mi w chwili obecnej tylko (lub aż) jak wyciągnąć z n-BOX-u informacje o oglądanym kanale (np. po LAN, chociaż wolałbym pomysł aby wyciągnąc tę informacje w inny sposób, np. na wyjściu COMPONENT z n-BOXu).

Edytowane przez widom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rozmowa z ITI odpada, próbowałem już rozmawiać. Jeżeli wiesz jak rozkodować info na LAN aby odczytać który kanał jest oglądany to powiedz lub wskaż proszę źródło informacji.

Myślałem, że sam chcesz coś opracować... to wymaga trochę pracy badawczej. Trzeba zalogować wysyłane pakiety, sprawdzić ich korelację ze korzystaniem z nboxa, zmianą kanałów, nagrywaniem. ITI na pewno nie udostępni Ci takich informacji.

Tak jak pisałem na początku projektuje specjalozowany układ robienia stop-klatek tego co się aktualnie ogląda. Do rozwiązania problemu brakuje mi w chwili obecnej tylko (lub aż) jak wyciągnąć z n-BOX-u informacje o oglądanym kanale po LAN.

Nadal nie rozumiem w czym problem. Jeśli nie che Ci się analizować pakietów po LANie, to w zależności od tego czy chcesz wydobyć informację bezinwazyjnie (bez otwierania nboxa), czy dopuszczasz otwarcie nboxa możesz informację o oglądanym kanale uzyskać przez analizę pierwszych 3 znaków wyświetlanych na panelu przednim nboxa, albo korzystając z minikamery obserwującej wyświetlacz, albo podpinając się do niego po otwarciu obudowy.

Listę kanałów odpowiadających wyświetlanym numerkom zawsze znajdziesz tutaj:

kanały n-ki: http://nhdtv.pl/forum/files/faq_images/hk/...rach-wg._nr.pdf

kanały FTA: http://nhdtv.pl/forum/files/faq_images/hk/...kanalow_FTA.pdf

Edytowane przez JackS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem czy będziesz zapisywał coś w rodzaju zrzutu ekranowego ale:

1 możesz wpisać w TV nazwę stacji i naciśnięciem pilota to wyświetlić

2 cywilizowany dekoder powinien zrobić to samo po naciśnięciu odpowiedniego guzika w pilocie dekodera

pozdrawiam

PS

Spotkałem kiedyś całkiem legalny i przyjazny programik do analizowania pakietów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

Spotkałem kiedyś całkiem legalny i przyjazny programik do analizowania pakietów

możesz wskazać taki programik ?

Edytowane przez widom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nadal nie rozumiem w czym problem. Jeśli nie che Ci się analizować pakietów po LANie, to w zależności od tego czy chcesz wydobyć informację bezinwazyjnie (bez otwierania nboxa), czy dopuszczasz otwarcie nboxa możesz informację o oglądanym kanale uzyskać przez analizę pierwszych 3 znaków wyświetlanych na panelu przednim nboxa, albo korzystając z minikamery obserwującej wyświetlacz, albo podpinając się do niego po otwarciu obudowy.

Chce misię tylko nie mam tu żadnego doświadczenia informatycznego. Podpowiedź jak to się robi i skąd wziąść soft mile widziana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
możesz wskazać taki programik ?

Wireshark jest ok.

A może założyć, że większość stacji umieszcza swoje logo w tym samym punkcie czy dwóch w górnych rogach ekranu i ustalać stację na podstawie logo (jeśli ten układ ma się opierać na jakimś mikroprocesorze, na którym pójdzie graficzny system operacyjny to powinno ci wystarczyć zasobów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rozmowa z ITI odpada, próbowałem już rozmawiać. Jeżeli wiesz jak rozkodować info na LAN aby odczytać który kanał jest oglądany to powiedz lub wskaż proszę źródło informacji. Tak jak pisałem na początku projektuje specjalozowany układ robienia stop-klatek tego co się aktualnie ogląda. Do rozwiązania problemu brakuje mi w chwili obecnej tylko (lub aż) jak wyciągnąć z n-BOX-u informacje o oglądanym kanale (np. po LAN, chociaż wolałbym pomysł aby wyciągnąc tę informacje w inny sposób, np. na wyjściu COMPONENT z n-BOXu).

Rozwiązanie jest banalne ;-)

Kamerka na USB wycelowana na wyświetlacz nBoxa i prosty programik OCR. Dasz radę ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wireshark jest ok.

A może założyć, że większość stacji umieszcza swoje logo w tym samym punkcie czy dwóch w górnych rogach ekranu i ustalać stację na podstawie logo (jeśli ten układ ma się opierać na jakimś mikroprocesorze, na którym pójdzie graficzny system operacyjny to powinno ci wystarczyć zasobów)

Tak by było zdecydowanie najlepiej ! Wydaje mi się że spoko można założyć że wszyscy nadają logo w prawym górnym rogu. Wprawdzie logo niknie podczas reklam tudzież raz na jakiś czas mutuje (czerwona kokardka - AIDS, czarna - ŻAŁOBA, różowa -> "...." itd) ale dałoby się to jakoś ujażmić. Jeżeli Raus znasz chip do konwersji COMPONENT na coś co potem mógłbym obrobić na Linuxie to byłbym wdzięczny. Ten pomysł zdecydowanie mi się najbardziej podoba.

Edytowane przez widom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...