Jump to content
Sign in to follow this  
VAMET

Gwarancja na sprzęt...

Recommended Posts

Witam uprzejmie

Wyobraźcie sobie, że jest gwarancja, która jest podpisana przez sklep z pieczątką, jest data zakupu sprzętu, ale nie ma podanego numeru seryjnego, który jest wymagany do realizacji gwarancji.

Pytanie o legalność, czy taki druczek można sprzedać lub oddać innej osobie, która posiada ten sam model sprzętu, tylko wpisze sobie numer seryjny swój.

Paragon na zakup jest załączony.

Powiedzmy, że osobie innej sprzęt szwankuje, a już nie ma gwarancji, to wpisuje swój numer i oddaje do serwisu.

Ciekawi mnie taki przypadek i jak to wygląda od strony prawnej, czy można, czy nie można...

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam serdecznie.

Z poważaniem

Edited by VAMET

Uparty produent (np SONY) wykryje wałek jesli zechce

Wystarczy przesledzic losy konkretnego egzemplarza od strony dystrybuora

Dużo zalezy też od tego jaki system ewidencji towaru mają posrednicy - elektroniczny (bar code) czy papierowy (wyłącznie)

Innymi slowy- raz sie uda a raz nie

Edited by mobor

Powiedz mi jakiej firmy jest ten telewizor, to ja Ci powiem czy można czy nie można tak zrobić z gwarancją.

Witam uprzejmie

Hmm, tutaj nie chodzi o telewizor... :) ...a raczej o inny produkt Sony, jak konsola PS3. Jest zbędna karta gwarancyjna bez numeru seryjnego na niej.

Komuś, co się skończyła gwarancja, a chciałby mieć o 11,5 miesiąca dłużej (żeby móc swoją sprzedać drożej lub wydłużyć swoją) lub oddać do naprawy, bo właśnie się coś sknociło, jak znalazł :) Z jednej strony, jak został zakupiony towar i przyznana gwarancja, to nie powinno być znaczenia, czy to Kowalski Jan odda sprzęt czy Kowalska Janina.

:)

Pozdrawiam serdecznie.

PS. Poza tym kiedyś miałem laptopa i mogłem sobie rozszerzyć gwarancję odpłatnie o kolejne 12 miesięcy, także jednak można i jest to legalne?

Z poważaniem

Edited by VAMET

Przepraszam, coś mi się przewidziało z tym telewizorem. Ok. Od razu wyjaśniam, że na gwarancjach Sony jest zawarty kod kreskowy, ale to już pewnie zdążyłeś zauważyć, jednak sama seria karty jest wydawana na wiele produktów, więc ma to najmniejsze znaczenie. Przed chwilą sam sprawdzałem gwarancje od odtwarzacza DVD i od wieży. Mógłbym je śmiało zamienić i żaden serwis by tego nie zauważył. Wiem, bo tak robiłem. Pracuję w sklepie RTV i zdarzyły się przypadki, kiedy to klient nie miał druczka gwarancji w pudełku i pozostał mu jedynie paragon, a akurat coś się popsuło, więc, nie pozostało mi nic innego jak pomóc takiemu klientowi i brałem zazwyczaj kartę od zupełnie innego sprzętu.

A teraz tak w skrócie: Tak, możesz oddać komuś taką gwarancję, bez żadnego ryzyka i jedynie wpisać numer seryjny urządzenia, chociaż i to nie jest konieczne, gdyż większość sprzętu jaki wysyłam na serwis nie ma wpisanego numeru seryjnego i jakoś wraca naprawiony a druk gwarancji pozostaje nietknięty.

Witam uprzejmie

Hmm, tutaj nie chodzi o telewizor... :) ...a raczej o inny produkt Sony, jak konsola PS3. Jest zbędna karta gwarancyjna bez numeru seryjnego na niej.

Komuś, co się skończyła gwarancja, a chciałby mieć o 11,5 miesiąca dłużej (żeby móc swoją sprzedać drożej lub wydłużyć swoją) lub oddać do naprawy, bo właśnie się coś sknociło, jak znalazł :) Z jednej strony, jak został zakupiony towar i przyznana gwarancja, to nie powinno być znaczenia, czy to Kowalski Jan odda sprzęt czy Kowalska Janina.

:)

Pozdrawiam serdecznie.

PS. Poza tym kiedyś miałem laptopa i mogłem sobie rozszerzyć gwarancję odpłatnie o kolejne 12 miesięcy, także jednak można i jest to legalne?

Z poważaniem

Druczek, czy jak kto woli papierek, tzw. dokument gwarancyjny to jest z łaski na uciechę gawiedzi, żeby potencjalny klient miał spokojniejszy sen w nocy :).

To znaczy nie ma on formalnego znaczenia do realizacji gwarancji z punktu widzenia serwisu. Większość sprzętów różnych marek posiada w pełni ewidencjonowaną drogę od producenta, poprzez dystrybutora, dealera, na użytkowniku ostatecznym skończywszy. Panasonic już zaniechał w ogóle wydawania papierowych druków gwarancji. Wystarczy w zasadzie sam numer seryjny produktu, do realizacji gwarancji. A to właśnie z powodu jak wyżej, czyli pełnej ewidencji przepływu towaru.

Inne firmy mają w 100% tak samo, tyle że jeszcze wydają papierowe druczki, bardziej ze względów marketingowych. Oczywiście nikt się tym nie chwali, ale tak właśnie jest. W zasadzie wystarczy legalny dowód zakupu i numer seryjny. Serwis to sobie koreluje z własną ewidencją i na tej podstawie podejmuje się naprawy. Jeśli więc podmienisz dowód zakupu i dasz go do innego sprzętu, to może się okazać, że nijak produkt o tym numerze seryjnym, nie mógł być sprzedany w tym właśnie dniu i z tym dowodem sprzedaży. Serwis odmówi naprawy, a papierkiem to możesz sobie majtać przed nosem. Zostaniesz odesłany do sprzedawcy, do wyjaśnienia. Tak to wygląda w praktyce.

Firma w której pracuję sprzedaje części komputerowe i też nie wymagamy od klienta nic poza numerem seryjnym do realizacji gwarnacji. Na podstawie numeru seryjnego mamy całą dokumentację sprzedaży danej części. Każdemu klientowi jestem w stanie natychmiast sprawdzić stan gwarancji. Prosto, elegancko i bez kłopotu. A jak sobie dorobi do tego papiery po swojemu, to i tak nic mu to nie da. Bo wyjdzie to natychmiast.

Oczywiście jeśli kupisz na raz dwie konsole w tym samym sklepie i zamienisz im miejscami dowody zakupu, to nie będzie to mieć znaczenia dla systemu rejestracji sprzedaży, wszystko będzie ok. Ale formalnie patrząc, to i tak jest bez różnicy. Co innego jak podmienisz dowód zakupu do sprzętu sprzedanego miesiąc wcześniej, wtedy na bank nie zgodzi się to z ewidencją w systemie.

A odpłatne dokupienie gwarancji rozszerzonej nie daje też żadnego konfliktu, gdyż natychmiast ten fakt jest rejestrowany na koncie (numerze seryjnym) danego produktu. Zauważ, że dokupując gwarancję rozszerzoną, masz obowiązek ją zarejestrować, inaczej będzie nie ważna. To jest właśnie czynność na potrzeby ewidencji opisanej wyżej.

Edited by SlawekR

Przepraszam, coś mi się przewidziało z tym telewizorem. Ok. Od razu wyjaśniam, że na gwarancjach Sony jest zawarty kod kreskowy, ale to już pewnie zdążyłeś zauważyć, jednak sama seria karty jest wydawana na wiele produktów, więc ma to najmniejsze znaczenie. Przed chwilą sam sprawdzałem gwarancje od odtwarzacza DVD i od wieży. Mógłbym je śmiało zamienić i żaden serwis by tego nie zauważył. Wiem, bo tak robiłem. Pracuję w sklepie RTV i zdarzyły się przypadki, kiedy to klient nie miał druczka gwarancji w pudełku i pozostał mu jedynie paragon, a akurat coś się popsuło, więc, nie pozostało mi nic innego jak pomóc takiemu klientowi i brałem zazwyczaj kartę od zupełnie innego sprzętu.

To oczywiście prawda, właśnie z powodów opisanych przeze mnie wyżej. Papierek to pic na wodę, możesz dać od innego sprzętu. Z punktu widzenia serwisu nie ma to znaczenia, oczywiście pod warunkiem, że dany sprzęt został realnie sprzedany danego dnia. Co innego jakby ktoś chciał naciągnąć fakty, z datą sprzedaży, wtedy żaden papierek mu nie pomoże.

A teraz tak w skrócie: Tak, możesz oddać komuś taką gwarancję, bez żadnego ryzyka i jedynie wpisać numer seryjny urządzenia, chociaż i to nie jest konieczne, gdyż większość sprzętu jaki wysyłam na serwis nie ma wpisanego numeru seryjnego i jakoś wraca naprawiony a druk gwarancji pozostaje nietknięty.

A to będzie dokładnie tak jak opisałem. Jeśli data sprzedaży na dokumencie nie będzie rażąco odbiegać od rzeczywistości, czyli sprzęt ma realną szansę naprawdę być jeszcze na gwarancji, to przejdzie przez serwis. Ale jeśli ktoś będzie chciał tak zareklamować sprzęt, który zgodnie z ewidencją został wyprzedany 3 miesiące wcześniej, albo pochodzi na ten przykład z kanału dystrybucji na Hong Kong, to można zapomnieć. Gwarancja będzie zakwestionowana.

Edited by SlawekR