Skocz do zawartości
Plesken

DeAnaglyph

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

A ja może zaczne jakiś wątek techniczny dotyczący obróbki 3D :-). Czy ktoś myślał o stworzeniu czegoś takiego jak DeAnaglyph?

Przecież troszkę filmów jest w taki sposób robionych (green-magenta, red-cyan, green-red itp) i teoretycznie wystarczy mieć taki film w anaglifie i w oryginale aby wydobyć dwa obrazy.

Dla osób które zaraz powiedzą/napiszą że to jest niemożliwe to mam przykrą niespodziankę. Po pierwsze na stronie www.3dtv.at można znalźć program DeAnaglyph - działa sprawdzałem, a po drugie sam stworzyłem skrypt (na podstawie skryptu zamieszczonego na www.doom9.org) w oparciu o avisynth'a który wyciąga obrazy dla oka lewego i prawego i zapisuje w dowolnym przez siebie formacie side-by-side, czy over/under.

Dla niedowiarków zamieszczam obrazek z filmu Koralina, który przerobiłem do postaci over/under tak abym mógł sobie oglądać na monitorze polaryzacyjnym :-):

sample.jpg

Oczywiście jak widać z obrazka nie dokońca mi się udało zamapować kolory z oryginalnego filmu do prawego kanału filmu w technice anaglif.

Tutaj wyzwanie do mistrzów w pisaniu skryptów w avisynth, bo mi już narazie się pomysły skończyły.

Pozdrawiam

Plesken

PS. Powiem tak, nawet wyciągnięcie kanałów dla oka prawego i lewego i przerobienie ich jako greyscale daje o wiele lepszy efekt niż oglądanie anaglifa :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że takie coś jest możliwe :) Fajnie jakby była możliwość wyciągnięcia z dowolnego filmu obraz dla lewego i prawego oka i zapisanie tego jak film w formacie Side by Side lub Over/Under. Telewizor (jak np. SAMSUNG C7000) posiada funkcję łączenia 2 obrazów w całość i wtedy uzyskujemy 3D takie jak w kinie. Przykład -> http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=21317

Może SlawekR podejmie dyskusję, bo w wielu tematach dotyczących 3D wypowiadał się naprawdę rzeczowo i konkretnie ;)

Edytowane przez marcinekkg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plesken nie jestes pierwszy :) . Dosc stary pomysl juz. W sumie srednio to sie udaje, tzn czasem wypada naprawde swietnie(prawie jak film w prawdziwym 3D) oprocz troche popsutych kolorow ofc, a czasem wogole. Byla nawet taka grupa ze stronka co przerabiala Blu-ray Anaglyph 3D na stereskopowe 3D i sprzedawali te filmy pozniej ;). Ale to jakis rok temu. Glownie dlatego ze filmowego 3D contentu wtedy nie bylo zadnego a nie samymi grami zyje czlowiek. W sumie nikt sie ich nawet nie czepial z tego powodu. Teraz juz po tym calym bumie na 3D byli zmuszeni przejsc na "jasna strone", chociaz ciagle na ich stronce mozna znalezc jakies sample http://www.underground3dmovies.com. Ponadto w necie krazy kilka ich przekonwertowanych filmow. Np pamietam Journey to the Center of the Earth niezle im wyszlo. Polar Express ludzie tez bardzo chwalili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Plesken nie jestes pierwszy :rolleyes: . Dosc stary pomysl juz. W sumie srednio to sie udaje, tzn czasem wypada naprawde swietnie(prawie jak film w prawdziwym 3D) oprocz troche popsutych kolorow ofc, a czasem wogole. Byla nawet taka grupa ze stronka co przerabiala Blu-ray Anaglyph 3D na stereskopowe 3D i sprzedawali te filmy pozniej :P. Ale to jakis rok temu. Glownie dlatego ze filmowego 3D contentu wtedy nie bylo zadnego a nie samymi grami zyje czlowiek. W sumie nikt sie ich nawet nie czepial z tego powodu. Teraz juz po tym calym bumie na 3D byli zmuszeni przejsc na "jasna strone", chociaz ciagle na ich stronce mozna znalezc jakies sample http://www.underground3dmovies.com. Ponadto w necie krazy kilka ich przekonwertowanych filmow. Np pamietam Journey to the Center of the Earth niezle im wyszlo. Polar Express ludzie tez bardzo chwalili.

No fajny opis, tylko na wiele to się nie zda. Po pierwsze programik dzieli pliki gdy rozmiar przekroczy 2G, po drugie ten programik nie dotyczy anaglifów typu green-magenta, po trzecie to film anaglifowy troszkę się różni rozmiarami od filmu 2d (nie wiem czemu... ale właśnie walczę z tym), a po czwarte to przerabiam pliki typu 1080p a nie jakieś dvd.

Nie mniej jednak dzięki za tego linka, zawsze warto wiedzieć że coś takiego jest :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest juz wogole inna stronka. Tzn niby ta sama ale pisalem Ci, ze przeszli na jasna strone(czyt. przejal ja Amazon). Chodzilo mi o sample czyi te skriny http://www.underground3dmovies.com/hd3dmoviestills.htm. Oni tez przerabiali do 720p i 1080p(w necie mozna znalezc takie ripy wlasnie od nich) bo z Blu-ray'a. Green-magenta tez na pewno bo pamietam Coraline tez mieli do kupienia :rolleyes: Na youtube mozna tez znalezc sample od nich. Tu jak im Final Destination wyszlo http://www.youtube.com/watch?v=8gcYhJBhzQw...player_embedded (tylko wybierz Cross-eyed z opcji 3D). Tu wspominana wczesniej Coraline

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale to jest juz wogole inna stronka. Tzn niby ta sama ale pisalem Ci, ze przeszli na jasna strone(czyt. przejal ja Amazon). Chodzilo mi o sample czyi te skriny http://www.underground3dmovies.com/hd3dmoviestills.htm. Oni tez przerabiali do 720p i 1080p(w necie mozna znalezc takie ripy wlasnie od nich) bo z Blu-ray'a. Green-magenta tez na pewno bo pamietam Coraline tez mieli do kupienia :P Na youtube mozna tez znalezc sample od nich. Tu jak im Final Destination wyszlo http://www.youtube.com/watch?v=8gcYhJBhzQw...player_embedded (tylko wybierz Cross-eyed z opcji 3D). Tu wspominana wczesniej Coraline

Fakt :-). Widzę że to robili na pewno virtualdubem, albo virtualmodem przy wykorzystaniu avisynth i mvtools albo mvtools2. Też mieli przy wykorzystaniu avisyntha problemy z synchronizacją przy przewidywaniu kompensacji kolorów (taki błysk krótki z innej klatki w prawym obrazie). No i kolory z oka prawego - ja osiągnąłem trochę lepsze wyniki :-).

Nie wiem czy przekłamania klatek przy przewidywaniu kompensacji kolorów to dzieło mvtools czy poprostu interleave, czy brak synchronizacji. Chociaż z tym ostatnim sprawdzałem więc pozostają dwie pierwsze...

Poszukam może jakiegoś filtra do mplayera czy mencodera do kompensacji kolorów to może będę to mógł na linuxie odpalić :rolleyes:

A propo tego co napisałeś że nikt się tym jakoś nie interesuje. Ja mam monitor polaryzacyjny i naprawdę po takiej przeróbce aż chce się usiąść i obejrzeć film.

Zdaje sobie sprawę że nigdy to nie będzie oryginalne 3D dla oka prawego i lewego, ale jak sam napisałeś wcześniej - kontent 3D jest do [beeep], a właściwie go nie ma.

Mamy anaglify, mamy oryginały 2D w wysokiej jakości więc trzeba sobie takowy kontent w formacie side-bya-side, albo over/under sprawić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A może mi ktoś wytłumaczyć jak robione są np takie filmiki w SIDE BY SIDE ? -> http://www.youtube.com/results?search_quer...3Dtrue&aq=f

tą samą metodą o której mowa w tym temacie?

W "żołnierskich" słowach dla okularów green-magenta:

1. Przygotowujesz film w formacie 2d (normal) i anaglifowy 3d (anaglif)

2. Z anaglif wyciagasz kanal po odfiltrowaniu green i po odfiltrowaniu magenty

3. Robisz z tych kanałów tzw. greyscale

4. Tak samo robisz greyscale z normal

5. Tworzysz wektory przesunięć odpowiednio dla kanalu green i magenta w zależności od oryginalu

6. Kompensujesz kolory dla obu tych kanałów

7. Tworzysz plik np side-by-side (w avisynth robi to funkcja StackHorizontal(left, right))

Oczywiście możesz dac oryginalne zrodlo jako odpowiedni kanal, ale musisz namierzyc czy to zrodlo jest dla oka prawego, czy lewego :-).

Na przyklad oryginalny film koralina pasuje jako lewe oko, a my bloody valentines jako prawe oko :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie z każdego filmu można zrobić film Side by Side ? I orientuje się ktoś jak wyglądają filmy z BLURAYA 3D ? Obraz jest od samego początku rozmyty, czy też w SIDE BY SIDE ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli generalnie z każdego filmu można zrobić film Side by Side ? I orientuje się ktoś jak wyglądają filmy z BLURAYA 3D ? Obraz jest od samego początku rozmyty, czy też w SIDE BY SIDE ?

Z tego co czytałem to bluray ma zapisany film z takim dodatkiem do h.264 który się zwie mvc. Natomiast wypluwany sygnał raw jest side-by-side.

To telewizor z sygnałów side-by-side, albo over/under tworzy jeden o zmieniających się obrazach z lewego i prawego oka z jakąś częstotliwością, co w efekcie daje ten sygnał jak to nazwałeś rozmyty, a po założeniu okularków jest 3D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...