Skocz do zawartości
whanamingo

Przygotowania do kalibracji (Spyder3TV) - kilka pytań wstępnych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakupiłem Spyder 3 TV i czekam na dostawę, ale nasuwa mi się kilka pytań przed rozpoczęciem korzystania z niego:

1. Kiedy robić kalibrację telewizora (pora dnia) ?? Wtedy kiedy najczęściej oglądamy filmy, czy może muszą być jakieś inne specyficzne warunki oświetleniowe ??

2. Jak skalibrować obraz dla np dekodera satelitarnego N-ki ??

3. Jakie neutralne kolorystycznie filmy polecacie do sprawdzania efektów kalibracji ?

4. Jakie mają być ustawienia TV i odtwarzacza przed kalibracją (oczywiście czytałem, że należy wyłączyć wszelkie wspomagacze obrazu, ale jaki np wybrać profil - "naturalny" ?). Czy należy jakoś ustawić jasność i kontrast TV (np. wszystko na 50 % lub 100 %) ?

5. Jak sprawdzić efekty kalibracji odbiornika ?? W filmach reklamujących kalibrację są zawsze 2 obrazy; przed i po...Czy mogę coś takiego zrobić we własnym zakresie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajmuję się co prawda kalibracją i profilowaniem monitorów i drukarek, a w dziedzinie TV i projektorów na razie sam czytam i uczę się, ale na część z pytań mogę odpowiedzieć.

Kalibracja ma na celu ustawienie neutralnego obrazu pod kątem balansu bieli, jasności, kontrastu (gamma) itp. Nie jest więc zależna od pory dnia czy koloru ścian. To działa w drugą stronę - kolor ściany najlepiej gdyby był neutralny (niemęczący szary), aby oko i mózg nie odbierały barw innymi niż są. Jeżeli chodzi o ustawienie parametrów wyświetlania, jak sam napisałeś, wszędzie powinny być wyzerowane. Wszystkie składowe kolorystyczne na zero, nie korzystaj z wbudowanych profili tylko ręcznie sprawdź (o ile Twój TV na to pozwala) ustawienia balansu bieli). Podobnie w odtwarzaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zamierzam kupic kalibrator Spyder 3 TV. Czy ten sposób kalibracji się sprawdza.

Prosze o opinie użytkownikow.

Pozdrawiam

mazico

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...