Skocz do zawartości
bohun

stereo a 5.1

Rekomendowane odpowiedzi

Nurtuje mnie pewne zagadnienie, dosyć banalne i podstawowe ale ponieważ w internecie nie znalazłem zadawalającej mnie odpowiedzi piszę więc tutaj. Nigdy nie byłem jakimś maniakiem audio i do tej pory filmy oglądałem z dzwiękiem prosto z tv, ostatnio jednak podłączyłem odtwarzacz do wzmacniacza + dwa głośniki. Zauważyłem, że w porównaniu do efektów, wybuchy itd. dialogi są za ciche - ustawienie zaś głośności na takim poziomie aby dialogi było ok. to znowu trudno wytrzymać sceny z głośną akcją. Sam nie wiem czy to subiektywne odczucie czy rzeczywiście jest coś na rzeczy. Czyż brak centralnego głośnika nie powinien mieć tu wpływu skoro we wzmacniaczu mam ustawione na stereo?

Edytowane przez bohun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak centralnego głośnika odczuwalny jest jedynie w odsłuchu dźwięku 5.1 lub jeżeli Twój sprzęt jest w stanie sygnał stereo (DD2.0) przekształcić w 5.1 używając wynalazku wujka Dolby.

W tych przypadkach w centralnym głośniku idą dialogi - fronty i/lub subwoofer wspomagają wtedy niskie tony gdy centralny sobie nie radzi w tym paśmie.

Jeżeli akurat Twój wzmacniacz wysyła do końcówek mocy taki sygnał, a Ty nie posiadasz głośnika centralnego usłyszysz podczas dialogów tylko niskotonowe dudnienie - efekt jest fatalny (miałem tak kiedyś jak mi się kabelek odpiął od centralnego).

Napisałeś jednak, że we wzmacniaczu masz ustawione stereo dlatego wszystko powinno być w porządku, chyba że we wzmaku masz włączoną dodatkową obróbkę przez procesor dźwięku, która mocno ingeruje w dialogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nurtuje mnie pewne zagadnienie, dosyć banalne i podstawowe ale ponieważ w internecie nie znalazłem zadawalającej mnie odpowiedzi piszę więc tutaj. Nigdy nie byłem jakimś maniakiem audio i do tej pory filmy oglądałem z dzwiękiem prosto z tv, ostatnio jednak podłączyłem odtwarzacz do wzmacniacza + dwa głośniki. Zauważyłem, że w porównaniu do efektów, wybuchy itd. dialogi są za ciche - ustawienie zaś głośności na takim poziomie aby dialogi było ok. to znowu trudno wytrzymać sceny z głośną akcją. Sam nie wiem czy to subiektywne odczucie czy rzeczywiście jest coś na rzeczy. Czyż brak centralnego głośnika nie powinien mieć tu wpływu skoro we wzmacniaczu mam ustawione na stereo?

W odtwarzaczach dvd gdzieś w parametrach ustawień dźwięku powinna być opcja: Audio Downsampling. Może się ona różnie nazywać w zależności od marki urządzenia. Włączenie jej i odpowiednie ustawienie powoduje, że dźwięk 6-cio kanałowy z płyty dvd jest zamieniany na dwu kanałowy stereofoniczny i dialogi powinny być dobrze słyszalne. Nadmienię tutaj, że głośność wzmacniacza powinno się ustawiać do ścieżki dialogowej, a to że muzyka w filmie czy efekty dżwiękowe są głośniejsze od dialogu jest to tylko celowy zabieg realizatora dźwięku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy dźwięk Stereo otrzymujemy poprzez połączenie Analogowe, a w odtwarzaczu ustawiamy Audio na PCM Stereo. Nie ma tu nigdzie napisane jak połączyłeś odtwarzacz i wzmacniacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy dźwięk Stereo otrzymujemy poprzez połączenie Analogowe, a w odtwarzaczu ustawiamy Audio na PCM Stereo. Nie ma tu nigdzie napisane jak połączyłeś odtwarzacz i wzmacniacz?

Niestety raczej bzdura.

Odtwarzacze z reguły maja bardzo kiepskie przetworniki C/A. W przypadku posiadania albo zewnętrznego DAC-a, albo wzmaka z DAC-iem raczej należy z odtawarzacza wyjść sygnałem cyfrowym.

Ale wszystko zależy od konkretnego zestawu. Nie mozna więc powiedzieć że połączenie analogowe jest najlepsze. Tylko czasami tak może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety raczej bzdura.

Odtwarzacze z reguły maja bardzo kiepskie przetworniki C/A. W przypadku posiadania albo zewnętrznego DAC-a, albo wzmaka z DAC-iem raczej należy z odtawarzacza wyjść sygnałem cyfrowym.

Ale wszystko zależy od konkretnego zestawu. Nie mozna więc powiedzieć że połączenie analogowe jest najlepsze. Tylko czasami tak może być.

Ja próbowałem wszystkich połączeń dla dźwięku i dla mnie analogowe jest najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O.k.

U Ciebie. Ale nie można generalnie pisać że:

,,Najlepszy dźwięk Stereo otrzymujemy poprzez połączenie Analogowe''

Bo to często nieprawda i wprowadza innych w błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy dźwięk Stereo otrzymujemy poprzez połączenie Analogowe, a w odtwarzaczu ustawiamy Audio na PCM Stereo. Nie ma tu nigdzie napisane jak połączyłeś odtwarzacz i wzmacniacz?

u mnie polaczenie cyfrowe daje lepszy efekt niz analogowe ale zgodze sie z tym ze analog daje cieplejsze brzmienie. ale nie lepsze.zalezy tez co komu pasuje.do tworcy tematu zadne 2.0 nie da lepszego efektu niz 5.1 nie mowiac o wiekszej ilosci glosnikow czyli 7.1 i wiecej Edytowane przez zerga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesadziłem z tym że połączenie analogowe jest najlepsze. Przepraszam i przyznaję się do błędu. Ale jak u kolegi testowałem rodzaje połączeń Audio, to po teście mój kolega robi tak:

- wszystkie muzyczne DVD i blu-ray słucha poprzez połączenie analogowe bo według mojego kolegi lepiej grają, a filmy przez połączenie cyfrowe.

Co człowiek to inna teoria. :_bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co człowiek to inna teoria. :_bezradny:

Nie o teorie tu chodzi tylko o praktykę. Bo wszystko jest zależne od rodzaju spętych razem urządzeń. Jesli przetworniki C/A będą lepsze w DVD, BD niż we wzmaku czy amplitunerze, to faktycznie po analogu zagra lepiej. Tylko wtedy albo jest to bardzo słaby amplituner albo wybitne DVD.

No chyba że ktoś ma np. Oppo 95 czy 105 wtedy to będzie częsty przypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszytko rozbija się o to, że ścieżka dźwiękowa jest zasadniczo w 5.1. Jeśli nie masz centralnego, a na wzmaku (bądź ampli) nie masz opcji przerobienia ścieżki na 2.0 to będziesz niestety musiał pocierpieć. Może pożycz od kogoś (jeśli oczywiście masz taką możliwość) głośnik centralny i zobacz jak będzie. Albo sprawdź na filmie ze ścieżką dźwiękową stereo czy ciągle jest tak słabo (np "O północy w Paryżu" Allena wyszło nawet na blu ze ścieżką stereo - może nie ma wybuchów, ale to jedyny film z takich nowszych, który nie ma 5.1 :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...