Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
michalmichalmichal

2010: MEGA-TEST: Sony LCD KDL-46HX900 Telewizor 3D Ready - najwyższy model KINO

Polecane posty

Autor testu: Gmeru

testujemyyw0.gif

frontzld.jpg

MEGA-TEST KDL-46HX900 3D Ready

Seria KINO

(vs Pioneer Kuro 5090H pod względem czerni i jakości obrazu)

eisa.png

loga.png

W końcu zebrałem się do tego by podzielić się z Wami moimi wrażeniami i odczuciami z obcowania z najlepszym ekranem 3D Ready dostępnym w ofercie Sony czyli modelem HX900 z serii HX (kino). Jest to dość mocno zaawansowany model chociażby ze względu na sposób podświetlenia ekranu. Od razu powiem, że jego cena też jest zaawansowana więc tym bardziej należy się przyjrzeć "czy warto" (prawie 15tys za 52"). Ponieważ osobiście korzystam też z Pioneera Kuro nie omieszkam dokonać małego porównania jak zaawansowany LCD sprawdza się z doskonałą plazmą pod względem czerni i w ogóle oglądania filmów. Bo jak już na pewno zauważyliście jest to model typowo dedykowany właśnie do oglądania filmów, także tych w 3D.

Dlaczego warto zwrócić uwagę akurat na ten ekran w ofercie Sony? Po pierwsze to podświetlenie Intelligent Dynamic LED (nowy typ podświetlenia strefowego LEDami a nie typowy Edge LED - jednak nadal zachowana smukłość ekranu) oraz obsługa technologii 3D.

Przy okazji spojrzymy też nieco technicznym okiem na te aspekty. No to do dzieła!

Wygląd i budowa:

Dla mnie model HX900 to następca 55X4500. Tamten model też jako jedyny był oparty na pełnym podświetleniu LED w dodatku RGB (powiedzmy sobie otwarcie, że pod względem obrazu był lepszy). Jednak jego grubość też robiła wrażenie. HX900 to też strefowy LED ale tym razem oparty na białych diodach i całkowicie inaczej zbudowany. Patrząc na grubość tego ekranu widać, że nastąpiła tutaj mała rewolucja gdyż jest on naprawdę smukły. Przód to oczywiście Monolityczny wygląd a samo wykonanie to najwyższa półka na rynku. Na pewno jest to najlepiej wykonany model Sony ze wszystkich dostępnych w ofercie tego producenta. I taka ciekawostka: jak zamierzacie przenosić np. wersję 46" to polecam minimum dwie osoby. Jest bardzo ciężki jak na 46"(30Kg) a wygląda jakby był lekki. Wydaje się cięższy od niejednej Plazmy 50" (tutaj zazwyczaj około 30Kg)

25886213.jpg

38468041.jpg

63260564.jpg

63886095.jpg

img8530.jpg

Złącza:

img8526a.jpg

img8529g.jpg

img8595.jpg

img8596.jpg

W przypadku złącz warto zwrócić uwagę, że telewizor ten jest zgodny z modułami CI+. Co nam to daje? CI+ Ready to możliwość włożenia karty inteligentnej z modułem dostępu warunkowego CI+ w celu korzystania z płatnych kanałów DVB-T.

Pilot:

Klasyk z najnowszej serii już wiele razy opisywany na tym forum. Jest bardzo dobrze wykonany, podświetlany a z drugiej strony znajduje się dodatkowy klawisz POWER aby można było pilota położyć do góry nogami (wtedy się mniej kurzy).

img8538x.jpg

img8539a.jpg

Odpalamy:

Pierwsze odpalenie i wita nas klasyczne już menu w formie XMB znane chociażby z PS3 czy PSP. Jest bardzo szybkie i funkcjonalne.

xmb.gif

xbm2.jpg

Dodano bardzo fajną opcję jaką jest tworzenie własnego, ulubionego menu składającego się z różnych funkcji telewizora (ulubione wejście pod ręką, ulubiony serwis www, zdjęcia itd). Wygląda to bardzo atrakcyjnie ze względu na ładną, animowaną grafikę:

ulubione1.jpg

ulubione2n.jpg

Intelligent Dynamic LED - ale o co chodzi?

Ah to podświetlenie LED. Zastosowanie diod LED spowodowało, że producenci telewizorów wręcz ogłosili nową technologię telewizorów zwących się potocznie LED TV. Mają znajdować się w nich najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które spowodują, że technologia LCD osiągnie dużo więcej niż dotychczasowe tradycyjne LCDeki. Jak to wszystko się potoczyło to wszyscy dobrze wiemy.

Większość ekranów LCD z podświetleniem diodami to tzw. LCD Edge LED czyli ekrany z podświetleniem krawędziowym. Dla wielu konsumentów takie rozwiązanie to ogromny plus ze względu na wygląd (cienkość czy też smukłość ekranu). Jednak przenosząc diody na boczne krawędzie matrycy spowodowano, że podświetlenie to powoduje nierównomierny rozkład jasności. W tym momencie telewizory z klasycznym podświetleniem "lampowym" CCFL zazwyczaj wyświetlają obraz lepszej jakości - lepsza czerń oraz dużo bardziej równomierne podświetlenie.

Jednak LED może być dobry. Jak? Wystarczy użyć dużo większej ilości diod niż tylko na krawędziach. Można przecież podświetlić całą matrycę od tyłu diodami LED. Z tej właśnie technologii korzysta HX900 czyli Intelligent Dynamic LED. Sterowanie natężeniem światła indywidualnych grup diod LED oznacza, że system ten może podświetlać ściśle określone obszary obrazu, pozostawiając inne ciemne. Jednak rozwiązanie to jest inne niż w modelu 55X4500. Niżej zobaczycie różnicę w budowie:

led2.jpg

3D Ready - co to znaczy?

Flagowy kinowy model Sony jest telewizorem 3D Ready. Trochę to dziwne, że tak drogi telewizor nie posiada wbudowanego transmitera do komunikacji z okularami Sony. Z drugiej strony Sony tłumaczy to tym, że i tak wielu użytkowników nie będzie korzystać od razu z 3D a jeżeli najdzie ich taka chęć to zawsze mogą rozszerzyć funkcjonalność ekranu o właśnie ten element. Mnie to nie przekonuje ale jest jak jest.

Czyli pierwsze co musimy zrobić to zakupić transmiter (TMR-BR100) oraz przynajmniej jedną parę okularów sekwencyjnych (okulary aktywne)(np.TDG-BR100B). Do tej pory Sony Poland robiło różne promocje na te elementy a wkrótce pokaże się na rynku zestaw: transmiter + dwie pary okularów + Klopsiki i Inne Zjawiska Pogodowe 3D w cenie około 1000zł.

pack1.png

pack2.png

Transmiter 3D TMR-BR100

transmiter.jpg

Dosyć mały, posiada nie typową wtyczkę i można go ustawić pod telewizorem czy też postawić na nim. Złącze znajduje się koło innych wejść AV z tyłu ekranu.

img8035r.jpg

img8036n.jpg

img8040n.jpg

Okulary TDG-BR100B:

Okulary okulary. Są i będą. Bez okularów ani rusz. Do wyświetlania telewizji w 3D potrzebne są okulary i póki co nie zapowiada się na większe zmiany. Oczywiście istnieją techniki autostereoskopowe, które polegają na fizycznym rozdzieleniu pikseli dla prawego i lewego oka jednak technologia ta dopiero raczkuje, w dodatku trzeba stać na wprost by uzyskać efekt 3D. W tej chwili cały przemysł skupił się na stereoskopii. Separacja obrazów docierających do naszych oczu może w tej chwili odbywać się na kilka sposobów:

- sekwencyjnie czyli okulary aktywne

- pasywnie polaryzacyjnie

- anaglifowo (kolorowe, papierowe okulary)

Papierowe okulary chyba każdy pamięta. Kolorowe szkiełka (w sumie plastik często) kojarzą mi się z młodością chociaż nawet teraz wyszło kilka filmów na Blu-ray w tej technologii. Ogólnie jest to marna podróba prawdziwego 3D a efekt jest mizerny.

Okulary pasywne możemy dostać podczas sensu w kinie. Są tanie, nie potrzebują zasilania. Problem jest taki, że nie są one w stanie pokazać obrazu w Full HD zatem nie do końca nadają się do domu.

Ostatnia możliwość to okulary aktywne i metoda sekwencyjna dająca możliwość oglądania obrazu w Full HD 1080p 3D. Firma Sony użyła nieco innej technologii w okularach aktywnych niż reszta liczących się na rynku w tej chwili producentów TV 3D jak Samsung czy Panasonic. Okulary Sony są aktywne ale wykazują cechy polaryzatorów liniowych. Efekt jest taki, że użytkownik nie jest męczony migotaniem okularów, które jest bardzo męczące u konkurencji jednak efektem ubocznym jest to, że nawet niewielkie przechylenie głowy powoduje zniwelowanie efektu 3D (obraz jest rozdwojony, dzieją się dziwne rzeczy z kolorami). Coś za coś. Podczas leżenia na łóżku lepiej się nie kręcić.

Same okulary dostałem w wersji dla dorosłych ale są dostępne też okulary mniejsze, o różnych kolorach obudowy. Okulary są zasilane bateryjnie a ich waga wynosi 77g.

wagah.jpg

Na tle innych firm wychodzi, że sporo. Jednak te 77g to i tak bardzo lekkie okulary a podczas testowania innych okularów nie odczułem tej ciężkości. Jednak skoro są cięższe to można spodziewać się, że będą wytrzymałe oraz jako jedyne blokują w pełni dostęp do światła zewnętrznego. Jak widać na poniższych zdjęciach porównawczych inne okulary mają większe lub mniejsze możliwości aby światło dostało się do środka (szczególnie Star-Trekowy ;p Panasonic).

okularyvs.jpg

Jeżeli chodzi o czas pracy to okulary są w stanie przepracować na baterii przeszło 100 godzin.

czaspracykopia.jpg

Jak dla mnie te okulary są najbardziej wygodne ze wszystkich z jakimi miałem do czynienia. Nie tak dawno Panasonic wypuścił nowy model swoich okularów, który można dokupić osobno i wygląda na to, że są lepsze niż te obecne (wiele im brakuje).

img8042g.jpgimg8049j.jpg

img8054j.jpg

img8055t.jpg

img8058s.jpg

Jak działa 3D?

3D testowałem na chyba wszystkich materiałach dostępnych w tej chwili na rynku.

- Blu-ray 3D

- Telewizja satelitarna 3D

- Playstation 3

- Mocny PC do 3D

- Konwersja 2D > 3D

Blu-ray 3D

bluray3dj.jpg

Najwyższą jakość 3D czyli Full HD 1080p dla jednego i drugiego oka uzyskamy puszczając film z dysku Blu-ra 3D posiadając oczywiście odtwarzacz Blu-ray z obsługą 3D.

Filmów na polskim rynku jest jak na lekarstwo (w dodatku same animacje) jednak z ratunkiem przychodzi nam zachód czy US gdzie już trochę pozycji w 3D wyszło.

Po przetestowaniu kilkunastu filmów muszę powiedzieć, że ogólnie technologia ta robi wrażenie. Na HX900 obejrzałem m.in. kilka animacji jak Klopsiki i Inne Zjawiska Pogodowe 3D, Shrek 2, Monster House, Epoka Lodowcowa 3D ale także normalne filmy jak Alicja w Krainie Czarów, Krwawe Walentynki 3D czy MJ: This is it 3D oraz filmy przyrodnicze.

Na plus na pewno trzeba zaliczyć to, że obraz nie jest dużo ciemniejszy w okularach. Na plazmie jest sporo ciemniej a tutaj mimo okularów jest ok. Można nawet regulować to z poziomu menu. Wskazana jest opcja, która rozjaśnia obraz najmocniej. Przy tym kolory też są bliskie obrazowi 2D.

Kolejną rzeczą jest brak odczuwalnego migotania podczas oglądania obrazu 3D w okularach. Pomimo, że Sony zastosowało metodę okularów aktywnych to jednak u konkurencji migotanie jest dużo mocniej odczuwalne (inna metoda budowy okularów)

I tutaj przechodzimy do minusów czyli efektu ubocznego takiej budowy: przechylenie głowy niweluje efekt 3D. Jeżeli więc chcemy leżeć w okularach (co wydaje się mało przyjemne...) to będziemy mieli problem. Trzeba siedzieć normalnie przed telewizorem i nie kręcić głową na boki ;) Ja gdy oglądam film ruchów takich nie wykonuje więc myślę, że tutaj firma dobrze zrobiła przy pierwszej generacji swoich telewizorów. Zniwelowali ból głowy kosztem czegoś co i tak jest dużo mniej istotne.

Druga sprawa to odczuwalny problem ze składaniem obrazu w jeden. I to już zależy od filmu. Jeżeli mamy dużo efektów, które chcą nam pokazać efekt 3D wychodzący z ekranu to często widzimy obraz lekko podwójnie a oczy zaczynają boleć. Np. plazma Panasonica ma wyżyłowany efekt 3D, gdzie ból oczu jest naprawdę spory po krótkim czasie ale dzięki temu takich przypadłości nie zauważyłem nawet pod dużymi kątami.

Jak więc widać nie ma ideału. Są plusy, są minusy jednak biorąc je pod uwagę ogólnie jest dobrze a nawet bardzo dobrze.

Telewizja satelitarna 3D:

Kto jeszcze nie miał styczności z oglądaniem telewizji 3D np. z Nki czy Cyfry+ czy w ogóle z satelity może za pierwszym razem być zaskoczonym czemu po przełączeniu na kanał 3D zobaczy taki obraz:

canal3d.jpg

Czemu widzimy dwa mniejsze ściśnięte obrazy koło siebie (side by side) albo czasami jeden nad drugim? Wynika to z tego, że nadawcy póki co nie są przygotowani (koszty) i zapewne przez długi czas nie będą do nadawania w 3D najwyższej jakości. Stąd pomysł na nadawanie w takim formacie 3D przyczym użytkownik sam musi za pomocą ustawień menu 3D wybrać jaki format dociera do jego ekranu. Wtedy obraz zostanie scalony w jeden i użytkownik zobaczy 3D. Czemu więc napisałem, że to nie będzie najwyższa jakość? W konsekwencji takiego nadawania, rozdzielczość obrazu zostaje zdegradowana o połowę. Może aż tak bardzo tego nie widać gołym okiem ale obraz ma sporo mniej szczegółów niż w normalnym satelitarnym HD. Ale dzięki temu nadawcy mogą tanio i bez zmiany sprzętu (w tym też dekoderów satelitarnych) nadawać do domów sygnał 3D.

HX900 posiada możliwość odbioru wszelkiej maści formatów 3D w tym oczywiście np. side by side. Działa to bez problemowo a efekt 3D jest widoczny od razu. Żaden telewizor póki co dostępny na rynku nie jest w stanie sam rozpoznać jaki dociera do niego format obrazu. Włączając zatem kanał w 3D jesteśmy zmuszani za każdym razem na ręczne scalanie obrazu. Jednak tutaj do powiedzenia ma sporo sam dekoder satelitarny. Ponoć dekodery nki, mają mieć wkrótce takową możliwość. Czyli jak widać, wszystko przed nami.

Playstation 3

Jakiś czas temu pojawiły się na PS3 pierwsze gry w 3D a kilka tygodni temu pojawił się update gdzie konsola zyskała możliwośc odtwarzania filmów 3D na Blu-ray. Blu-ray'a już sobie opisaliśmy, sprawdźmy zatem jak wyglądają gry. Na prawdziwy wysyp porządnych tytułów trzeba jeszcze poczekać. Zapowiedziano przecież GT5, Killzone 3 a o wielu zapewne jeszcze nie wiemy. Na razie możemy zakupić kilka prostych pozycji ale też kilka poważniejszych w sklepie PlayStation Store. Co ciekawe one są w 3D i nie musimy już ręcznie składać obrazu side by side jak to bywa w przypadku gier na PC.

Efekt jest super i to w grach widzę największą przyszłość dla 3D. Polecam zagrać sobie np. w Wipeout'a HD 3D albo w MotorStorm 3D Rift. Największe wrażenie robi głębia obrazu.

Mocny PC do 3D

Skoro jesteśmy w temacie gier to jeszcze parę zdań na temat PC. Napisałem mocny gdyż to na kompie w tej chwili możemy uzyskać najlepszą grafikę w 3D w najwyższych rozdzielczościach co raczej dla konsol tej generacji nie będzie osiągalne. Szczególnie, że sporo gier jest multiplatformowych w tej chwili więc jest w co pograć.

Pierwszą oficjalną grą dedykowaną pod 3D, którą można kupić jest Avatar (szkoda, że średniak). Bez żadnych kombinacji w menu dostajemy możliwość odpalenia gry w 3D w dodatku z dużą możliwością regulacji głębi (ile nasze oczy wytrzymają tyle jedziemy z suwakiem ;) ). Efekt jest fantastyczny ale wszystko zależy jak długo damy radę tak grać.

avatar1l.jpg

avatar2li.jpg

avatar3r.jpg

Kolejny sposób to Nvidia, ich okulary, sterowniki itd. Nie będę się tutaj rozpisywać na ten temat: na forum jest dział 3D a także google. Jest to oczywiście najbardziej kosztowny sposób.

Inne sposoby to np. kupienie specjalnych sterowników chociażby IZ3D, które przerabiają każdą grę na sibe by side. Efekt? Dla mnie bomba. Need fot Speed Shift z kabiny wygląda tak realnie jakbyśmy siedzieli w kabinie :D Więc info tutaj: Sterowniki IZ3D

iz3d1.jpg

Konfiguracja IZ3D

iz3d2.jpg

Street Fighter 4 3D

Komputer podłączyłem normalnie kablem HDMI. Wszystko zostało wykryte i nie było żadnych problemów z graniem.

Konwersja 2D > 3D

Sony obok Samsunga i od nie dawna Panasonica (najnowsze, mniejsze modele 42") jest firmą, która oferuje funkcję przetwarzania obrazu 2D do 3D. Procesor w telewizorze jest na tyle mocny, że przy pomocy kilku algorytmów (sztuczek ;) ) jest w stanie spowodować by nasze oczy odniosły wrażenie, że widzą obraz, który posiada głębię. Najlepiej efekt ten jest widoczny na bardzo dobrym materiale HD, ba najlepiej nadają się do tego najróżniejsze dema na Blu-ray. Im lepsza jakość obrazu tym efekt będzie lepszy. Odpalając coś w 2D musimy wejść w menu 3D a tam mamy do wyboru kilka ustawień symulowanego trybu 3D:

demoj.gif

Jak widać po zdjęciu obraz może być bardziej lub mniej rozjechany. Im bardziej tym efekt będzie lepszy ale i nasze oczy mogą się nieco szybciej męczyć. Na filmach Blu-ray, demach efekt głębi jest naprawdę widoczny i nie jest to żadna bajka. Najmniej nadaje się to do zwykłej telewizji SD. Tutaj w sumie szkoda czasu na zabawę. Podobnie jak przy prawdziwym 3D tak i tutaj trzeba dostarczyć najwyższej jakości źródło by obraz i efekt zrobił na nas wrażenie. Fajnie, że Sony zdecydowało się na taką funkcję gdyż nawet zwykłe materiały mogą nabrać większej głębi i przestrzenności w stosunku do prawdziwego materiału 3D.

Podsumowując jak widzicie drodzy czytelnicy, zabawy z 3D jest co niemiara. Trzeba tylko mieć z czego puszczać to 3D. A z tym tak źle nie jest na stan dzisiejszy jak niektórzy twierdzą. A będzie co raz lepiej i to tylko kwestia czasu jak na wiosnę 3D będzie nie opcją i luksusem w nowych modelach TV ale standardem.

Jakość obrazu 2D

HX900 to najwyższa technologicznie półka na rynku jeżeli chodzi o LCD. Nie ma tutaj mowy o problemach z jakimi borykają się LCD Edge LED. Strefy to jednak jedyna opcja na LED jeżeli LCD chce być zgrabny, energooszczędny ale posiadać bardzo dobrej jakości obraz. Szkoda tylko, że jest to bardzo kosztowny zabieg. Jednak w kategoriach ogólnych telewizor ten to czołówka rynkowa (biorąc pod uwagę zarówno Plazmy jak i LCD). Właściwie jedynie inne LCD z Full LED (a jest ich nie wiele) mogą stanąć w szranki z HX900.

Już samo zastosowanie ciemnej, monolitycznej szyby powoduje, że obraz wydaje się charakteryzować wyjątkową głębią. Telewizor oddaje kolory dość wiernie, a ludzie wyglądają jak ludzie a nie jak z zaświatów albo ze słonecznych wakacji ;) (tutaj oczywiście mam na myśli odcień skóry).

Czerń:

Porównując czerń poszedłem po całości i do testu zestawiłem Pioneera Kuro. A co! Skoro HX900 kosztuje naprawdę sporo to rywal będzie najlepszy pod względem czerni. I tutaj rozgraniczmy sobie dwie pory oglądania: w dzień i w nocy.

W dzień ten LCD pokona moim zdaniem każdą plazmę. Plazma w nasłonecznionym pokoju jest szara/zielona tzn. trudno mówić w ogóle o komfortowym oglądaniu. Nie ma opcji by w dzień docenić czerń plazmy. Tutaj HX900 wygrywa bez dwóch zdań. Zresztą mógłbym napisać technologia LCD... w dodatku w takiej postaci to już w ogóle.

Jednak gdy przyjdzie zmrok wszystko odmienia się o 180 stopni. Mimo, że to jeden z najlepszych LCD na rynku z jakim miałem do czynienia to jednak zdjęcia mówią wszystko:

HX900:

1hx900.jpg

Kuro:

1kuro.jpg

HX900:

hx900kty.jpg

Kuro:

kurokaty.jpg

Panasonic VT20 nie jest lepszy od Kuro pod względem czerni dlatego właśnie z tym drugim robię porównanie ale VT20 bardzo blisko do Kuraka zatem można się spodziewać jaki byłby wynik konfrontacji VT20 vs HX900. W dzień i w nocy.

Dzięki Intelligent Dynamic LED HX900 jest w stanie uzyskać kontrast o jakim może pomarzyć większość ekranów LCD. Na wprost jest on maksymalny. Układ strefowego wygaszania działa jak należy. Kupując HX900 zyskujemy idealny telewizor na dzień i bardzo dobry na noc. Ale nie najlepszy. Dlatego kupując do domu ekran musimy zrobić rachunek sumienia czy kupujemy telewizor tylko do filmów czy jednak do czegoś więcej.

Kąty patrzenia:

Ogólnie kąty w tym LCD porównując do innych LCD są na bardzo dobrym poziomie. Najwięcej obraz traci gdy patrzymy na niego z góry albo z dołu (robi się niebiesko/fioletowo i takie tam różne kwiatki). Poziomo jest sporo mniej strat ale oczywiście w rozsądnych kątach. Robi się tylko jaśniej (kontrast spada) ale kolory wiele nie tracą. Na pewno jest najlepiej ze wszystkich modeli Sony. Z ciekawości: W porównaniu do Kuro?

HX900:

hx900kty.jpg

Kuro:

kurokaty.jpg

Podświetlenie:

Skoro jest to Intelligent Dynamic LED w związku z tym mamy do czynienia ze strefami. To co zazwyczaj jest dokuczliwie w tego typu ekranach to tzw. halo effect czyli widoczna poświata na czarnym tle wokół jasnych obiektów (np. napisy). HX900 też posiada tą przypadłość ale nie jest to bardzo widoczne. W sumie strefy widać najbardziej jak nic nie leci a w prawym rogu pokazuje nam się rodzaj złącza np. HDMI1 itd. Wtedy widzimy poświatę. Wszystko to widoczne jest bardziej pod kątami niżeli na wprost. Ogólnie jest to i tak najlepszy z możliwych sposób na to, by LCD nie miał problemu z podświetleniem i np. z tak nielubianym cloudingiem. Tutaj oczywiście takiego efektu brak.

Ruch:

Nie spodziewałem się, że oprócz Motionflow 200Hz pojawi się coś jeszcze. A tu proszę. Idziemy z duchem marketingu i mamy jeszcze lepszy tryb odpowiedzialny za poprawę płynności ruchu: 400Hz :D

400hz.png

To tyle marketingu. A jak ma się to w praktyce? 200Hz jak dla mnie było prawie idealne. Brak smużenia czy widocznych zniekształceń i artefaktów na standardowym poziomie ustawień. No właśnie. Co do ustawień w 400Hz Sony umożliwiło nam większą swobodę wyboru:

motionflow.jpg

Niech nie zmyli Was nazwa Łagodny :lol: Tutaj łagodny = pełny teatr ale przy bardzo szybkich ruchach naprawdę obraz trzyma się cały jak trzeba. Nawet nad tym dało się jak widać jeszcze popracować. Oczywiście dla kinomanów będzie to tryb nie do zaakceptowania ale znam sporo osób, na których właśnie taki obraz robi największe wrażenie. Dla tych, którzy nie lubią efektu nadpłynności pozostaje cała gama trybów a dla mnie najbardziej optymalnym był tzw. wyraźniejszy obraz. Brak teatru ale pełna płynność obrazu, brak smużenia, skakania, artefaktów i lekkie przyciemnienie obrazu (kinowy). Moim zdaniem to jeden z najbardziej dopracowanych układów poprawiających ruch na ekranie TV. Gdyby plazmy miały takie układy...

Ustawienia obrazu:

Dla każdego z wejść możemy przyporządkować oddzielne ustawienia. Jak widać poniżej, ustawień mamy dużo i jeżeli posiadamy możliwość chociażby wstępnej kalibracji ekranu to warto to zrobić. W przypadku HX900 najlepszym wyborem predefiniowanym będzie tryb kinowy co nie jest chyba zaskoczeniem. Jest mu najbliżej do realistycznego obrazu ale mimo to polecam pobawić się planszami a jak ktoś ma możliwość to urządzeniem do kalibracji ekranu. Z HX900 da się sporo wycisnąć pod względem kalibracji.

sceny.jpg

HX900 posiada możliwość sterowania podświetleniem LEDów jednak polecam pozostawienie tej opcji na "standard" gdyż tylko wtedy działa ona tak jak powinna. Jak ją wyłączymy albo ustawimy na minimalną to wtedy diody będą święcić cały czas w związku z tym ciężko będzie uzyskać efekt dobrej czerni.

img8548g.jpgimg8549m.jpg

img8550j.jpgimg8551e.jpg

img8552c.jpgimg8553.jpg

img8554a.jpg

Przetwarzanie obrazu Video:

Ustawienia Overscan:

Aby dokonać ustawień overscan należy wejść w:

Ustawienia ekranu > Pole wyświetlania > Wszystkie pixele

dsc00560d.jpg

dsc00562g.jpg

Usunięcie overscanu może nastąpić tylko ze źródeł zewnętrznych.

Obraz SD na HX900 wygląda dobrze. Podobnie zresztą jak w niższych modelach jednak nieco lepiej. W tym temacie Sony osiągnęło pewien pułap i trzyma się tego poziomu, który daje satysfakcjonujący efekt. Do tego mamy kilka opcji, m.in uwydatnianie krawędzi, które jeszcze bardziej w tym pomagają.

Internet:

Nie można nie wspomnieć o funkcjach sieciowych modelu HX900. Telewizor można podłączyć do sieci za pomocą kabla ethernet albo za pomocą adaptera USB Sony UWA-BR100 (i tylko jego).

82957.jpg

Adapter USB Sony UWA-BR100 - koszt około 249zł

Konfiguracja jest bardzo prosta:

img8576m.jpgimg8580m.jpg

img8581b.jpgimg8582d.jpg

img8583s.jpgimg8584r.jpg

img8574a.jpgimg8585y.jpg

dsc00698pa.jpg

Po tej operacji zyskujemy dostęp m.in do sporej ilości serwisów internetowych czy np. do Picasa w sekcji zdjęć (menedżer i przeglądarka plików graficznych umożliwiający organizowanie kolekcji zdjęć cyfrowych i wykonywanie na nich prostych edycji).

59191888.jpg

89115125.jpg

16744888.jpg

W ogóle funkcje sieciowe odgrywają dzisiaj tak znaczącą funkcję w TV, że aż boję się myśleć co będzie na wiosnę. Stawiam na przeglądarkę www itd. Czyli całkowite otwarcie się na świat.

Co po USB?

Po złączu USB odtworzymy: video, muzykę oraz zdjęcia. Na początek video.

Video:

tabelavideo.jpg

MKV jak nie było tak nie ma i raczej póki co w tej kwestii się nic nie zmieni. Za to pliki z kamery i w ogóle AVCHD jest czytane i np. zrobiłem Sampla Iron-Mana 2 i poszedł po USB. Tutaj nie ma ograniczeń. Każdy bitrate idzie w 1080p.

Chodzą też XviDy z napisami. Plik oczywiście musi być w .srt.

z5500d138small.jpg

dsc00573g.jpg

kopiadsc00576.jpg

Zdjęcia:

Tutaj standard. Przeglądanie nawet sporych zdjęć jest przyjemnością gdyż dość szybko się wgrywają. Są różne opcje jak pokaz slajdów czy dodawanie do tego muzyki.

71961320.jpg

80316947.jpg

98026806.jpg

Muzyka:

W przypadku muzyki za wiele nie będę pisać. Mp3 działa. Jak ktoś chce to muzyki po USB można słuchać.

36467959.jpg

41032936.jpg

Podsumowując złącze USB jest dobrze, ale konkurencja oferuje trochę więcej. Tutaj w sumie mam na myśli głównie Samsunga. Tam oprócz tego co mamy w Sony dochodzi jeszcze obsługa dysków NTFS oraz MKV HD.

Oszczędzanie energii i związane z tym elementem funkcje:

W HX900 jest dostępnych kilka funkcji, które pomogą nam optymalizować zużycie energii. Sam LED też na to wpływa ale nie oszukujmy się. Są to oszczędności rzędu 30zł rocznie więc może podaruję sobie mierzenie energii bo z góry wiadomo jaki w tym przypadku może być efekt. Ważne, że dzisiaj telewizory zużywają mało prądu w stosunku do tego co było kiedyś.

img8597d.jpg

img8598q.jpg

Telewizor posiada też wyłącznik całkowity ekranu:

eco1q.jpg

Inne dodatki i opcje:

Warto wspomnieć chociażby o wbudowanej, bardzo szczegółowej instrukcji obsługi:

in1wl.jpg

in2w.jpg

in3d.jpg

Telewizor posiada na pokładzie tunery analogowe oraz cyfrowej telewizji naziemnej MPEG4. Wszystkie kanały są poprawnie skanowane i odbierane na HX900:

dsc00577t.jpg

Podsumowanie:

HX900 to telewizor LCD stworzony do kina domowego i oglądania filmów. Jest naszpikowany najnowszą technologią, którą możemy jeszcze bardziej rozbudować (np. o 3D). Dzięki użyciu pełnego podświetlenia LED, jest on w stanie pokazać nam kolory i czernie na zbliżonym poziomie dotąd zarezerwowanym głównie dla plazm. Gdyby nie widoczny czasami efekt halo z powodu stref LED, byłby to telewizor prawie idealny pod tym względem. Ale idealnego LCD nie wymyślono i chyba tak już pozostanie. Z czystym sumieniem polecam!

Sony KDL-46HX900

ZA:

+ design - najwyższa jakość wykonania (użyte materiały oraz wygląd) + stopa. Pomimo użycia pełnego LED, telewizor jest smukły

+ bardzo szybkie menu - XMB, serwisy www, przeglądanie zdjęć itp - ciężko nudzić się przed TV nawet jak nie ma co oglądać w TV

+ płynność obrazu 400Hz

+ bardzo rozbudowany aspekt sieciowy: ponad 17 serwisów video + DLNA (przesyłanie z komputera zdjęć, filmów oraz muzyki do telewizora po sieci)

+ obsługa DVB-T MPEG4 oraz CI+ Ready

+ konwersja sygnału 2D do 3D

+ brak odczuwalnego migotania obrazu w okularach 3D

+ jak na LCD bardzo dobre kąty

+ dobra obróbka SD

+ wysokiej jakości kolory oraz czerń

PRZECIW:

- widoczny efekt halo w związku z użyciem Intelligent Dynamic LED

- brak wbudowanego transmitera 3D - trzeba dokupić osobno, podobnie jak okulary

- niwelowanie efektu 3D podczas kręcenia głową na boki

- utrudniona regulacja overscanu. Trzeba wiedzieć, co zrobić. Trzeba przeczytać dokładnie instrukcję lub test na hdtvpolska ;)

- brak odtwarzania po USB większej ilości formatów video w HD

- WIFI trzeba dokupić osobno po USB

Cena od 9862,99 zł do 12000,00 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na razie jeszcze się wszystko wyjaśnia bo trochę przy dużo newsów na raz ;) Wygląda, że jest tak jak piszesz. Podobno też Edge LED działa jakoś lepiej (dlatego tak zwlekali aby wymyślić coś lepszego bo wiemy, że Edge LED nie jest za fajne.... ) i jest bardziej dopracowany od normalnego Edge LED.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już wiadomo:

HX900 z tyłu, lokalnie, białe diody ... znacznie smuklejszy niż X4500

Pozostałe modele krawędziowe LED.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Seria KINO gwarantuje wspaniałą jakość obrazu i wrażenia jak w prawdziwym kinie. Dzięki połączeniu innowacyjnego podświetlenia opartego na diodach LED, zaawansowanej technologii Motionflow i specjalnej konstrukcji ekranu, telewizory z serii KINO pozwalają na oglądanie kinowego obrazu, który zdumiewa swą szczegółowością, zachwyca bogactwem kolorów i imponuje kontrastem.

BRAVIA HX900

Ekran z inteligentnym, dynamicznym podświetleniem LED (lokalne, białe diody, telewizor sporo smuklejszy od X4500) – ogromny kontrast i wierne kolory

• Płynność szybkich akcji i niezwykła ostrość szczegółów dzięki zaawansowanej technologii Motionflow 200Hz PRO z systemem osłabiania rozmycia obrazu

• Unikatowy panel OptiContrast – wrażenia wizualne jak w prawdziwym kinie

• Możliwość wyświetlania niezwykłego, naturalnie wyglądającego, trójwymiarowego obrazu w technologii Full HD 3D

• Dostępne wielkości: 46" (117 cm), 52" (132 cm)

21363031.jpg

hx900.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie znaczy to, że będzie w stanie przyjąć i wyświetlić 120 klatek na sekundę, czyli tle ile wymaga technologia 3D oparta na okularach migawkowych. Interfejsu do podłączenia okularów raczej nie będzie w TV tylko w źródle 3D czyli Blu-ray 3D, tunerze sat 3D czy PC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie powiedziano, że będzie transmiter podłączany do LCD i okulary czyli TV gotowy na 3D. A taki co już jest 3D to ma ten transmiter wbudowany. Zresztą na IFA takie były. Czyli z wbudowanym.

A z Hz to też oczywiście tak jest jak piszesz. Mamy zatem telewizor 100Hz czy tam 120Hz z 200Hz hyhy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A, to super jeśli transmiter już wbudowany, dużo większe możliwości dla producentów źródeł. Ta aktualizacja 3D dla PS3 może w takim razie być szybsza niż myśleliśmy. 3D w konsoli plus premiera jakieś wypasionej gry 3D to będzie dobry motor napędowy dla sprzedaży telewizorów Sony 3D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...i PS3:)

Ja tymi nowymi świecidełkami jestem podjarany, przyznam się.

Kto kupi mojego wysłużonego W4000, przy okazji? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się dzisiaj z pewnego źródła ciekawych rzeczy, m.in. jakie będą dostępne nowe modele telewizorów SONY. I tutaj jeśli chodzi o LED-y to będą one w centrum SONY pod koniec lutego, natomiast w sklepach detal. w marcu. Najdroższy model ma kosztować ok. 13000 - 15000 zł (za 60" FULL HD 3D EDGE LED 200Hz), co uważam jak na tą markę za "dobry" wynik. Ale pocieszę również osoby poszukujące tv 32" - dostępne będą one, jeśli mam dobre informacje, w cenie nie przekraczającej 2000 zł, a przy tym mamy wejście USB (czyta DIVX), rzecz jasna tuner mpeg4. Jeśli chodzi o design to zmienił się całkowicie. Będzie jeszcze innych parę bajerów, m.in. czujnik światła i kolorów oświetlenia, wbudowana kamerka rozpoznająca twarze oraz ilość osób przed TV. Do tego jeszcze dochodzi tafla szkła która ma ochraniać matrycę. I od razu tutaj wspomnę o możliwości regulacji nachylenia TV pod kątem 6 stopni w celu wyeliminowania odbić światła(tak twierdza eksperci). Oczywiście jak tylko dowiem się trochę więcej, to dam cynk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakbys wiedzial kiedy beda w Polsce serie LX900, HX800 to napisz bo one beda z local dimming, ew. jeszcze NX700 ale to nie wiadomo dokladnie czy z local bedzie. O serie HX900 nie pytam bo bedzie najdrozsza pewnie 15tys za 46 cali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wersja HX900 ma podobno być dostępna jedynie w centrach SONY, co do dostępności w sklepach i cen to wszystko będę wiedział za niecałe 2 tygodnie, póki co mam tylko informację, że oficjalna premiera niektórych modeli odbędzie się pod koniec lutego, niestety nie dane mi było się dowiedzieć, jakich to modeli. No ale cóż, pożyjemy zobaczymy. Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że jeden z wyższych modeli będzie dostępny w 3 wersjach. tzn. z tym samym designem, ale o różnych parametrach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Samir, dzięki za dużo konkretnych informacji od siebie dodam, że cena za 60 calowy najwyższy model po prostu zaskakuje w pozytywnym sensie, wiadomo jest to dużo pieniędzy, ale to cena w dniu PREMIERY, jeśli cofnąć się w czasie do pojawienia się z5500 to spodziewam się niezłego zamieszania :rolleyes: Bardzo cieszy mnie rozbudowanie USB o możliwość odtwarzania divxów, nie wiesz jak sprawa wygląda z mkv?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Samir, dzięki za dużo konkretnych informacji od siebie dodam, że cena za 60 calowy najwyższy model po prostu zaskakuje w pozytywnym sensie, wiadomo jest to dużo pieniędzy, ale to cena w dniu PREMIERY, jeśli cofnąć się w czasie do pojawienia się z5500 to spodziewam się niezłego zamieszania :) Bardzo cieszy mnie rozbudowanie USB o możliwość odtwarzania divxów, nie wiesz jak sprawa wygląda z mkv?

To samo pytanie mnie dręczyło. Co z MKV? Odpowiedzi niestety konkretnej nie uzyskałem. Ale wiadomo już, że w najwyższych modelach oprócz DLNA, ma być dodawany adapter WIFI, co zapowiada się naprawdę ciekawie. Dodatkowo będzie telewizja internetowa dostępna z poziomu TV. A wracają do tematu 3D, to okulary które będą w zestawie mają swoje własne zasilanie akumulatorowe i podobno są wygodne. Dostępne będą również oddzielnie w cenie ok. 400zł.

Co do samego obrazu, to seria Z5500 stojąca obok przy testach wysiadała pod każdym względem, a efekt 3D jest taki :rolleyes::blink::P Szkoda tylko, że to nie są moje osobiste odczucia, ale nie są to na szczęście też odczucia kompletnego laika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do MKV to wkładałem pena do dwóch najnowszych modeli i MKV nie zobaczył (w przeciwieństwie do BD s370) więc zobaczymy jak to będzie w finalnej wersji tych TV.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. W tym tygodniu nawet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,bez przesady jest 55Ex500.Sadze,ze naprawde interesujacymi modelami beda LX900 i HX900.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Porazka... nie ma 55 cali.. Sony jest do d...

lol Tylko się cieszyć, że będzie 60" zamiast 55". Zawsze to trochę większa przekątna. Uwielbiam takie argumenty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co znaczy, że telewizor będzie 3dready?

Jeszcze dodam jak może wyglądać taki transmiter chociaż może trochę się różnić od tego widocznego na zdjęciu (notabene Gran Turismo w 3D z PS3 : > ze środka super efekt ):

img7862r.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze to temat o calej serii HX.

Podobno seria HX800 z tym czyms co ma byc edge led with local dimming nie bedzie oferowana w europie?

Jesli tak to sony idzie nie dobrym sladem samsunga ktory nie oferuje b8500 w europie. To bardzo nie fair w stosunku do nas.

Nie ma nawet 100 proc pewnosci ze seria LX ma to cos ala local dimming wiec byc moze nie bedzie nigdy okazji tego przetestowac. Krytykowany samsung zaoferuje C9000 i C8000 z tym czyms u nas i LG9500 rowniez.

Edytowano przez michalmichalmichal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspominałem model HX800 ma być dostępny w Polsce, ale wyłączność na jego sprzedaż prawdopodobnie będzie miało jedynie Centrum Sony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×