Skocz do zawartości
  • 0
axial

Dźwięk 5.1 z laptopa...

Pytanie

Witam :)

Siedzę nad tematem już ponad tydzień i nie mogę go rozwiązać :)

Mam laptopa (NX7300, bez SPDIF) i chcę go podłączyć do amplitunera yamaha, w taki sposób aby uzyskać dźwięk 5.1.

Kupiłem już 3 różne karty dźwiękowe USB, których sprzedawcy zapewniali, że wyjście optyczne przesyła sygnał 5.1 jednak rzeczywistość okazała się brutalna (stereo only :rolleyes: ).

Może miał ktoś podobny problem i go rozwiązał?

Tu chodzi o zwykły konwerter USB >>TOSLINK(SPDIF) tak aby zakodowany sygnał (z filmu z dźwiękiem np. DTS) przeszedł bezpośrednio do amplitunera mającego dekodery AC3, DD, DTS etc.

Niestety nic takiego nie znalazłem co by działało z większą ilością kanałów niż 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Witam :)

Siedzę nad tematem już ponad tydzień i nie mogę go rozwiązać :)

Mam laptopa (NX7300, bez SPDIF) i chcę go podłączyć do amplitunera yamaha, w taki sposób aby uzyskać dźwięk 5.1.

Kupiłem już 3 różne karty dźwiękowe USB, których sprzedawcy zapewniali, że wyjście optyczne przesyła sygnał 5.1 jednak rzeczywistość okazała się brutalna (stereo only :unsure: ).

Może miał ktoś podobny problem i go rozwiązał?

Tu chodzi o zwykły konwerter USB >>TOSLINK(SPDIF) tak aby zakodowany sygnał (z filmu z dźwiękiem np. DTS) przeszedł bezpośrednio do amplitunera mającego dekodery AC3, DD, DTS etc.

Niestety nic takiego nie znalazłem co by działało z większą ilością kanałów niż 2.

Pytanie, co rozumiesz pod pojęciem "uzyskać dźwięk 5.1". Bo taki dźwięk uzyskasz wyłącznie ze ścieżek zapisanych w tym formacie i z żadnych innych źródeł, jeśli nie posiadasz karty muzycznej zapewniającej transkodowanie w locie do AC3, czyli Dolby Digital Live.

Jeśli na amplitunerze masz "stereo only", to znaczy że karta z wyjściem optycznym, którą kupiłeś, działa prawidłowo. Teraz jeszcze tylko musisz podać odpowiedni sygnał na to wyjście, czyli dowolny film ze ścieżką AC3 i odpowiednia konfiguracja ustawień karty + ewentualnie zainstalowany filtr AC3 i włączona opcja "AC3 Pass through". Musi działać i będzie działać.

Jeśli marzy ci się AC3 ze wszystkich źródeł to potrzebujesz karty z opcją DD Live.

A tak przy okazji, było już o tym na forum, nie raz i nie dwa. Wystarczy poszukać.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dzięki wszystkim za rady ;)

Podzielę się moimi doświadczeniami, dla początkujących (takich jak ja :) )

Problemem nie okazała się sama karta (bo nawet te za 75 zł to potrafią), lecz brak zainstalowanych filtrów.

Ponieważ sygnał SPDIF jest wyłącznie stereofoniczny(wg specyfikacji), to dodatkowe kanały są "wmodulowane" w sygnał stereo.

Brakowało mi oprogramowania, które przeniesie zakodowany sygnał z laptopa do amplitunera (mam Yamah-e RX-V650).

Laptop i standardowe oprogramowanie nie przenosi bezpośrednio sygnału AC3 z filmu na SPDIF, stąd cały czas miałem sygnał stereofoniczny.

Instalacja i konfiguracja kodeka AC3filter (Ustawienie jako wyjście SPDIF i formatu wyjściowego jako "AS IS") rozwiązała problem, gdyż to kodek "moduluje" dodatkowe kanały tak aby były widoczne przez amplituner.

Standardowe kodeki po instalacji na laptopie ustawiają się na format wyjściowy 2.0 i taki jest wysyłany na SPDIF (i tu był główny problem).

Teraz wszystko gra tak jak powinno.

Może dla wielu z Was jest to oczywiste, ale dla mnie (choć jestem informatykiem ;) ) nie było to jasne.

Pozdrawiam i dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Co prawda mój laptop ma wyjście cyfrowe ale nie mogłem go nigdy uruchomić.

W poszukiwaniu dźwięku przestrzennego w filmach puszczanych z laptopa (laptop ma wyjście DVI) kupiłem Creative surround 5,1 podłączam do laptopa przez USB, a kartę dźwiękową z kolei coaxialem do wzmacniacza a właściwie receviera (ale to bez istotnego znaczenia). Efekty są super, pełne 5.1 . polecam i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jeżeli masz amlituner z wyjściem cyfrowym, to marka karty nie ma znaczenia, i tak robi za "przejściówkę" jeżeli nie włączysz w oprogramowaniu dodatkowych filtrów czy efektów.

Co innego, jeżeli wzmacniacz nie ma dekoderów (DD,DTS etc.) i podłączasz sygnał(y) po torze analogowym.

Ta karta (SB) ma ten sam układ cyfrowy (procesor) co większość tanich kart na rynku, jeżeli nie używasz wyjść analogowych (SB ma zdecydowanie lepszej jakości) to przepłaciłeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Witam spróbuje sie dokleic do tego wątku mam ACERA 5738G i on ma wsobie karte Realtek HD

adio i tam jest że on może grac dd 5.1 . podłączyłem go do plazmy kablem hdmi-hdmi ale nie wiem jak wyprowadzic ten dzwiek dd do wzmacniacza który obsługuje DD przez optyczny lub cyfrowy kabel ale niewiem jak to połączyc pomóżcie prosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...