Skocz do zawartości
maxiuca

HDMI i jednoczesna transmisja obrazu i dźwięku

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie chodziło o jitter występujący w kablu HDMI,

Jitter jest miarą różnicy w czasie między obu końcami połączenia cyfrowego. Czas ten jest mierzony w picosecondach.

W skrócie, czas wpływa na odbiór kolejnych bitów i ma wpływ na dane na końcu połączenia i wpływa na dokładność odczytywanych kolejnych bitów albo zero lub jeden.

Jeśli czas jest duży (milisekundy) wtedy interpretacja danych jest źle odczytana (przekłamanie danych).

Uproszczony przykład jitter:

Komunikujesz się ze znajomym latarkę (a la alfabet Morse'a) i ustalacie, że, 5 sekundowy impuls światła jest zero a 1 sekundowy impuls to jeden.

Teraz twój znajomy wysyła Ci SOS czyli 5, 1, .5. Wszystko jest OK. jeżeli znajdujecie się w bliskiej odległości od siebie w dobrych warunkach terenowych i pogodowych. Odbierasz prawidłowe sygnały i wiesz o co chodzi znajomemu.

Jeżeli warunki terenowe i pogodowe się zmienią na niekorzyść a odległość zostanie wydłużona wtedy odczyt informacji od znajomego będzie mniej precyzyjna i przy większej ilości danych stanie się problemem czy długi to długi a krótki to krótki, czyli błąd transmisji.

Teraz załóżmy, że w tym samym czasie i w miejscu odbywa się podwójna transmisja (dwie osoby nadają i dwie osoby odbierają). Osoba odbierająca informacje od pierwszej osoby w niekorzystnych warunkach może odebrać cześć informacji od drugiej osoby i na odwrót, czyli przenikanie informacji z innego źródła.

Tak to wygląda w wielkim skrócie.

Pozdrawiam,

Andrzej S.

Ja pierdzielę... przecież Ty tym postem pokazałeś że nie masz pojęcia na czym polega jitter i jego potencjalny wpływ na zdekodowany dźwięk! Jak widać można innym kazać czytać kolejne dziesiątki linków samemu ich nie czytając/nie rozumiejąc :)

To co Ty piszesz to jest zerwanie synchronizacji, bądź błędy w dekodowaniu przesłanych danych. Wpływ jittera ma zupełnie inny charakter. W normalnych warunkach nigdy nie jest on na tyle duży żeby powodować tego typu efekty.

Już nie wspomnę że jitter to nie jest różnica w czasie między wejściem a wyjściem, a zmienność tej różnicy (zwykle mająca charakter losowy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się czyta dyskusję pomiędzy wyznawcami religii a kierującymi się wiedzą.... :) :) :)

Jako skromny absolwent Technikum Elektronicznego o specjalności telekomunikacja i elektronika ogólna, nie będący specjalistą od sprzętu HD i nie posiadającym wypasionych magicznych urządzeń od odtwarzania dźwięków i obrazów ale jednak znający się nieco na przetwornikach C/A, transmisji sygnałów cyfrowych i analogowych stwierdzam, że kolega Andsie się (wg mnie) myli...

Trapezoidacja sygnału cyfrowego i przesunięcie informacji nie są powodowane przez jednoczesną transmisję audio i video w połączeniu HDMI. Bo jak już koledzy wyjaśnili, tak naprawdę to ta transmisja jest jednoczesna tylko w potocznym znaczeniu.

Pzdr.

Edytowane przez Elendil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pośmieliście się, chyba wystarczy.

Poniżej dwa linki, pierwszy do avsforum.com dot. dyskusji na temat jittera w kablach cyfrowych i jego wpływ na dźwięk, drugi do artykułu poświęconego m.in pomiarom jittera w przewodach z których są wykonane kable cyfrowe w tym HDMI.

Zaznaczam, że materiał jest obszerny. Żeby go należycie zrozumieć to należy go w całości przeczytać wraz z odnośnikami.

W tych dwóch linkach znajdzie potwierdzenia na to co napisałem.

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=908665

http://www.videsignline.com/howto/211800155

Miłej lektury.

AS

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pośmieliście się, chyba wystarczy.

Poniżej dwa linki, [...]

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=908665

[...]

Miłej lektury.

AS

Andsie1,

Chyba mnie zauroczyłeś bo poświęciłem czas na przeczytanie jakichś 70% wpisów w wątku do którego linka podałeś.

Co mogę stwierdzić, to to że tam przynajmniej wiedzą co to jest jitter i nie zauważyłem żeby wymyślali takie cuda jak ty ze swoim: w HDMI "sygnał wideo może przenikać do sygnału audio i odwrotnie", oraz obarczaniem jittera winą za to wyimaginowane zjawisko.

Dlaczego o tym piszę?

Myślę sobie, że skoro kazałeś nam czytać tamto forum to uprawnione jest założenie że przynajmniej sporą cześć z osób tam piszących uznajesz za autorytety z których opinią się liczysz. W związku z tym, mam dla Ciebie następująca propozycję: umieść proszę w tamtym wątku twoją opinię mówiącą ze:

w HDMI "sygnał wideo może przenikać do sygnału audio i odwrotnie" oraz że winę za to ponosi jitter.

Mam nadzieję, że jesteś na tyle pewny swojej racji że nie będziesz się obawiał reakcji ludzi piszących na tamtym forum, a ja ze swej strony chętnie poczytam ewentualne komentarze do twojej teorii.

Edytowane przez Pizzojad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą to ludzie z avsforum uważają (zresztą podzielam to zdanie), że bitstream jest właściwie wolny od problemu jittera, bo są to dane które dopiero w dekoderze (wzmacniaczu) są zamieniane na dźwięk. A biorąc dodatkowo pod uwagę korekcję danych użytą w Data Island Period to ma to sens.

I jeszcze link, żeby nie było, że zmyślam:

http://www.avsforum.com/avs-vb/showpost.ph...mp;postcount=96

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Andsie1,

Chyba mnie zauroczyłeś bo poświęciłem czas na przeczytanie jakichś 70% wpisów w wątku do którego linka podałeś.

Co mogę stwierdzić, to to że tam przynajmniej wiedzą co to jest jitter i nie zauważyłem żeby wymyślali takie cuda jak ty ze swoim: w HDMI "sygnał wideo może przenikać do sygnału audio i odwrotnie", oraz obarczaniem jittera winą za to wyimaginowane zjawisko.

Gdybym był długonogą blondynką to byłby to dla mnie komplement.

Szkoda, że nie doczytałeś do końca wraz z odnośnikami. Mnie to zajęło prawie dwa dni.

To już ustaliliśmy, że błędy transmisji są i w przewodzie HDMI jest jitter a sygnał wideo ma wpływ na audio co potwierdziły podane przeze mnie linki oraz rozwiązania konstrukcyjne urządzeń (DVDO Edge i Meridian HD621 HDMI Audio Processor) w których zostały wyprowadzone dwa oddzielne wyjścia HDMI, jedno do audio, drugie do wideo.

Pozostała jeszcze kwestia wpływu odwrotnego, audio na wideo. W podanym linku do forum lub w odnośniku, już dokładnie nie pamiętam. jest taka informacja.

We wszystkich testach i artykułach poświęconych transmisji dwóch sygnałów przez HDMI zwracano przede wszystkim uwagę na tor audio a wideo traktowano po macoszemu. Właściwie mało kto zajmował się tym zagadnieniem. Jeżeli nawet są na ten temat jakieś informacje to w większości są one sprzeczne. Nawet w polskiej prasie mało jest o tym napisane, a szkoda.

Czytałem o tym na jakimiś forum zagranicznym ale nie wiem na którym.

Zapewniam Cię, że jest zależność pomiędzy tymi dwoma sygnałami i łącze HDMI jest najgorszym rozwiązaniem ale popularne i łatwe w stosowaniu. Do uzyskania jak najlepszego jakościowo sygnału stosuje się SDI, SDI HD i Component oraz ostatnio Source Direct Mode, które ma szanse na rozpowszechnienie.

Według mnie najlepszym rozwiązaniem dla poprawy obrazu i dźwięku jest rozdzielenie tych sygnałów i zastosowanie w odtwarzaczach dekoderów audio a wideo przesłanie oddzielnym kablem. Osobom którym zależy na wysokiej jakości stosują taką opcję. Oczywiście podnosi to koszt całego zestawu kina domowego i na to mogą sobie pozwolić nieliczni.

Jeżeli chodzi o moja wiedzę na temat jitter, to przemilczę to.

AS

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...