Skocz do zawartości
pmcomp

Prezes Piotr Farfał i TVP zbawcami polskiej telewizji cyfrowej?

Rekomendowane odpowiedzi

A wracając do platformy TVP to przy takim tempie zwalniania pracowników nie będzie miał niedługo kto budować tej platformy. Mnóstwo fachowców pouciekało korzystając z programu dobrowolnych odejść, co zresztą było logiczne, bo jak ktoś wiedział, że jest na tyle dobry, że dostanie bez problemu pracę gdzie indziej, to był to świetny moment na odejście (w sumie można było zgarnąć niezłą kasę). Teraz wywalają już jak leci, a żeby było ciekawiej to przy okazji całych tych zwolnień Farfał przez cały czas swojego urzędowania konsekwentnie zatrudniał niekompetentnych kolesi z LPRu na wszelkie możliwe stanowiska (od stycznia 100 osób zostało przyjętych, mimo, że oficjalnie nowe etaty są wstrzymane). Takiej rzeźni nie było za żadnego prezesa.

Więc pomysł jest dobry, chociaż nie nowy, przecież już za Kwiatkowskiego były przymiarki do platformy, tylko trzeba pamiętać, że kolejne rządy nie wiedzieć czemu rzucały temu projektowi kłody pod nogi.

A co do Astry i Eutelsata, to te wolne pojemności to jest niestety ściema, a prawda o związku TVP z Astrą jest wiele smutniejsza.

Przetargów na pojemności było już kilka i zawsze Eutelsat dawał taką ofertę żeby przez przypadek nie wygrać. Tajemnicą poliszynela jest to, że Eutelsat i Astra podzieliły pomiędzy siebie rynek europejski jakiś czas temu, żeby nie musieć (zbyt ostro) konkurować pomiędzy sobą. Pech chciał, że TVP "trafiło" do Astry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega pech "trafienia TVP do Astry"?

W czym lepszy jest Eutelsat?

I może jakiś skan tej umowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na czym polega pech "trafienia TVP do Astry"?

W czym lepszy jest Eutelsat?

Głównie w tym, że wszystkie anteny w Polsce wycelowane są w Eutelsata i wszystkie polskie programy FTA są na Eutelsacie. Biorąc pod uwagę fakt, że anteny we wszystkich chyba umowach kupuje się na własność to przejście pomiędzy platformami nadającymi z tej samej pozycji jest bardzo łatwe.

Oprócz tego gdyby TVP była na HotBirdzie to już od dawna mogłaby sama emitować swoje programy, kodować w multicrypcie i udostępniać je innym platformom. Nie byłoby by problemów z niską jakością TVP HD na N-ce, żałosną jakością TVP1 i TVP2 na Polsacie czy cały czas kiepską jakością TVP1, 2, i 3 nadawanego przez Cyfrę (z którego korzysta też N). Tak robi TVN od początku. Łatwiej byłoby też wprowadzać do innych platform kanały tematyczne (poszczególne plaformy nie przejmowałyby się pojemnością swoich transponderów).

I może jakiś skan tej umowy?

:rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To było na serio z tym skanem? ; p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nadzieję, że nie było serio bo akurat skanu nie mam. Tylko mikrofilm :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno wybrali już system warunkowego dostepu. Ma być NDS.

Moim zdaniem z Astrą, NDS-em i MPEG-4 bedą w czarnej doopie.

Tzn. masowo rzecz ujmując bo dla niektórych, np. dla mnie bedzie to znakomita nisza i zamierzam taką kartę za te 50,- zł zakupić. Odbiornik z MPEG-4/DVB-S2 już mam. Antenę wycelowaną na inne satelity również.

Ale z punktu widzenia normalnego Kowalskiego sukcesu nie wróżę. Chyba, że podobnie jak Orange/TP bedą to rozdawać za darmochę ale wtedy niestety z naszych (podatników) pieniędzy (abonamentu).

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylko mikrofilm :lol:

...w ostateczności... :D

Jak dobrze rozumiem taki Polsat, Cyfra, N, czy też inny dowolny nadawca mógłby teoretycznie podpisać umowę z Astrą, ale w praktyce tego nie zrobi, gdyż Kowalscy w Polsce mają anteny nakierowane na Eutelsat?

Jeśli tak, to strategia TVP w tej dziedzinie wydaje się co najmniej dziwna, Kowalscy mieszkający w blokowiskach mają przecież ograniczone możliwości zmiany położenia anten

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może nie tak tragicznie. Bo dziś na platformach kanały TVP są dostępne - słabej jakości, jak słusznie zauważacie, ale są. W przyszłości, wymagający abonent, może dokupić monolocka lub uchwyt typu zez z drugim konwerterem i strzelić się w Astrę. Teoretycznie znajdzie sygnał paczki TVP, ale będzie on zakodowany w taki sposób, że jego dekoder i tak nie poda sygnału. Zatem należy uaktualnić soft dekoderów, co jest chyba mało możliwe, lub zaopatrzyć się w kartę, o której napisał pmcomp.

Alternatywa, to sygnał naziemny DVB-T. Tutaj również trzeba zainwestować w antenę siatkową lub przeprogramować dekodery - Cyfra już to zrobiła, eŃka chyba się mocno przymierza.

"Kowalski" ma mieć możliwość nabycia dodatkowego tunera, aby sygnał odebrać. Zawsze istnieją jakieś koszty. Taka jest cena postępu :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie byłoby by problemów z niską jakością TVP HD na N-ce, żałosną jakością TVP1 i TVP2 na Polsacie czy cały czas kiepską jakością TVP1, 2, i 3 nadawanego przez Cyfrę (z którego korzysta też N). Tak robi TVN od początku. Łatwiej byłoby też wprowadzać do innych platform kanały tematyczne (poszczególne plaformy nie przejmowałyby się pojemnością swoich transponderów).

Ta kiepska jakość TVP1 i TVP2 to niezupełnie się potwierdza . TVP na Astrze nadaje z niższym bitrate niż C+ ( światłowód z Woronicza ).

Astra 19,2E : TVP1 - 2620 Kb/s, TVP2 - 2493 Kb/s

HB 13E : TVP1 - 3473 Kb/s, TVP2 - 2543 Kb/s

Pzdr.

Edytowane przez netquest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem z Astrą, NDS-em i MPEG-4 bedą w czarnej doopie.

Hehe, dokładnie, TNK nie ma się czego obawiać.

W przyszłości, wymagający abonent, może dokupić monolocka lub uchwyt typu zez z drugim konwerterem i strzelić się w Astrę.

Tylko to niby ma być oferta nie dla wymagających abonentów a dla przeciętnego oglądacza i tu może być problem. Bo wszystkie FTA są na HB, czyli kupując zestaw TVP zamiast na przykład TNK, klient na starcie ma mniej programów do wyboru (niby wiele tych FTA polskich nie ma, ale jest 4fun, TV Biznes, VIVA, Puls, ITV, TVN Warszawa). Poza tym TVP będzie musiała inwestować w kilka transponderów, żeby móc emitować inne kanały (które na HB są już emitowane i platformy co do większości dogadały się i nie powielają ich na swoich transponderach) albo bardzo zaniży ich jakość. Suma sumarum tyle samo (albo mniej) kosztowałoby wejście na HB.

Alternatywa, to sygnał naziemny DVB-T.

Zanim ruszy drugi i trzeci multiplex na którym TVP będzie mogło swoje kanały zmieścić (w wątpliwej jakości zresztą, bo 1-wszy multiplex jest żałosny) to miną pewnie ze dwa lata.

Ta kiepska jakość TVP1 i TVP2 to niezupełnie się potwierdza . TVP na Astrze nadaje z niższym bitrate niż C+ ( światłowód z Woronicza ).

Astra 19,2E : TVP1 - 2620 Kb/s, TVP2 - 2493 Kb/s

HB 13E : TVP1 - 3473 Kb/s, TVP2 - 2543 Kb/s

Pzdr.

Teraz jak nadają głównie dla nikogo a ostatnio doszło TVP HD to faktycznie na tych dwóch transponderkach bida jest, ale rozważamy teoretyczną sytuację kiedy nadawaliby na HB dla jakiś 5 mln abonentów platform "obcych" (CP, C+, N, TNK) i iluśtam swoich.

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich informacjach prezesa TVP

LINK

możemy założyć na forum kolejny blok tematyczny poświęcony cyfrowej platformie satelitarnej TVP. Kilka dni temu pisałem o tym, że tworzy się "naturalne" miejsce dla czwartego operatora. I jest decyzja w tej sprawie, potwierdzona przez prezesa Astry w Polsce.

Martwię się tylko, czy lista kanałów na dedykowanych dekoderach zostanie skorygowana i zamiast bieżących informacji z zakakazia i świata arabskiego, będę mógł zobaczyć co nowego w naszym kraju.

Na koniec jeszcze krótki cytat

LINK

Edytowane przez wieslawef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A już chciałem zapytać kiedy TVPHD będzie na Cyfrze... bo nie każdy ma dostęp do kablówek a "n" - wolę przemilczeć.

To jest świetna wiadomość - mam tylko nadzieję, że ziści się przed jego (p.Farfała) odwołaniem - bo potem... kto wie co będzie.

Chociaż wiadomo : TVP1 dla PiS, TVP2 dla SLD, TVPHD - "..a co to jest haj defyniszyn..?"

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w końcówce mówią o wycofaniu paczki TVP z innych platform !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ty to widzisz (?), dla mnie sens tej wypowiedzi jest inny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie jezeli ktoś bierze na poważnie prezesa którego planuje sie odwołac ASAP. ;)

Pomijajac nawet fakt tymczasowosci prezesa, który pragnie zostac zapamietany to naprawde wrózycie powodzenie usługi bez wsparcia marketingowego, bez zaangazowania sil sprzedazy ?

bo na razie tvp bez pieniedzy proponuje jedynie udostepnic swoj sygnal szerokiej publicznosci, a wlasciwie publicznosci ktora kupi sobie gdziekolwiek tuner satelitarny z osprzetem. Juz widze te masy ludzkie krązace po mediamarktach wsrod tunerów SAT. :P Po co ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mati29

Wydaje się, że należy patrzeć na to z punktu widzenia przejścia na cyfrę; wyłączenie sygnału analogowego - to jest punkt krytyczny. Spójrz na to ze strony liczby abonentów platform cyfrowych (CP+n+C+ w sumie maja pewnie z 4-5 mln abonentów, bo część jest wspólna) dodać do tego abonentów kablówek i już jest z 10mln gospodarstw domowych. To już jest liczba z którą się trzeba liczyć.

Poza tym te osoby już nie muszą latać po marketach kupować tunery - bo juz mają dostęp.

To jest dużo lepszy pomysł niż mrzonki o DVB-T w Bieszczadach albo w Puszczy Noteckiej czy innej Piskiej. Dostęp do TV publicznej jest i musi być gwarantowany. Najtańszy tuner sat+ antena? 150PLN - zamiast 450 przy DVB-T... Prosta kalkulacja.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kto ma dostep do astry ?

abonenci kablówek ? a moze platform satelitarnych ?

bo ci co korzystaja z druta, w domkach i blokach, ci ktorzy nie skusili sie dotad na zadna platna oferte chyba nie poleca na zakupy tunerow satelitarnych.

a ci co maja platforme cyfrowa lub kablowke przelicza sobie zyski z kupna dodatkowego sprzetu ( czy nowego tunera w przypadku abonentow n-ki czy tylko zmiany konwentera w innym przypadku )

co zyskaja i za ile. Owszem garstka maniakow zakupi kolejny sprzet, oni i tak maja zeza na astre i HB ale oni nie robia powszechnej ofeerty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdzie ty to widzisz (?), dla mnie sens tej wypowiedzi jest inny.

11 minuta programu.

Coś takiego pada: ... po przebudowaniu rynku w związku z ustaniem wymogu koncesji prawdopodobnie jednym z kolejnych kroków będzie wycofanie telewizji (TVP zapewnie) z tych platform (komercyjnych).

Dotyczy zapewnie roku 2012 (np. EURO)

No ale inna sprawa to realność tej agresywnej polityki. No i minimalne szanse przetrwania ekipy Farfała.

Wskazuje na to dodatkowo wybór TVP takiego systemu kodowania, który ten manewr umożliwia.

Inna ciekawostka to tempo wprowadzania w życie tej koncepcji, czyli metoda faktów dokonanych.

Będzie trudno wycofać następcom paczkę TVP FTA z Astry. To takie nie medialne. No i kary umowne dka SES ASTRA.

Mi się podoba, że wreszcie pada (Farfał) do narodu informacja o osłabianiu jakości TVP SAT przez "komerchów".

Bo też bitrate żródłowy z ASTRY jest znacznie większy niż ten z którym mamy do czynienia na N/CP/C+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja usłyszałem-wychwyciłem ciekawy (równie ciekawy) fragment : "... widz nie będzie długo czekać - tydzień, dwa tygodnie..." To się szybko wyjaśni. A druga sprawa - ktoś wreszcie nazwał głośno : " ... nadawane HD czy tez raczej pseudo HD nadawane przez platformy..." Myślę, że to może solidnie wpłynąć na JAKOŚĆ przekazu w ogóle.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne informacje - wynika z tego, że platforma testowo ruszy 15.09 a realnie w grudniu. Ciekawa jest argumentacja przeciwników jak i kontry Farfała.... Zdaje się, że chodzi o naprawde duuuuuże pieniądze....

szczegóły TUTAJ

za dziennik.pl

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powstanie platformy TVP, ale każdej innej zawsze przyjmę z radością. Nie ma niczego bardziej motywującego od konkurencji na rynku usług. Dotyczy to każdej usługi, telefonów, internetu itp.

Ja wiem, że niektórych szlag trafia, że abonenci będą mieli bezpłatną usługę, za którą dotychczas można było brać pieniądze. Panowie, wyluzujcie - wasi abonenci zostaną z wami. Zmobilizują was jedynie do bardziej wydajnej pracy. Ja w każdym razie, nie widzę powodu do rezygnacji z usług płatnej telewizji. Pakiet TVP, choć interesujący, to nie wszystko. Pewnie w przyszłości będzie on uzupełniany kanałami, ale to samo można powiedzieć o DVB-T, którego nie unikniemy.

Zatem, moja rada jest taka, zamiast tracić energię na tworzenie przeszkód, weźcie się do roboty i pracujcie na rzecz atrakcyjnej oferty programowej, za rozsądne pieniądze. Na telewizji można zarobić, a że nie będą to miliardy, z "zaledwie" miliony rocznie, to rzeczywiście macie kłopot... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pewnie w przyszłości będzie on uzupełniany kanałami, ale to samo można powiedzieć o DVB-T, którego nie unikniemy.

..no właśnie mam wrażenie, że chodzi o to aby uniknąć DVB-T!! Bo to tańsze i łatwiej do realizacji.

Zwróć uwagę na propozycję p.Solorza - to jest dokładnie to o czym mówię - myślę, że chodzi o zneutralizowanie (IMO) świetnego pomysłu p.Farfała. Cienko widzę przyszłość takich propozycji jak "Pakiety mini", TNK itp. i stąd taki strach padł na platformy płatne. Nie można bagatelizować wymagań 60% odbiorców (kanały podstawowe).

Moim zdaniem - platformy płatne dołączą się i to ochoczo - jak tylko to ruszy (niestety tutaj trzeba dodać słowa : JEŚLI ruszy....)

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecna propozycja TVP nie ma szans zagrozic w czymkolwiek TNK albo pakietowi mini.

Bez włąsnej sieci sprzedazy , bez subsydiowania sprzętu oferta TVP sprowadza sie do odkodowania swojego sygnału.

To za mało by rozruszac rynek. Zresztą zobaczymy za jakis czas

Natomiast prawdziwy bój toczy się właśnie o DVB-T, bo ta propozycja ma zmieśc ze sceny pakiet mini i TNK.

Bez satelity i instalatora, wiekszosc nowych tv dekodery ma wbudowane, a jeśli na następne multipleksy wejdzie prawdziwa konkurencja ( kanały bez licencji KRRiT, kanaly płatne , tematyczne ) to na co komu talerz na chałupie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłeś temat kluczowy tj. Pakiet mini i Tv na kartę. Tutaj istotnie "komercyjnym" może spaść masełko z chlebka. Dla CP może to być duży cios, ale ITI nie powinno się obawiać. Mimo wszystko ich klient to trochę inna bajka. Ja w każdym razie widzę możliwość wzmacniania swojej pozycji rynkowej wchodząc do projektu i jest ona zdecydowanie bardziej znacząca, niż przejściowe kłopoty wynikające z rezygnacji, niewiele przecież wnoszących, abonentów pakietu mini.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bez satelity i instalatora, wiekszosc nowych tv dekodery ma wbudowane, a jeśli na następne multipleksy wejdzie prawdziwa konkurencja ( kanały bez licencji KRRiT, kanaly płatne , tematyczne ) to na co komu talerz na chałupie :)

Niestety mamy tutaj (na forum) spaczenie obrazu - "każdy"- kto to jest?

Sprzedaje się ok. z 1.5mln TV rocznie (z tego może 60% ma dekodery MPEG-4) na 16-18 mln gospodarstw domowych. Najtańszy dekoder zewnętrzny do MPEG-4 - 350,00. Nieee - przyszłość to przekaz satelitarny. Dokładnie z tym co mówisz (kanały). DVB-T - kto zapłaci za tę fanaberię? Przelicz to. Na pewno nie TVP. Kontrola przekazu sat jest dużo prostsza - kodujemy sygnały dodatkowe i karta (a przy tym abonament czy jakas jego forma)

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...