Skocz do zawartości
VAMET

Kalibracja subwoofer'a

Rekomendowane odpowiedzi

Witam uprzejmie

Jak wykalibrować Subwoofer JBL ES150P. Wielu mówi, że najlepiej na jakiejś muzyce, płycie CD, wtedy bass jest najlepiej "dobrany", jednolity, a nie jak w filmach ponoć różnorodny, cokolwiek to oznacza.

Ustawiłem sobie na filmy i gry, na pół mocy, pełen zakres 50-150 Hz, na ampie -11 dB, chociaż Audyssey mówił, że na -15 dB, ale jakoś tak cicho mi było.

Ja lubię troszkę basów więcej, niż przeciętny człowiek ;) Dla mnie takie dudnienie jest OK, co dla innych nie za bardzo, oczywiście bez przesady.

...ale lubię czuć dźwięk.

Problem pojawił się, jak odpaliłem SingStar na PS3, to była już masakra, słyszałem tylko w większości bass, że aż zmniejszył na subie do 2/5 mocy z 1/2.

No i jak teraz mam skalibrować? Do czego to ustawić, jakieś podpowiedzi dla amatora od profesjonalistów?

Byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam serdecznie.

PS. Jak zrobię ciszej suba, to wydaje mi się, że na filmach tego bassu nie ma albo nie słychać.

Z poważaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zle ustawiles

suba ustaw na 85% a sciagnij na ampie - bedzie gral bardziej dynamicznie i dzwiek bedzie lepiej kontrolowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że Adyssey jednak dobrze kalibruje suba i praktycznie ma się pewność że jest ładnie sklejony z pozostałymi kolumnami, wydaje mi się też że na słuch ciężej będzie ustawić suba tak żeby ładnie grał, zresztą jest takie powiedzenie że dobrze skonfigurowanego suba niby nie słychać ale gdy go wyłączyć to wyraźnie czegoś brakuje na basie.Takie jest moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja przyznam rację starej szkole, znaczy sie zeby nie wierzyć procesorom ;)

Zakupiłem suba do swojego salonu i osobiście zrobiłem doktorat z jego strojenia.

Audyssey ustawił go tak cieniutko (cicho), że równie dobrze mogłoby go nie być (-12) przy pokrętle (level) na 50%. Jest to sub Jamo 250, a salon ma ok 30m2, więc.... Hm... Membrana lekko mrowiła...

To sub typowo kinowy, produkujący coś w stylu (obrazowo pisząc) cięzkiej mgły snującej się nisko nad podłogą... Musiałem go w Onkyo 605 dopalić na +8...10, aby wyprodukował falę... (przy lvl 50%, faza 0, odcięcie max, w ampli na 100 Hz, ale jeszcze zejdę niżej, bo frony chodzą od 55)... Być moze tak wysoki level oznacza że sub za mały, hm ? Ale teraz dopiero czuć jak trójnogi wyłażą spod ziemi w Wojnie Światów... :(;)

No i dużo zależy od ustawienia w pomieszczeniu.. Mój stoi niby w rogu, ale ten róg się szybko z jednej strony kończy (wejście do salonu).. Być może to wymusiło tak wysoki level, bo można by uznać, ze warunki sa gorsze niż stanie pod ścianą.. Audyssey go "słyszał", ale te >puknięcia< nie uciekały mu do holu :P

Niestety to jedyne miejsce dla niego :(

BTW. Ale bym sobie w gębę pluł, gdybym uległ cenie i kupił suba 200, ktory ma głośnik o tej samej średnicy i nieco tylko mniejszą moc...

Edytowane przez mrozik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam uprzejmie

A ja przyznam rację starej szkole, znaczy sie zeby nie wierzyć procesorom :(

Zakupiłem suba do swojego salonu i osobiście zrobiłem doktorat z jego strojenia.

Audyssey ustawił go tak cieniutko (cicho), że równie dobrze mogłoby go nie być (-12) przy pokrętle (level) na 50%. Jest to sub Jamo 250, a salon ma ok 30m2, więc.... Hm... Membrana lekko mrowiła...

To sub typowo kinowy, produkujący coś w stylu (obrazowo pisząc) cięzkiej mgły snującej się nisko nad podłogą... Musiałem go w Onkyo 605 dopalić na +8...10, aby wyprodukował falę... (przy lvl 50%, faza 0, odcięcie max, w ampli na 100 Hz, ale jeszcze zejdę niżej, bo frony chodzą od 55)... Być moze tak wysoki level oznacza że sub za mały, hm ? Ale teraz dopiero czuć jak trójnogi wyłażą spod ziemii w Wojnie Światów... :(;)

BTW. Ale bym sobie w gębę pluł, gdybym uległ cenie i kupił suba 200, ktory ma głośnik o tej samej średnicy i nieco tylko mniejszą moc...

No widzisz, ale tak do końca to nie jest dobrze. Subwoofer'a nie masz słyszeć, by zlokalizować, to nie jest głośnik kierunkowy.

Też tak miałem ustawione, na max odcięcia na subwooferze na 120 LPF na LFE na amplie i wszystkie głośniki z odcięciami na 80 Hz, mimo iż mam fronty do 45 Hz i satelity do 60 Hz. Pół mocy na pokrętle w poziomie głośności i Audyssey ustawił na -15 dB, mam 16 m2 pomieszczenie.

Efekt był taki, że subwoofer słyszałem, skąd dochodzi dźwięk, mam JBL ES150P. Ostatecznie po odpaleniu SingStar na PS3 i po usłyszeniu teledysków powiedziałem, że coś jest nie tak, skoro bas zagłusza vocal i inne dźwięki, a wręcz przeszkadza mi bas, chyba pierwszy raz w życiu.

Skontaktowałem się z xajas'em, osobą, która swego czasu napisała bardzo fajny artykuł i poprosiłem o pomoc w ustawieniu. Podałem wszystkie parametry mojego sprzętu od głośników do amplitunera, wymiar pomieszczenia.

No i zacząłem ustawiać według wskazówek. Efekt był piorunujący, o jakieś milion razy lepiej... Dźwięk basowy w filmach, nie potrafiłem wskazać subwoofera, aż myślałem, że nie gra, zdjąłem grila i zobaczyłem, że membrana gra. Cofnąłem film i puściłem raz jeszcze, potem wyłączyłem subwoofer, żeby zobaczyć różnicę, wow! Bez suba jakiś jałowy wybuch, dźwięki basowe. Włączyłem ponownie i wow, właśnie tego brakowało. No ale ok, zobaczmy teraz muzykę...

Odpalam SingStar na PS3 i wow, czyściutki basik, jak wyłączę, to czegoś brakuje... Teraz to jo! ;)

Bzdurą jest ustawiam odcięcie na subwooferze na pokrętle na max!, skoro i tak amplituner na LPF na LFE daje max 120 Hz, czyli wszystko powyżej i tak nie trafia na subwoofer. Skoro masz mocne fronty, to pozwól im grać na Full Band, odetnij nisko subwoofer w zależności od frontów.

Druga możliwość to jak musisz, to odetnij wszystkie głośniki na 80 Hz na amplie, i LPF na LFE ustaw na najniżej jak można, u mnie 80 Hz.

Pokrętło na subie z odcięciami na 80 Hz (chociaż jak masz LFE, to i tak pokrętło nic nie robi). Poziom głośności dobierz na muzyce. Później zrobisz korekte, ale już na ampie pod kino domowe.

W ten sposób pozwolisz wszystkim głośnikom grać od 80 Hz, powinny już mieć tą częstotliwość w miarę czystą, bo na skrajnych wartościach nie grają zazwczyaj czysto. No i dodatkowo wszystko poniżej 80 Hz idzie na subwoofer. 80 Hz LPF na LFE mówisz, że powyżej tego nic nie wysyła na suba. U mnie moc na pokrętle subwoofera to 25% i czasami mam wrażenie, że jeszcze za głośno. Audyssey ustawił -9 dB, i tak musiałem strzelić korektę na -12/-13 dB, żeby było czysto.

Także jeżeli uważasz, że masz dobrze, bo subwoofer za przeproszeniem napie...la, jak dziki, po prostu głośno, że aż czujesz podmuch dźwięku, to masz źle ustawione, nie taki zamysł jest subwoofera, on ma uzupełniać fronty, pogłębiać te częstotliwości, których fronty nie zagrają mimo iż mogą zejść do 32 Hz, nigdy fronty nie zagrają tak 32 Hz, jak subwoofer. On od tego właśnie jest.

I mówię, ja również uwielbiam bass czuć, miałem również głośno, ale komu nie puściłem, to po scenie z Bondem jak goni afroamerykanina, mieli po prostu dość. A ja mówiłem, e tam, nie znacie się, jest super. Dopiero mnie przekonało, jak włączyłem na tych samych ustawieniach piosenkę, po prostu do porzygania obrzydliwie...

Wybór jest Twój... Jak to się mówi, amatorzy ustawiają o 10 dB za głośno subwoofer, a profesjonaliści o 5 dB.

Najlepiej sam sobie ustaw i tak i tak, zobacz, co Ci gra najlepiej, a rady profesjonalistów skorzystaj, ale nie musi to być pewnik...

Faza u mnie akurat 180 stopni, bo lepiej i głośniej gra bass...

Pozdrawiam serdecznie.

PS. U mnie na Wojnie Światów, jak miałem złe ustawienia, to amplituner musiałem z 25 jednostek głośności zjechać na 5, żeby dało się oglądać. A mam mac 99 jednostek. No to chyba coś nie teges skoro trzeba ściszyć?

Z poważaniem

Edytowane przez VAMET

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Audyssey wszystko ustawił jak trzeba. Wystarczyło po kalibracji przestawić głośniki na "small" i ustawić odcięcie na 80 Hz.

Edytowane przez radosuaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie Audyssey wszystko ustawił jak trzeba. Wystarczyło po kalibracji przestawić głośniki na "small" i ustawić odcięcie na 80 Hz.

Zrobiłem dokładnie to samo. Kalbracja Audyssey, a potem przestawienie na tryb THX.

BTW moc wzmaka w subie na maxa. Tak zaleca Teufel.

Filmy ustawiam na -5dB, a muzę na -10dB.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam uprzejmie

Moc wzmacniacza na subie na max? Nie wiem, jakie macie subwoofery i pomieszczenie, ale cholernie wielkie.

U mnie 15-16 m2, na ampie -13 dB (zakres +12 dB do -15 dB), i 1/4 mocy i jeszcze uważam, że jest za mocno.

Masakra... Mam nadzieję, że nie jesteście takimi bassomaniakami, jak ludzie w Golfach z subem zamiast bagażnika, że słychać ich z 10 km.

To mija się z celem i funkcją subwoofer'a, on ma zwiększać i pogłębiać, uzupełniać o częstotliwości, których pozostałe głośniki nie potrafią podołać.

Profanacja ;)

Z poważaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie moc jest ustawiona ciut poniżej 50% i Audyssey ustawił na -1 dB ( w skali od -12 do +12). Tak też zostawiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nowego suba od lutego i do tego czasu go nei skalibrowałem porządnie , nigdy mi się nie chce a wkurza mnie jak raz basu za dużo raz za mało ale to też zależy co się puszcza. Ja mam Klipsch RT10 i trochę tam ustawień jest ale nie wszystko wiem jak ustawić.

W końcu ustawiłem go w miejscu gdzie finalnie będzie stał czyli z przodu w rogu więc muszę się teraz zabrać za kalibrację , jeszcze się nie bawiłem opcją audyssey .

Edytowane przez lipa_ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam też ciągle gmeram ; ) bo ciężko na jednym ustawieniu. Klipsch ma pamięć na film, muzyka itd. Trzeba tylko poświęcić na to czas....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam uprzejmie

E tam ciężko, brak ma ten sam subwoofer i działa OK, poświęćcie troszkę czasu i nie zmieniajcie profili na subie...

Przede wszystkim zaczynijcie od poziomu głośności na ścieżce stereo + sub, ustawcie tak, żeby było OK z basami na ucho.

No chyba że Was stać na SPL Meter.

Potem dopiero na amplie róbcie resztę pod kino domowe...

Też miałem skopane i na filmach było dobrze, to na muzyce źle, jak tu dobrze, to tam za cicho...

To nie zwykły głośnik, trzeba troszkę poświęcić czasu, ja amator robiłem 3 dni, dacie radę szybciej, macie większe doświadczenie.

Z poważaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze skalibrowany sub będzie dobrze grał zarówno w muzyce jak i podczas oglądania filmu a basu będzie tyle ile jest go w nagraniu i do tego trzeba się przyzwyczaić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Panie VAMET, a jak mówiłem, że masz za dużo basu, to się niby nie znałem :blink: hehe...

Bas nie powinien się wybijać z pozostałej części pasma, a być składową. Ot cała filozofia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to robicie, ze czujecie drżenie flaków przy -12dB na ampie...

U mnie ostatnio tak:

sub 250W: 50%, odciecie max, faza 0

amp: max 100 hz na sub (ale dzis bede testował 80), +8dB, fronty na 60Hz+ (Celestiony F30 120W, +1 dB wg Audyssey)

Audyssey ustawiał -12 dB na suba...

Nie wiem, czy te Celestiony są "godne" bycia full band w tej sytuacji - grają wg producenta od 55 Hz - poradźcie...

Centralny jest ustawiony na 80Hz (wg danych producenta).

Nie słyszę gdzie gra sub. Czuję jak rozstępuje się ziemia i tyle :P

Może okoliczności przyrody (moje) są niekorzystne dla tych MINUSÓW ?

sal.jpg

Legenda: czerwony: TV, niebieskie: głośniki, fiolet: sub.

Salon ma ok 30 mkw..

Wczoraj stałem się szcześliwym posiadaczem Pasikonika BD60 i powiem tak... Zapodałem AvP2 requiem i mimo iż faktycznie mamy tu do czynienia z oszustwem (DTS HD HR zamiast obiecanego na opakowaniu MA), moje flaki krzyczały tak jak jeden z hersztów w drugiej czy trzeciej częsci "Piratów z Karaibów": MORE STEAM... !!! ;D

PS. Jak to robicie, że suby grają Wam w stereo ??

PS2: Cały czas w tym gmeram... Może dojde jeszcze do wersji light... ;D

Edytowane przez mrozik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Audyssey ustawił -12 (co jest zapewne wartością maksymalnie ujemną), to znaczy, że wzmacniacz na subie jest ustawiony zbyt głośno. Idealnie powinien się mieścić w zakresie -3/+3, ale wystarczy, że będzie więcej niż -12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli Audyssey ustawił -12 (co jest zapewne wartością maksymalnie ujemną), to znaczy, że wzmacniacz na subie jest ustawiony zbyt głośno. Idealnie powinien się mieścić w zakresie -3/+3, ale wystarczy, że będzie więcej niż -12.

Ale jak ustawię na 0, to ten sub mi znika....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia osobistych preferencji... Jak napisał wyżej kolega, nie powinien się wybijać, ale po jego wyłączeniu powinno czegoś braknąć.

Tak naprawdę powinieneś przyciszyć suba i powtórzyć kalibrację. Chodzi o ustawienie pokrętła głośności w subie tak, żeby po kalibracji głośność była w okolicach 0.

Edytowane przez radosuaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwestia osobistych preferencji... Jak napisał wyżej kolega, nie powinien się wybijać, ale po jego wyłączeniu powinno czegoś braknąć.

Tak naprawdę powinieneś przyciszyć suba i powtórzyć kalibrację. Chodzi o ustawienie pokrętła głośności w subie tak, żeby po kalibracji głośność była w okolicach 0.

Robiłem to i zabrakło mi wymuszenia ruchów nerek wspomagających przesączanie się piwa wciąganego podczas seansu... :)

Moze gdybym odpalił ten sub w stereo (jak ?) to mógłbym lepiej wyczuć poprawność sceny... Szczerze mówiąc to cały czas mam wątpliwości, czy odcinać fronty na 60Hz, bo wtedy w stereo zabraknie mi dołu (sub nie gra)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam uprzejmie

Nie zapominajcie, że +12 dB do -15 dB Audyssey ustawia przede wszystkim ze względu na odległość od miejsca odsłuchu :)

Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia no i ustawienia na subie poziomu głośności. Jak robiłem na 50% mocy, to Audyssey ustawiał mi wartość -15 dB, jak mam 25%, to ustawia -10 dB, odległość 3 m od miejsca odsłuchu w pomieszczeniu 15 m2.

To albo macie do duszy suby, że Wam tak głośno ustawia albo macie olbrzymie pomieszczenia.

U mnie fronty ustawia na -9 dB również 3 m odległość, -11 dB centralny i tyły na -9 dB.

Próbowałem sam zmienić na okolice + wszystkie głośniki, ale w moim pomieszczeniu to czysta paranoja i nagromadzenie dźwięków.

Widzę, że wszyscy jeszcze się zatrzymaliście na poziomie, czym głośniej to lepsze laski wyrwę i mam wielkie ego...

Co do częstotliwości, to radzę pobrać sobie fajny test częstotliwości i sprawdzić słuch. Plik od 20 kHz - 20 Hz, sprawdźcie jakie częstotliwości w ogóle osobiście jeszcze słyszycie... Ja chociaż się starałem słyszę dopiero od 16 kHz, na szczęście albo i nie, dół słyszę cały.

Tym co podłoga drży i się rozchodzi, radzę włączyć sobie jakąś muzykę w 5.1 i życzę powodzenia w basach.

Też byłem zwolennikiem mocnego basu, tylko co z tego jak dzieci i żona zatykały uszy, a ja po 2 tygodniach sam zacząłem ściszać poziomy głośności przy scenach, w których miało się wszystko rozchodzić i pękać podłoga.

Sub ma być uzupełnieniem dla frontów i BASSta :)

Ci którzy mają problem z subem na stereo muszą sobie zadać, ważne pytanie :D Czy pozwalać kolumną frontowym grać doły, czy też pozwolić je grać subowi, który zagra o niebo lepiej niż najlepsze kolumny frontowe na rynku... Znam kolesia, który gustuje w super hiper drogie sprzęty, stać go to ma...

Z muzyką i dźwiękiem żyje odkąd się urodził i mimo tych pięknych frontów, odcina je i ustawia na small. Nie wiem, jak on to tam słyszy, bo w tym przypadku u mnie w przeciwieństwie do niego wyłapanie jakiś dziwnych zmian dźwięków, fal i częstotliwości określam mianem: Słoń mi nadepnął na ucho...

Są różne zboczenia, ja tam ustawiam sprzęt tak, żeby mi sprawiał przyjemność... :D ...kiedy żonę głowa boli :P;)

Z poważaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam uprzejmie

Tym co podłoga drży i się rozchodzi, radzę włączyć sobie jakąś muzykę w 5.1 i życzę powodzenia w basach.

Dziękuję, słucham tego (Jarre) i jest dobrze...

Ci którzy mają problem z subem na stereo muszą sobie zadać, ważne pytanie :P

Jak do cholery uruchomić suba w stereo bez dodatkowej pajęczyny kabli (Onkyo 605) ;)

PS. Zbliza się weekend... Uderzam w testy więc dzięki wszystkim za cenne uwagi i własne odczucia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twierdzenie że sub będzie grał lepiej od najlepszych kolumn na świecie jest delikatnie mówiąc, nieprawdziwe!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam uprzejmie

Czytaj ze zrozumieniem, sub będzie grał w 101% lepiej niskie tony (te same częstotliwości, co fronty) od frontów. No nie ma bata, żeby dedykowany głośnik na niskie tony grał gorzej niż najlepszy fronty głośnik z zejściami nawet do 32 Hz, ma 32 Hz na papierku, a w praktyce na tych skrajnych częstotliwościach, to jest śmiech na sali, charakterystyka do duszy.

Z poważaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszce jakbyś był łaskaw odpowiedzieć jaki to sub według Ciebie lepiej będzie odtwarzał niskie tony od najlepszych kolumn dostępnych na rynku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...