Skocz do zawartości
keks

nowa linia

Rekomendowane odpowiedzi

Odświeżę temat, bo na innych forach jest zgoła inna dyskusja.

Mnie skłoniło jeszcze jedno do prześledzenia wątku 600Hz.

Ano wszystkie firmy dalej 600Hz stosują, a Panasonic na ostatnim CES nawet w 3D zaleca 600Hz

(nowa seria modeli Panasonica ma 600Hz oprócz tanich...) - czyli zgoła odwrotnie niż większość tutaj .... ;)

--------------------------------

Wypada ze chyba nastąpiło pomylenie pojęć, gdyż 600Hz to nie jest wcale odświeżanie(?), ale tylko wprowadzanie przerobionego obrazu wejściowego przez procesor 600Hz...(Inteligentne tworzenie klatki 600 Hz, sterowanie subpolowe) poprawiające obraz... (100Hz/fps ?)

Po co to robią?

Zerknąć na fotki:

http://www.panasonic.pl/neopdp/

Kto tego nie widzi to filmik z demonstracją (piłkarz... i nawet podkreślane o co tu chodzi):

>>>Demo 600Hz<<<

Ja (nie jedyny jestem :lol: ) już dawno wiem że producenci wiedzą co czynią i śledząc temat "rozdzielczości ruchomego obrazu" (bo o to właściwie tutaj chodzi) dotarłem do takiej (szokującej) fotki - sam Panasonic się przyznaje do wcześniejszych "bubli":

600subfield_en.jpg

Jest to fotka ze strony Panasonica (specjalnie oryginalny namiar daję i proponuję powiększyć - sporo jej się naszukałem).

Teraz jak ktoś ma ochotę niech pójdzie tropem "Moving Picture Resolution" i dopiero naczyta się problemów z LCD/PDP.. itp... .

Mnie już nie dziwi że ludzie opisują często...,ze stojąc naprzeciwko 2 modeli (jeden ma więcej Hz a tańszy) są zdziwieni że ten tańszy w ruchu jest ostrzejszy ...

(jak np Panasonic w modelu LCD z 2008go roku w sporcie wyciągał aż 300linii(?) z materiału wejściowego ...tak z fotki wynika).

Pozdrawiam. :lol:

/edytowano bo zdjęcia znikaja - źle linki podałem/

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja (nie jedyny jestem ;) ) już dawno wiem że producenci wiedzą co czynią i śledząc temat "rozdzielczości ruchomego obrazu" (bo o to właściwie tutaj chodzi) dotarłem do takiej (szokującej) fotki - sam Panasonic się przyznaje do wcześniejszych "bubli":

A co w tym dziwnego. Test rozdzielczości w ruchu u Panasonica (2009r) polega na badaniu rozdzielczości poziomej na planszach czarno-białych przemierzających szerokość ekranu w 5 sekund.

Na http://www.hdtvtest.co.uk zrobili taki pomiar dla innych TV:

Model.........włączone ulepszacze obrazu/wyłączone.

Philips 37PFL9632D........900/300 linii

Toshiba 37XV505D............300 linii

Sony KDL40W4000.............300 linii

Samsung LE40A656..........650/300 linii

Sharp LC42B20E............550/250 linii

Samsung LE40A786..........600/250 linii

Sony KDL40W4500...........650/300 linii

Samsung LE32B450............300 linii

Samsung UE40B7020..........550/300 linii

Sony KDL37W5500.............600/300 linii

Sony KDL40Z4500...........1080/300 linii

Pioneer PDP-LX5090..........1080 linii

Panasonic TX-P42G10.........1080 linii

Sony KDL40Z5500...........1080/300 linii

Samsung UE40B8000.........1080/300 linii

-------------------------------------------------------------------------------

Panasonic wprowadzając w tym roku TV 3D poinformował jednocześnie, że są to jego pierwsze TV pracujące z częstotliwością 120Hz.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slimak - chyba niedokładnie w tabelkę zajrzałeś. :)

Ten test Panasonica nie obejmuje tylko 5sek.

(nie mogę znaleźć kontekstu do tej fotki na kanadyjskiej stronie - może ktoś pomoże)

Co ciekawe - Na CES Panasonic zaprezentował podobna tabelkę, ale już bez dolnego wyniku. :o

Generalnie po ostatnich "wynikach" podanych wyżej i tak wypada że HDTV wielokrotnie można w cudzysłów brać (szczególnie w starszych modelach).

Ps - można namiar dokładniejszy na ten test tV z polepszaczami i bez?

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
slimak - chyba niedokładnie w tabelkę zajrzałeś. :)

Ten test Panasonica nie obejmuje tylko 5sek.

(nie mogę znaleźć kontekstu do tej fotki na kanadyjskiej stronie - może ktoś pomoże)

Czy aby na pewno ja?

Tabelka przedstawia charakterystykę LCD/PDP dla różnych „prędkości” obrazu. Podane rozdzielczości tyczą się punktu przecięcia kolorowych linii z kropkowaną pionową, która znajduje się na „prędkości” 5s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...no to widzimy 2 różne tabelki (bo ja widzę znacznik 5sek na środku, a jest jeszcze i lewa i prawa strona i tam stary LCD schodzi po prawej nawet poniżej 200 linii, może coś obcina u Ciebie).

Proszę potwierdzić, jak ktoś inny tylko do 5sek widzi = wkleję fotkę od nowa.

Można dokładniejszy namiar na te TV z polepszaczami?

(pytane wyżej)

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tabelkę widzę dobrze i dlatego napisałem „Tabelka przedstawia charakterystykę LCD/PDP dla różnych „prędkości” obrazu”.

Albo zaczniesz czytać uważnie, albo ja rezygnuje z dyskusji z Tobą.

------------------------------------------------

http://www.hdtvtest.co.uk/reviews.php -> wybierasz model -> Benchmark Test Results-> Motion resolution.

Przy niektórych TV nie ma Motion resolution.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Test rozdzielczości w ruchu u Panasonica (2009r) polega na badaniu rozdzielczości poziomej na planszach czarno-białych przemierzających szerokość ekranu w 5 sekund.

...to napisałeś wcześniej i sugeruje że prędkość jest stała, wtedy tabelka traci całkiem sens. :)

Ps - dzięki za namiar :o

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tabelka przedstawia charakterystykę LCD/PDP dla różnych „prędkości” obrazu. Podane rozdzielczości tyczą się punktu przecięcia kolorowych linii z kropkowaną pionową, która znajduje się na „prędkości” 5s.

Prędkość 5s jest przyjęta jako punkt pomiaru.

Strona APDC http://translate.googleusercontent.com/tra...vqohK-xvknr_Q#4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hojlo1, poprzesuwaj sobie na monitorze komputera jakąkolwiek stronę internetową i zobacz przy jakiej prędkości przesunięcia zaczną ci się rozmywać literki. O to właśnie chodzi w teście Panasonic'a. Wydaje mi się, że w "prawdziwym życiu" nie ma możliwości wykrzesania obrazu filmowego o prędkości innej niż 24, 25 lub 30 fps a więc (można oczywiście zamykać sektor w kamerze i skracać czas ekspozycji, przez co liczba linii ruchomych się zwiększy, ale mało kiedy spotykamy się z takim efektem ----> np. Gladiator).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...nie do mnie te pytania (pytać tych co testowali itp) . :)

Jednak przypuszczam że i tutaj następuje zła interpretacja "tabelki".

(poprawić, jeśli się mylę)

W tym opisie nie jest istotne ile klatek ma film wejściowy.

Problem jest w tym że jak szybko porusza sie obiekt z np. "prawej do lewej" to TV ma kłopoty z utrzymaniem tej rozdzielczości materiału wejściowego.

(tylko nie wiedziałem że tak nisko schodzi, bo nawet poniżej SD w skrajnych przypadkach).

Coś w tym rodzaju (chyba skrajne przypadki):

5bec8bc3.jpg

-------------------------------------

...a tutaj "tabelka" z CES, jak już skrajne wyniki Panasonic opuścił (i właśnie tutaj zakończył na 5sek...) :o

neo-motion.jpg

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Problem jest w tym że jak szybko porusza sie obiekt z np. "prawej do lewej" to TV ma kłopoty z utrzymaniem tej rozdzielczości materiału wejściowego.

(tylko nie wiedziałem że tak nisko schodzi, bo nawet poniżej SD w skrajnych przypadkach).

Dokładnie.

Moje porównanie rozdzielczości obrazu z 2007 roku. Pomiar polegał tylko na porównaniu czytelności zdjęcia (czym czytelniejsze zdjęcie, tym teoretycznie więcej linii można by rozpoznać na ruchomym obrazie kontrolnym). Czas przemieszczenia się kaczuszki przez całą szerokość ekranu 1s!!!

LCD 1920 x 1080

2kaczka33gf.jpg

PDP PV60 (50Hz) 1024 x 768

2IMG_2541.jpg

W tym opisie nie jest istotne ile klatek ma film wejściowy.

W opisie nie, ale w rzeczywistości nowy Panasonic S10 z IFC 400fps w sztucznym teście z kaczką (50p) przegrywa ze starym PV60. Jednak już przy normalnym sygnale z DVB-C S10 ma o wiele bardziej szczegółowy i płynny ruch.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jest duże niezrozumienie jak działa plazma.

Gradacja kolorów w plaźmie może być tworzona na dwa sposoby:

Conventional driving = ADS with binary subfield combinations (tak działają plazmy Panasonica i LG)

Contiguous(Continuous) = ADS with continuous emission (tak działają plazmy Pioneera)

Myk polega na tym, że w pierwszej metodzie jeśli chcemy uzyskać 8-mio bitową gradację koloru, plazma musi migać 60Hz razy 8 = 480 Hz. I nie jest to żaden marketing, po prostu taka jest zasada działania. Ta nowa plazma ma 11-to bitową gradację koloru, więc MUSI migać 50Hz * 11 = 550Hz lub 60Hz * 11 = 660 Hz. Domyślam się, że stąd uśredniona marketingowa liczba to 600Hz (może też być tak, że miga 50Hz * 12 - tego nie wiem, ale w sumie to nie istotne).

Tak więc prawdziwą przyczyną 600Hz jest lepsze odwzorowanie przejść tonalnych (zwłaszcza w cieniach, tak aby zbliżyć się pod tym względem do Pioneera). Dodatkowo ten inteligentny system prawdopodobnie dobiera jeszcze sekwencję tych podramek tak aby jak najlepiej odwzorowywały przejścia między pikselami. Tutaj zgaduję, ale tak by wynikało z nazwy i opisu ;-) Stąd niejako przy okazji mamy brak strat ostrości na ruchomych obiektach.

Inaczej mówiąc - nowością nie jest odświeżanie 600Hz (bo to nad wcześniejszym 480 Hz daje tylko większą gradację kolorów), ale inteligentny dobór podramek.

Jakby ktoś był bardziej dociekliwy to tutaj jest patent z 92-go roku:

http://www.freepatentsonline.com/6236380.pdf

Ten obrazek też może trochę wyjaśnić:

CLEAR.jpg

Edytowane przez Sober

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę 3 grosze od strony praktycznej, jak już wchodzimy w takie szczegóły.

Widzę, że jest duże niezrozumienie jak działa plazma.

Gradacja kolorów w plaźmie może być tworzona na dwa sposoby:

Conventional driving = ADS with binary subfield combinations (tak działają plazmy Panasonica i LG)

Skutek uboczny, postrzegane migotanie na dużych płaszczyznach wyświetlających jednolity jasny kolor. Wielu użytkowników wykazuje zdziwienie, skąd widzą migotanie, skoro kupuli telewizor plazmowy "....set Hertzów". A to właśnie kwestia sposobu osiągania gradacji kolorów. Niektórzy wręcz skłonni są pozbyć się telewizora z tego powodu.

Contiguous(Continuous) = ADS with continuous emission (tak działają plazmy Pioneera)

.... I Samsunga.

Skutek uboczny - latające "robaczki" w ciemnych scenach, gdy patrzy się na ekran z bliska. Im większa odległość od ekranu, tym zjawisko mniej widoczne, ze względu na uśredniające właściwości oka ludzkiego.

Osobiście preferuję opcję drugą, gdyż powyżej jednego metra i przy 50 calach Full HD, praktycznie nie ma szans aby to dostrzec. Sprawdzone na 50 calowym Samsungu B650.

Wersja nr 1, "migotliwa" dostrzegalna jest niezależnie od odległości. Można ją próbować niwelować mniejszym kontrastem i jasnością.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki SlawekR za uzupełnienie.

Tylko zastanawiam się czy plazmy Pioneera aby na pewno nie migają? Teoretycznie rzecz biorąc też powinny (patrz wcześniejszy obrazek) i to nawet chyba bardziej - zwłaszcza w ciemniejszych scenach...

Oczywiście trzeba sobie zdać sprawę, że to o czym piszemy to tylko sama podstawa działania, na to nakłada się pewnie x różnych algorytmów modyfikujących obraz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(poprawić, jeśli się mylę)

W tym opisie nie jest istotne ile klatek ma film wejściowy.

Problem jest w tym że jak szybko porusza sie obiekt z np. "prawej do lewej" to TV ma kłopoty z utrzymaniem tej rozdzielczości materiału wejściowego.

(tylko nie wiedziałem że tak nisko schodzi, bo nawet poniżej SD w skrajnych przypadkach).

Jak pisałem, ilość klatek ma znaczenie w "prawdziwym świecie". O ile zwykłą kamerą filmową nakręcisz 24 (1/48 sek) lub 25 (1/50 sek) klatek na sekundę, albo nawet 30 (1/60 sek) to na materiale źródłowym,(kamera w ruchu), więcej niż x (ile dokładnie to nie wiem) linii ruchomych nie będzie, bo powstanie i tak efekt "motion blur".

Także aby w 5 sekund przesunąć planszę i wykazać więcej linii ruchomych, obraz z kamery musi być synchronizowany z odświeżniem monitora, a to jest wykonalne tylko z udziałem komputera.

Marketingowcy z Panasonic'a wręcz doskonale trafili z liczbą 1080 (linii ruchomych), ponieważ większości kojarzy się ona z rozdzielczością matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jednak jest zrozumienie dla 600 Hz (do grudnia coś nie było). :P

Mało tego, nawet fachowo opisane że to działa.

(chociaż nie wiem, jak powiązać opisy ze stron Panasonica, czy cz-b fotki obrazu kontrolnego z gradacją kolorów... bo tam o czym innym...)

Ale - niech tam...,choć skłaniam się ku temu że to raczej producent sprzętu wie po co przede wszystkim ten scalak wkłada.

Proszę tylko o wyjaśnienia:

1. Dlaczego Panasonic opisując w modelu plazmy te dwie dane podaje (zamiast jednej)?

- Inteligentne tworzenie klatki 600 Hz, sterowanie subpolowe

- Podwójne skanowanie 100 Hz jest

2. Dlaczego w LCD podnosząc do "200Hz" znowu określają że ostrość ruchomego obrazu wzrosła?

(cytat):

"...która koryguje klatki źródłowego obrazu przed ich przetworzeniem przez technologię Motionflow 200Hz i w ten sposób poprawia ostrość obrazu...."

3. Jak to jest naprawdę (zdaniem znawców) z tymi wynikami przedstawionymi w TV LCD?

- Model.........włączone ulepszacze obrazu/wyłączone.(np.)

Sony KDL37W5500.............600/300 linii (100Hz TV)

Sony KDL40Z5500...........1080/300 linii (200Hz TV)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proszę tylko o wyjaśnienia:

1. Dlaczego Panasonic opisując w modelu plazmy te dwie dane podaje (zamiast jednej)?

- Inteligentne tworzenie klatki 600 Hz, sterowanie subpolowe

- Podwójne skanowanie 100 Hz jest

IFC = Podwajanie klatek (100Hz)

600Hz, sterowanie subpolowe = ilość mignięć pixeli ----> przekłada się na ilość gradacji kolorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sebik - pierw opisujesz 24klatki/25klatek/30...(nie bardzo to ma związek z 600Hz, gdyz i przy 480Hz zasada identyczna itp.)

Teraz znowu na podwójne skanowanie odpowiadasz podwojeniem klatek.

Do tego na innych forach wprost piszą że IFC i podwójne skanowanie to 2 odrębne rzeczy.

Jeszcze dodajesz że 600Hz "przekłada się na ilość gradacji kolorów" - czy tylko?

Ps . oczywiście czekam nadal na odpowiedzi na pytania 2 i 3.

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sebik - pierw opisujesz 24klatki/25klatek/30...(nie bardzo to ma związek z 600Hz, gdyz i przy 480Hz zasada identyczna itp.)

Teraz znowu na podwójne skanowanie odpowiadasz podwojeniem klatek.

Do tego na innych forach wprost piszą że IFC i podwójne skanowanie to 2 odrębne rzeczy.

Jeszcze dodajesz że 600Hz "przekłada się na ilość gradacji kolorów" - czy tylko?

Ps . oczywiście czekam nadal na odpowiedzi na pytania 2 i 3.

Ty chyba nie czytałeś tego co pisałem o fps'ach.... Pisałem to w odniesieniu do rozdzielczości linii ruchomych od których zacząłeś odnowienie wątku. I po raz trzeci piszę, że rozdzielczość linii ruchomych się ma nijak do materiału który realnie możesz zobaczyć na swoim telewizorze.

Sober trochę niżej wyjaśnił bardzo dokładnie jak funkcjonuje plazma i tych 600Hz sub pole drive oznacza tylko tyle ile razy zabłysną sub pixele a to się przekłąda na lczbę gradacji.

Ciekawe, że tych 600Hz działa tylko w "cinema mode"

IFC = Inteligent Frame Creation = inteligentne dorabianie klatek. Proponuję rozmowę z kimś od Panasonic'a w celu wyjaśnienia ile dokładnie klatek dorabia IFC. W necie jest masa teorii. Np. taka, że IFC dorabia 100% klatek czyli z 50Hz robi 100Hz, albo taka, że z 50Hz IFC robi tylko 60Hz. Ja wizualnie zauważyłem wyższość obrazu 60Hz nad 50Hz na swojej plazmie P42S10 i nawet bym się skłaniał ku tej drugiej teorii. Patrząc na modele z USA, zauważyłem, że tam niema IFC... (http://panasonic.net/avc/viera/us/index.html) A więc jest to możliwe.

IFC nie działa z sygnałem 24fps.

Edytowane przez sebik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proszę tylko o wyjaśnienia:

1. Dlaczego Panasonic opisując w modelu plazmy te dwie dane podaje (zamiast jednej)?

- Inteligentne tworzenie klatki 600 Hz, sterowanie subpolowe

- Podwójne skanowanie 100 Hz jest

Dla sygnału pal i HD 50Hz.

IFC on = 50Hz, 600Hz sterowanie subpolowe, 600fps*.

IFC off = 50Hz, 600Hz sterowanie subpolowe, 100fps.

*Panasonic twierdzi, że inteligentnie tworzone 600fps jest jakoś przenoszone na obraz dzięki sterowaniu subpolowemu 600Hz. :-)

„Ta zaawansowana technologia wyświetla oryginalny przekaz używając 600 podpól, w tym samym czasie Intelligent Frame Creation Pro wykrywa ruch i optymalizuje jego odwzorowanie w każdym z 600 podpól.”

2. Dlaczego w LCD podnosząc do "200Hz" znowu określają że ostrość ruchomego obrazu wzrosła?

(cytat):

"...która koryguje klatki źródłowego obrazu przed ich przetworzeniem przez technologię Motionflow 200Hz i w ten sposób poprawia ostrość obrazu...."

3. Jak to jest naprawdę (zdaniem znawców) z tymi wynikami przedstawionymi w TV LCD?

- Model.........włączone ulepszacze obrazu/wyłączone.(np.)

Sony KDL37W5500.............600/300 linii (100Hz TV)

Sony KDL40Z5500...........1080/300 linii (200Hz TV)

W bardzo duuuużym uproszczeniu.

Teoretycznie LCD może 50 razy na sekundę zmodyfikować wyświetlany obraz, czyli w ciągu 5s 5*50=250.

I dlatego około 250 linii jest limitem dla zwykłych LCD.

LCD 50Hz z „100Hz” i „200Hz” -> "...koryguje klatki źródłowego obrazu przed ich przetworzeniem przez technologię Motionflow 200Hz i w ten sposób poprawia ostrość obrazu...."

Czyli tworzy wirtualne 200fps i wybiera z nich najlepsze 50fps, które są nieprawdziwe, ale dzięki temu stwarzają wrażenie większej ostrości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2. Dlaczego w LCD podnosząc do "200Hz" znowu określają że ostrość ruchomego obrazu wzrosła?

(cytat):

"...która koryguje klatki źródłowego obrazu przed ich przetworzeniem przez technologię Motionflow 200Hz i w ten sposób poprawia ostrość obrazu...."

Mam swoją teorię na ten temat. Zaznaczam, że popieram ją tylko moim doświadczeniem, obserwacjami i zdrowym rozsądkiem, gdyż nie dysponuję żadnymi materiałami serwisowymi, które mogłyby to potwierdzić na papierze na 100%. Ale rozsądek i wszelkie znaki na niebie i ziemi zdają się na to wskazywać.

Otóż, myślę że te dodatkowe klatki przy systemach tzw. 200Hz, nie są pełnymi klatkami interpolowanymi z poprzedniej i następnej, a jest stosowany prosty zabieg wstawiania klatki czarnej, albo przynajmniej z czarnym paskiem. Taki zabieg jest w stanie zasymulować działanie Backlight Scanning i dzięki temu obraz jest postrzegany przez oko ludzkie jako ostrzejszy w ruchu.

Prawdziwy Backlight Scanning stosowany jest bardzo rzadko i wymaga matrycy ze zmodyfikowanym podświetleniem, występuje na przykład w LG SL8000 i tam ewidentnie podnosi ostrość w ruchu, do rzeczonych blisko 1080 linii.

Dodanie dodatkowych klatek ciemnych, dałoby podobny efekt do modulacji podświetlenia. Oko ludzkie powinno postrzegać taki obraz podobnie. Zatem tzw. 200Hz od 100Hz może różnić się kolejnymi klatkami, ale niekoniecznie wyświetlającymi kolejny w pełni interpolowany obraz. Do tego, metoda taka ma same zalety, jest prosta i elegancka i nie angażuje zbytnio procesora obrazowego kolejnymi obliczeniami.

3. Jak to jest naprawdę (zdaniem znawców) z tymi wynikami przedstawionymi w TV LCD?

- Model.........włączone ulepszacze obrazu/wyłączone.(np.)

Sony KDL37W5500.............600/300 linii (100Hz TV)

Sony KDL40Z5500...........1080/300 linii (200Hz TV)

Jak wyżej. Wszystko pasuje jak ulał do mojej teorii. Przy Ztce jest więcej klatek pośrednich, w tym te dodatkowe przeplatające mogą być niepełnymi klatkami ciemnymi. Osiągnięty efekt powinien być właśnie taki jak należy.

Jeszcze raz podkreślam, to jest tylko moja teoria. Nie mam na jej poparcie żadnych dowodów, ale rozsądek podpowiada, że tak właśnie może to być zrealizowane.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli:

1.

IFC on = 50Hz, 600Hz sterowanie subpolowe, 600fps*.

jest potwierdzone (tak też czytalem ....) i jest odwrotnie niż podaje na początku sebik

(właśnie IFC wył. 100Hz podwajanie... i robi swoje "klatki")

2. też rozwiązany (czyli i tutaj/LCD pobijanie Hz odbija się także na ostrości obrazu ... nie czysty marketing)

(podobno Philips stosował kiedyś "czarne klatki" ale coś mu nie wyszło....to tak co pamiętam chyba nawet z tego forum)

3. - nadal nie potwierdzone (czy faktycznie starsze/mniej Hz LCD tak tragicznie z rozdzielczością w ruchu spadają)?

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli:

1.

jest potwierdzone (tak też czytalem ....) i jest odwrotnie niż podaje sebik

(właśnie IFC wył. 100Hz podwajanie... i robi swoje "klatki")

2. też rozwiązany (czyli i tutaj/LCD pobijanie Hz odbija się także na ostrości obrazu ... nie czysty marketing)

(podobno Philips stosował kiedyś "czarne klatki" ale coś mu nie wyszło....to tak co pamiętam chyba nawet z tego forum)

Tak, stosował. Nazywało się to "Clear LCD" w Philipsie. Tak naprawdę, to chyba ta metoda od biedy zasługuje na prawdziwe miano "100Hz" w technologi LCD. Podobne rozwiązania stosowało też Benq w niektórych swoich monitorach.

3. - nadal nie potwierdzone (czy faktycznie starsze/mniej Hz LCD tak tragicznie z rozdzielczością w ruchu spadają)?

Ujmijmy to tak, odpowiednio zastosowana metoda na wyznaczenie wartości liczbowych, jest w stanie te wartości uzasadnić :excl:.

Ale niekoniecznie musi się to przełożyć w 100% na obraz realny, w codziennym użytkowaniu.

Wystarczy wziąć film czarno biały, o małym kontraście sceny, zapodać na takiego PVAka Sony, czy też Samsunga i "Black Smearing" będzie widoczny w ruchu bezproblemowo, jako ciągnąca się kometa za obiektem.

Wyćwiczone oko, wiedząc gdzie patrzeć, na pewno to wychwyci. Niestety, jest to bezpośrednią konsekwencją zastosowanej matrycy i jej właściwości. W przyrodzie nie ma nic za darmo, wyżyłowany poziom czerni, osiąga się kosztem rozmyć w ruchu w specyficznych scenach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli:

1.

jest potwierdzone (tak też czytalem ....) i jest odwrotnie niż podaje sebik

(właśnie IFC wył. 100Hz podwajanie... i robi swoje "klatki")

2. też rozwiązany (czyli i tutaj/LCD pobijanie Hz odbija się także na ostrości obrazu ... nie czysty marketing)

(podobno Philips stosował kiedyś "czarne klatki" ale coś mu nie wyszło....to tak co pamiętam chyba nawet z tego forum)

3. - nadal nie potwierdzone (czy faktycznie starsze/mniej Hz LCD tak tragicznie z rozdzielczością w ruchu spadają)?

Tutaj jest najlepsze wyjaśnienie technologii prosto od Panasonic'a: http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/Prod...7140/index.html

100Hz = Progressive scan

IFC = The internal processor creates 600 sub-fields from the initial signal input, reproducing 12 sub-fields to display one frame. By using an intelligent algorithm based on motion detection, the best motion flow is created to deliver the sharpest moving pictures with full detail.

Tutaj wyjaśnienie jak działa pixel w plazmie: "As mentioned before, a plasma cell can only be switched on or off. Therefore, the light generation is being done in small pulses where a plasma cell is switched on. The different colours are produced by modulating the number of small pulses per frame period. To do this a frame period is subdivided in so called sub-fields SF. Each sub-field SF has assigned a specific weight which determines how many light pulse are produced in this sub-field SF. Light generation is controlled by sub-field code words. A sub-field code word is a binary number which controls sub-field activation and inactivation. Each bit being set to 1 activates the corresponding sub-field SF. Each bit being set to 0 inactivates the corresponding sub-field SF. In an activated sub-field SF the assigned number of light pulses will be generated. In an inactivated sub-field there will be no light generation. A typical sub-field organisation with 12 sub-fields SF is shown in FIG. 1. The sub-field weights are listed at the top of the figure.

For clarification, a definition of the term sub-field is given here: A sub-field is a period of time in which successively the following is being done with a cell:

1. There is a writing/addressing period in which the cell is either brought to an excited state with a high voltage or with lower voltage to a neutral state.

2. There is a sustain period in which a gas discharge is made with short voltage pulses which lead to corresponding short lighting pulses. Of course only the cells previously excited will produce lighting pulses. There will not be a gas discharge in the cells in neutral state.

3. There is an erasing period in which the charge of the cells is quenched.

In some specific plasma driving schemes (NFC coding) the addressing or erasing periods are not present in each sub-field. Instead, a selective addressing/erasing is performed ahead or after a group of sub-fields.

(źródło: http://www.patentstorm.us/patents/6756995/description.html)

W skrócie: 12 sub-fields x 50Hz = 600Hz subfield drive. Przekłada się to na 12 modulacji pixela na jeden cykl sygnału video. Ja z tego rozumuję, że te modulacje pixela generują tylko odcienie szarości lub koloru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...i to mnie zadowala gdyż od "markietingu" doszliśmy(w tym ja "na przyczepkę") do logiczności nowych "stosowań" przez producentów.

Dziękuję. :excl:

Ps.

Ciekawi mnie sprawa Kuro (jego znakomitej rozdzielczości).

Czy można to powiązać z tym "starym" opisem zawartym tutaj:

>>>KLIKNIJ<<<

(u mnie obecnie nie działa link, jak u innych też to mogę wkleić fragment, bo mam ten tekst od roku, gdzieś na PC)

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...