Skocz do zawartości
arkadius1111

Glosniki 4 Ohm, a wzmacniacz 8 Ohm...

Rekomendowane odpowiedzi

Pisalem juz tutaj w poprzednim temacie na temat wyboru glosnikow do Harman Kardon AVR 255. Teraz jednak moj problem polega na tym ze wiekszosc glosnikow ktore znalazlem maja 4 Ohm, a HK avr 255 ma na wyjsciu 8 Ohm.Domyslam sie ze chyba nie mozna laczyc glosnikow ze wzmacniaczem o roznych impedancjach...Wiec czy pozostaja mi tylko glosniki 8 Ohm? Widzialem rowniez oznaczenia na glosnikach 4-8 Ohm,lub 4/8 Ohm., czy takie mozna podlaczyc?? Pozdrawiam..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Żaden wzmacniacz nie ma na wyjsciu 8ohm impedancji. Jesli juz to sa to ułamki ohma.

Ta informacja mówi nam dla jakich impedancji został skonstruowany cały wzmacniacz czyli zasilacz, końcówka mocy itp.

2. Zaden głosnik/kolumna nie ma w całym zakresie równej impedancji. Podana wartość dotyczy najmniejszej jaka osiąga dana kolumna/głosnik w zakresie częstotliwości "słyszalnych"(0-30kHz) lub w zakresie pasma przenoszenia.

3. Zastosowanie głosników/kolumn o innej impedancji niż takiej dla której został skonstrowanej wzmacniacz grozi w najgorszym przypadku jego spaleniem, w najmniejszym - zmiane pracy końcówki mocy co wiaże sie ze zmiana charakterystyki i brzmienia całego zestawu.

Dla przykładu:

wzmacniacz zaprojektowany dla 8ohm

zasilanie stopnia mocy +- 50V

Max prąd płynacy przez tranzystory mocy (prawo ohma) 6,25A dla kazdej gałęzi.

Tranzystor mocy z zapasem ma obciązalność 10A

Co sie dzieje gdy podłączymy głosnik 4 ohm?

zasilanie +-50V

max prąd - 12,5A

i co sie dzieje ?

tranzystor sie pali bo nie wytrzymuje takiego pradu. Następuje zwarcie i pali sie cała końcówka oraz zasilacz.

Powyzszy przykład ma bardzo uproszczona formę, ale daje poglad co sie dzieje w takim przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można bezpiecznie użytkować kolumny o impedancji innej niż impedancja zalecana dla danego wzmacniacza, ale pod warunkiem, że gotowi jesteśmy zaakceptować spadek dostępnej mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba że zabezpieczenie jest skuteczne, to się nie spali...

W moim wzmacniaczu "hand made" z początku lat dziewięćdziesiątych, jak zwierałem wyjście do masy, to wyłączał się przekaźnik... Nie robiłem wprawdzie takich prób przy pełnym wysterowaniu, a dla jakichś 8W przy 8ohmach, szacując po głośności... :)

Przy zwarciu bez wysterowania skubany też odłączał głośniki, nigdy nie mogłem pojąć jakim cudem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Slawko za odpowiedz...Wiec jesli dobrze zrozumialem to skoro zaden wzmacniacz nie ma na wyjsciu 8 Ohm tzn. ze moj HK avr 255 tez nie ma, i to znaczy ze smialo moge kupywac glosniki 4 Ohm ????

tylko dla pewnosci wklejam jedna linijke z opisu tego amplitunera:

- moc w trybie wielokanałowym (FTC) / 20 Hz - 20 kHz, 8 Ohm wszystkie kanały w eksplatacji: 50 W x 7.

Edytowane przez arkadius1111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc 8 ohm na wyjściu Sławko miał na myśli impedancję wyjściową wzmacniacza, która wynosi ułamki ohma.

Jest to co innego niż minimalna (zalecana) impedancja obciążenia jaką przyłączymy do wyjścia wzmacniacza.

Skoro HK zaleca 8, to lepiej nie podłączać 4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzieki Slawko za odpowiedz...Wiec jesli dobrze zrozumialem to skoro zaden wzmacniacz nie ma na wyjsciu 8 Ohm tzn. ze moj HK avr 255 tez nie ma, i to znaczy ze smialo moge kupywac glosniki 4 Ohm ????

tylko dla pewnosci wklejam jedna linijke z opisu tego amplitunera:

- moc w trybie wielokanałowym (FTC) / 20 Hz - 20 kHz, 8 Ohm wszystkie kanały w eksplatacji: 50 W x 7.

mocno ryzykujesz spaleniem wzmacniacza, wzmacniacz przystosowany do obciążenia głośnikami 8 Ohm obciążając głośnikami 4 Ohm to DUŻE ryzyko, w drugą stronę spadek mocy, w tą ryzykujesz, że zabezpieczenie jeśli takowe posiada odetnie Ci końcówkę moce, lub będzie to robił często, bądź przy braku zabezpieczenia ta końcówka mocy się spali.

upraszczając podłącz urządzenie zasilane napięciem 110V do naszej sieci energetycznej, efekt będzie podobny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arkadius1111 źle zrozumiałeś.

Typowa Impedancja wyjsciowa wszystkich wzmacniaczy zawiera sie w granicach 0,05-0,5 ohma. Im mniej tym lepiej.

Podana wartość np. 8 ohm dotyczy jakie obciażenie(czyt. głosniki/kolumny) mozemy podpiac pod taki wzmacniacz.

teoretycznie NIE MOŻESZ podłączyc głosników o impedancji 4 ohm do wzmacniacza zaprojektowanego dla 8 ohm, ale to teoretycznie.

Praktycznie mozna sie pokusić o takie podłaczenie, ale:

Czy wytrzyma końcówka mocy?

Czy zasilacz ma odpwiednia wydajność pradową?

Czy aby na pewno nie przekroczysz mocy nie powodujac spalenia końcówki mocy?

Pół biedy kiedy wzmacniacz ma zabezpieczenie przed przeciażeniem i przegrzaniem.

Oczywiscie jesli jesteś pewny, ze nie przekroczysz danej mocy(czyt. prądu) i jesli wytrzyma to zasilacz to nie ma sprawy, ale czy na pewno te warunki będą spełnione?

Weźmy Twój wzmacniacz.

50Wx7=350W Sprawność zasilacza- powiedzmy 60% Daje nam to, ze zasilacz musi mieć moc ok 600W !!!! Dochodzi jeszcze wydajność prądowa zasilacza która nie zawsze idzie w parze z mocą.

W cuda nie wierze.

Przy zwarciu bez wysterowania skubany też odłączał głośniki, nigdy nie mogłem pojąć jakim cudem?
Jak napiszesz w jakim układzie był ten wzmacniacz, to wyjaśnie Ci dlaczego tak sie działo.
Można bezpiecznie użytkować kolumny o impedancji innej niż impedancja zalecana dla danego wzmacniacza, ale pod warunkiem, że gotowi jesteśmy zaakceptować spadek dostępnej mocy
małe sprostowanie.

Nie spadek, tylko kompresje sygnału na skutek mniejszej wydajności zasilacza i stopnia mocy.

Moc uzyskamy taka samą( w zależności jeszcze od konstrukcji stopnia mocy), ale przy mniejszym "podkręceniu gałki od głośności". A zakładając, ze wzmacniacz bedziemy uzywać normalnie, to moc wzrosnie powiedzmy dwukrotnie(nie wnikajac w szczegóły typu wydajność zasilacza itp.)

Oczywiscie wywody sa w sporym uproszczeniu ze wzgledu na to, ze nie wszyscy są elektronikami i aby były w miare zrozumiałe.

Edytowane przez Slawko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz dokładnie czy w tym HK nie da się ustawić impedancji

mój onkyo pracuje z kolumnami o impedancji 4-8ohm, w jego menu ustawiłem impedancje 4 ohmy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Można bezpiecznie użytkować kolumny o impedancji innej niż impedancja zalecana dla danego wzmacniacza, ale pod warunkiem, że gotowi jesteśmy zaakceptować spadek dostępnej mocy

??????????????????????? spadek mocy?? bezpiecznie uzywac??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sprawdz dokładnie czy w tym HK nie da się ustawić impedancji

mój onkyo pracuje z kolumnami o impedancji 4-8ohm, w jego menu ustawiłem impedancje 4 ohmy

Mam tak samo ustawione i kolumny o tej samej impedancjj.Wczesniej miałem ustawione 6ohm i ampli.trochę się grzał a przy 4 ledwie ciepły.

Z tego co czytałem to jeżeli ampl jest 8 ohm i nie da się przestawic na mniejszą. To podłanczając głośniki 4 ohm bardziej martwiłbym się o ampl przed spaleniem niż o spadek mocy.Oczywiście przed tym powinno zadziałac zabezpieczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sprawdz dokładnie czy w tym HK nie da się ustawić impedancji

mój onkyo pracuje z kolumnami o impedancji 4-8ohm, w jego menu ustawiłem impedancje 4 ohmy

To mozesz sprawdzić bo obecne wzmacniacze z reguły oferują tego typu zabiegi.

Moge tylko napisać (też w uproszczeniu), ze takie przystosowanie polega na zmniejszeniu napiecia zasilania stopnia mocy. Zwróćcie uwagę, ze wtedy ewidentnie słychać stuki przekaźników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...Jak napiszesz w jakim układzie był ten wzmacniacz, to wyjaśnie Ci dlaczego tak sie działo...

Akurat wątpię czy konfiguracja końcówki miała wpływ... Niemal typowy komplementarny stopień AB w układzie Darlingtona.

Jeśli już, to rozwiązanie układu zabezpieczającego. Nie miał układu detekcji impedancji obciążenia.

Ale dziwne było to, że wyłączanie spowodowane zwarciem / przeciążeniem opierało się na wykryciu (zbyt dużego) prądu płynącego w stopniu końcowym, a bez wysterowania było tego co kot napłakał, offset na wyjściu to było jakieś 5mV jak pamiętam, zmiennego w spoczynku tez nie było (nie wzbudzał się)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

windmill nie o to mi chodziło. Powinienem zadać pytanie, czy zasilanie było symetryczne, czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tylko dla pewnosci wklejam jedna linijke z opisu tego amplitunera:

- moc w trybie wielokanałowym (FTC) / 20 Hz - 20 kHz, 8 Ohm wszystkie kanały w eksplatacji: 50 W x 7.

Ta linijka oznacza tylko i wyłącznie to, że podana moc jest mierzona przy obciążeniu 8 Ohm. Nigdzie w specyfikacji tego ampli nie jest napisane że minimalna impedancja kolumn to 8 Ohm!

Każdy współczesny wzmacniacz ma odpowiednie zabezpieczenia i w najgorszym razie będzie się wyłączał, nie ma prawa się nic spalić po podłączeniu głośników 4Ohm. Niemniej do takiego dość w sumie słabego sprzętu dobrze jest dobrać głośniki w miarę efektywne i łatwe do wysterowania (tzn takie żeby impedancja nie spadała zbyt nisko*)

* - tutaj niestety trzeba by się oprzeć raczej na testach albo radzie doświadczonego sprzedawcy, a nie na liczbach w katalogu, bo zdarza się że głośniki nominalnie 8-mio Ohmowe spadają dla niskich częstotliwości z impedancją poniżej 4 Ohm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na temat: może by tak podpiąć rezystor 4 Ohm do głośników 4 Ohm, co da Ci te upragnione 8. Gorzej będzie znaleść o odpowiedniej mocy, bo zwykły rezystor spali się szybko.

Sytuacja odwrotna jak w temacie jest zupełnie nieszkodliwa czyli pod piecyk 4 Ohm można śmiało 8 Ohm głośniki podpiąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu, bo połowę mocy będziesz wykorzystywać na nagrzewanie tego rezystora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czyli z tego co tu przeczytałem, do ampli 4Ohm śmiało mogę podpiąć zestaw głośników 6Ohm?

Z tego co rozumiem wiązać to się będzie ze spadkiem mocy, czy będzie on znaczący?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat.

Zamówiłem właśnie amplituner Onkyo 507, który w katalogu ma na wyjściu 6 omów. Kolumny, które posiadam mają oznaczenie 8 omów.

Tak więc zastosowanie kolumn 8-omowych zamiast 6-omowych nie powinno być złym wyborem ??

Pytam tak tylko dla pewności ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a instrukcje czytales, pewnie masz podane

jakies wielkiego znaczenia nie ma, kwestia mocy im wiecej tym mniej daje wzmacniacz

wazne bardziej zeby nie stosowac roznych wartosci omowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zamówiłem właśnie amplituner Onkyo 507,

Tak jak napisałem...Dopiero go zamówiłem, nie mam instrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Stoję przed dylematem kupna amplitunera + głośniki. Jestem laikiem.  Jeśli dobrze zrozumiałem co koledzy piszą to jeżeli do Wzmacniacza 100 W - 6 Ohm:

a)  podepnę kolumny 6 Ohm to wartość mocy przekazywana na głośniki będzie ta sama (100 W max )

b) kolumny 8 Ohm to moc wzmacniacza spadnie i będzie się grzał  ( ryzyko spalenia )

c) kolumny 4 Ohm moc wzmacniacza  wzrośnie będzie mu lżej ale kolumny mogą się uszkodzić jeśli dam za bardzo po garach?

Czy dobrze zrozumiałem, taka jest zależność?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...