Skocz do zawartości
ble52

Prosta kalibracja za pomocą THX Optimizer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatnio widziałem bardzo ciekawy odcinek podcastu Systm (ang.), w którym to prowadzący kalibrowali HDTV za pomocą THX Optimizer. Coś takiego można znaleźć na niektórych płytkach DVD (głównie z filmami Pixara), ale niestety (chyba) tylko w Stanach. Chociaż jeśli dobrze poszukamy w odpowiednich miejscach w Internecie, to też można to "dostać". Wszystko wygląda ciekawie i dla osób, które nie chcą wydawać większej ilości gotówki na sprzętową kalibrację takie rozwiązanie może być interesujące - nie uzyskamy efektu jak przy użyciu np. Spydera, ale zawsze powinno być lepiej niż na domyślnych ustawieniach producenta.

Niestety ja natknąłem się na jeden drobny problem - do kalibracji ustawień "Color" i "Tint" potrzebne są odpowiednie okulary z niebieskim filtrem, których to, po dłuższych poszukiwaniach, nie byłem w stanie nigdzie znaleźć w polskim Internecie, a sprowadzać taką pierdołkę z USA to chyba małe przegięcie ;-) Dlatego chciałbym się zapytać czy ktoś z czytających to forum ma jakieś namiary na miejsce, w którym można nabyć takie okulary? Sklep internetowy, Allegro, jakiś sklep w Krakowie... cokolwiek? Trochę tego szukałem, ale jedyne co znalazłem to okulary przeciwsłoneczne w niebieskich oprawkach albo dwukolorowe do zdjęć/filmów 3D :-(

Ktoś pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

THX Optimiser był także na DVD z Gwiezdnymi Wojnami (piszę oczywiście o tym co dostępne w PL).

Jeśli kwota około 100 PLN za taki filtr Cię nie przeraża, to polecam zakup płyty Digital Video Essentials, dostępna zarówno na BD jak i HDDVD (dwustronna, HD jak i DVD). W zestawie trzy filtry RGB.

Edytowane przez windmill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki windmill, myślałem nad zakupem płyty DVE (były również polecane w tym podkaście), ale z tym jest jeden problem - źródłem, z którego będzie przeprowadzana kalibracja jest mój PH A-110, do którego trudno wepchać płytkę BD (teoretycznie chyba da się wrzucić obraz, ale nie wiem jak on sobie poradzi z menu BD... nieważne, to jest pytanie do innego działu), a THX mam już w wersji, którą Popcorn "łyknie". A 100zł za sam filtr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okularki blue filter są przecież do kupienia w sklepie THX za parę dolarów. Sam tak je zakupiłem. :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@arsenal - ja jestem dużym dzieckiem i gdy coś sobie upatrzę muszę to mieć jak najszybciej, a wysyłka ze Stanów trochę by trwała, więc chciałem to kupić u nas. Sklep THX był ostatecznym rozwiązaniem, z którego, z powodu braku znalezienia lokalnego sklepu oraz faktu, że nikt innym na tym forum najwyraźniej też nie miał szczęścia, postanowiłem dzisiaj rano skorzystać. Zostałem jednak niemile zaskoczony :-(

Robiłem już nie raz zakupy przez sklep internetowy, w tym kilkukrotnie z USA, ale z czymś takim to się nie spotkałem...

Czy naprawdę w PL nie można dostać papierowych okularków z niebieską folią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wyszedł koszmar ... :lol:

Kup DVE na Allegro - wyjdzie dużo taniej ... :)

Pobawisz się i ew. odsprzedasz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ghrom, nie wiem dlaczego, ale kompletnie mnie zaćmiło i nie pomyślałem o Ebay :blush:

Znalazłem chyba nawet lepszą ofertę - wyjdzie jakieś 35zł, a ta aukcja za £1 to faktycznie aukcja, więc nie wiadomo jak się skończy.

W każdym razie jeszcze raz dzięki za walnięcie mnie obuchem w głowę ;)

@BoDeX - te płytki DVE mnie korcą, ale muszę najpierw poszukać, jak zrobić obraz BD, żeby poszło mi to na Popcornie... :huh:

Edytowane przez ble52

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeeeeee........

A w ogóle to jakim wejściem będziesz zapodawał sygnał z kukurydzy? Przypuszczam że HDMI? To nie wiem, czy będzie co regulować przy pomocy tych brilli... "Color" i "Tint" są raczej niedostępne dla sygnałów z HDMI, w tym standardzie kolory są już zdekodowane... Wydaje mi się że tak samo dla komponentu. Masz w ogóle w menu wyświetlacza (TV) dostępną opcję "Tint" (lub "Hue")?

Jak nie, to zapomnij o brillach.... :blush:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Eeeeeee........

A w ogóle to jakim wejściem będziesz zapodawał sygnał z kukurydzy? Przypuszczam że HDMI? To nie wiem, czy będzie co regulować przy pomocy tych brilli... "Color" i "Tint" są raczej niedostępne dla sygnałów z HDMI, w tym standardzie kolory są już zdekodowane... Wydaje mi się że tak samo dla komponentu. Masz w ogóle w menu wyświetlacza (TV) dostępną opcję "Tint" (lub "Hue")?

Jak nie, to zapomnij o brillach.... :blush:

A tak nieco z praktyki w posługiwaniu się filtrami do kalibracji - mam wrażenie, że wiecej to wprowadza zamieszania niz jest to warte. Kalibrowałem swoja Optomę za pomocą EyeOne a potem ogladałem też plansze testowe przy uzyciu tych filtrów - rozbieżności są dośc spore. Chyba to jest bardziej test 'poglądowy' niż faktycznie przyrząd do kalibracji czegokolwiek. Dodatkowo - kontrast, jasność oraz temperature barwową koloru szarego dla różnych poziomów luminancji mozesz (jeśli masz odpowiednie narzędzia) w miarę dokładnie wyregulować jeśli tylko Twój wyświetlacz posiada takie mozliwości regulacji. Natomiast kwestia współrządnych kolorów podstawowych na trójkacie CIE to chyba wyzsza szkoła jazdy - generalnie nie udało mi się uzyskac tutaj jakiś zadawalających wyników, choc mozliwe że Optoma jest tutaj nieco zbyt uboga jeśli chodzi o dostęp do odpowiednich regulacji z menu usera.

Tak więc - jak juz zdobedziesz okluary to oczywiście mozna sie pobawić ale nie spodziewał bym sie jakiś super efektów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@arsenal - ja jestem dużym dzieckiem i gdy coś sobie upatrzę muszę to mieć jak najszybciej, a wysyłka ze Stanów trochę by trwała, więc chciałem to kupić u nas. Sklep THX był ostatecznym rozwiązaniem, z którego, z powodu braku znalezienia lokalnego sklepu oraz faktu, że nikt innym na tym forum najwyraźniej też nie miał szczęścia, postanowiłem dzisiaj rano skorzystać. Zostałem jednak niemile zaskoczony :-(

Robiłem już nie raz zakupy przez sklep internetowy, w tym kilkukrotnie z USA, ale z czymś takim to się nie spotkałem...

Czy naprawdę w PL nie można dostać papierowych okularków z niebieską folią?

Ale po co ci przesyłka UPS? :blush: Przecież te papierowe okularki normalną pocztą w kopercie przyślą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... muszę najpierw poszukać, jak zrobić obraz BD, żeby poszło mi to na Popcornie... :blush:

AnyDVD ma przecież taką opcję , ale czy to poleci na Popie to nie wiem .....

(opcje domyślne i nic nie zmieniać, bo nawigacja "error" i większość materiału )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A tak nieco z praktyki w posługiwaniu się filtrami do kalibracji - mam wrażenie, że wiecej to wprowadza zamieszania niz jest to warte. Kalibrowałem swoja Optomę za pomocą EyeOne a potem ogladałem też plansze testowe przy uzyciu tych filtrów - rozbieżności są dośc spore. Chyba to jest bardziej test 'poglądowy' niż faktycznie przyrząd do kalibracji czegokolwiek. Dodatkowo - kontrast, jasność oraz temperature barwową koloru szarego dla różnych poziomów luminancji mozesz (jeśli masz odpowiednie narzędzia) w miarę dokładnie wyregulować jeśli tylko Twój wyświetlacz posiada takie mozliwości regulacji. Natomiast kwestia współrządnych kolorów podstawowych na trójkacie CIE to chyba wyzsza szkoła jazdy - generalnie nie udało mi się uzyskac tutaj jakiś zadawalających wyników, choc mozliwe że Optoma jest tutaj nieco zbyt uboga jeśli chodzi o dostęp do odpowiednich regulacji z menu usera.

Tak więc - jak juz zdobedziesz okluary to oczywiście mozna sie pobawić ale nie spodziewał bym sie jakiś super efektów.

Filtry niebieskie jak to filtry. Różnią się. To fakt. Ale ostatnio np. Samsung wstawia do telewizorów opcję Blue Only i to już znacznie przewyższa wszelkie okularki i karteczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@arsenal - tańszej opcji nie dało się wybrać, była za to jeszcze wersja ekspresowa, za jakieś $125...

@windmill - po HDMI i mogę regulować "Tint". Mam takie same menu i funkcje jak w telewizorze LG w podcaście podlinkowanym w pierwszym poście.

@jacek-k-wawa - nie zapominajmy, że chodzi mi cały czas o prostą kalibrację. Pewnie nawet nie jestem na tyle wprawiony w HD-bojach, żeby dostrzec różnicę pomiędzy tym, co mi wyjdzie po użyciu THX Optimizera a efektem pracy zaawansowanych sprzętowych kalibratorów, kolorymetrów etc. Poza tym materiał, który zwykle oglądam, to filmy/seriale 720p ściągane z sieci i gry z Xboxa 360. Nie mam niestety Blu-Raya (jeszcze :blush:), a samo LG 37LG3000 też nie jest jakimś wypasionym urządzeniem (ale nie narzekam, bo za tą cenę gdy go kupowałem pół roku temu to bardzo przyzwoicie się sprawuje). Chcę mieć tylko znośne, znormalizowane ustawienia, które będą lepsze od tych domyślnych producenta. Jeszcze nie jestem maniakalnym HDfilem, dopiero się wkręcam :huh:

@BoDeX - znajdź mi jeszcze tylko wersję AnyDVD na Mac OS X 10.5 ;)

W każdym razie wielkie dzięki wszystkim za Wasze odpowiedzi :)

Edytowane przez ble52

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@BoDeX - znajdź mi jeszcze tylko wersję AnyDVD na Mac OS X 10.5 :blush:

Może jakiś emulator XP ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@arsenal - tańszej opcji nie dało się wybrać, była za to jeszcze wersja ekspresowa, za jakieś $125...

No to faktycznie klapa. Papcia Lucasa widać też kryzys dopadł. Może go jeszcze trochę przyciśnie to wyda w końcu Star Wars na BR. :blush:

Jeśli nadal chciałbyś użyć THX Optimizera to polecam płyty Pixara. Auta czy Iniemamocni mają THX Optimizer 2.0 z dodaną planszą Advanced i instrukcją PDF na stronie THX jak z niej korzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...