Skocz do zawartości
Crash

Test Qboxa HD

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuje firmie FUERTE z Tych za udostępnienie tunera do testów.

Przetestowałem prawie wszystkie Boxy HD (w rozsądnej cenie) z linuxem na pokładzie, które miały być spełnieniem marzeń. Ostatnim brakującym był Qbox HD. Przed rozpakowaniem tunera postanowiłem, że będę obiektywny i nie będę sugerował się opiniami na forach.

Po rozpakowaniu pierwszego pudełka pojawiło się drugie mniejsze a w nim tak długo wyczekiwany Qbox HD.

9af778370585b133.jpg

Na forach wiele razy pisałem, że box nie wygląda zbyt pięknie, choć na żywo prezentuję się znacznie lepiej niż na fotkach to i tak odstrasza. Przemykająca żona, rzuciła mimochodem - "zapomnij, że postawisz to pod TV". Niestety trafił mi się jasny egzemplarz, czarny powinien wyglądać znośnie. Test tunera rozpocząłem od oględzin zewnętrznych. Tu nastąpiło kolejne rozczarowanie. Wykonanie tunera jest po prostu tandetne, myślałem, że szczytem tandety był testowany przeze mnie Azbox Premium HD ale Qbox HD wygrywa w przedbiegach.

Oba wymienione wyżej tunery to inna półka niż DM czy IPBox.

Obudowa wykonana jest w 60% z pleksi, metalowa jest cześć odpowiadająca za odprowadzanie ciepła oraz tylny panel. Cała obudowa jest dość delikatna i niestabilna, cała się rusza. Łącznie części pleksi z metalową też nie wygląda idealnie. Obudowa podatna jest na zarysowania oraz pęknięcia co widać na zdjęciu niestety takie pękniecie może nastąpić nawet podczas transportu.

3eee53fd2cfca3c1.jpg

52c572aa7efdba8c.jpg

df86177750e79e9d.jpg

a0f27df13b008d59.jpg

Postanowiłem dać spokój obudowie i zabrałem się za jej rozkręcanie ale niestety niżej zamieszczona fotka znowu zmusza mnie do stwierdzenia, że nie jest ona do końca przemyślana. Widzę gniazdo USB ale nie wiem za bardzo jak się do niego podpiąć.

87827bf50889bf46.jpg

Przyglądając się płycie można zobaczyć bardzo ciekawe rozwiązanie z pendrive 1 GB, na którym znajduje się oprogramowanie.

fd88afd4980ae226.jpg

Sam tuner jest dość duży i byłem bardzo rozczarowany brakiem mocowania dysku wewnątrz obudowy, mimo iż na płycie wlutowane są 2 gniazda SATA. Na próżno można szukać zasilania, które moglibyśmy wykorzystać do ewentualnego zasilania dysków. Nie ma go na płycie, nie ma też wyprowadzonych żadnych przewodów z zasilacza. Do podłączenia dysku służy złącze eSATA na tylnim panelu ale tu również zapomniano o wyprowadzeniu dodatkowego zasilania DC 5V.

46ca421550d5639e.jpg

Nie będę się rozpisywał nad opisem złącz bo to można znaleźć w specyfikacji. Zresztą wszystko widać na fotkach.

ad58a4f9137c7813.jpg

fc12b759d3b53eb8.jpg

Postawiłem skręcić tuner i sprawdzić go w pracy, a dokładniej jakość obrazu, działanie z modułami, z kartą oraz sharing.

Pierwsze uruchomienie boxa i od razu w oczy rzuca się nam piękny i kolorowy wyświetlacz o dużej rozdzielczości. Włączają się diody podświetlające tuner i następuje ładowanie Enigmy. Po około minucie pojawia się spektakularne demo w rozdzielczości 720p a chwile potem kolejne rozczarowanie box się wysypał. Doszedł to trybek i nie mógł wybrać odpowiedniego trybu pracy. Pomyślałem, że może ma problem z HDMI odpaliłem go jeszcze raz na złączu SCART ale jakież było moje zdziwienie jak box i tym razem się wykrzaczył. Wróciłem do HDMI. Po 10 reboocie kiedy już miałem wyje&.ć tuner za okno, podniósł i pojawiła się enigma. Na LCD pojawiła się nazwa kanału a tuner od spodu zaczęły podświetlać różowe diody.

95472940d9d50970.jpg

08899bb986055290.jpg

Przeżyłem szok, to zaczynało wyglądać jak jakiś żart. Tuner tak długo oczekiwany zaczynał wyglądać jak z odpustu. W ciemności tuner świeci jak ... zresztą sami zobaczcie ...

45150b34bfa343f9.jpg

Z wrażenie musiałem otworzyć browara. :D

Wykorzystując fakt, iż udało odpalić się Enigme postanowiłem sprawdzić działanie modułu Polsatu oraz karty N-ki.

6f050b1af89359f4.jpg

Tu kolejne rozczarowanie, po włożeniu modułu tuner przestał reagować na pilota i musiałem zrobić reboot.

Niestety po tym reboocie i kolejnych kilkunastu dałem sobie spokój. Enigma nie chce się włączyć dochodzi do zębatek i tak zostaje.

Wykorzystując fakt, że w domu mam DHCP, sprawdziłem na routerze jaki adres IP został przydzielony Qboxowi. Pozwoliło mi to wbić się na tuner przez FTP oraz Telnet. Teraz chwila radości udało mi się odpalić mboxa. :).

Reszta testu jutro jak uda mi się znowu uruchomić enigme.

Reasumując tą cześć testu to jestem bardzo rozczarowany. Azbox na tym etapie działa perfekcyjnie a to tez był sampel.

Edytowane przez Crash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Crash moją opinię już zna na temat tego albinosa...Musiałbym sam sobie bana dać za to co mam ochotę napisać,haha

Może doczekamy się kiedyś fajnej maszynki tv-sat HD na miarę dm7000...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mordę, też sobie dam zaraz bana za same myśli i to co mi się ciśnie na usta. Czy tę choinkę da się wyłączyć? Dla kogo oni to produkują.... w którą stronę to wszystko zmierza. Więcej naprawdę nie napiszę, autocenzura się włącza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając, że jest to na dzień dzisiejszy rzecz bezwartościowa, bo NIE DZIAŁA - na jaki rynek producent to coś przeznaczył (o ile zadziała) ? Z takim designem to w Europie będzie trudno, chyba że jako gratis do anteny. :P:P:P

Może w Amazonii - ładnie świeci (tylko skąd tam wezmą zasilanie). :D:):o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wielu rebootach udało mi się w końcu odpalić enigme. Wszedłem w konfigurację systemu, zmieliłem sposób wyświetlania obrazu i E2 znowu się wykrzaczyła. Zraz posądzicie mnie o stronniczość ale naprawdę staram się opisywać to co widzę. Tym razem wystarczyły 3 rebooty i E2 wstała. Postanowiłem ustawić podstawowe rzeczy bo chciałem sprawdzić jak wygląda obraz. Na kanałach SD obraz jest ładny i nie ustępuje DM, Ipbox i Kathi a o całe wieki wyprzedza Azboxa. Mała dygresja, w przypadku IPboxa oraz Kathi porównuje obraz do softu opartego na oficjalu. W obu tych tunerach obraz na E2 nie jest jeszcze za ładny ale trwają pracę na podrasowaniem drivera.

Idąc za ciosem postanowiłem sprawdzić działanie modułu cyfrowego polsatu oraz black icecrypt z kartą c+. Tu kolejny plus dla qboxa. Moduł CP zostaje rozpoznany, co więcej działa bez problemu.

2a75fa2db67f0ee9.jpg

bd11ab251ac2e14e.jpg

Przełączanie kanałów nie jest za szybkie ale działa bez większych niespodzianek. Niestety kanały SD i HD co jakiś czas frezuja. Teraz pewnie info, na które czekała większość - obraz HD jest naprawdę ładny i co ważne nie ustępuje w/w boxom.

f39073ecbf8bd3bf.jpg

94ffda4eac30eed6.jpg

Heh radość nie trwała długo ... zwiecha... reboot. Szok tuner wstał za 1 razem. Mam dość jest pierwsza nad ranem. Postanowiłem przełączyć tuner w tryb standby, żeby rano włączyć go bez problemu i prowadzić dalej testy. Myślałem, że już nic mnie zaskoczy, niestety myliłem się. Tuner dopiero po przejściu w tryb standby daje popis swoich świecących możliwości. Zapala się cześć odpowiadająca za sterownie tunerem z pozycji przedniego panela a diody podświetlające go od spodu zaczynają swój maraton zapalając się pojedynczo od lewej do prawej i z powrotem.

e9db312b02d409bb.jpg

Poddałem się i wyłączyłem go całkowicie zdając sobie sprawę, że kolejne jego włącznie będzie prawdopodobnie bardzo trudne.

Rano nie był tak źle jak się spodziewałem, wystarczyły 2 rebooty i tuner wstał. Na początek postanowiłem nie mieszać w samej enigmie tylko sprawdzić działanie kolejnego modułu z c+ na pokładzie. Niestety ten moduł nie został rozpoznany i nie było mi dane pooglądać kanałów z cyfry. Przystąpiłem więc do mieszania w samej enigmie. Jakaż była moja radość jak znalazłem opcje do wyłączenia tych diodek.

1f2efff45030ee92.jpg

Następnie postanowiłem podpiąć pena z muzyką i filami, żeby sprawdzić możliwości multimedialne. Niestety pen nie został wykryty automatycznie i musiałem ręcznie go podmontować. Przeszedłem do playera i znowu rozczarowanie, soft nie rozpoznaje formatu mp3 i divx.

64c7a1bcbf17d6fa.jpg

6afd0159977c5ecf.jpg

Postanowilem sobie odpuścić test samej enigmy bo zasada działania i jej możliwości są powszechnie znane, a ja nie mam zamiaru pisać instrukcji obsługi.

Na koniec postanowiłem zrobić jeszcze jedno podejście do mboxa. Wszystko ładnie się łączy ale nie niestety obraz nie jest dekodowany.

QBoxHD 1.0

qboxhd login: root
Password:

Welcome to Duolabs QBoxHD

No mail.
root@qboxhd:~# cd /var/emu/
root@qboxhd:/var/emu# ./mbox
root@qboxhd:/var/emu# [10:33:48] Checking for priority file ... no priority file																			 .
[10:33:48] ExYuSAT Team  http://www.exyusat.com , http://mbox.exyusat.com/index.																			 php
[10:33:48] Starting MBOX version 0.4 BETA (build 0010) coded by The_Ripper
[10:33:48] This program is for educational & informational purposes only!!
[10:33:48] Donation to project: http://mbox.exyusat.com/donate.htm
[10:33:48] ===> Net Mode <===
[10:33:48] Opened 'ca' device ...
[10:33:48] Opened 'demux' device ...
[10:33:48] Reading cwshare.cfg ...
[10:33:48] Trying to get online,please wait ...
[10:33:48] Total 1 newcamd server(s) to connect
[10:33:49] Creating ecm parser thread ...OK
[10:33:49] Creating camd.socket thread ...OK
[10:33:49] Creating timer thread ...OK
[10:33:49] Creating newcamd worker thread ...OK
[10:33:49] [newcamd] Trying to connect to newcamd server (192.168.0.2:10000)
[10:33:49] [newcamd] Connected to (192.168.0.2:12000) ...
[10:33:49] [newcamd] Got card with CaID 0x0120 and 3 number(s) of ProvID  (192.1																			 68.0.2:12000)
[10:33:49] [newcamd] Card: CaID 0x0120 ProvID: 0x000000 (192.168.0.2:12000)
[10:33:49] [newcamd] Card: CaID 0x0120 ProvID: 0x000068 (192.168.0.2:12000)
[10:33:49] [newcamd] Card: CaID 0x0120 ProvID: 0x000065 (192.168.0.2:12000)

Warte podkreślenia jest to że od rana zaliczyłem tylko 1 zwiechę ! Niestety kolejny reboot pozwolił mi spokojnie zabrać się za sprzątanie, ponieważ tuner znowu nie wstał.

Zauważyłem, że tuner ma problem ze wstawanie jak dłużej popracuje. Tuner nie nagrzewa się mocno i nie wiem co może być przyczyną. Ponadto ma problem z HDMI, tzn. jak przełączę na drugie HDMI żeby porównać obraz z Ipboxem to już nie mam szans, na to żeby został wyświetlony obraz z Qboxa na pierwszym HDMI. Pomaga całkowite wyłącznie TV.

Może to będzie ostatni test, który przeprowadziłem korzystając ze sprzętu tej firmy a jak wiecie prowadzi ona ich sprzedaż. Powinienem tu pisać same oh achy ale nie ma co owijać w bawełnę. Przypinam, że testując razem z Jankiem_PL Azboxa HD Premium też nie żałowaliśmy słów krytyki. Proszę zauważyć, że wiele rzeczy, które wtedy wytykaliśmy do tej pory nie zostało usunięte. Mam nadzieję, że Qbox HD nie podzieli losu Azboxa. Nie ma go jeszcze na rynku i producent ma czas na dopracowanie wszystkiego przed jego premierą w sklepach. Z tego co wiem to chcą tym modelem konkurować z DM... zostawię to bez komentarza. Tuner ma potencjał, choćby tak często wymieniany wbudowany moduł diablo oraz Enigmę, która jest największym atutem tego boxa. Reasumując zawsze znajdą się osoby, dla których wygląd zewnętrzny nie ma najmniejszego znaczenia, ważne jest to co box potrafi. Na razie poza świeceniem to za dużo nie umie, ale mam nadzieję, że to się zmieni bo sam bardzo czekałem na ten tuner.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie na potrzeby testu zakupiłem dzisiaj pakiet TNK. Karta aktywowała się w Ipbox 9000 w ciągu 5 minut. Dla pewności przeprowadziłem test czy wszystkie kanały z pakietu są dekodowane. Tak przygotowany postanowiłem sprawdzić jak Qbox HD poradzi sobie z tą kartą. Jak pewnie wszyscy wiedzą tuner posiada czytniki z systemem dostępu warunkowego Conax. Niestety kolejny raz muszę napisać, że Qbox HD zawodzi. Karta jest rozpoznawana ale obraz nie jest dekodowany.

74dfed6bbb367701.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TNK nie działa? lol

Ale te kolory mnie rozwalają O_o wygląda jak stuningowany Xbox ; )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha, ale się uśmiałem. To chyba jakiś żart z tymi świecidełkami? :rolleyes: . Enigma jak enigma, wszystko do poprawienia, jeszcze tuner wyjdzie na ludzi to na pewno, ale trzeba będzie samemu zrobić nową obudowę albo wylutować te diody bo to jakieś nieporozumienie. Poza tym Gemini też ostatnio lipę odwala z nowymi wersjami dla drima 800hd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow,

Ale bubel szykuje sie na rynku HD. Jak nie zmienia tej obudowy i nie poprawia softu to moga zapomniec o przychodach ze sprzedazy.

No comment

Pozdrawiam

braavoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he :angry: Czepiacie sie obudowy :( To taka "inspiracja" wyrobami Apfelstrudla (Apple) w chinskim wykonaniu :)

Te diody jak z KITow do samodzielniego montazu dla poczatkujacych elektronikow - to sie chyba nazywalo "girlanda". Moze jakis programista Enigmy wpadl na pomysl wykorzystania portu COM - idealna sprawa do tego typu "efektow" Poezja smaku. Kunsztowna estetyka.

A tak serio to jestem po prostu zalamany badziewnymi, niedopracowanymi wynalazkami ostatnich miesiecy. Wychodzi na to ze obudowa jest najwiekszym kosztem wyrobu wspolczesnych urzadzen elektroniki uzytkowej i niedlugo beda pakowac wszystko w tekturowy karton by teoretycznie bylo taniej mimo tego ze nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbox HD wymiata, jak kiedys chińskie skarpetki i gacie na rynku................

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiata i to całkiem całkiem.....Dziś wyszedł nowy soft. Z tego co pisał mi Crash nadal.....piiiiiiiiiiiiiiiii

Totalna kicha !!!!

Czekamy na lepsze czasy !!!

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie brakuje w opisie informacji czy jest tam wymuszany jakiś obieg powietrza i czy bardzo się grzeje. To jest bardzo istotna informacja, zważywszy na wygląd urządzenia.

Większość potencjalnych użytkowników będzie go chciała schować głęboko w szafce czy też w szufladzie, albo chociaż będzie się starała przykryć czymś, bo to przecież wstyd trzymać na wierzchu coś takiego ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A mnie brakuje w opisie informacji czy jest tam wymuszany jakiś obieg powietrza i czy bardzo się grzeje. To jest bardzo istotna informacja, zważywszy na wygląd urządzenia.

Większość potencjalnych użytkowników będzie go chciała schować głęboko w szafce czy też w szufladzie, albo chociaż będzie się starała przykryć czymś, bo to przecież wstyd trzymać na wierzchu coś takiego :).

zawsze możesz go schować do lodówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A mnie brakuje w opisie informacji czy jest tam wymuszany jakiś obieg powietrza i czy bardzo się grzeje. To jest bardzo istotna informacja, zważywszy na wygląd urządzenia.

Większość potencjalnych użytkowników będzie go chciała schować głęboko w szafce czy też w szufladzie, albo chociaż będzie się starała przykryć czymś, bo to przecież wstyd trzymać na wierzchu coś takiego :) .

Głęboko w szufladzie nie tylko ze względu na brzydotę, ale z ważniejszego też powodu, niech tylko enigmę naprawią...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale fajowe te diody.Muszę se taki kupić.(żeby tak jeszcze pulsowały w takt muzyki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale fajowe te diody.Muszę se taki kupić.(żeby tak jeszcze pulsowały w takt muzyki)

Pulsowac to może narazie nerwożyła.................

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czego oczekujecie ... nie wystarczy wam tuner tv satelitarnej z hd powiedzmy bez zadnych tam procesorow itd... nie widze takiego tunera aby byl w pelni funkcjonalny ,a wiec dobry obraz,dobry dzwiek szybkie przelanczanie kanalow ,wysokiej jakosci wejscia wyjscia ,prosta obsluga/obraz mozna skalowac poprzez inne urzadzenia ,ba nawet odbior programu tylko cyfrowego z satelity mpeg2 wystarczy go zeskalowac np.na onkyo 876 czy 905 i mamy obraz 1080p/i albo nagrywac obraz na twardy dysk i odtwarzac jednoczesnie z minimalnym poslizgiem skalujac do 1080 proste nie wymaga kupowania bubli...o co w tym wszystkim wam chodzi...jezeli macie inne mozliwosci to nie czekajcie lata kiedy ukaze naprawde sie niezle urzadzenie ktore zaspokoi nasze oczekiwania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
czego oczekujecie ... nie wystarczy wam tuner tv satelitarnej z hd powiedzmy bez zadnych tam procesorow itd... nie widze takiego tunera aby byl w pelni funkcjonalny ,a wiec dobry obraz,dobry dzwiek szybkie przelanczanie kanalow ,wysokiej jakosci wejscia wyjscia ,prosta obsluga/obraz mozna skalowac poprzez inne urzadzenia ,ba nawet odbior programu tylko cyfrowego z satelity mpeg2 wystarczy go zeskalowac np.na onkyo 876 czy 905 i mamy obraz 1080p/i albo nagrywac obraz na twardy dysk i odtwarzac jednoczesnie z minimalnym poslizgiem skalujac do 1080 proste nie wymaga kupowania bubli...o co w tym wszystkim wam chodzi...jezeli macie inne mozliwosci to nie czekajcie lata kiedy ukaze naprawde sie niezle urzadzenie ktore zaspokoi nasze oczekiwania...

Ta zekalowć Mango TV do 1080p i masz HD co ?

Jescze nie tak dawno ktoś twierdził na DVHK, że nie ma specjalnej różnicy miedzy HD a SD

No comments.................

Edytowane przez vonjur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Haha, ale się uśmiałem. To chyba jakiś żart z tymi świecidełkami? ;) . Enigma jak enigma, wszystko do poprawienia, jeszcze tuner wyjdzie na ludzi to na pewno, ale trzeba będzie samemu zrobić nową obudowę albo wylutować te diody bo to jakieś nieporozumienie. Poza tym Gemini też ostatnio lipę odwala z nowymi wersjami dla drima 800hd.

Witam,

Emi, ten tuner to wersja na swieta pod [beeep]anke.

wieszasz go na srodku [beeep]anki i lampek juz nie trzeba:)

Zarty zartami, ale naprawde ktos przegiol pale.....

Pozdrawiam

GAMA007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kompletnie beznadziejny jest ten tuner

Może i beznadziejny z wyglądu, ale na forach zagranicznych np. niemieckich już powstają nie tylko nowe subfora, ale całkiem osobne dla Qbox'a. Np.Dreambox Beginner Forum. chyba coś w tym jest . Cena w Polsce niecałe 2000 zł , w tym Diablo. A np. Dreambox 8000 - to prawie 5000 zł. Może nie rezygnujmy -tak szybko. :);):P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram,

DM800 (sieć, enigma, itd) ok 1500-1600zł

Diablo 2.3 (emu, card reader) 250-350zł

Cas2 (programowanie Diablo 200-250zł

razem: 1950-2200zł

w Q-Box-ie mamy (odpłatnie wifi), drugą głowicę (nie jestem pewny czy wliczone w koszty), a kosztuje... 2000zł.

[edit]

nie jestem pewny co jeszcze extra śmiga w diablo niż w innych dekoderach

Edytowane przez 1stmadafaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wiem z pewnego źródła, że trwają prace na poprawą tego boxa. Efekty już widać - enigma działa już stabilnie

Ponadto wersja dla odbiorcy końcowego ma posiadać:

- sanki do montażu dysku

- nowy duży pilot

a co najważniejsze obudowa ma być staranniej wykonana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...