Skocz do zawartości
waszpaw

Dzwiek z ATI HDMI + SPDIF rownoczesnie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od wczoraj walcze z ATI HD3200 na Gigabyte MA78G-DS3H i Realtek HD audio, a wszystko to na WinXPSP2.
Poinstalowane wszystki poprawki KB, najnowsze sterowniki, kodeki itd...

Przeczytany watek:
[url="http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=12266"]http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=12266[/url]
Miniporadnik HD, czyli kompletna instalacja i konfiguracja kodeków i playerów., Krok po kroku ze screenami i opisem.

Stan faktyczny jest nastepujacy:
HDMI podpiete do telewizora, SPDIF do wzmacniacza i wszystko fantastycznie z jednym zastrzezeniem: dziala albo jedno, albo drugie.

Stan oczekiwany:
Mnie zalezy na tym, aby oba urzadzenia rownoczesnie podawaly dzwiek na wyjscia HDMI i SPDIF, bez koniecznosci przelaczania czegokolwiek w windowsie, poniewaz nie zawsze chce mi sie wlaczac cala maszynerie (wzmacniacz) aby ogladnac odcinek serialu.

Dekodowanie dzwieku ma odbywac sie dla wyjscia HDMI, a SPDIF ma dzialac w opcji passthrough. Niestety wybor domyslnego urzadzenia audio ATI HDMI, powoduje odlaczenie SPDIF z karty muzycznej, a ustawienie jako domyslnego urzadzenia Realtek HD audio odcina dzwiek przez HDMI.

Obecnie konieczne sa 4 kroki:
- przelaczenie domyslnego urzadzenia z poziomu odtwarzacza (media player) - wtedy nie trzeba restartowac windowsa, radzi sobie z przekaczeniem domyslnego urzadzenia audio "w locie";
- przelaczenie opcji SPDIF passthrough w AC3filter;
- przelaczenie opcji w menedzerze dzwieku realteka w zakladce we/wy;

Zapraszam do wymiany doswiadczen.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na razie odpowiem sobie sam...

Wychodzi na to, ze HDMI i SPDIF nie beda graly razem, ale mozna troche oszukac windows z nastepujacy sposob:

Dzwiek stereo do TV po HDMI:
- jako domyslne urzadzenie audio ustawiamy ATI HDMI;
- w menedzerze Realtek HD Audio w opcjach we/wy ustawiamy konfiguracje tak, aby gralo (u mnie sa to 2ch glosniki i wylaczona opcja dolby digital);
- w media playerze w narzedzia>opcje>urzadzenia>glosniki ustawiony jest ATI HDMI;

Dzwiek cyfrowy po SPDIF idzie przez KMPlayera, gdzie jako zrodlo dzwieku nalezy ustawic Realtek HD audio out, z ciekawostek jednak AC3filter ma miec odznaczona opcje SPDIF passthrough poniewaz wtedy dziala ATI HDMI...

Metoda opracowana w oparciu o proby i bledy, dla mnie calkowicie nielogiczna, ale najwazniejsze, ze dziala i byc moze komus pomoze:-)
Pozwala cieszyc sie dzwiekiem stereo przez TV tylko na kablu HDMI i AC3/DTS na wzmacniaczu przez kabel optyczny - jedyna niedogodnosc to koniecznosc uzywania dwoch playerow.

Mam nadzieje, ze instrukcje te beda pomocne. Edytowane przez waszpaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja wypróbowałbym jeszcze czy da radę jednocześnie wysyłać dźwięk z kompa przez SPDIF i LINE OUT L, R. SPDIF do amplitunera a sygnał analogowy do TV. Dźwięk w HDMI wyłączony. Wtedy nic nie trzeba kombinować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety nie ma na taki problem bezpośredniego rozwiązania, jeśli ktoś zna soft który to potrafi to sam czekam z niecierpliwością na podpowiedź.

Oto czemu, w swoim sprzęcie posiadasz 2 urządzenia audio : wspomniany ATI HD3200 (ATi HDMI Audio , a tak naprawdę Realtek) i Realtek ALC889A HD z wyjściami analogowymi 7.1 i Toslinkiem cyfrowym.

Ponieważ korzystasz z AC3Filter i funkcji passthrough, sygnał cyfrowy jest wysyłany w tej postaci ze wszystkich urządzeń audio a sam filtr niestety nie ma funkcji wyboru niezależnych opcji dla różnych urządzeń.

Mógłbyś w dwóch różnych playerach (KMP, MPC) wybrać na stałe 2 różne urządzenia audio, ale problem ciągle pozostanie ten sam , jedno z urządzeń (amp) jest w stanie odebrać i zdekodować sygnał cyfrowy bitstream , a drugie nie (TV).

Przyznam że nie próbowałem tylko dlatego bo nie mam wcale TV w domu, ale możesz w ten sposób rozdzielić funkcje dekodowania że powiedzmy MPC będziesz wykorzystywać do oglądania filmów na TV i ustawisz w nim dekodowanie dźwięku na pokładzie przy użyciu urządzenia ALC889A Ati HDMI Audio z filtrami FFDShow Audio, a KMP będziesz wykorzystywać do dekodowania dźwięku przez amp, z użyciem urządzenia urządzenia ALC889A i z filtrami AC3Filter - passthrough.

Wiem mało to wygodne ale chyba lepszego rozwiązania nie znajdziesz, sprawa mogłaby być prostsza gdybyś np. dźwięk z Ati HDMI Audio wypuszczał zdekodowany po HDMI do TV, a do ampa także zdekodowany po wyjściu analogowym układu ALC889A.



Korzystam w tej chwili zamiennie z dwóch urządzeń audio choć tak naprawdę mam aż 3, pod Vistą każde z urządzeń audio jeśli ma wyjście cyfrowe i analogowe jest traktowane jako 2 oddzielne urządzenia i tak powinno być traktowane :

AC'97 7.1 (Realtek ALC850) - wyłączona w biosie: SPDIF, 7.1 chinch analog

Sound Blaster XtremeMusic X-Fi :

Coaxial 5.1 , wykorzystuję do filmów z DD/DTS 5.1 i audio 5.1

Analog 7.1 , muzyka lepiej brzmi niż na połączeniach cyfrowych niezależnie czy to mp3 czy flac , gry (obsługa EAX 5)


Radeon HD4870 : HDMI cyfrowe 7.1 , PCM - brak zniekształceń tak jak w przypadku SB X-Fi, w PDVD 7.3/8 dekodowanie formatów HD Audio jako LPCM 7.1 do ampa (preferowane systemy Vistowe)


Jak widać nie znalazłem do tej pory idealnego rozwiązania i chyba szybko takiego nie znajdę, każde z rozwiązań ma swoje ograniczenia i wady a do przełączeń w sofcie i ampie już przywykłem.


Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...