Jump to content
Sign in to follow this  
mcz

QD-LED

Recommended Posts

Panowie i Panie,

przegladajac internet wpadla mi w oko nowa technologia, ktora znakomicie nadaje sie do budowy nowych TV czy monitorow komputerowych, a mianowicie kropka kwantowa. Emituje swiatlo w ktorej kolory sa lepiej odwzorowane niz oko ludzkie jest w stanie dostrzec (zaobserwowac). Uzyskuja docelowy kolor bez zbednych oszustw (subpixele) - emituje cale spektrum kolorow.

powstala juz firma ktora zajmuje sie wdrazaniem do zycia codziennego tej nanotechnologi QD:

[url="http://qdvision.com/"]http://qdvision.com/[/url]

Mam wrazenie ze ta technologia wprowadzi zamiesanie na rynku technologi wyswietlania obrazu i przyspieszy wejscie na rynek. Moze zdopinguje firmy ktore zajmuja sie technologiami OLED, SED/FED ze juz pora zastapic LCD czyms innym.

kurde juz bym zmienil moj monitor i TV CRT na cos nowego :P


oto garsc informacji o nowej technologi:

Kropka kwantowa (Quantum Dots) – niewielki obszar przestrzeni ograniczony w trzech wymiarach barierami potencjału, nazywany tak, gdy wewnątrz zapułapkowana jest cząstka o długości fali porównywalnej z rozmiarami kropki. Oznacza to, że opis zachowania cząstki musi być przeprowadzony z użyciem mechaniki kwantowej. - zrodlo: wikipedia


[url="http://www.evidenttech.com/quantum-dots-explained.html"]http://www.evidenttech.com/quantum-dots-explained.html[/url]

[url="http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_dot"]http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_dot[/url]

[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Kropka_kwantowa"]http://pl.wikipedia.org/wiki/Kropka_kwantowa[/url]

Share this post


Link to post
Share on other sites
a jesli mozna prosic admin (jesli sie ze mna zgadza) o stworzenie nowego tematu w dziale:

HDTV Centrum Polska > Wyświetlacze HDTV >

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='mcz' post='134510' date='02.12.2008, 23:29 ']a jesli mozna prosic admin (jesli sie ze mna zgadza) o stworzenie nowego tematu w dziale:

HDTV Centrum Polska > Wyświetlacze HDTV >[/quote]

Ale jeszcze nie ma takich telewizorów (nawet prototypu samej matrycy) i pewnie długo nie będzie więc czy tworzenie takiego działu ma sens?

Inną sprawą jest to że nie ma tam działu LASER TV które są juz w sprzedaży, natomiast jest dział SED które po za fazę prototypu jeszcze nie wyszły. Edited by Vasco

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Vasco' post='134512' date='03.12.2008, 01:47 ']Ale jeszcze nie ma takich telewizorów (nawet prototypu samej matrycy) i pewnie długo nie będzie więc czy tworzenie takiego działu ma sens?

Inną sprawą jest to że nie ma tam działu LASER TV które są juz w sprzedaży, natomiast jest dział SED które po za fazę prototypu jeszcze nie wyszły.[/quote]

mylisz sie prototypy juz sa, firma QD Vision ma za zadanie skomercjalizowanie tej technologi - po to powstala

[url="http://www.technologyreview.com/computing/21711/page2/"]http://www.technologyreview.com/computing/21711/page2/[/url]

Using the older deposition technique, QD Vision has already developed two commercial products--one for general illumination and one for consumer-electronics devices--that the company plans to launch by May 2009. But, Coe-Sullivan says, "to make high-information-content displays like TVs or cell phones, you need to be able to pattern at the 40- to 100-micrometer level. As we get to future product platforms that involve high-resolution multicolor displays . . . the stamp printing technique will be the enabler."

Coe-Sullivan says that QD Vision should be able to use quantum-dot stamps to make displays as big as current LCDs, which could give quantum dots an advantage over OLEDs. Large OLED displays are difficult to make, because their manufacture involves spraying organic-semiconductor molecules through a stencil that has nanoscale pinholes in it. Although Samsung has demonstrated prototypes of 40-inch OLED TVs, the only commercially available model is Sony's 11-inch TV, which sells for $2,500. Coe-Sullivan expects quantum-dot displays to be more cost-competitive with LCD TVs.


poczekajmy zatem do maja 2009 na pierwsze cudenko

Share this post


Link to post
Share on other sites
ponizej artykul ktory dobrze opisuje to co chcialem powiedzic na temat QD - technologia zostanie zaprezentowana podczas konferencji Society of Information Displays w maju 2009.OLED ma konkurenta
01-12-2008 12:56

OLED ? kwantowa kropka ? wyświetlacz

Niedawno informowaliśmy o wyprodukowaniu przez koreańskich naukowców niebieskiej diody organicznej, która umożliwi zbudowanie długo oczekiwanych wyświetlaczy OLED. Tymczasem naukowcy z MIT-u przygotowują już poważnego konkurenta dla OLED.

Uczonym udało się opracować prostą technikę umieszczania obok siebie rzędów kolorowych kropek kwantowych. To klucz do powstania wyświetlaczy wykorzystujących te kropki. Wyświetlacze takie dadzą obraz znacznie lepszej jakości, niż można go uzyskać za pomocą ciekłych kryształów (LCD). Ponadto wyświetlacze z kwantowych kropek będą cieńsze niż LCD i w przeciwieństwie do nich - elastyczne. Co więcej, będą zużywały od 5 do 10 razy mniej energii niż LCD.

Kwantowe kropki mają więc wszystkie zalety diod organicznych. Mają też nad nimi jedną podstawową przewagę. Świecą w bardzo ograniczonym zakresie długości fali, a więc emitowane przez nie kolory są doskonalsze niż kolory, które zobaczymy na wyświetlaczach OLED. Ponadto mają umożliwić wyprodukowanie tańszych i większych wyświetlaczy.

Kropki kwantowe, o szerokości 3-12 nanometrów, to niewielkie kryształy półprzewodników. Kolor emitowanego przez nie światła zależy od wielkości i składu.

Obecnie produkowane wyświetlacze z kropek kwantowych składają się z pojedynczej warstwy kropek zamkniętych pomiędzy dwoma warstwami materiału organicznego. Kropki uzyskuje się poprzez rozpuszczenie półprzewodnika w roztworze, naniesienie go na warstwę organiczną i odparowanie rozpuszczalnika. Technologia taka nie pozwala jednak na ułożenie obok siebie kropek emitujących światło różnego koloru.

Zespół profesora Vladimira Bulovica od 2 lat pracuje nad nową technologią nanoszenia kropek kwantowych, która ma umożliwić tworzenie kolorowych wyświetlaczy. Naukowcy najpierw nanoszą kropki kwantowe na rodzaj gumowej "pieczęci" z wyrzeźbionymi zagłębieniami. Następnie przyciskają "pieczęć" do warstwy organicznej, przenosząc w ten sposób kropki, które osadziły się na uwypuklonych krawędziach. Powtarzając tę czynność w kropkami o różnych kolorach, są w stanie precyzyjnie kontrolować położenie kropek i tworzyć piksele wyświetlacza. Kropki użyte w tej technice są większe od tradycyjnych kwantowych kropek, dlatego też każdy piksel składa się z trzech (czerwony, niebieski, zielony) 25-nanometrowych subpikseli.

Taka precyzja była niemożliwa do uzyskania za pomocą dotychczasowych technik. Udawało się jedynie wyprodukować albo wyświetlacze monochromatyczne, albo też kolorowe o niskiej rozdzielczości, w których każdy z subpikseli miał wielkość liczoną w milimetrach. Dodatkową zaletą nowej techniki jest uzyskanie bardziej energooszczędnego wyświetlacza. Na podłoże organiczne są bowiem nanoszone suche kropki kwantowe i samo podłoże w ogóle nie ma kontaktu z rozpuszczalnikiem, który prowadził do degradacji podłoża organicznego.

Firma QD Vision, której celem jest skomercjalizowanie nowej techniki, ma nadzieję, że w 2011 roku na rynek trafią pierwsze telewizory z kropek kwantowych. Już w przyszłym roku przedsiębiorstwo chce wypuścić urządzenia tego typu, jednak zostaną one wyprodukowane za pomocą dotychczas wykorzystywanych technik, nie będą więc nadawały się do wyświetlania obrazu. Dopiero nowa technologia umożliwi stworzenie monitorów o odpowiedniej jakości.

Seth Coe-Sullivan z QD Vision twierdzi, że wyświetlacze z kwantowych kropek już na starcie będą znacznie tańsze od OLED, a ceną będą konkurowały z LCD.

Autor: Mariusz Błoński

Źródło: MIT

[url="http://kopalniawiedzy.pl/OLED-kwantowa-kropka-wyswietlacz-6242.html"]http://kopalniawiedzy.pl/OLED-kwantowa-kro...tlacz-6242.html[/url] Edited by mcz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie jestem sceptyczy dla nowej technologii - przeciwnie - uważam ze LCD powinny jak najszybciej raz na zawsze zniknac z rynku ze względu na liche parametry ale.... obawiam się że z QD mogą być spore problemy- jeśli nie natury technicznej to finansowej
Pamiętamy że technologia musi być tania w produkcji by mogła znaleść rzesze nabywców

Share this post


Link to post
Share on other sites
hmm jeszcze jedna technologia TMOS godana uwagi o dziwo tez nano - to tak jakby polaczyc QD-LED i TFT - co wy na to? - taki nowy LCD :-) (przesadzilem)

opis tutaj [url="http://www.nowetrendy.pl/index.php/news/id/2233"]http://www.nowetrendy.pl/index.php/news/id/2233[/url]

i o dziwo jest juz firma ktora wdraza ta technologie

[url="http://www.unipixel.com"]http://www.unipixel.com[/url]


Generalinie jak sie patrzy na QD-LED i wynalazek unipixel to opiera sie to na technologi nanao, wiec bedzie wojna o patenty. Co nie wrozny nic dobrego.

QD vision ma zrodlo swiatla, a Unipixel wlaczanie i wylaczanie pixela wraz z technologi produkcji w fabrykach LCD (nakladanie warst)

ojbedzie sie dzialo, czy 2009 bedzie przelomowy dla wyswietlaczy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Vasco' post='134512' date='02.12.2008, 23:47 '].....natomiast jest dział SED które po za fazę prototypu jeszcze nie wyszły.[/quote]

Właśnie na dniach Canon wygrał proces o możliwość używania technologii SED.

Spór prawny był jedyną przeszkodą w komercjalizacji tej technologii, technicznie jest gotowa. Oczywiście problemem pozostają skala i koszt produkcji, a także to iż LCD i plazma nie stały w miejscu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...