Skocz do zawartości
Gmeru

Mroczny rycerz Dark Knight 2008 - edycja Blu-ray

Rekomendowane odpowiedzi

[quote name='misfit' post='134097' date='01.12.2008, 17:37 ']Na avs pisza, ze sceny krecone kamerami 35mm lepiej wygladaly w zwyklych kinach niz w IMAX-ie,[/quote]

Z całym szacunkiem dla avs, ale jeśli w kinie IMAX oglądamy "mix" z mat. 35mm i IMAX, to siłą rzeczy rodzi się wrażenie, że te 35mm są jakieś słabsze. Zbitka tych dwóch formatów jest wprost porażająca. Należy też pamiętać, że kino IMAX jest przystosowane do wyświetlania filmów IMAXowych i projekcja 35 mm - nawet jeśli mastering był IMAXowy (ale to mało zmienia bo żródło jest duuużo gorsze od taśmy 65mm) - zawsze wypadnie blado. Na gigantycznym ekranie w proporcjach 1.43:1 wkomponowany jest paseczek cinemascopowy w formacie 2.40:1.
Nie pisze tego na podstawie przeczytanych opinii. Byłem na Mrocznym Rycerzu zarówno w zwykłej sali "35mm" jak i w kinie IMAX.

Co do jakości masteringu/authoringu Blu-Ray tego filmu, to się nie wypowiadam, bo jeszcze nie widziałem. Jednak nie chcę mi się wierzyć, że jedno z największych studiów hollywoodzkich odpuściłoby coś z jakości. Szczególnie przy takim tytule - mega produkcji, która zarobiła dla niech setki milionów z kin i zarobi kolejne setki z dvd/BD oraz telewizji. Pamiętajmy, że ten film ma dużo ciemnych i jednocześnie dynamicznych scen i z takim mat. nawet najlepsze encodery czasem mają trudności.
Przywoływanie jako porównania kilkudziesięcioletniego filmu "How The West Was Won" (że z tym sobie poradzili choć taki stary), też troszkę mija się z celem, ponieważ jest to kino dość statyczne, kręcone w dobrym świetle (bo nie mieli wtedy wysokoczułych negatywów) i encoding jest o wiele przyjemniejszy. A jeśli wcześniej zrobiono dobre czyszczenie i rekonstrukcję ubytków, to jak najbardziej ten film może wyglądać dobrze. Ale w sensie stylistyki zdjęć/technik realizacyjnych te filmy są nieporównywalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Warner akurat ostatnio ma dosc sporo wpadek, troche tytulow zbyt mocno "pojechanych" DNR-em, rowniez jesli chodzi o brak dzwieku HD - np. z nowszych tytulow w Get Smart czy Speed Racer max na co mozna liczyc to zwykly Dolby Digital 640kbps.
W Dark Knight jest sciezka trueHD, chociaz bitrate siakis taki maly - 1505kbps, ale slyszalem, ze dzwiekowo nowy Batman daje rade, wiec po raz kolejny okazuje sie, ze bitrate to nie wszystko...

Ale wracajac do obrazu... mimo wszystko cos musi byc na rzeczy bo nawet na trailerach czy w prologu ktory ukazal sie pare miesiecy temu obraz jest lepszej jakosci niz na krazku blu-ray (pomijajac roznice w kolorystyce czy w kadrowaniu), np. [url="http://img201.imageshack.us/img201/2671/dktrailerdu1.jpg"]trailer[/url], vs [url="http://img381.imageshack.us/img381/5396/dark20knight20bluray3bd3.jpg"]blu-ray[/url].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Serio... polecam: zobaczcie to najpierw na żywo. W tym momencie to połowa filmów BD powinna dostać 5/10 jeżeli tutaj się ktoś czepia. Wydmuchany z palca problem. OBRAZ R E W E L A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie - teoria, teorią a praktyka jest taka, że widziałem ten film na BD i jakość [b]KOPIE W JAJA[/b]

Mnie nie obchodzi transfer z IMAX'a czy 35mm - dla mnie liczy się to, że każda scena jest referencyjna:

- napad na bank, utrzymany w brudnej, szorstkiej tonacji - 100%
- pościg za ciężarówką konwojującą Harvey'a Denta - 102% (w tej scenie lakier na samochodach tak lśnił, że wręcz wyglądało to nierealnie - czarny lakier
i jeszcze czarniejsze tło BEZ ZIARNA)
- "przesłuchanie" Jokera przez Batmana (ciemna scena, mało ruchu kamerą) - 110%

Miód!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

Mam wersje BD z binarki. O ile pamiętam to PDVD8 w wielu miejscach pokazywał powyżej 40mbit. Sceny kręcone kamerami IMAX to moim zdaniem szczyt możliwośc - co tu może być jeszcze lepsze?. Na 108" ekranie ta jakość wbija w fotel. Po projekcji 12 znajomych szukało szczęk po pokoju. W tym tygodniu zobaczę jeszcze raz ale moim zdaniem obok Wall-E'ego i Baraki to najlepszy materiał video na tym nośniku... w tym roku.

Pozdr / Cezarh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bo tak jest. Ktoś rozdmuchał temat i zrobił się fałszywy szum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pomimo tego że obraz jako całość powala , to jednak nie uznał bym go za referencyjny, sterylność, mocny postprocessing i nadmierna ostrość raczej nie jest efektem zamierzonym twórcy ale raczej próbą zatuszowania pewnych niedoskonałości. W czym był problem nie ma pojęcia, czy transfer z IMAX'a jest taki problematyczny, czy może płynne połączenie obydwu technik w jednym filmie. Ni muszę wiedzieć i nie będę tego drążyć, jakby wyglądał film bez tych skutków ubocznych ? Możliwe że jeszcze gorzej w pewnych scenach, film oglądany jako całość mnie w pełni zadowala.

Nie zmienia to jednak faktu że trzeba być ślepym , by takich potknięć nie zauważyć a tłumaczenia że źródłem porównań być może nie była płyta BD są wręcz dziecinnie śmieszne w tym przypadku.
Np. taki dokument zawarty na Barace wyjaśnia kilka problemów związanych z takimi transferami, w tym przypadku myślę że było podobnie i nie obyło się bez potknięć lub problemów niemożliwych do przeskoczenia.


Pozdrawiam Edytowane przez apatch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mroczny Rycerz w MM od 4 grudnia po 69 złotych!

W piątek najpierw na zakupy, a dopiero potem do pracy:) Edytowane przez djrobus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='kristof65' post='134173' date='01.12.2008, 23:33 ']Witam.
Mroczny Rycerz w Media od 8 XII.
Pozdrawiam[/quote]


No tak, zapomniałem. W piątek zacznę wiec od Matrixów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
apatch dobrze prawi.
Jasne - IMAX-owe czesci filmu glebia i ostroscia obrazu bija prawie wszystko co do tej pory mozna bylo zobaczyc, ale to co dla mnie pozostaje bez watpliwosci to to, ze obraz jako calosc mogl wygladac lepiej.
Na tym kadrze z trailera praktycznie nie widac efektu EE, a spojrzcie jak na tym zrzucie z blu-ray'a wygladaja krawedzie wokol policjantow, postacie czy okna w oddali...

Ja tam moge sie zalozyc z kazdym o butelke dobrego lyskacza, ze tak jak to Warner ma ostatnio w zwyczaju, za pare miesiecy pojawi sie Dark Knight Collectors Edition z transferem taki jaki powinien byl byc od samego poczatku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawe, czy oglądając to na wypasionym sprzęcie, dałbyś radę to dostrzec ; ) Pisałbyś jak my. Co innego fotki a co innego obejrzeć to w realu na dobrym TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Gmeru' post='134185' date='01.12.2008, 20:58 ']Ciekawe, czy oglądając to na wypasionym sprzęcie, dałbyś radę to dostrzec ; ) Pisałbyś jak my. Co innego fotki a co innego obejrzeć to w realu na dobrym TV.[/quote]

Wiadomo - im wyzsza przekatna i im blizej od ekranu tym wieksza szansa, ze sie zauwazy niedoskonalosci obrazu.
Mysle, ze na moim 100 calowym ekranie w odleglosci 4m od miejsc siedzacych bez problemu zauwaze efekty nadmiernego wyostrzenia obrazu, tym bardziej, ze nawet na zagranicznych recenzjach o tym pisza.
Gdybym nie wiedzial, ze problem nie istnieje... tego nie wiem i juz sie raczej nie dowiem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Drodzy koledzy, badacze HD i wyższych rozdzielczości.
Tak dla rozluźnienia problemu.
Nolan nie zrobił tego filmu w celach analizy poklatkowej i to ze zrzutów ekranowych, które rozsiane są w necie.
Zrobił film aby cieszyć się nim - w ruchu / kiedy taśma idzie - w kinie (tym dużym najpierw a potem w tym domowym).
To tak abyśmy nie zatracili istoty sprawy - głównego powodu dla którego ogląda się filmy.
Przynjamniej ja tak to pojmuję.
Jakość obrazu jest istotna, dla udzielających sie na tym super istotna (dla mnie też), ale nigdy nie może zdominować pasji do kina jako takiej. Ale to też tylko moja prywatna opinia.
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"nawet na zagranicznych recenzjach" lekko wkurza. Ja widziałem ten film z PS3 na 52X3500 z odległości, ja wiem, 3-4 metrów i nie mam zastrzeżeń. Ale jak niektórzy [i]na siłę[/i] będą chcieli znaleźć błędy to nic trudnego - na 52" siadamy metr przed ekranem i nawet piksele widać.

[b]@benek07[/b] ma rację - te filmy są do oglądania, a nie do robienia analizy poklatkowej. Choć zaraz podniosą się głosy, że każdy zrobiłby to lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy maja mambe.. Mam i ja.
Po ponownym obejrzeniu filmu w domu, stwierdzam z pewnością, że materiał jest jak najbardziej satysfakcjonujący. Dzięki recenzjom można wyłowić "słabsze" momenty, na które normalnie przyknęlibyśmy oko, za to ciemne sceny sa naprawde OK. Z pewnością nie jest to też materiał referencyjny. Dźwięk IMO taki sobie.
Dodam jeszcze, że odbiór w zaciszu domowym znacznie lepszy niz w kinie. Zaryzykuje teze , że i jakość lepsza. Inna sprawa , że nie oglądałem tego w topowym kinie, a i ekran mam relatywnie mały (bo tylko 60'').
Zabieram głos bo nie widze powodu, aby obruszać się na dyskusje na temat jakości, jaką prezentuja tu ( i w innych postach) Maxiuca, Misfit i inni. Jeśli nawet czytelnik nie uważa przywoływanych kryteriów oceny i szczegółów za ważne, to i tak można się czegoś ciekawego dowiedzieć.
Inna historia to kategoryczna ocena na podstawie kilku sampli, bez oglądania filmu na własne oczy. :lol: Trąci troche niepoważnym traktowaniem swoich adwersarzy. No ale to juz cecha wspólna wszystkich profesjonalistów. Których pozdrawiam serdecznie. bez urazy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najpierw pojawiaja sie zarzuty, ze screeny to pewnie z jakiegos ripa, albo nie daj boze divx'a, teraz sie okazuje, ze w ogole zrzuty sa be, ze nie ma sensu porownywac pojedynczych klatek z filmu...
Problem w tym, ze calosc filmu jest wyostrzona, w pewnych scenach widac efekty wyostrzenia bardziej (parada), na innych mniej, a w wiekszosci filmu nie ma sie do czego doczepic.

Kogos nie rusza, ze sceny z trailera czy prologu z BB w porownaniu do tych samych scen z wydania blu-ray wypadaja lepiej, ok, rozumiem, kazdy ma do tego prawo, mnie osobiscie w tym momencie cisna sie brzydkie slowa do osob odpowiedzialnych za ten transfer. Nie znaczy to, ze uwazam obraz w nowym Batmanie za jakas kupe - po prostu mogl byc lepszy.

I na koniec kilka recenzji zagranicznych:

[url="http://bluray.highdefdigest.com/1825/darkknight.html"]http://bluray.highdefdigest.com/1825/darkknight.html[/url]
Obraz 4.5/5

[quote]Unfortunately, my caveat is that there is edge enhancement that results in visible edge halos. While the encode is otherwise rock solid -- I found no artifacts, such as aliasing or pixelization -- the edge enhancement, if slight, is clearly visible in longer shots (such as the parade sequence). It is the only element of this presentation that deserves any knocks, though hardly a fatal flaw. In all other respects, 'The Dark Knight' is a stunner.[/quote]


[url="http://www.darkrealmfox.com/bluray1.htm"]http://www.darkrealmfox.com/bluray1.htm[/url]

[quote]There are several instances of edge enhancement which is a sharpening tool generally used for DVD releases to give the illusion of a sharper image on small screen televisions and it results in thin or thick haloes around objects or human outlines and it is not needed for high definition which has enough detail to not need sharpening. The Dark Knight was scanned from a 35mm InterPositive at 4K to make the IMAX print, then the DMR processing which is a grain reduction and sharpening tool was applied, then it was recorded back out to an IMAX negative for creation of the IMAX prints and it is very likely this print was used for the Blu Ray edition. If they had shot the whole movie in 70mm they could have avoided the issues with edge enhancement and grain reduction would not have been needed and detail levels would have been superb.[/quote]


[url="http://hometheatermag.com/moviereviews/112308knight/"]http://hometheatermag.com/moviereviews/112308knight/[/url]
Obraz 4.25/5

[quote]The shifting aspect ratio was never distracting, but I did notice a bigger difference between the two film stocks than I did in the IMAX Theater. The standard photography is VERY dark but shadow detail is preserved nicely. Detail seems a bit exaggerated at times and the image has a slightly hard look to it. Depth of image is good but the overall dimensionality wasn’t quite as strong as I was hoping for. The IMAX footage is something else though. The increased resolution is staggering and wonderfully dimension in comparison. Seeing these sequences makes you wish they would have shot the entire film in this format.[/quote]

Z mojej strony EOT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='misfit' post='134305' date='02.12.2008, 13:44 ']Kogos nie rusza, ze sceny z trailera czy prologu z BB w porownaniu do tych samych scen z wydania blu-ray wypadaja lepiej, ok, rozumiem, kazdy ma do tego prawo, mnie osobiscie w tym momencie cisna sie brzydkie slowa do osob odpowiedzialnych za ten transfer. Nie znaczy to, ze uwazam obraz w nowym Batmanie za jakas kupe - po prostu mogl byc lepszy.[/quote]

Misfit.
To bardzo dobrze, że zwracasz uwagę na takie rzeczy i przynajmniej dla mnie, Twoja ocena jest całkiem zrozumiała.
Nie dziwi mnie rownież to, że polemizujesz ze stwierdzeniem, której tutaj padło, jakoby był to materiał referencyjny. Wielu z nas wie, dzięki przytoczonym przez Ciebie recenzjom i empirycznemu doświadczeniu, że tak nie jest.

[quote name='misfit' post='134305' date='02.12.2008, 13:44 ']Z mojej strony EOT.[/quote]

Mam nadzieję, że nie odebrałeś mojego przytyku odnośnie zabierania głosu w kwestii niewidzianego naocznie filmu. W końcu trudno komuś zarzucac w kulturalnej dyskusji, że nie ogladał nielegalnej kopii filmu.
Aczkolwiek niektórzy mogliby to uzna za punkt dezawułujący Twoja wypowiedź. A co do tych profesjonalistow tez nie bierz tego do siebie - mamy tu innych wszystkolepiejwiedzacych pod dostatkiem.
Tak wiec nie zniechęcaj sie.

pozdrawiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na nikogo się nie obrażam - po prostu uważam temat za wyczerpany z mojej strony jeśli chodzi o jakość obrazu w DK.

Odnośnie tego, że jeszcze nie widziałem filmu - fakt, czekam z niecierpliwością na 8.12.
Batman Begins bardzo mi przypasował, na DK byłem trzy razy w kinie, to co Nolan i spółka stworzyli to jest dla mnie bezsprzecznie najlepsza ekranizacja komiksu (obok Sin City).
To była dla mnie najbardziej wyczekiwana płytka tego roku, 6-cio minutowym prologiem DK dołączonym do BB zrobili mi niesamowitego smaka jeśli chodzi o jakość obrazu. Po lekturze kilku zagranicznych recenzji oraz już przeszło 50-ciu stron z dwóch największych tematów z avsforum tyczących się DK (popartych wieloma screenami i komentarzami osób, które już mają ten film w swoich rękach) uważam, że mam jakąś tam wiedzę odnośnie obrazu w nowym Batmanie i czuję się rozczarowany, podobnie jak wielu innych użytkowników avs, nie wiem, może po części też dlatego, że tym prologiem postawiono bardzo wysoko poprzeczkę...
Oczywiście wiedziałem, że tylko w części scen były użyte kamery IMAX'a, ale mimo wszystko liczyłem na referencyjny obraz nie tylko przez tą 1/6 trwania filmu. Niestety screeny z części scen kręconych kamerami 35mm (można je łatwo rozpoznać, sceny IMAX'owe mają AR 1.78:1, reszta 2.35:1) pozostawiają moim zdaniem wiele do życzenia, nie tylko w porównaniu do scen IMAX'owych, ale również do wielu innych filmów na BD wydanych w tym roku. Nie chodzi tylko o otoczki wokół krawędzi, przez nadmierne wyostrzenie obraz staje się sztucznawy, pozbawiony głębi co dobitnie widać na sporej ilości zrzutów z blu-ray'a.

Może stanie się cud i wydanie europejskie będzie lepszej jakości, ale to rzeczywiście musiałby być prawdziwy cud bo nierealne jest aby przy tej samej dacie premiery korzystano z dwóch różnych masterów, a już na 99% wiadomo, że to właśnie IMAX'owy master użyty dla całego filmu wydania blu-ray jest efektem dość przeciętnej jakości części scen tego filmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No oceny wydania są ultra wysokie. Jak to ma być jeszcze lepszej jakości to chyba byśmy mieli dysk numer 1 ; )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No muszę powiedzieć, że wydanie PL jest perfekcyjnym przykładem idealnego wydania w tym momencie filmu BD w Polsce. Cena już każdy wie: 69zł. Do tego to edycja 2xBD z mnóstwem dodatków. A do tego jeszcze z filmem do wyboru różne gadżety typu: koszulka, brelok czy kalendarz. Czy trzeba coś dodawać? Koniec importu filmów jeżeli taki poziom będzie utrzymany od Warnera ;)

Już nie mogę się doczekać kiedy kolejny raz obejrzę ten film ale już tym razem na Kuro : > i w PL. Dla mnie jakość tego filmu jest naprawdę najwyższych lotów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam
Możne ktoś dodać screeny wydania PL?
Pozdrawiam

PS
Wiedziałem że zapomnę napisać oczywiście chodzi o screeny z filmu :(

Edytowane przez Diablos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale czego? Filmu? Okładki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja liczę dopiero na tego pana w czerwonej czapeczce. Wtedy może film obejrzę po raz pierwszy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...