Skocz do zawartości
yeeezooo

Odświeżanie w monitorach LCD

Rekomendowane odpowiedzi

Nurtuje mnie pewna rzecz może ktoś mi to wytłumaczy.
Sprawa dotyczy tzw. FPS-ów w grach, generalnie monitory LCD mają odświeżanie 60Hz lub 75Hz z takich "popularnych". Jak to się ma do kwestii kiedy mamy dobrą grafike i moze ona generowac w grze np: 130 klatek na sekundę, to ile tak naprawdę wyświetla taki monitor wyżej wymieniony bo IMO on wyświetla obraz z częstotliwością odświeżania 60Hz lub 75Hz? Jak to z tym jest? Gdzie źle myśle i co mi się merda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Monitor wyswietla 60 klatek, karta graficzna podaje 60 klatek (opuszczajac nadmiarowe generowane przez silnik gry). W przypadku gier sprawa jest zreszta jeszcze dodatkowo komplikowana przez posrednictwo DirectX, ktore domyslnie przekazuje z gier 60 klatek, nawet jesli monitor jest ustawiony w tryb 75Hz. To domyślne ustawienie mozna zmienic za pomoca narzedzia dxdiag: [i]Start - Uruchom - Wpisujesz dxdiag - ostatnia karta ustawien - przycisk "Override"[/i].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jeśli gra przy jakieś rozdzielczości wydala 130fps to i tak monitor wyświetla tylko 60fps, tak to należy rozumieć?
To co nam daje super karta graficzna która i tak jest hamowana przez możliwości odświeżania monitora do 60fps lub tak jak piszesz po przestawieniu do 75fps? Co prawda nie znalazłem tej zakładki :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie wiem o jakiej rozdzielczosci piszesz i o jakich parametrach ustawienia jakosci generowanej grafiki w grach, ale z ciekawosci zapytam w jakich grach twoja karta generuje powyzej 60fps?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Alcazar' post='134764' date='04.12.2008, 11:09 ']nie wiem o jakiej rozdzielczosci piszesz i o jakich parametrach ustawienia jakosci generowanej grafiki w grach, ale z ciekawosci zapytam w jakich grach twoja karta generuje powyzej 60fps?[/quote]

Odpowiedź bardzo prosta np: Q3 na obecnych grafikach potrafi grubo powyżej 150fps. Nieważne jaka gra mnie interesuje jak to jest że k. graficzna może dużo więcej a monitor nie, jak to jest tego nie rozumiem? bo po co w takim razie wypierdziste k. graficzne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='yeeezooo' post='134761' date='04.12.2008, 08:44 ']Co prawda nie znalazłem tej zakładki :rolleyes:[/quote]
[img]http://images45.fotosik.pl/38/241e36dac1d06418.jpg[/img][/URL]
[quote name='yeeezooo']bo po co w takim razie wypierdziste k. graficzne.[/quote]
Monitory w odroznieniu od telewizorow wyswietlaja obraz taki-jaki-otrzymuja, bez skomplikowanych filtrow, poprawiaczy, efektow itd,. Miedzy innymi nie ma w nich ukladow generujacych inteligentne "międzyklatki" jesli zrodlo sygnalu dostarcza ich mniej niz monitor powinien wyswietlic. Dlatego nawet dobre monitory sa znacznie tansze od dobrych telewizorow :) I dlatego dobrze, jesli karta generuje minimum 60 klatek przy 60kz monitorze. A po co jeszcze lepsza karta? Po to, aby gra ktora wyjdzie za dwa miesiace i bedzie miala 3x wieksze wymagania, nadal plynnie sie wyswietlala :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok Ghorm zakładkę znalazłem nie szukałem po prostu w pomocy :( w wer. pl nazwali ją "zastąp"
Ok ale wracając do tematu dalej nie mam odpowiedzi na postawione pytanie a przynajmniej do końca, więc jeszcze raz jeśli mam tego Q3 który w teście przy natywnej rozdz. monitora lcd pokazuje że potrafi wyświetlić 150fps to należy to rozumieć tak że tyle potrafi karta a monitor i tak wyświetla 60fps? A problem będzie dopiero z grą (z jej płynnością chodzenie) jeśli test pokaże np 28fps i wtedy monitor będzie wyświetlał 28fps i będzie się kiepsko grać, dobrze zrozumiałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='yeeezooo' post='135661' date='09.12.2008, 08:17 '](...)jeśli mam tego Q3 który w teście przy natywnej rozdz. monitora lcd pokazuje że potrafi wyświetlić 150fps to należy to rozumieć tak że tyle potrafi karta a monitor i tak wyświetla 60fps?(...)[/quote]Dokladnie tak, jak piszesz, parametrow monitora nie przeskoczysz. W monitorach CRT im nizsza byla rozdzielczosc tym wyzsze odswiezanie, np dobre Eizo czy Sony 2048 x 1536 -> 85 Hz / 1600 x 1200 -> 110 Hz. Monitory LCD maja jedna natywna rozdzielczosc i dopasowany tryb pracy, 60/75hz. W CRT zwiekszanie Hz mialo sens ze wzgledu na sposob wyswietlania obrazu, strumien elektronow "rysowal" obraz od prawej do lewej rzad po rzedzie, wiec im mniejsza czestotliwosc przebiegu strumienia elektronow tym wiekszy efekt migotania. W LCD to poszczegolne piksele sa wzbudzane lub wygaszane wiec zjawisko migotania praktycznie nie istnieje, dlatego nawet przy 60hz obraz na LCD wydaje sie o wiele stabilniejszy (w sumie idealnie stabilny) niz 120hz CRT, zadnego efektu "plywania". Edytowane przez Ghrom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='yeeezooo']monitora lcd pokazuje że potrafi wyświetlić 150fps to należy to rozumieć tak że tyle potrafi karta a monitor i tak wyświetla 60fps?[/quote]
Dokładnie.

Oburzasz się na karty graficzne które potrafią wyświetlić 150fps ...... wyobraź sobie że są ludzie którzy kupują Porsche.
Maksymalna prędkość 320km/h. Niby gdzie oni mają to wykorzystać? Ale jednak kupują.

Z kartą graficzną jest taki zysk, że (jak to już napisał jeden z przedmówców) za 2 miesiące wyjdzie gra która z twojej karty graficznej wyciśnie siódme poty i będzie chodzić najwyżej w 60Hz. Proste? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Fantom' post='135684' date='09.12.2008, 11:49 ']Z kartą graficzną jest taki zysk, że (jak to już napisał jeden z przedmówców) za 2 miesiące wyjdzie gra która z twojej karty graficznej wyciśnie siódme poty i będzie chodzić najwyżej w 60Hz. Proste? :)[/quote]

Mój mistrzu co ty piszesz :) Q3 to archaik - więc może karta mu generować nawet 300fps na kosmicznej arenie i co z tego, a ile wygeneruje na Crisis w ustawienieniach na full? :) wcale nie trzeba czekać 2mieisięcy.

Edytowane przez Alcazar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok wyjaśniliście mi wszystko :) widać więc generalnie że w świecie monitorów jest wiele do zrobienia, aczkolwiek mało kto na to zwraca uwagę. Moje przemyślenia wzięły się właśnie z CRT gdzie de facto można było w danej rozdzielczości uzyskać kilka częstotliwości odświeżania oczywiście nie przekraczając pasma monitora czyli ważna tez była częstotliwość odchylania poziomego.
Zaczynam teraz rozumieć konsole do gier i ich stałe 50 lub 60 Hz.
Myślę, że EOT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='yeeezooo' post='136805' date='15.12.2008, 12:03 ']ok wyjaśniliście mi wszystko :) widać więc generalnie że w świecie monitorów jest wiele do zrobienia, aczkolwiek mało kto na to zwraca uwagę.[/quote]
Mi sie wydaje, ze w swiecie monitorow akurat do zrobienia nie ma zbyt wiele <_<

W temacie ktory tu poruszyles zasadnicza roznica miedzy monitorami a telewizorami jest taka:
[list]
[*]telewizor musi przystosowywac sie do wielu roznych zrodel sygnalu, o roznej rozdzielczosci, czestotliwosci odswiezania itd.
[*]w przypadku monitorow, to zrodlo obrazu (karta graficzna) przystosowuje sie pod wzgledem rozdzielczosci, czestotliwosci odswiezania itd. do monitora
[/list]
Przez ta zasadnicza roznice, w telewizorach potrzebne jest mnostwo rozwiazan do:
[list]
[*]skalowania obrazu z przeroznych formatow (np pal 576, ntsc 480) do natywnej rozdzielczosci panelu (np 1080)
[*]wyswietlania obrazu o przeroznych czestotliwosciach (24kl/s, 25, 50, 60), stad potrzeba trybow pracy natywnie i w wielokrotnosciach czestotliwosci zrodla
[*]do tego balaganu z czestotliwosciami zrodel dochodzi jeszcze kwestia tego, ze obraz moze byc z przeplotem lub bez, to jeszcze podwaja rozmiary tego zamieszania
[*]wyzej wymienione obrobki obrazu zajmuja cenne milisekundy, dlatego dodatkowo potrzeba ukladow ktore o te same milisekundy skoryguja dzwiek, tak aby wideo nie rozjezdzalo sie z audio
[*]a jeszcze do tego wszystkiego, aby byc lepszym od konkurencji, producenci dorzucaja algorytmy majace poprawic rzeczywiste lub wydumane niedoskonalosci zrodla, wygladzic, nasycic kolory, zwiekszyc kontrasty itd. W prawdziwym teatrze czy operze, gdzie tlo jest zaciemnione a scena oswietlana punktowo, wyraznie zaznaczaja sie kontury a szczegoly ubran itd znikaja. Mam wrazenie, ze producenci telewizorow to wlasnie milosnicy teatru, bo tryby zwane "cinema", "pure", "clear", "natural"(!) itd. sprawiaja, ze obraz wyglada wlasnie jak w teatrze, duze jednolicie kolorowe powierzchnie, bardzo ostre kontury. Dla mnie to wyglada nienaturalnie, choc zauwazylem, ze wiekszosc ludzi wlasnie tak oglada telewizje i filmy.
[/list]

Z monitorem sprawa jest prosta, w komputerze programowe odtwarzacze, filtry i kodeki zrobia wszystko czego sobie zazyczysz, a silne procesory cpu i gpu odwala cala brudna robote, wysylajac do monitora sygnal idealnie zgodny z jego natywna rozdzielczoscia i czestotliwoscia. Nawet jesli odtwarzasz niebieska plyte 24p a monitor wyswietla 60hz, to dobry programowy odtwarzacz majacy do dyspozycji moc milionow tranzystorow, potrafi klatki wyliczyc tak by byly wyswietlane idealnie plynnie. Do tego mozliwosci regulacji wszystkich mozliwych parametrow obrazu sa praktycznie nieograniczone. Wiec nawet jesli uznamy, ze monitor oprocz pracy, gier i internetu (a przez 99% czasu wlasnie temu sluzy) ma byc rowniez ekranem kinowym, to wydaje mi sie, ze jakosc wyswietlanego filmu nawet w 60Hz nie bedzie w odbiorze gorsza niz z 200Hz Sony Z.

Sam mam do dyspozycji monitor Samsung SyncMaster T260 26'' (Full HD 1920x1200, HDMI) na ktorym wlasnie pisze te slowa, i telewizory Samsung LE 32A551 32'' (Full HD 1920x1080) i CRT [url="http://www.testberichte.de/test/produkt_tests_grundig_xentia_mfw_flat_82_490_9_dolby_p12325.html"]Grundig Xentia MFW Flat 82-490/9 Dolby[/url]. I na moj gust wyglada to tak, ze u mnie:
- filmy HD na monitorze Samsunga wygladaja 2x lepiej niz na telewizorze Samsunga
- sygnal SD z kablowki (Inea), wyglada na telewizorze CRT Grundiga 2x lepiej niz na LCD Samsunga i chyba kazdym innym LCD/PDP jaki widzialem. Fakt, ze ten Grundig w swoim czasie byl drogim jak cholera, topowym, nagrodzonym na IFA modelem, ale przeciez swoje lata juz ma, i ultranowoczesne maszynki powinny go bic na glowe, a nie bija...

Edytowane przez Ghrom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO no chłopie aleś mi na koniec dał piękna pigułkę ciekawych spostrzeżeń a nie farmazonów teoretycznych wielkie dzięki to uzmysławia problem.
Sam właśnie ostatnio sie zastanawiałem gdzie będzie lepiej film wyglądał na jakimś super tv HD czy na monitorze HD :wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktoś ma życzenie zakupić monitor z odświeżaniem 120Hz, to pojawił się na rynku ViewSonic VX2268wm z nowej linii zwanej FuHzion. Monitor ma wielkość ekranu 22'', rozdzielczość 1680 x 1050, czas reakcji 2ms (grey-to-grey) i jest zgodny z Nvidia's GeForce 3D Vision. Cena też jest raczej akceptowalna, około £265.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lol - wypowiedz ghroma daje do myślenia - przede wszystkim nad złożonościa zagadnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...