Jump to content
Sign in to follow this  
kener

Jaka rozdzielczosc HD polsat,cyfra,n

Recommended Posts

Witam,
Zastanawiam się nad zakupem telewizora umożliwiającego mi oglądanie telewizji zarówno SD jaki i HD. Wiem, że telewizja SD wygląda gorzej na Telewizorach Full HD niż na HD ready. Wiem również, że telewizje reklamujące się, jako HD nie nadają w Full HD(1080p), choć nie chcą się do tego przyznać. Chciałbym, aby ktoś dobrze poinformowany napisał takie zestawienie, jaka platforma nadaje, w jakiej rozdzielczości (720p czy 1080i). Chciałbym, aby też ktoś dobrze znający się na rzeczy doradził czy faktycznie warto dopłacać do telewizora Full HD jeżeli zamierza się oglądać tylko telewizje przesyłaną pasmem satelitarnym.

mEIn gOTT

Co ten Internet robi teraz z ludźmi :)

1. Nigdy nie słyszałem o tym, żeby sygnał SD wyglądał gorzej na TV "HD Ready" (rozumiem, chodzi o max, rozdzielczość wyświetlaną na poziomie 720p) niż na TV "Full HD" (rozdzielczość 1080p/i). Wyświetlanie tego sygnału zależy w dużej mierze od elektroniki w telewizorze lub/i układzie wspomagającym (procesor obrazu). Czyli dużo zależy od MODELU TV

2. Telewizje nie chwalą się, że są Full HD - Full HD (powtarzane to było wielokrotnie) to oznaczenie marketingowe. Nawet aparaty fotograficzne mają już oznaczenia Full HD (patrz - Sony) a ostatnio widziałem kamerę Soniaka nagrywającą oczywiście w 1080i [b]z[/b] oznaczeniem Full HD. Jeśli chcesz mieć 1080p, to masz do wyboru albo źródło sygnału PC/mediatank, albo płyty Blu-ray (lub oczywiście HD DVD).

3. Wybór TV dla Ciebie zależy od:

-budżetu
-odległości od TV
-źródła sygnału
-rozmiaru TV

I tak dalej...

Kolego zanim zaczniesz odpisywać przeczytaj dokładnie, na co odpisujesz
1. Pisałem, że na Full HD wygląda gorzej niż na HD Ready a nie odwrotnie
2. Nie mówię o telewizorach czy kamerach tylko o operatorach nadających sygnał
3. Nie prosiłem o dobieranie telewizora dla mnie

i tak dalej...

To Twoje pytanie jest niezasadne. Pytasz "[b][i]czy warto dopłacać do TV Full HD dla sygnału SAT[/i][/b]"

Bzdurą jest, że sygnał SD wygląda lepiej na TV HD Ready niż Full HD. Ponoć to WIESZ, więc moje pytanie - skąd

Przeczytaj, zanim napiszesz, bo moja odpowiedź wynika z pewnej wiedzy, które ciężko reaguje na pewien rodzaj ignorancji. TV Sat HD w Polsce nadaje w 1080i. Różnicę między "i" i "p" można oczywiście zauważyć, ale wiele zależy (znów) od DEINCERLATEOR'A w telewizorze.

Tak naprawdę to, co pokazują operatorzy zależy (znów) od kilku czynników. I tu można zrobić zestawienie, ale mamy za mało danych.

Głównym czynnikiem jest bitrate (polecam wikipedię) i to można zmierzyć, ale wielokrotnie udowadnialiśmy na forum, że to wskaźnik mylący. Bo np. kanał Filmbox HD nadaje z relatywnie niskim bitrate, a zachowuje doskonałą jakość.

A odpowiedź - WARTO ZAPŁACIĆ ZA TV FULL HD (jeśli teraz go nie wykorzystujesz, wykorzystasz w przyszłości - proste)

Pytanie uważam za zasadne, ponieważ obecna szerokość pasma Satelitarnego uniemożliwia przesyłanie obrazu 1080p i nie zapowiada się żeby mogło się to zmienić a telewizor kupuje na kilka lat a nie na wieki. Co do twojego stwierdzenia, że jest wysyłane tylko w 1080i to nie zgadza mi się z tym, co odnalazłem na forum [url="http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=6886"]http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=6886[/url] gdzie opisane są kanały:
TVN HD:

Kryminalni (2007) HD 720p
Twarzą w twarz (2007) 5.1 HD 720p

Superniania HD upscal 720p
Taniec z Gwiazdami 5.1 HD upscal 720p
Kuba Wojewódzki HD upscal 720p
You can dance HD upscal 720p

być może masz racje i to właśnie chcę ustalić bo dzwoniąc do call center N panie nie byłam mi w stanie odpowiedzieć w jakiej rozdzielczości nadają tylko, że w szeroko pojęty HD

Co do sygnału SD to normalną rzeczą jest, że skoro dysponujemy pewną ilością pikseli to telewizor nie urodzi nowych tylko są one dorabiane przez specjalne algorytmy oczywiście im lepszy algorytm tym lepszy obraz. Przy full HD ilość pikseli sztucznie dorobionych jest znacznie większa, co bardziej zniekształca obraz niż przy HD ready.

Co do stopy błędu przy transmisji sygnałów cyfrowych to jest ciekawy temat, ale kompletnie nie powiązany z tym, co się pytałem.

Bardzo powiązany - przeczytałeś DATĘ cytowanego tematu - jest zeszłoroczna.

Takie pytanie zadaj NADAWCOM programów. Kwestia bitrate'u jest bardzo ważna, bo nawet, jeśli nadawca posiada źródłowy sygnał najwyższej próby, to ilość błędów i pasmo transmisji satelitarnej może zniszczyć nawet najlepsze źródło (wrzuć coś na YT, to zrozumiesz).

W Polsce masz 15 kanałów HD i tylko tak na prawdę oni wiedzą, co i jak pokazują. No i poszperaj, to znajdziesz za granicą kanały nadawane w 1080p. Zajmują więcej miejsca na transponderach,ale nieprawdą jest, że transmisja satelitarna coś uniemożliwia. Uniemożliwia coś najwyżej rachunek ekonomiczny

Hallo, hallo ! A gdzie to zagranicą podają 1080p przez sat ? Jaki kanał ? O VOD to wiem ale żadnego kanału nie znam - nawet w DISH :( więc poproszę o jakiś link potwierdzający twoją informację :)

[url="http://wesleytech.com/new-satellite-service-provides-1080p-direct-to-your-home/445/"]Tutaj[/url]

Sposób działania nieco inny (nie direct), ale dowodzi to, że nie ma przeciwwskazań do nadawania 1080p via satelita

O tym jak najbardziej wiem - ale to informacja o możliwym wdrożeniu technologii - bez szczegółów ani potwierdzeń ostatecznego wdrożenia. A ja pytałem o kanały :( które nadają w 1080p. W tym samym serwisie jest również informacja o 1080p ale właśnie o VOD od Dish w 1080p. Kanału natomiast żadnego do tej pory nie poznałem.
To do czego podałeś linka to potwierdzenie tego co pisałeś czyli umożliwienie ( może w niedalekiej przyszłości ) przesyłanie 1080p przez SAT przy zachowaniu podobnych kosztów. W sumie to MOŻLIWOŚĆ przesyłania 1080p istnieje teraz - bez nowego systemu - ale wiadomo , że koszty zjadłyby każdego nadawcę i dlatego nikt tego nie robi.

Edited by daniel76

[quote]Chciałbym, aby ktoś dobrze poinformowany napisał takie zestawienie, jaka platforma nadaje, w jakiej rozdzielczości (720p czy 1080i). Chciałbym, aby też ktoś dobrze znający się na rzeczy doradził czy faktycznie warto dopłacać do telewizora Full HD jeżeli zamierza się oglądać tylko telewizje przesyłaną pasmem satelitarnym.[/quote]
Chociaż jestem "zielony" w temacie HD,ale wydaje mi się,że na dzień dzisiejszy i w niedalekiej(może dalekiej ?) przyszłości nie warto jednak inwestować w Full HD.
Do takiego wniosku doszedłem,czytając moich szanownych poprzedników.
Oczywiście w/g kryterium zawartym w pytaniu z przytoczonego postu .
Pozdrawiam

[quote name='jorguson']Chociaż jestem "zielony" w temacie HD,ale wydaje mi się,że na dzień dzisiejszy i w niedalekiej(może dalekiej ?) przyszłości nie warto jednak inwestować w Full HD.[/quote]

Nie warto jeśli ....
warunki:
- tv będzie do służył oglądania telewizji (czy to satelitarnej czy innej, nieważne)
- tv nie będzie podłączany do komputera
- tv nie będzie podłączany do czytnika Blu-Ray

O ile dwa pierwsze warunki łatwo spełnić, o tyle trzeci .... za 2-3 lata ... nie wierzę.
Nawet moja babci ma odtwarzacz DVD. Za 2-3 lata nikt nie będzie kupował odtwarzaczy DVD tylko Blu-Ray.

Więc jednak fałszywe wnioski :)

Nie warto w ogóle inwestować w PDP, LCD,DLP, bo sygnał SD, odbierany w większości domów, najlepiej wygląda na CRT (kineskopie).

Nie przesadzajmy. Do 32", rzeczywiście, różnic praktycznie nie ma. Ale być może nie warto także inwestować w tryb 100Hz.
Choć oglądanie TV bez i z 100Hz to diametralnie różne sprawy.

Warto inwestować w Full HD. Amen

[quote name='hr.susel' post='135527' date='08.12.2008, 14:57 ']Warto inwestować w Full HD. Amen[/quote]

... i telewizory zaiwerające systemy poprawy wyświetlania ruchomych elementów czyli 100Hz (ew. 200Hz lub inne marketingowe odpowiedniki).

Kupowanie HD Ready ma sens tylko do 32 cali (chyba, że ktos siedzi z nosem w telewizorze /jak Maxiuca/ i liczy artefakty , wtedy koniecznie fullHD).

:rolleyes:

Pozdro

A czy waszym zdaniem rachunek ekonomiczny pozwoli nadawać 1080p w niedalekiej przyszłości? Jeśli wzroki mnie nie myli to różnica między 1080p z blue-raya a 1080i z Discovery HD jest wyraźna. Ciekawe czy naziemne nadajniki cyfrowe dadzą jakieś większe możliwości w tym temacie. Co by nie powiedzieć Igrzyska w TVP HD to było miłe doznanie a byłoby jeszcze milsze w opcji bez przeplotu.

[quote name='pmcomp' post='135538' date='08.12.2008, 16:39 ']Kupowanie HD Ready ma sens tylko do 32 cali (chyba, że ktos siedzi z nosem w telewizorze /jak Maxiuca/ i liczy artefakty , wtedy koniecznie fullHD).

:(

Pozdro[/quote]

Liczy artefakty :(:):):lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: aż mnie brzuch rozbolał ze śmiechu :lol::lol::lol::lol:

Pozdrowienia oczywiście dla kolegi Maxiuca :)

Powiem szczerze, że dziwny trochę ten wątek i cała dyskusji w nim. Każdy ciągnie w swoją stronę i każdy po trochu ma rację.

Pytanie pierwotne "czy warto dopłacać" bez podania kwoty i przede wszystkim, na ile ta kwota stanowiłaby obciążenie budżetu, jest trochę bez sensu. A to dlatego, że każdy odpowie ze swojego punktu widzenia.

Dla jednego różnica w cenie jest pomijalna, a zważywszy że lepsze jest wrogiem dobrego, to dopłata małej kwoty jest dla niego nieznacząca, więc odpowiedź brzmi "oczywiście że warto". I to niezależnie czy potrzebuje na dziś czy nie, ale przecież kiedyś może się przydać :(.

Dla kogoś innego, kwota różnicy w cenie jest na tyle znacząca, że musi się z nią liczyć. Ba, dla niego alternatywą może być spożytkowanie tej samej kwoty na "poprawiacze" obrazu w stylu 100Hz i innych układów kompensacji ruchu, co na pewno mu się przyda zawsze i wszędzie, szczególnie przy obrazie z satelity. Z tego punktu widzenia odpowiedź brzmi "nie warto"

Jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i możliwych odpowiedzi jest wiele. Autor wątku musi sobie zadać pytanie, do której z wyżej wymienionych grup się zalicza i będzie miał odpowiedź. W przeciwnym wypadku dyskusja do niczego sensownego nie doprowadzi.

Ja na ten przykład zaliczam się do grupy "nie warto", ponieważ telewizora używam głównie do N-Ki.

Różnica, za i przeciw, przeważa na korzyść HD Ready. Jakość materiału z N-Ki jest w sam raz na telewizor 720p, a że korzystam z plazmy, to wersja Full HD nie skutkowała by dla mnie niczym pozytywnym przy tym sygnale, poza wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną o kolejne 50%. Ale to jest mój punkt widzenia, zapewne jeden z wielu możliwych.

Edited by SlawekR