Skocz do zawartości
paw

Felieton Pawła O: HD Maniak obejrzy wszystko

Rekomendowane odpowiedzi

[center]
[img]http://hdtvpolska.com/news/news-shadow.png[/img] Ostatnio rozpisywałem się a może raczej nawet nie o umiejętności asymilacji Polaków z nowinkami technologicznymi jakimi jest szeroko pojęta technologia HD.

Dziś ponarzekam sobie na maniaków czyli nas. A zebrało mi się na to po postach w których zachwycamy się jakością serialu ?Na dobre i na złe?. Z jednej strony rzeczywiście sukcesem jest iż nadeszły czasy kiedy nawet losy Doktora Burskiego ze szpitala w Leśnej Górze są w 1080i i pewnie kwestią czasu jest kiedy równolegle na TVP1 oraz naszym pierwszym w całości nadającym w HD kanałem ogólno tematycznym ujrzymy losy bohaterów pisanych przez panią Catherine Sedwick. Ale w tym momencie zadajemy sobie pytanie czy jest sens podniecać się HD nawet przy ?Modzie na Sukces?.

Bo panowie prezesi nie powinni robić nam łaski że pokazują coś w wysokiej rozdzielczości tylko jeśli chcą istnieć na rynku i liczyć się z dzisiejszym szybko rozwijającym światem muszą nam oferować takie kanały. A my wciąż powinniśmy domagać się polepszenia jakości.

I tutaj też zostawię sobie pole do wygwizdania mnie, jednak uważam że takie podstawowe rzeczy jak popołudniowe seriale, jakieś teleturnieje, wiadomości powinny mieć jakość taką jak dzisiaj prezentuje na ogół TVP HD, podobnie studnia w Nsporcie jednak gdy mamy przeboje kinowe oraz finał Ligi mistrzów czy nawet NFL jakość powinna szybować dużo w górę. Tylko wciąż mamy widmo braku miejsca na transporderach.
Tylko czy panowie z ITI nie wiedzieli o tym gdy zakładali nkę, bo rozumiem że cyfra+ i cyfrowy Polsat powstawały kiedy takiego tłoku nie było. Nawet pozostając przy Eutelsacie można było skorzystać z innej pozycji niż 13 stopni na wschód. Bratanek platformy N z Budapesztu nie miał problemów z pojawieniem się na całkiem innej pozycji niż inne węgierskie kanały, zresztą są tam 3 platformy i każda nadaje z innego satelity.

Wracam jednak do nas, oczywiście bez naszej fascynacji HD nie było by tego zacnego forum jednak może zacznijmy zwracać większą uwagę na kontent. Co prawda są narzekania na zawartość czy to MGM czy Nsportu albo Discovery HD jednak rzadko padają one ze strony najbardziej zagorzałych maniaków. Cieszę się że gdy z powrotem przywróciłem do łask pakiet Kultura Nauka Świat nie znalazła się tam reklamówka z wężem ale nowa wcale nie jest lepsza już po dwóch dniach oglądania przez godzinne , dwie Discovery HD znamy ją na pamięć. Podobnie sprawa ma się z kanałem ASTRA HD PROMO co prawda darmowy i promocyjny, ale nawet nasi goście którzy przyjdą do nas na kawę przy drugiej filiżance zorientują się że oglądają trzeci raz to samo. Kolejny program to LUXE TV gdyby był darmowy to nikt w sumie by się nie czepiał bo obraz jest topowy, co prawda nikt nie ma obowiązku płacić jednak zawartość programowa jest niewielka w porównaniu do tego co prezentuje się nam w postaci piekseli.

Drogie Panie oraz Panowie czy nie uważacie że HD powinno być chlebem powszednim i operatorzy także powinni trzymać się jakości a my jednak powinniśmy przede wszystkim wymagać dobrej zawartości merytorycznej. I nie chodzi mi tu o zrobienie tego co jest u naszych zachodnich sąsiadów gdzie ze względu na brak materiału kanały są łączone, bo materiał jest i wciąż można tworzyć nowy, tylko trzeba chcieć to pokazać ,a niestety jest jak jest.

Wydaje się że dziś jedyną możliwością stworzenia sobie dobrej ramówki pełnej HD to korzystanie z dekoderów obsługujących PVR oraz dopełniając to kolekcją filmów na Blu-ray. Bo niestety by zasiąść w fotelu i nie usnąć oglądając którykolwiek kanał jest ciężko. Gdy przypadkowo w wolnej chwili weźmiemy do ręki pilota, to przeglądając kanały zarówno SD i HD rzadko natrafimy na coś co nas zainteresuje. Takie są moje osobiste refleksje na temat tego co w HD jest na naszym niebie, a co wy o tym sądzicie?



Paweł "Paw" Okopień
[/center]
Edytowane przez Gmeru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jakosc nadawania polskich kanalow jest do bani, a historia z serialami tylko to potwierdza. upchac jak najwiecej zeby placic jak najmniej a ludzie beda syf ogladac byle tylko ogladac. takie bylo i jest podejscie polskich platform.
miejmy tylko nadzieje, ze sie to zmieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Masz racje, pchanie się Nki na HotBirda to była chyba jej największa pomyłka. Potwierdza to min obniżenie jakość TVP HD, gdzie wspomniany Dr Burski nie wyglądał wcale tak bardzo na Burskiego HD, a raczej na NBurskiego.
Wiem że się powtarzam, ale to co N zrobiła z dźwiękiem TVP HD to jest zwykłe skur.....two.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stworzenie własnego kontentu na PVR Philipsa czy n-ki jest raczej trudne do zrobienia, za mało miejsca na dysku, do tego w przypadku Philipsa nigdy nie wiadomo, ktore nagrane programy samoistnie poznikają:-) Ja na żywo nic nie oglądam, z braku czasu a wszystko nagrywam i potem mam problem co zostawić a co skasować- ok 12 filmów w HD wchodzi mi na PVR Philipsa. Materiałów w HD jest mało ale wydaje mi się, że ich liczba rośnie, producenci widza w tym już kasę a tylko to jest argumentem napędzającym:-) Jakość może być lepsza wtedy gdy nadawcy zaczną monitorować ja na nieco większych niż 32 cale odbiornikach. Ponoć!! wiekszość z nas takie ma telewizory i do tego sie dopasowują nadawcy obecnie.To i tak postęp - pamietacie jeszcze nie dawno ponoć mieliśmy tylko kineskopowe 4:3. Ale to tez się chyba zmienia, np. HBO HD, w końcu oni postanowili poprawić dosył z Amosa, planuja też optyczne łącze Budapesz-Warszawa.. inna sprawa jak platformy podadzą go na HB 13. Szkoda że HBO nie ma własnego miejsca na 13:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo większość tv to 32 cale



:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Drogie Panie oraz Panowie czy nie uważacie że HD powinno być chlebem powszednim[/quote]

Na tym forum takie pytanie ???

I uwaga "prywatna". To dobrze, że odkrywasz w sobie determinację do przelewania na "papier" przemyśleń w formule felietonu.
Z tego powodu proszę Cię o przemyślenie wyjątkowo karkołomnego pierwszego zdania.

Cytat:
[quote]Ostatnio rozpisywałem się a może raczej nawet nie o umiejętności asymilacji Polaków z nowinkami technologicznymi jakimi jest szeroko pojęta technologia HD.[/quote]

Analiza:
- ujawniasz rozterkę, że nie jesteś zdecydowany w sprawie czy się rozpisujesz czy się nie rozpisujesz
można to wyciąć bo nie ma to większego znaczenia.
- "umiejętność asymilacji z nowinkami ... " można to zapisać znacznie jaśniej
- "nowinki to szeroko pojęta technologia HD" - kłania się logika zbiorów. W tym przypadku chodzi Ci o część wspólną dwóch zbiorów. Więc ją prezyzyjnie określ.

Marzeniem felietonisty doskonałego jest by tekst wczytywał się jak po maśle.
Wiesz, czepiam sie bo jestem na chorobie i się nudzę.

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gmeru może w widocznym miejscu na stronie zrobisz ankietę w której możemy zaznaczać rozmiar tv jakie posiadamy, userów jest tylu, że będzie to w miarę miarodajne dla tzw. decydentów w platformach. Ja myślę, że 42 calowych bedzie najwiecej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='ZNN' post='128055' date='28.10.2008, 11:38 ']Gmeru może w widocznym miejscu na stronie zrobisz ankietę w której możemy zaznaczać rozmiar tv jakie posiadamy, userów jest tylu, że będzie to w miarę miarodajne dla tzw. decydentów w platformach. Ja myślę, że 42 calowych bedzie najwiecej...[/quote]
Hmmm ..... ale taka ankieta będzie kompletnie niemiarodajna :)
Przecież to forum maniaków HD. Większość z nas ma porządny (czytaj duży) sprzęt.

Chodzi o ogół społeczeństwa. Tego tutaj nie sprawdzimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Gmeru' post='128050' date='28.10.2008, 11:07 ']bo większość tv to 32 cale



:)[/quote]

No tak, SD nadaje sie tylko dla posiadaczy 21" a HD dla tych co maja max 32". Tylko mnie to jakos nie bawi. Mam "na szczescie" tylko 37", ale i tak juz odsuwam fotel od TV na ok 4 m zeby to HD z N dalo sie ogladac. Tylko przeciez wtedy to juz nie HD...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego Dominikjestem:
W tym cytacie chodziło mi o to by HD stało się normą i było rzeczą całkowicie normalną a jak wiem dziś wciąż celebrujemy każdy program który jest w wysokiej rozdzielczości.
Wiem że w swoim wieloletnim doświadczeniu z branżą nie jeden artykuł popełniłeś więc cenię sobie Twoje uwagi.
pierwsze primo: Chodziło mi o długość ostatniego felietonu tu całkowicie masz rację
drugie primo: Gdyby jakże ceniony przez Ciebie Cyfrowy Polsat nadawał kabareton z festiwalu Top Trendy w Sopocie w HD na pewno zrozumiałbyś tekst i aluzję do skeczu KMN.
trzecie primo: Co do tego to mogłem to precyzyjniej określić mea culpa
Pozdrawiam
-------
Co do PVR w nce zmieściłem ostatnio 13 odcinków TTS + Hi way +Jasminum + YCD + Wojewodzkiego i jeszcze było 8% miejsca, więc można spokojnie nagrać to co nas interesuje, w danym tygodniu, jedyny problem to czas by to obejrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kamcyk26: nie mam juz nki, naprawdę tak słabo nadają??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='paw' post='128083' date='28.10.2008, 15:49 '](...)
Co do PVR w nce zmieściłem ostatnio 13 odcinków TTS + Hi way +Jasminum + YCD + Wojewodzkiego i jeszcze było 8% miejsca, więc można spokojnie nagrać to co nas interesuje, w danym tygodniu, jedyny problem to czas by to obejrzeć.[/quote]
Zostało ci aż 8 procent bo te cwaniaki z ITI tną jakość równo. Nie podobał się abonentom spadek jakości TVPHD w czasie meczów to obcięli bitrate na stałe. Z 10 na 6! 6Mbit/s! No i co by dowalić po całości dźwięk DD 5.1 też zniknął bo za dużo zajmuje. A co! Co się będą pierniczyć.
Teraz to sobie my, gówniarze, na forach pomarudzimy parę dni, że jakość spada. Potem wszystko ucichnie bo złapanyś na umowę promocyjną to zamknij japę i płać. Wiedziałem, że tak kiedyś będzie ale nie sądziłem, że tak szybko w ITI. :)
Transponder po analogowym TVN wiele tu nie zmieni. Nie wierzę, że HBOHD będzie mieć te 15Mbit/s w N. W CP i C+ będzie mieć ale nie tu.
Więc skoro w kanałach "eksperymentalnych" takich jak TVPHD nie potrafią zapewnić jakości to już na pewno po przejściu głównych kanałów na "Polskie HD" zatęsknimy za TVPHD w tym wysokim 6 Mbit/s.

Edytowane przez arsenal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Akurat to nagrywałem jeszcze za dobrych czasów:P Mi się jakoś te 15Mbit/s w cyfrze też nie widzi.dyby nie było dublowania kanałów moglibyśmy mieć dużo lepszą jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='paw' post='128102' date='28.10.2008, 18:05 ']Akurat to nagrywałem jeszcze za dobrych czasów:P Mi się jakoś te 15Mbit/s w cyfrze też nie widzi.dyby nie było dublowania kanałów moglibyśmy mieć dużo lepszą jakość.[/quote]

Ja oczekuję z SAT w jakości HD aktualnych wydarzeń sportowych i mam je na: Eurosport HD i nSport HD. Brakuje oczywiście F1 w HD. Twierdzę (nie patrząc na bitrate), że tenis (Australia, Franja i USA), snooker, NHL, NFL i Liga Mistrzów jest OK. A to wszystko za 38 zł/msc i jeszcze mam recordera. Oglądam też Teraz albo nigdy. Czasem jakis koncercik na MTV HD. Na C+ jest podobnie tylko zamiast Ligi Mistrzów NHL i NFL są inne sporty, które mnie akurat nie pociągają.
WAF mojej zony jest bardzo wysoki ale ona oglada w HD tylko jak ja coś ogladam. I wtedy mówi, że jest wporzo. A tak cały czas ten TVN Style. Masakra.
Filmy oglądamy z blu-ray'a, cała rodziną.
I tyle o oglądaniu przez rodzinę HD-maniaka.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo. Dla mnie sat HD to telewizja na co dzień (zatem: sport, muza i seriale (VOD nscreen w n rządzi a do tego TVP HD czy TVN HD chociaż tutaj nscreen wyręcza bo nie ma reklam i jest wcześniej)). Filmy i koncerty oglądam na BD. Ale jak oglądam na dużym panelu telewizję to obraz z kanałów HD jest ok. Wygląda to dużo lepiej niż SD to i ja się dobrze czuję. Może nie widzę tylu szczegółów co na BD ale w porównaniu do SD to niebo i ziemia. Ja jestem usatysfakcjonowany. Mam n, C+ i CP i na ilość HD nie narzekam. Najwięcej oglądam n. Czasem odpalę C+ ale praktycznie wszystko się powtarza z n więc tylko dla sportu od czasu do czasu. Polsat dla zasady na lepsze czasy :);) Wszystko co do tej pory było w SD jest już w HD> no... może tylko TVN24 brakuje do spółki i będzie git : >

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie rodzinna wieczorami przychodzi na projektor i wtedy już praktycznie zawsze tylko HD też właśnie Teraz albo nigdy w niedziele i inne rzeczy z TV oraz to co z PC (blu-ray +encody) W ciągu dnia poczciwy philips 16/9 CRT, tylko w poprzednim tekście napisałem czemu muszę oglądać czarne pasy po bokach albo powiększać obraz bo jest w letterboxie gdy anamorficzne 16/9 powinno być normą i na tvn style i na tvn24 jak i na pozostałych stacjach. Ale tysiące polaków posiadających lcdiki ogląda obraz tak jak leci i często rozciąga jeszcze kanały by zajmowały cały ekran. Boli mnie to że po 9 latach posiadania tv 16/9 wciąż ponad 50% programów nie jest tak nadawanych.
Dlatego marzy mi się by w tym lajtowym HD było nadawane wszystko co leci(lub w przyzwoitym 16/9) a kluczowe rzeczy w topowym HD, bo chyba osobiście nie potrzebujesz oglądania Marty Żmudy-Trzebiatowskiej w bitrate 15mbit/s, a zakładam że Twojej Żonie nie przeszkadza również jakość jaką ma ten serial w VOD za 0zł. Uważam że jakby większość telewizji SD była w takiej jakości to wszyscy byśmy byli zadowoleni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie problemów z jakością kanałów HD jest możliwe, przynajmniej teoretycznie ;-). Jedyny sposób to standaryzacja. Proponuję by wprowadzić prawnie możliwość prezentowania danego kanału jako HD TV tylko wówczas gdy spełnione zostaną minimalne parametry takiego kanału (bitrate powyżej ..., dźwięk 5.1 bitrate powyżej ...). Mógłby to wymusić UKE czy Krajowa Rada .... czy odpowiednia tego typu instytucja, tak by Klienci nie byli robieni w balona przez operatorów. Jeśli kanał nie spełniałby tych wymagań nie mógłby być reklamowany i nazywany przez operatora HD. Proste i logiczne w dodatku uporządkowałoby rynek. Tego typu rozwiązanie jest stosowane w wielu branżach i nikt z tego powodu się nie oburza.
Jest ktoś chętny by napisać w tej sprawie list do w/w instytucji? Np. w imieniu użytkowników niniejszego portalu? Ciekawy jestem ich odpowiedzi.
Oczywiście ktoś powie, że wymagany bitrate zależy od treści ale chyba nikt nie wymaga by kanał z reklamami sklepu wysyłkowego był w HD ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W 100% zgadzam się z shark777.

Można ponarzekać albo spróbować coś z tym zrobić.

Tak się składa że moja druga połowa to prawnik i na pewno w tej sprawie pomoże.

Problem sam się nie rozwiąże a pewnie będzie "coraz lepiej".

Podsumowując dalsze dziania zależą po prostu od zainteresowania tematem.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak się składa że moja druga połowa to prawnik i na pewno w tej sprawie pomoże.

Zredagować odpowiednią petycję, podeprzeć się ustawą "konsumencką" i rozesłać do "zainteresowanych", ale pomysł spali na panewce - taki ze mnie pesymista.

No, chyba, że jesteś inny niż wszyscy, tzn. uparty i konsekwentny. Poparcie "podpisem" gwarantowane - są tysiące nabitych w butelkę jakością HD z PL platform,

ale nikomu się "nie chce"... i chyba nikt w to nie wierzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie sie czyta, mam tamto, mam to, ale i tak sądzę że większość zarejestrowanych na hdtvpolska.com ma tv 32" i może najwyżej ze 2 kanały w HD ;-)

Osobiście mam starego Samsunga 32" i w dodatku nie fullHD i w miarę nowego malutkiego Samsunga 23" fullHD który w większości służy jako monitor do kompa (też starego ;-) ), zero kanałów w HD i jakoś żyję. Jedynym kontaktem z Hd jest mój Xtreamer i pliki mkv których dostaję sporo od znajomych, no czasem youtube hd ;-)

Nie ma się co podniecać tym co mamy w Polsce, bo nawet jeśli jest tego coraz więcej to i tak mało kto się na to decyduje ze względu na cenę.

Wkrótce będę podpisywał umowę z Multimedią, niestety jedynym dostawcą tv kablowej na moim nowym mieszkaniu i raczej odpuszczę sobie kanały hd, bo i po co...

Może marudzę, ale jest żałoba i w tv nudy, chyba odpalę xtreamerka ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jedynym kontaktem z Hd jest mój Xtreamer i pliki mkv których dostaję sporo od znajomych, no czasem youtube hd ;-)

Sam nie ściągam ... tylko dostaję ;):P;) .

Siebie oszukujesz? Czy nas próbujesz? Tylko po co.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na łączu 256 kb/s ?

Chyba żartujesz ;-)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale trzeba zapytać: ILE chcecie ZAPŁACIĆ za te wspaniałe HD?

Nie mieszkam w Polsce, ale znam realia, bardzo czesto najważniejsze jest JAK NAJTANIEJ, a potem jak jestem w Polsce to w centrum miasta nie mogę dobrego chleba kupić, bo supermarkety wybiły pszennymi bułami komkurancję...

Niestety zarówno jakość techniczna jak i merytoryczna (żeby obejrzało jak najwięcej widzów musi być program jak najbardziej średni) zależy od pieniędzy.

Jechałem ostatnio pustą autostradą do Gdańska, po co było tyle krzyku o nie, jak ich nikt nie używa ? Tak samo z HD, a kto to ogląda, nawet w Europie to luksus. Pragnę też zauważyć, że za jeden kanał HD w Polsce płaci użytkownik dużo mniej niż w Szwecji (nie wiem jak w innych częściach Europy). Więc ja nie narzekam, prawdę mówiąc wolę mięć więcej kanałów HD gorszej jakości niż pojedyncze o bardzo dobrej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...