Skocz do zawartości
paw

Felieton Pawła O.:2 Lata N=2 Lata HD w Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

[img]http://hdtvpolska.com/news/news-shadow.png[/img][indent]Dwa lata temu w nielicznych miejscach w Polsce ruszyła sprzedaż białych nboxów telewizji nowej generacji n. Rok temu pisałem [url="http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=7154&hl="]felieton[/url] w którym postawiłem tezę że był to pierwszy rok hd w Polsce. Dziś przyjrzę się temu wszystkiemu raz jeszcze.[/indent]
[indent]Na początek muszę zadać pytanie: Czy n jest już gotowym produktem? No i tu odpowiedź jak dla mnie nie, ale rodzi się kolejne czy kiedykolwiek będzie. W ciągu dwóch lat n dorastała do tego jak wygląda dzisiaj ale wciąż jeszcze brakuje jej trochę do sławnego brytyjskiego sky’a. Jednak sądzę że ekipa pana Sojki wciąż pracuje i dąży do tego. Ale produkt jaki ITI Neovision oferuje nam dzisiaj jest już rozpoznawalną marką w Polsce. Choć zwykły Kowalski ma dość małe pojęcie o niej. Patrząc na pierwsze kroki spółki córki „Telewizja na kartę” można się zastanowić czy tak naprawdę w Polsce jest zapotrzebowanie na nowe technologie. Jednak właśnie wspomniany manewr i stworzenie dwóch zupełnie odmiennych ofert dla różnych grup docelowych jest strzałem w dziesiątkę ITI. Która jak wiemy zawsze starała znaleźć wielu odbiorców dzięki dostosowaniu produktu dla ich potrzeb. [/indent] [indent] N miało stać się kopniakiem dla reszty operatorów telewizyjnych. Co prawda początki były trudne. Wielu HD maniaków odchodziło od stoisk z rozczarowaniem. Czekaliśmy na kroki reszty. Cyfra próbuje gonić ale na temat jej polityki nie będę się wypowiadał. Jak wiadomo na ten czas ofertą programową przewyższa jednak technologicznie jest z tyłu. Polsat Cyfrowy zdecydowanie poszedł inną drogą i o jego HD nie ma sensu się wypowiadać. W ciągu ostatniego roku do batalii o „widzów w wysokiej rozdzielczości” włączyły się również kablówki, tam jest różnie raz dobrze raz źle ważne że coraz więcej w HD. [/indent] [indent]Już rok temu w pierwszej odpowiedzi na me słowa szanowny kolega Pmcomp stwierdził że Polska to kraj HD płynący. Dziś nasza pozycja jest dość mocno umocniona i rzeczywiście po za Wielką Brytanią w Europie przodujemy. Ale nam malkontentom oczywiście to nie wystarczy, domagamy się i czekamy. A co dostaniemy to okaże się w kolejnych miesiącach. Miejmy nadzieje że będziemy jeszcze bardziej zadowoleni. Nie będę rozpisywał się na temat chronologii wydarzeń zainteresowani wszystko u nas znajdą. Tym krótkim tekstem zachęcam jedynie do kolejnej dyskusji. Bo cóż nam zostaje.[/indent]
[indent]Pozdrawiam
Paweł Okopień[/indent]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. sky uk
dlugo nic
2. polska
dlugo nic
3. reszta fr i de?

nie wiem jak technologicznie stoi sky ale zapewne wysoko patrzac jaka jakosc serwuje
w polsce hd jakby od roku stalo w miejscu na satelicie, jakosciowo dosc slabo, programowo tez bez rewelacji ale to nie wiena tylko polskich platform, zachodnie korporacje filmowe swoje przeszkadzaja jak ich znamy

mozemy tylko czekac i zyc nadzieja Edytowane przez demek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja dzisiaj czytałem, że n nie wyrabia z ilością ludzi jaką miała osiągnąć i jest dużym obciążeniem dla iti i tvn-u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Irek39' post='125689' date='13.10.2008, 18:29 ']Porównanie N-KI do SKY to żart mam nadzieję?[/quote]

zalezy pod jakim wzgledem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prawda jest taka że jesteśmy drudzy w europie.A to był media2.pl i jakiś bloger na satkurierze. najbardziej pewne newsy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bo jestesmy drudzy tylko, ze daleko za sky
a, ze inni spia mocniej niz my to inna bajka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę malkontentem i powiem co mi się w "n" nie podoba: <_<

1.Jeżeli ma to być z definicji platforma stawiająca na technologię HD to dużym błędem jest wciskanie abonentom dedykowanych,dosyć
kiepskich dekoderów bez alternatywy w postaci modułu CI sparowanego z kartą.Jeżeli chcę mieć obraz naprawdę dobrej jakości,
to kupuję odpowiednio dobry dekoder niezależny.Trochę się orientuję w rynku tv-set i zaobserwowałem szczególnie w tym roku
bardzo duży wzrost sprzedaży dekoderów,w tym dosyć sporo tych HD.Urasta to do liczby kilkuset tysięcy osób,których panowie
z ITI zwyczajnie olali.Bo nieporozumieniem jest stawianie i podpinanie kolejnego "klocka".Napisałem do nich kiedyś maila -
po miesiącu odpisali,że nie przewidują wprowadzenia wzorem Polsatu modułów CI.

2.Oferta programowa.Od kiedy cały pakiet FilmBox jest dostępny na C+,to tak naprawdę z "n"-ki chciałbym mieć tylko Discovery HD
oraz (dla żony ;) ) TVN HD (chociaż z wypowiedzi hd-maniaków wynika,że jest nadawany w formacie 4:3,co w przypadku kanału HD
jest chyba nieporozumieniem).Całą resztę mam na C+ (pozostaje jeszcze TVP HD ale z tego co wiem,w ciągu kilku miesięcy też tam
się znajdzie).

3.Bandycka wręcz polityka cenowa.Podwyższanie abonamentu,łapanie abonentów na "promocje",które w wyniku specjalnie
zagmatwanego regulaminu wcale promocjami nie są.

4.Kiepska obsługa klienta.Akurat tutaj ITI niczym szczególnym się nie wyróżnia na tle innych platform,chyba że na minus.

5.Problemy sprzętowe,których nie będę tu opisywał - na tym forum jest cały dział poświęcony działaniu wszystkich dwóch dekoderów
"n"-ki,aktywacji usług,itp.

Edytowane przez marcus64

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1.I znów wróćmy do sky. Platforma ta też ma dedykowane dekodery i jakoś żyją.Co prawda ostatnio we włoszech sąd zakazał tej praktyki ale u nas raczej do tego nie dojdzie. Imho wizja iti jest prosta stworzyć intuicyjny box a przy okazji posiadający wiele ciekawych rozwiązań.Nie da się stworzyć odpowiednio vod,nagrywania przez telefon,nradia,serwisów itd. bez dedykowanego urządzenia. Za chwilę będą głosy że są to rzeczy zbędne,aczkolwiek opinie będą skrajnie różne.Prawda jest po środku,ale zdecydowanie łatwiej zarządzać jest piractwem,nowymi technologiami gdy ma się do wyboru dwa urządzenia niż setki o zróżnicowanym sofcie i możliwościach.
2.Oferta programowa jest jaka jest.Jedni wolą to drudzy tamto.Wkrótce coś dojdzie ale i cyfra na laurach nie spocznie i tak będzie się to wszystko ciągnęło.
3.A Cyfra+ nie ma bandyckiej polityki cenowej?Chorych promocji zwłaszcza dla stałych klientów<lol>
4.Biura obsługi są wszędzie podobne gdzie nie zadzwonisz.takie czasy.
5.Nie ma idealnego sprzętu,i wiele błędów jest stale poprawianych.A mediasaty to widziały kiedyś aktualizację.
-------
Byłem w cyfrze,jestem w nce,nigdy nie będe w cyfrowym polsacie chyba że jako drugi dekoder. Edytowane przez paw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marcus64, ale sie rozpisales <_<, dokladnie moglbym to samo napisac w kontekscie C+ tylko po co!

Mam n i C+ - jedno moge napisac biorac pod uwage caloksztalt, ze C+ bardziej mnie wk...a - ot, takie moje subiektywne odczucie!

pkt 1 twojego wywodu calkowicie zdyskredytowal twoj "obiektywizm" - zreszta pozostale tez sa solidnie czerstwe!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jako, ze mam sky to:
- dedykowany zeby nie piracic, nie bylo konkurencji to mogli sobie na to pozwolic, brakowalo argumentu o dublujacych sie tunerach
- konkurencja sie pojawila i zobaczymy jak bedzie

sky nie ma problemu z contentem video bo...ma swoje kanaly, nie interesuje ich hbo i inne syfy, maja to na swoich kanalach

nie wiem dlaczego platformy nie probuja stworzyc wlasnych kanalow filmowych, pewnie im wytwornie spiewaja wysoka cene bo sie boja o piratow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='demek' post='125708' date='13.10.2008, 21:15 ']bo jestesmy drudzy tylko, ze daleko za sky
a, ze inni spia mocniej niz my to inna bajka[/quote]

14 kanałów HD..... ( UPC plus N ) to niedaleko za sky , ale jakościowo to narazie? przepaść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='paw' post='125725' date='13.10.2008, 21:32 ']1.I znów wróćmy do sky. Platforma ta też ma dedykowane dekodery i jakoś żyją.Co prawda ostatnio we włoszech sąd zakazał tej praktyki ale u nas raczej do tego nie dojdzie. Imho wizja iti jest prosta stworzyć intuicyjny box a przy okazji posiadający wiele ciekawych rozwiązań.Nie da się stworzyć odpowiednio vod,nagrywania przez telefon,nradia,serwisów itd. bez dedykowanego urządzenia. Za chwilę będą głosy że są to rzeczy zbędne,aczkolwiek opinie będą skrajnie różne.Prawda jest po środku,ale zdecydowanie łatwiej zarządzać jest piractwem,nowymi technologiami gdy ma się do wyboru dwa urządzenia niż setki o zróżnicowanym sofcie i możliwościach.
2.Oferta programowa jest jaka jest.Jedni wolą to drudzy tamto.Wkrótce coś dojdzie ale i cyfra na laurach nie spocznie i tak będzie się to wszystko ciągnęło.
3.A Cyfra+ nie ma bandyckiej polityki cenowej?Chorych promocji zwłaszcza dla stałych klientów<lol>
4.Biura obsługi są wszędzie podobne gdzie nie zadzwonisz.takie czasy.
5.Nie ma idealnego sprzętu,i wiele błędów jest stale poprawianych.A mediasaty to widziały kiedyś aktualizację.
-------
Byłem w cyfrze,jestem w nce,nigdy nie będe w cyfrowym polsacie chyba że jako drugi dekoder.[/quote]
Ad.1.
Nie wiem czy widziałeś dekoder sky - praktycznie nie ma się czego czepić - "klocek" dopracowany sprzętowo i programowo,elegancki design.
Nie mam nic przeciwko dedykowanym dekoderom,chodzi mi tylko o alternatywę dla takich jak ja,którzy wyłożyli parę złotych na przyzwoity sprzęt i chcą go używać.Co do piractwa - jak ktoś chce kraść sygnał,to znajdzie sposób (vide podbijane do niedawna karty C+ w dedykowanych dekoderach),problem tkwi w mentalności użytkownika a nie w sprzęcie.

Ad.2.
Właśnie przez ofertę programową,która jest przecież procesem dynamicznym,wolę mieć możliwość zmiany operatora bez zmiany sprzętu.

Ad3.
Zgadzam się z Tobą,że inne platformy (w tym C+) również prowadzą bandycką politykę cenową.Tyle,że jest to problem ogólny i dotyczy praktycznie każdego,kto jest gdziekolwiek abonentem.W tym temacie piszemy konkretnie o "n"-ce.

Ad.4.
Bez uwag.Na BOK-i szkoda słów.

Ad.5.
No pewnie,że nie ma sprzętu idealnego.Zgadzam się też co do mediasatów.Tyle że ja wcale nie bronię cyfry.

I kilka słów konkluzji.Chciałbym kupić abonament na "n",chociażby dla tych kanałów,które mnie interesują ale bez ich dekodera.Niestety,skutecznie mi to uniemożliwiono. Edytowane przez marcus64

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@demek, pelna zgoda i wlasnie ITI postanowila uruchomic 2 kanaly premium min. zabierajac 2 wytwornie Canal+.
Mowiac szczerze to nie pokladalbym nadziei na to aby to byl glowny kregoslup oferty bo i tak przyszlosc to VoD itd.
Ale droga obrana przez SKY z budowa swoich kanalow premium byla strzalem w "10" - pamietam poczatki "regionalnego" Sky Movies (SKY mialo pozniej konkurenta Movies Channel) gdy powszechnie znane byly "ponadregionalne" marki HBO, u nas FilmNet potem C+. SKY sie udalo moze ITI tez sie uda - zobaczymy od wiosny 2009

@marcus64 - zdecydyj sie co jest be..., n czy C+ czy cokolwiek innego! Edytowane przez tesbor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='tesbor' post='125729' date='13.10.2008, 22:02 ']@marcus64, ale sie rozpisales <_<, dokladnie moglbym to samo napisac w kontekscie C+ tylko po co!

Mam n i C+ - jedno moge napisac biorac pod uwage caloksztalt, ze C+ bardziej mnie wk...a - ot, takie moje subiektywne odczucie!

pkt 1 twojego wywodu calkowicie zdyskredytowal twoj "obiektywizm" - zreszta pozostale tez sa solidnie czerstwe![/quote]
Widocznie nie zrozumiałeś tego co napisałem..Absolutnie nie bronię i nie chwalę C+.Tylko że mamy "aż" trzy platformy satelitarne i coś trzeba w końcu oglądać.Też mnie wkurza cyfra,CP jeszcze bardziej.Jednak nie mam ochoty kupować kolejnego" klocka" dla kilku kanałów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
desing nboxa elegancki,soft z miesiąca na miesiąc co raz lepszy.wiadomo każdy chciałby od razu.Ale to proces i chlopaki sie uczą.tylko tu rosnie pytanie co my jestesmy chomiki doświadczalne.Ale na dzien dzisiejszy jest praktycznie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[b]nbox recorder[/b] to kiepski sprzęt?!

Wybaczcie, ale siedząc jakiś czas w tunerach sat nie zauważam tego. Kiepskie dekodery? Która platforma w Polsce oferuje lepsze?

Jak wyobrażasz sobie, kolego [b]@marcus64[/b] VOD na dekoderach niededykowanych? A nRadio i nPortal?
n jako pierwsza przesłała na dysk dekodera film HD a ty mi mówisz o zacofaniu? Może sky też to ma? I osobny dekoder do tego znienawidzonego (słusznie) w Polsce PictureBox'a

Awaryjność to normalna chyba sprawa (choć mam w domu 2 recordery i od 2 lat żaden się nie zepsuł + biały box u starych jeden z pierwszych na rynku gra non-stop od tego czasu). A jak się zepsuje to skoczę do punktu i wymienią mi na nowy. Proste.

[b]EOT[/b]


A co do felietonu, po 2 latach HD w Polsce można zauważyć nie tylko w nadawaniu satelitarnym wiele zmian.

Doczekaliśmy się kanału TVP w wysokiej rozdzielczości - kto się tego spodziewał? MTV Polska tworzy kanał HD na Europę (różne opinie, ja jestem zadowolony).
Rok zaczynaliśmy z raptem 8 kanałami HD, a kończymy z 14. Prawie 2x więcej.
Odbijamy się oczywiście od kiepskiej jakości (ale platformy zaczynają usuwać dublowane kanały - widać, że też dostrzegają problem) i trafiamy wreszcie na problem małej ilości materiałów w HD.

Ale skoro ITI zapowiada nowe kanały filmowe w HD na wiosnę (jak sky [b]@demek[/b], bo pytanie padło) a i Cyfra+ wyraźnie nie odpuszcza, to kolejne lata zapowiadają się coraz lepiej.

[b]Czego sobie i Wam życzę :([/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enka właśnie znów wydzwania po abonentach i wypytuje o wrażenia, jakość kanałów i sugestie dotyczące oferty. Jeszcze będziemy mieć niespodziewajki w tym roku ;)

-> marcus64

Wszystkie zarzuty, które podniosłeś wobec "n" z podwójną siłą uderzają także w pozostałe platformy. A już narzekanie na jakość STB w ence, w sytuacji gdy nboxrecorder to jeden z najlepszych tego typu urządzeń na rynku pozostawię bez komentarza :(:):lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widzę.że swoją wypowiedzią wywołałem wielkie oburzenie "n"-kowiczów.Posypały się głosy,że inne platformy są jeszcze gorsze,faworyzuję (śmieszne) i chwalę C+,narzekam na ich dekodery.
Odpowiadam więc jeszcze raz.Dyskutujemy tu o platformie "n" a nie o C+ czy CP.Bezsensowne jest porównywanie jej do gorszych,zdaniem niektórych kolegów,operatorów satelitarnych bo w końcu sprowadza się to do wyświechtanego argumentu pt. "a u was biją murzynów".
@[u]hr.susel[/u] - nie powiedziałem nigdzie że "n" jest zacofana (czytaj uważnie) ale nie powiesz mi,że nawet nBox recorder zapewnia lepszą jakość odbioru niż dekodery niezależne z górnej półki.Po prostu nie lubię,gdy ktoś chce mnie uszczęśliwić na siłę wciskając swój sprzęt z kupą usług dodatkowych,których nie potrzebuję.Ja po prostu chcę oglądać program tv w najlepszej możliwej jakości za pomocą własnego sprzętu,który sam wybiorę pod własne potrzeby.I tu,niestety,"n'-ka nie ma dla mnie oraz ogromnej rzeszy posiadaczy własnych dekoderów HD żadnej oferty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cytuję: [b]"dosyć kiepskich dekoderów"[/b] - nie ja to powiedziałem.

Czegoś nie rozumiesz, ale to dosyć typowe. O ile się orientuję, nie masz dekodera n, prawda?

A lepsza jakość obrazu na kanałach SD, (chyba o to Ci chodzi)? Znów - warto zrobić test porównawczy, ale nie tylko "panowie z ITI" chyba się ze mną zgodzą, że lepiej jest mieć najnowocześniejszy dekoder w Europie (nie boję się tego powiedzieć) z najbardziej zaawansowanymi funkcjami:

1. nagrywaniem z bufora programu od początku audycji do 60 minut wstecz (jak ludzi z Technisata o to zapytałem przy okazji DigiCordera HD 2S to zrobili wielkie oczy) programów HD i SD bez przycięć i asynchronów
2. programowaniem nagrań on-line
3. usługą VOD (pomijam aspekt ramówki, ale chciałbym mieć taki dostęp do seriali w HD z innych źródeł). I powtórzę, że to wszystko na jednym dekoderze, a nie z osobnym klockiem do PB jak w sky

Nie wspomnę o innych rzeczach, które ten sprzęt robi "tak po prostu".
Wyobrażasz to sobie jakoś na innym sprzęcie? VOD na przykład? Gdyby to było takie proste to na całym świecie platformy miałyby pushVod HD w standardzie. Pewnie wiesz lepiej - mają?

Nie twierdzę, że n jest idealną platformą (tu śmieszą mnie sentymentaliści po WizjiTV), ale zmasowana krytyka, jakiej poddałeś tego operatora nieco mnie rozdrażniła. To taki typowy przykład "jachciejstwa" i "zrobiłbymtolepiejstwa". Więc do pozostałych zarzutów pozwolę się odnieść innym, mniej nerwowym ode mnie użytkownikom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
c+ nie zoferuje vod szybko bo....za duzo ludzi ma moduly i kartydo wlasnych dekoderow....wiec na nich nie pojdzie
jesli to zrobia to znowu beda niezadowoleni,placz i zgrzytanie zebami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@hr.susel - ja o gruszce Ty o pietruszce.W kółko zachwalasz nBox recordera,jakbyś miał jakieś profity z jego sprzedaży.Przeczytaj w takim razie jeszcze raz to co napisałem w tym temacie.Powtórzę,specjalnie dla Ciebie:
- [b]nie interesują mnie usługi dodatkowe[/b] typu VOD,itd.To,co mnie interesuje,mam na BD i to dużo wcześniej i nie potrzebuję tego nagrywać.Chyba że powiesz,że "n" oferuje lepszą jakość niż BD i HDDVD.
- [b]nie chcę dodatkowego klocka[/b].To,co mam,w zupełności mi wystarcza.
- [b]bardzo chętnie podpisałbym umowę z "n" ale na samą kartę z modułem (vide CP).[/b]

Na tym chyba zakończymy tę bezsensowną dyskusję,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
odkad wyjechalem do polski 29 wrzesnia na kilka tygodni w sky sie troche zmienilo....

skyoferuje w hd....
[img]http://demek.kamikazedriver.info/hdtv_polska/skyhd.png[/img]

a panowie w polsce niech mysla dalej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@[u]demek[/u] pytanie trochę off topic (w końcu miało być o "n").Jakie są ceny abonamentu sky i czy można mieć to w Polsce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak wywalisz 2 metrową antente to można u Ciebie pewnie nawet 2,5m. Ceny znajdziesz na ich stronie internetowej google nie boli.Ceny na warunki UK przystępne na polskie średnio tzn.coś koło 300zł wychodzi przy full hd i multiroomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...