Skocz do zawartości
Gmeru

MEGA-TEST: LCD LED Samsung LE-55A956 - Seria 9 55"

Rekomendowane odpowiedzi

[quote name='kopaczek' post='126157' date='16.10.2008, 14:54 ']Witam Wszystkich,

tak sobie czytam i czytam te fora i testyi już sam nie wiem co kupić, mam dylemat między Sony 46W4500 z opcją cloudingu :), pzdr[/quote]

cloudingu czyli tak naprawdę czego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='efor' post='125757' date='14.10.2008, 08:55 ']Rozumiem irytację brakiem rzeczowych argumentów,
Tłumeczenie iż komputer oraz "profesjonalna kalibracja" za którą nie którzy faktycznie biorą ciężkie pieniądze są lepsze od subiektywnego i indywidualnego odczucia odbioru kolorów, są nie namiejscu.
Jestem w stanie założyć się iż po ustawinu powyżej 50 poziomu jasności nie znajdziesz w żadnym LCD zadawalojącej czerni.[/quote]


Przepraszam, ale muszę to skomentować bo kolega Efor androny wypisuje, wykazując się kompletnym brakiem zrozumienia tematu.

Lepiej się z nikim o nic nie zakładaj bo możesz sromotnie przegrać. Bo cóż to znaczy "przy ustawieniu powyżej 50..". 50 czego, w jakiej skali, procent, jednostek, jaki punkt odniesienia przyjmujesz za zerowy, że takie tezy stawiasz?

Przecież to co w jednym monitorze jest "50" to w innym będzie "80", a jeszcze w innym "25". Poziom odniesienia zależny jest od wielu czynników, między innymi od poziomu "black level" ustawionego dla złącza HDMI, od aktywności trybu oszczędzania energii, od ustawienia mocy podświetlenia matrycy. W szczególności porównywanie jasności w ustawieniu "na 50" pomiędzy dwoma telewizorami z odmiennymi systemami podświetlenia matrycy jest jest zabiegiem kuriozalnym.

To tak w kwestii odwoływania się do rzeczowej dyskusji :).

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='DaN' post='126041' date='15.10.2008, 19:00 ']Tylko, że podświetlenie LED jest głównie stosowane w TV po to żeby można było regulować podświetlenie poszczególnych stref obrazu w zależności od tego co jest wyświetlane, więc to jednak coś więcej niż marketing.[/quote]


Oczywiście do pewnego stopnia masz rację. Przynajmniej w kwestii teorii zastosowania strefowego dynamicznego podświetlenia matrycy. Niestety teoria sobie, a praktyka sobie.

Zastosowanie dynamicznego podświetlenia LED daje na dziś tylko wymierną korzyść na poziomie marketingu, bo można pójść znacznie dalej w "kontrastowych" cyferkach.

Ale podświetlenie to, tak czy inaczej, nijak nie wpłynie na polaryzatory zastosowane w matrycach MVA/PVA. A to właśnie rzeczone polaryzatory mają bezpośredni wpływ na postrzeganie czerni i kolorów pod kątem. A jak widać i w tym modelu producent nie był w stanie przeskoczyć tego problemu, stąd też takie odczucia Gmera.

Nieco lepiej jest w matrycach IPS/S-IPS ale tam z kolei są inne problemy. Matryce te co prawda dają lepsze kąty widzenia, ale za to wymagają bardzo mocnego podświetlenia, co przekłada się z kolei na występowanie nierównomierności w tymże podświetleniu. Czyli masło maślane :).

Niech każdy sobie mówi co chce, ale moim prywatnym zdaniem, przy dzisiejszej technologii i zanim pojawią się realnie jakieś nowe rozwiązania, to przy dużych przekątnych niestety tylko i wyłącznie plazma daje zadowalające rezultaty. A im większa przekątna tym większe wskazanie na plazmę. Plazma "lubi" dużą wielkość komórki podstawowej. LCD z kolei im większa przekątna tym większe problemy inżyniersko-konstrukcyjne.

EDIT
Jeszcze słowo komentarza w kwestii tak zwanego układu 100Hz w Samsungach. Moje przemyślenia są takie, że układ ten został żywcem przeniesiony wprost z plazm tej firmy, co niestety nie wyszło mu na dobre. To co w plazmach, z racji samej konstrukcji panela, daje całkiem dobre rezultaty, już niekoniecznie dobrze będzie pracować w LCDkach. Czego widać producent zdaje się nie może, albo też nie chce, dostrzec.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='MarcinC' post='126194' date='16.10.2008, 18:39 ']cloudingu czyli tak naprawdę czego?[/quote]


Chyba koledze chodziło o to zjawisko: [url="http://forum.beyond3d.com/showthread.php?t=39280"]http://forum.beyond3d.com/showthread.php?t=39280[/url]

Clouding, banding, czy po prostu nierównomierność podświetlenia matrycy po naszemu. Jak go zwał tak go zwał.

Zjawisko nieodłączenie towarzyszy technologii LCD od zarania dziejów :). A im większa przekątna tym o nie łatwiej. Źródeł nierównomierności może być wiele:
wady konstrukcyjne matrycy (rzadko), naprężenia w interakcji matryca-ramka mocująca (bardzo często), naprężenia w wyniku nieprawidłowego transportu panela, odciski na matrycy (często), wady samego podświetlenia (rzadko- małe przekątne, częściej-duże przekątne). Sama konstrukcja matryc MVA/PVA też sprzyja temu zjawisku, szczególnie w rogach panela.

Przy dużych przekątnych o zjawisko łatwiej bo trudniej zrealizować prawidłowe mocowanie panela do ramki telewizora. Pojawia się problem ze sztywnością całej konstrukcji, matryca potrafi też odkształcać się pod własnym ciężarem.

Zjawisko z samej natury rzeczy nie występuje w panelach plazmowych i to totalnie nie ważne jak duże będą przekątne.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='MIROGN' post='126019' date='15.10.2008, 16:06 ']dla wszystkich maniaków czerni, tzn czy jest idealna czy też nie.
Każdy kolor w tym również czarny ma swoje odcienie i nasycenie (jest różna biel, czerń, fiolet,.... itp)
chodzi mi oto, że oglądając tv podchodzicie do tego że każdy ciemny punkt powinien być czarny jak smoła, a może jednak ma być o trochę innym odcieniu nasycenia.
bo dojdzie do tego że każdy TV będzie wyświetlał czarne barwy i kolory z pominięciem szarości i fioletów - bo będzie to uważane za niedoskonałość tzn -jak prezenter w TV będzie miał ciemnogranatową marynarkę :)[/quote]


W przypadku LCD problemem jest sam sposób tworzenia kolorów, w tym koloru czarnego. Kolor ten otrzymujemy poprzez przysłonięcie źródła światła znajdującego się za ciekłymi kryształami. Niestety "przysłonięcie" w tym przypadku nie oznacza "zasłonięcia". Dlatego popularnie mówi się że czerń w LCD świeci, a wszelkie niedoskonałości w przysłonięciu źródła światła są niezwykle łatwe do wychwycenia, opisywany wyżej clouding.

Dodatkowo problemem jest to, że w wierzchniej warstwie matrycy LCD mamy układ polaryzatorów, które zmieniają postrzegane przez nas kolory wraz z odchylaniem się osi prostopadłej względem matrycy

Oba zjawiska sumarycznie zaburzają w istotny sposób możliwość generowania subtelnych odcieni, w szczególności odcieni ciemnych kolorów.

Całkiem inaczej sprawa wygląda w plaźmie, tam absolutny poziom czerni otrzymujemy poprzez niezałączenie pikseli, które same w sobie są źródłami światła. W plaźmie za to mamy problem w niewystarczającej ilości możliwych do uzyskania odcieni. Odcienie te otrzymuje się najczęściej poprzez dithering. Co z kolei daje się zauważyć jeśli oglądamy obraz ze zbyt małej odległości.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
panie moderator a w jednym poscie sie napisac nie da? tylko trzeba 4 walic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@gmerek przedstawil teesty i u niego pobor jest na etykiecie widnieje ze jest 290 W a u mnie poboru napisany ze jest 320W ,,,wiec ciekaw jestem czym to spowodowane jest hmmm , czym to moze byc spowodowane !

i jeszcze jedno @gmerek napisales ze [code]Z tego co gdzieś zasłyszałem to ktoś pobawił się oprogramowaniem serii 9 i podobno śmigać może coś więcej niż powyższa tabela mówi.[/code] mozesz cos wiecej napisac bo jestem tym watkiem zainteresowany ,aha moze znacie jakies linki do softu do tego modelu aby zrobic update softu ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widziałem jeszcze tego TV na żywo, więc nie odniosę się do testów i wrażeń, za wyjątkiem szyby, która mi w ogóle nie przeszkadza w telewizorach. Nawet powiem, że to jeden z istotnych dla mnie punktów w podjęciu decyzji o wyborze TV, dlatego wolę plazmy :) . Jestem już stary i TV bez szyby dla mnie nie wygląda jak TV, tylko jak monitor komputerowy...nie wychowałem się na PCtach, tylko na CRT i takie właśnie mam "muchy w nosie" ;)

Odniosę się jedynie do podawanego kontrastu, np. 2000000:1, czy 1000000:1, itd.
Pioneer nawet przestał podawać liczby, tylko stwierdził, że kontrast w jego serii 9 jest nieskończony.
Przecież to marketingowy bełkot.
Można sobie podawać liczby jakie się chce, żeby wywrzeć na potencjalnym kliencie wrażenie i przybliżyć go do podjęcia decyzji o zakupie, ale nie ma się to nijak do realiów.
Najlepszy do tej pory LCD w testach kontrastu osiągał ok. 2500:1, najlepsza plazma Pioneera 8G miała 8600:1, najnowsza plazma Pioneera 9G osiągnęła poziom "ekstremalny" w porównaniu do w/w TV wynoszący 50000:1 z ogonkiem.
W LCD jego wrodzona wada to podświetlenie matrycy świetlówkami, czy nawet LEDami. Pamiętajcie, to jest tylko PODŚWIETLENIE !!!
Nie będę rozwijał dalej jakie to ma znaczenie dla wyświetlanego obrazu, zapewne zrozumiecie o co mi chodzi, i zrozumiecie dlaczego Gmeru jest "zawiedziony" czernią w Samsungu.

pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widziałem osobiście w akcji 756, 786 956(stały obok siebie) i poddaje w wątpliwość to co napisał gmeru w teście o czerni w 956 to jest tylko jego opinia i nie wszyscy muszą sie z tym zgadzać , możemy sobie tu gadać o liczbach , kontrastach ale z tego co widziałem porównanie 756 bez ledów i 786 z ledami(stały obok siebie) stałem tam chyba z 20 min , no różnica tak duża że nawet w jasnym pomieszczeniu da się to zauważyć (chodzi o czarny oczywiście) na korzyść 786 oczywiście czyli coś to jednak daje , po tym teście od razu udałem sie do saturna w katowicach bo właśnie tam można sobie oglądnąć wszystkie serie 7,9 Edytowane przez centomaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy, odbior obrazu - tak jak i dzwieku zreszta - jest bardzo subiektywna ocena. Nie ma wiec co toczyc tutaj jakis strasznych bojow...

Po przeczytaniu recenzji jaka napisal Gmeru jak i innych dotyczacych tego modelu TV chcialbym zwrocic uwage na jedna - bardzo istotna kwestie. Otoz nie widze by ktokolwiek zwrocil uwage na to ktora wersje testowal. Tak, to nie pomylka. Sa rozne wersje modelu Samsung LE-55A956 (mniejszego brata 46" rowniez). Po ok. dwoch miesiacach produkcji (czyli wszystkie pierwsze modele, ktore ukazaly sie na rynku) Samsung wprowadzil nowa plyta z elektronika i zmodyfikowal uklady odpowiedzialne za podswietlenie LED. Lepiej dziala lokalne wygaszanie, lepsza jest czern oraz przejscia tonalne (szczegolnie przy ciemnych scenach). Ma tez wizualnie poprawic sie wyswietlanie SD.
Niestety, nie ma jasnego oznaczenia wersji modelu... (chyba ze sie otworzy TV i zobaczy wersje plyty z elektronika :( ) - pozostaje data produkcji.
Jak bede wiedzial od ktorego numeru seryjnego jest wersja II to dam znac.

Edytowane przez cfNET

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='centomaniak' post='126804' date='20.10.2008, 15:39 ']Widziałem osobiście w akcji 756, 786 956(stały obok siebie) i poddaje w wątpliwość to co napisał gmeru w teście o czerni w 956 to jest tylko jego opinia i nie wszyscy muszą sie z tym zgadzać , możemy sobie tu gadać o liczbach , kontrastach ale z tego co widziałem porównanie 756 bez ledów i 786 z ledami(stały obok siebie) stałem tam chyba z 20 min , no różnica tak duża że nawet w jasnym pomieszczeniu da się to zauważyć (chodzi o czarny oczywiście) na korzyść 786 oczywiście czyli coś to jednak daje , po tym teście od razu udałem sie do saturna w katowicach bo właśnie tam można sobie oglądnąć wszystkie serie 7,9[/quote]

Ja z nim siedziałem 6h w ciemnościach więc miałem "trochę" lepsze warunki i czas. Ale "jtd" też napisał, że widzi wymienione problemy oraz Lizarazu i dominikjestem (testowaliśmy w 3 a nie ja tylko.... ). Jest jak jest. Ale to i tak dobry telewizor ale bez szału jaki miał być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie tak:
Bez szału. I tyle. To jest bardzo tani i bardzo dobry LCD TV.
Jeżeli oddalisz się na 4 m to wszystkie mankamenty Ci zanikną.

Lada godzinę w salona SONY CENTRYM będzie wersja SONY podpięta pod tę samą matrycę.
Jest już pierwszy test na renomowanej stronie w wersji amerykańskiej Sony Bravia KDL-55XBR8:
link:
[url="http://reviews.cnet.com/flat-panel-tvs/sony-bravia-kdl-55xbr8/4505-6482_7-33060615.html"]http://reviews.cnet.com/flat-panel-tvs/son...7-33060615.html[/url]

Cytata kluczowa:

It delivers picture quality that's [b]nearly as good as the Pioneer PDP-111FD[/b],

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam mam od 2 dni u siebie Samsunga 46A786 powiem krotko mialem ostatni raz do czynienia z samsungiem ponad rok temu model 40f86 jest bardzo duza poprawa Gmeru napisał w teście ze 100hz kuleje to prawda ale da sie przyzwyczaić nie jest to moze toska 46ZF ktora tez mialem ale jest ok obraz naprawde rewelacja w HD czerń itp SD tez w porządku.Telewizor godny polecenia napewno sony go nie pokona zdecydowanie poniewaz na zachodnich forach tez zaczynaja wypisywac jego wady.


Hmm

Kuro LX5090 do ktorego sie przyzwyczaiłem juz mnie tak nie powala czernia poniewaz ten samsung ma naprawde znakomita czerń,troche trzeba sie pobawic ustawieniami i zrobic kalibracje i jest naprawde super. Edytowane przez artsat_kris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakby ktoś chciał zobaczyć to Samsung 55A956 jest w MM ( Warszawa, Al. Krakowska ) oraz w Saturnie ( Warszawa, Złote Tarasy ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.

Zastanawiam sie na zmiana mojego Sharpa 46X20E na Samsunga LED - 46A786. Pytanie czy jest sens? Czy zauwaze jakas diametralna roznice? I jeszcze jedno - czy samsung ma standardowe otwory na wieszak - chodzi o rozstaw - czy bedzie pasowal wieszak ktory mam teraz do Sharpa (niby uniwersalny do 65'' wlacznie).

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gmeru. Cieszę się, że powstała ta recenzja.
Po moich niezbyt przychylnych opiniach nt. 40-X4500 Sony bardzo pozytywnie zaskoczył mnie właśnie 46 calowy model Samsunga.
Jednak z Twojej recenzji wynika, że 55 Samsunga (w sumie większy tylko od modelu 46) posiada pewne istotne mankamenty.

Czy mógłbyś uściślić, bądź rozwinąć wątek dotyczący trybu 100Hz? Gdzie w praktyce ten tryb kuleje w Samsungu i czym to się objawia w porównaniu np. z modelem Sony z serii X, czy jest poprostu większe rwanie ale równomierne, czy jakby gubienie klatek i nierównomierne skoki oraz przy których to jest ustawieniach tego trybu?

I doradź, co Ty byś polecił: czy serię X Sony ale mówię tu o 40stce, czy 46 Samsunga z 9 serii? A przy tym uzasadnij to proszę Twoim zdaniem najistotniejszą wadą dla modelu, którego w cudzysłowiu nie polecasz. Serii Sony X46 z podświetlaniem diodowym nie biorę zupełnie pod uwagę ze względu na nieprzyzwoitą oraz całkowicie zaporową jej cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
LN A956 ma na papierze jasnosc 'tylko' 500 cd/m² a plazma Samsung z serii A756 ma jasnosc 1300 cd/m² a mimo tego w kazdym sklepie widac DOBITNIE iz LCD swieci 2x jasniej od plazmy.

Prosze aby ktos mi to wytlumaczyl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='geezer' post='131250' date='14.11.2008, 17:58 ']LN A956 ma na papierze jasnosc 'tylko' 500 cd/m? a plazma Samsung z serii A756 ma jasnosc 1300 cd/m? a mimo tego w kazdym sklepie widac DOBITNIE iz LCD swieci 2x jasniej od plazmy.

Prosze aby ktos mi to wytlumaczyl...[/quote]

Też tego wyjaśnić nie potrafie to samo tyczy się kontrastu mimo, że w plazmie jest czerń lepsza to sam kontrast wydaje się słabszy?? jak oni dokonują tych pomiarów to dla mnie zagadka! Edytowane przez piotr_the

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

Gdzie można zobaczyć w Wawie ten TV? 46" widziałem w tarasach, ale stały tam jakieś paczki, więc nie bardzo mogłem pooglądać. Ale bardziej mi zależy na obejrzeniu 55".

pzd

PR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rybsztyl, Samsunga 55A956 możesz obejrzeć w MM, ul. Ostrobramska ( był tam jeszcze we wtorek ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Właśnie go dzisiaj minąłem (MM). ;) Ale może tam jeszcze jest. :)

Edytowane przez rybsztyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i jest. Ale ... stał obok plazm Panasonica (TH-50PY800) i sam już nie wiem, czy specjalnie plazmy były lepiej ustawione niż ten LCDek, czy co? Sygnał szedł z jakiejś kablówki i zdecydowanie Panasy dawały fajniejszy obraz. Pierwsze wrażenie (zanim zwróciłem uwagę na plazmy) to kaszana. Jak się oddaliłem na te moje 4 metry to i na Samsungu obraz był znośny.

pzd

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rybsztyl ja też ze 3 razy oglądałem tam tego Samsunga ( wybrałem ustawienie obrazu "standart" ) i jeżeli chodzi o obraz to dla mnie był spoko przy odległości 3 m. Wiadomo puszczają tam SD, ale kilka kanałów naprawdę wypadło dobrze ( jak dla mnie przy sygnale dzielonym na ponad sto tv). Staraj się nie porównywać z plazmą Panasa 50PY800 ( chyba, że tego Panasa też bierzesz pod uwagę ), bo zawsze w SD plazma wypadnie generalnie lepiej niż lcd, choć tutaj jeżeli chodzi o czerń to moim zdaniem miedzy tymi dwoma tv nie dostrzegłem różnicy ( w oświetlonym pomieszczeniu, bo wiadomo, że takie warunki są w MM ).
Porównuj z innymi telewizorami LCD. Tylko ustaw je podobnie.
Pozdrawiam Edytowane przez hartson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do 100Hz... Ponoć Samsung wypuścił nowy soft do serii 9, w którym poprawili tryb 100Hz. Z jakim skutkiem nie umiem powiedzieć. Według opinii użytkowników ponoć jest znaczna poprawa. Może ktoś inny się wypowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...