Skocz do zawartości
Smartek

Poradnik HD, czyli kompletna instalacja i konfiguracja kodeków i playerów.

Rekomendowane odpowiedzi

Mój problem polega na tym, że naprawdę jestem mało obeznany. Moje kilkuletnie doświadczenie z PC to wgranie windowsa i sterownika płyty.Teraz po wymianie sprzętu to troche za mała wiedza. Wgrywam gołego wina7 i co dalej? Gdyby ktoś podał krótko co po kolei wgrać-to dalej może jakoś sobie poradzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój problem polega na tym, że naprawdę jestem mało obeznany. Moje kilkuletnie doświadczenie z PC to wgranie windowsa i sterownika płyty.Teraz po wymianie sprzętu to troche za mała wiedza. Wgrywam gołego wina7 i co dalej? Gdyby ktoś podał krótko co po kolei wgrać-to dalej może jakoś sobie poradzę.

Ten poradnik służy do optymalizacji odtwarzania filmów jeżeli dysponujesz słabszym komputerem. Dzisiejsze maszyny nie powinny mieć najmniejszych problemów z materiałem HD - trzy lata temu było sporo szczególnie laptopów, które miały kłopoty. Jeżeli zastosujesz tą instrukcję do nowego kompa będzie oczywiście lepiej dla procesora, ale dla oka i ucha nie ma kompletnie różnicy (może wentylator będzie trochę cichszy). Jeśli masz małe doświadczenie - to wystarczy:

1. Zainstalować wszystkie najnowsze sterowniki do swojego kompa (szczególnie do karty graficznej i dźwiękowej).

2. Ściągnąć i zainstalować najnowsze wersje odtwarzaczy:

  • Media Player Classic - Home Cinema
  • ALLPlayer
  • The KMPlayer

Po instalacji nic nie trzeba konfigurować. Programy te mają wbudowane wszystkie potrzebne kodeki video i audio. Obsługują napisy, ścieżki dźwiękowe itd. Opcji jest tyle że tygodniami możesz testować :-). Warto pobawić się ustawieniami kolorów, kontrastu itp - dla indywidualnych upodobań.

Dlaczego 3 odtwarzacze? Jest taka masa wersji kodeków i sposobów kodowania, że warto mieć je wszystkie. Z doświadczenia: czasami MPHC lepiej działa od ALLPlayer, a czasami KMPlayer ma np lepsze kolory lub KMPlayer szarpie, a MPHC nie. I tu szczerze mówiąc nie znalazłem żadnej reguły. Ja na co dzień używam KMPlayera, a dopiero jak mi się nie podobają kolory albo coś to próbuje na innym.

Ponieważ są to darmowe programy - w trakcie instalacji czytać!! dokładnie co jeszcze próbują Ci zainstalować (np. jakieś przeglądarki Chrome, wyszukiwarki ASK lub inne) i nie pozwolić sobie ich zainstalować chyba, że chcesz.

Do odtwarzania oryginalnych płyt DVD lub Bluray najlepszy jest CyberLink PowerDVD. Nie ma nic lepszego, ale nie jest darmowy niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kecaw

Bitstream HD Audio sam z siebie nie zdziała a więc pewna konfiguracja jest potrzebna.

Zamiast KMPlayera lepiej skorzystać z Potplayera a zamiast PowerDVD - TMT Arcsoftu.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się dobrać do napisów i ścieżek dźwiękowych w TMT? W Potplayerze jest multum opcji, natomiast TMT mam wrażenie Lepszy obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bitstream HD Audio sam z siebie nie zdziała a więc pewna konfiguracja jest potrzebna.

Zgadza się, ale pisał, że preferuje słuchawki - to raczej Bitstream nie będzie mu potrzebny :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Udało mi się wreszcie złożyć HTPC, ale jak to z reguły bywa - na początku nie jest tak różowo ;)

Konfiguracja to:

Intel G530

ASRock Z77E-ITX

4GB RAM

Win7

Podłączone jest to pod Onkyo 607 przez HDMI.

Problemem jest wypuszczenie audio HD. We opcjach dźwięku na Win7 pokazuje się amplituner, ale we właściwościach są dostępne tylko formaty Dolby Digital i DTS, a brak jest DTS-HD i TrueHD.

Próbowałem zainstalować nowsze sterowniki poprzez aktualizację z internetu, ale wg. systemu te, które posiadam są najnowsze. Czy ktoś wie, co może być problemem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to na niedzialajace hd audio na intelu pomaga instalacja Intel Management Engine driver

ftp://europe.asrock.com/drivers/Intel/Others/ME_Win7-64_Win7_Vista64_Vista_XP64_XP(v8.0.3.1427_1.5M).zip

Dziękuję za informację, jednak po zainstalowaniu nic się nie zmieniło. We właściwościach dalej widnieje DD i DTS bez HD audio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj wylaczyc realteka (tzn zeby nie byl domyslnym urzadzeniem). Jesli to nie pomoze to poszukaj jeszcze sterownika do hdmi od intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Udało się! Nie miałem Realteka zainstalowanego, ale wczoraj to zrobiłem - nie przyniosło to żadnych rezultatów. Ściągnąłem sterowniki odpowiedzialne za audio i wideo z www ASRocka dedykowane do mojej płyty, odinstalowałem wszystko i zainstalowałem na nowo. Odtwarzając plik w PotPlayerze wreszcie zaświeciły się odpowiednie lampki :) Nie świecą się w XBMC i TMT, ale to pewnie kwestia ustawień, do których jeszcze nie przysiadłem na spokojnie :) Nie wiem skąd te problemy po instalacji sterowników z CD dołączonego do płyty, ale to nieistotne :)

makakam, bardzo dziękuję za poświęcony mi czas i wskazówki :)

Edytowane przez sad_x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja chcialbym ogladac filmy z dzwiekiem w formacie 5.0 lub 7.0 bo nie posiadam suba(nie potrzebuje, basu jest wystarczajaco), moj konfig to:

K. graficzna -radeon 3870 hd

K. muzyczna -ALC889a (ma 7.1 analog i s/pdif)

Ampli -Onkyo tx-sr505e

Kolumny - Jamo s606 fronty + 3 male satelitki z zestawu komputerowego(2 dodatkowe chcialbym podlanczac w 7.0)

I teraz problem - nie mam basu na frontach gdy puszczam dzwiek (5.1/7.1 hd czy nie hd nie ma znaczenia) po analogu, zadne ustawienia ralteka nie pomagaja, wlanczanie suba czy wylanczanie,zarzadzanie basem czy nie, glosniki pelno-zakresowe czy nie, tylko w stereo jest ok. Przy polonczeniu optykiem problemu nie ma no ale dzwieku hd do onkyo nie podam ;/ ,jedynie po analogu na multichannel.Aha do odtwarzania materialow hd uzywam TMT 5 a przewaznie Splash pro. Moze to ich wina bo nie da sie w nich ustawic 5.0 czy 7.0(jak w ralteku), a jedynie 5.1 lub 7.1

Moze to wina DAC-a ralteka ze jest taki marny i nie oddaje tego basu jak po S/pdif, bo faktycznie roznica brzmienia w polaczeniu analog a cyfrowe jest znaczna.

Edytowane przez Rzniwiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie, czy poradnik z pierwszej strony jest aktualny? Czy może przez te 3-4 lata się wiele zmieniło? Otóż, postanowiłem się w końcu wziąść za moje sprzęty w domu i zrobić sobie full wypas sprzęciki do filmów, a głównie filmów japońskich i anime. W zasadzie zawsze używałem kmplayer bo moja wiedza co do multimediów jest dość znikoma, a szczytem moich osiągnięć było ripowanie dvd jednej serii anime na h264, ale to było bardzo dawno i nie prawda ^_^ więc teraz jestem kompletnie zielony.

Otóż do czego zmierzam, potrzebuję zrobić dwa sprzęty, wycisnąć z nich maks (ile się da) do oglądania filmów HD.

Pierwsza konfiguracja, jest to laptop HP pavilion DV6960ew, troszkę przebudowany, zmieniony procek na Intel Core 2 Duo T5900 2.2Ghz, 2x2GB DDR2, grafika geforce 8400GS z wydzieloną pamięcią 256MB i magistralą 64-bit i dysk 500GB. Posiada wyjście HDMI, być może będę go podłączał do TV FULL HD. GŁÓWNY CEL: oglądanie ripów mkv do 1080p, niestety póki co laptop ledwo radzi sobie z tym, niezależnie od wybranego generatora video, po pewnym czasie rozjeżdża się obraz z dźwiękiem, w zasadzi eod początku widać jakby obraz był odrobinę wolniejszy. Oczywiście znam ten ból z mojego innego lapka, Asusa z shitem na pokładzie a mianowicie Intel X4500 czy jakoś tak, kompletnie nie radził sobie z filmami powyżej 720p, obraz i dźwięk rozjeżdżały się natychmiastowo.

Rozumiem, że do tej konfiguracji Paviliona mogę z powodzeniem zastosować poradnik z początku tematu i mogę się spodziewać dobrych efektów?

Natomiast druga konfiguracja to Komputer stacjonarny z kartą Asus GTX460 1GB (potwór jak nic ^_^ ), 2GB DDR3 OCZ i procesor AMD Athlon X2 2.9GHZ kręcony czasem do 3.3, socket AM3, nie ukrywam, że niedługo będą pewnie wymieniał ram i procek, bo ograniczają mi karte, w każdym razie, czy do tej konfiguracji tak samo stosować ten poradnik? Czy może tu przydałaby się jakaś lepsza konfiguracja? Chciałbym w pełni skorzystać z mocy mej grafiki :D

Edytowane przez michal9o90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz nie jest tak jak kiedys ze trzeba bylo instalowac paczki z kodekami, ktore tylko zasmiecaja system.

Jesli interesuje cie standard jesli chodzi o jakosc to wystarczy jakis player z uzyciem EVR custom czyli DXVA i bedzie maksymalnie wydajne.

Uzywasz np mpc-hc, light alloy itp.

Nie widze zebys chcial bitstreamowac wiec nic wiecej nie musisz ustawiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@makakam

Nie no bitstream raczej mało mnie na ten moment iinteresuje i tak dźwięk puszczam tylko na dwóch głośnikach z wieży, co prawda są to bardzo dobre głośniki ponad 100 watowe, nie mniej nadal to tylko dwa, więc nic się nie da z tym zrobić.

Natomiast co do obrazu to wiesz i tak i nie, bo chciałbym najlepsza jakość, ale głównie chodzi mi o to, aby na lapku udało się uruchamiać mkv 1080p bez problemów, żeby obraz nadążał za dźwiękiem, jednak nie pogardziłbym, gdyby się dało też polepszyć obraz.

Natomiast na stacjonarnym, byłbym zainteresowany aby wycisnąć ile się da, aby obraz był jak żyleta. Dlatego proszę o jakieś porady, bo słabo się znam w tej materii. Będę bardzo wdzięczny.

btw. oglądam też stare materiały, typu odcinki mkv seriali tv, czy anime, sprzed naprzykład 10-20 lat i też bym chcial aby możliwie jak najlepszy obraz w nich uzyskać.

A jeszcze jedno, mimo wszystko chciałbym korzystać z kmplayer, przyzwyczaiłem się i mi odpowiada, da radę tak zrobić?

PS: Może na lapku jednak zastosować ten poradnik z pierwszej strony?

Edytowane przez michal9o90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zloty srodek to DXVA, najwyzsza jakosc to tylko madVR (w miare mocny CPU + dobry GPU). Ostatnio wlaczylem sobie DXVA ogladajac indiane jonesa wersja bluray i nawet tu zauwazylem lekka roznice na korzysc madVR (uwazam sie za maniaka jesli chodzi o jakosc video, ale zeby z blu zobaczyc roznice trzeba miec minimum 50" wyswietlacz i z dobrej polki) nie mowiac juz o ripach 720p ktore madVR swietne upscaluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A muszę cokolwiek instalować? Bo z twojego wcześniejszeog postu wynikaloby jakoby nic nie musze robić, tylko ściągnąć playera? Ja naprawdę wolałbym zostać przy KMplayerze i ustawić go tak żeby dawał radę na lapku z filmami 1080p, włączałem w kmplayerze EVR i EVR C/A a nawet madVR i powiem, jedno, w miarę daje rade z moim odcinkiem anime 24min mkv, size: 1GB i 1080p, puściłem w tym samym momencie i na stacjonarce i lapku i było ok, ale niestety było kilka scen, w których nie dał rady laptop, nie wiem od czego to zależy, były to głównie sceny w anime, gdzie użyto dużo grafiki komputerowej efektów itp. Z drugiej strony, były też inne podobne w których spisywał się idealnie.

Myslisz, że inny player by sobie z tym poradził?

Obciążenie procesora przy EVR przy zwykły scenach waha się w granicach 25-35%, przy scenach akcji, 40-50%, natomiast, w tych kilku scenach gdzie się rozjeżdża obraz z dźwiękiem, sięga 60-80%, czasem skacze i 100%, więc kompletnie tego nie rozumiem, podczas gdy na stacjonarce, nawet przy włączonym madVR w tej najgorszej scenie zużycie procka ledwo wynosi 50%, normalnie 20-25%.

Zmienić playera na któryś, który podałeś?

PS: Jeśli chodzi o system to nie mam go niczym zaśmieconego jeszcze, bo przeinstalowywałem systemy, więc nie wgrywałem żadnych dekoderów czy rzeczy z tego poradnika, jedynie używam kmplayera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym laptopie sprobuj zainstalowac mpc-hc, w ustawieniach zaznacz EVR custom i w filtry wewnetrzne/ filtry przetwarzajace pozaznaczaj wszystko gdzie jest DXVA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo po prostu zainstaluj Daum Pot Player. Jest to następca/kontynuator KMPlayer'a.

Na dzień dobry ma wszystko ładnie powłączane. Nie trzeba nic robić.

Wczoraj zainstalowałem go na ojca przedpotopowym laptopie (jakiś Duron 1.8, grafika Ati X1200). O dziwo nawet filmy 1080p z bitratem 20Mbitów dają radę :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fantom raczej nie myślałem o nowym playerze, ale spróbowałem, tego co napisałeś i musze powiedzieć jest niesamowity, w ogóle Kmplayer się nie umywa do niego i musze ci podziękować za tego playera.

Co prawda w Kmplayerze też doszedłem, jak zrobić aby mi chodziły 1080p, sądziłem, że wystarczy wybrać właściwy generator, ale chyba miał rację makakam, trzeba było w przetwarzaniu wideo jeszcze włączyć opcję DXVA2, bez tego KMP chyba nie korzystał z DXVA ale i tak KMP jest do niczego.

Na tym DPP, nawet mi odtwarza wcześniej niewidziane przez KMP wbudowane style napisów do pobranych filmów, oraz odtwarza animację napisów ass. ten player jest genialny, banalnie prosty w obsłudze, intuicyjny, nawet kolory są lepsze niż w KMP. Ustawiłem generator EVR Vista i śmiga znakomicie.

Jedynie co to przy madVR dziwnie działa, jakiś gorszy ten obraz, nie sprawdzałem jeszcze na moim TV full HD, ale madVR ma wyraźnie bardziej stonowane kolory, lepsze wyrazistsze są przy EVR Vista.

Zużycie procesora wacha laptop to od 20% do 40%, a pecet od 13% do 30 paru. Także modzio. Dzięki za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolory nie powinny byc inne w madvr, cos czuje ze masz ustawiony zly format wyjsciowy kolorow, czyli 16-235 zamiast 0-255.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem opcja "Włącz poziom sygnału wyjsciowego 16~235" jest wyłączona, więc chyba to nie to. Nie mówię, ze kolory sa całkowicie inne, tylko nasycenie jest mniejsze, obraz jest bardziej spokojniejszy, nie wiem jak to wytłumaczyć inaczej. Jeśli się da to może później screeny wrzucę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem i niczym się nie rożni od EVR Vista, przejrzałem dokładnie zakładki

Przestrzeń Kolorów :

http://www17.zippysh...44056/file.html

Równoważenie i poziomy:

http://www17.zippysh...36052/file.html

i przetwarzanie obrazu:

http://www17.zippysh...44570/file.html

Niczym się nie różnią te zakładki, bez znaczenia jaki generator sie wybierze.

Natomaist różnice w obrazie są takie jak poniżej, pierwszej zdjęcie madCR, drugie EVR Vista, pierwszy film Avatar, w ktorym widac tylko roznice jasnosci, ale na drugim anime, juz wiecej roznic widać, chyba że to tez wkestia jasności, ale ja się nie znam.

Avatar:

1: http://www17.zippysh...50711/file.html

2: http://www17.zippysh...95175/file.html

Anime:

1: http://www17.zippysh...06856/file.html

2: http://www17.zippysh...47445/file.html

Przepraszam, że nie dałem normalnie obrazków, ale nie wiedzieć, czemu forum ciągle wywalało mi błąd o jakiś uprawnieniach do rozszerzenia, może dlatego że są jpg, ale nie chciało mi sie juz zmieniać.

Edytowane przez michal9o90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...