Skocz do zawartości

Lordani66

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    60
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez Lordani66


  1. https://www.komputronik.pl/product/281776/samsung-u28e590ds.html - najtańszy z poszukiwanych, TNek 4K już za 1000 złotych, bardzo dobre opinie, jedynie kontrast taki średni, ale za to wysoka jasność.

    https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-samsung-uj590-lu32j590uquxen?utm_medium=WTB&utm_content=883050&utm_campaign=ChannelAdvisor&utm_term=Monitory&utm_source=SAMSUNG - VA, martwi mnie niska jasność monitora, ale w sumie ja też na jakichś wysokich ustawieniach nie używam monitora swojego, za to super kontrast i spoko oceny

    https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/samsung-monitor-curved-28-r550?snrai_campaign=aQk23kOzUW9Z&snrai_source=&snrai_content=&snrai_id=6b2e00b7bddb85bef1552c01a00c2ed1 - IPS porównywalny do tego wyżej ale słabszy kontrast.

    Przeznaczenie PC i konsola. Gry i internet, programy. Nabardziej mi się widzi ten TN ale VA mnie zachęca kontrastem. IPS chyba najsłabszy wybór jak dla mnie.


  2. 7 godzin temu, jotcekaes napisał:

    Ja się zastanawiam kto przy zdrowych zmysłach kupuje ten TV a nie SONY. Jeśli chodzi o konsole, niby ten tryb gry jest spoko, ale przy PS4 Pro ciągle migocze obraz. A to się wyłączy na kilka sekund (pojawiają się kropki wczytywania), a to się przełączy na HDR+ a to coś się wyłączy. Świruje. I na oryginalnym przewodzie HDMI2.0 i na kupionym.

    Ale ty wiesz, że twoj TV jest ewidentnie rąbnięty skoro masz takie "efekty"?

    • Haha 2
    • Zmieszany 1

  3. 2 godziny temu, adrianito alto napisał:

    Mieszkam w Norwegii. 
    Skoro tak piszecie to może jednak się zdecyduję i zdejmę kilkudniowy NU8 ze sciany i zamienie na Q6F. 
    Tylko chyba będe musiał dokupić sobie ten metalowy pilot ? W Q6F jest plastikowy

     

    Ale czekaj, ty chcesz zamieniać je jak już masz NU? Absolutnie nie ;D. A jaki dokladnie model NU masz? Dokladne info potrzebuje.

     

    2 godziny temu, Lordani66 napisał:

    Ja mam 55NU8072 i tak jakby po czasie Auto Motion Plus stał sie troszke gorzej działający. Co raz wiecej wydaje mi sie pojawia sie "duszków", szczegolnie to jest widoczne podczas ogladania transmisji skoków narciarskich, tak to w sumie nie jest zle. Aktualizacji nie robilem, wszystko jest jak z pudełka. Ktos ma podobne wrażenie?

    I co co chodzi z tym że jedny rzekomo dostaja lepsze matryce w tych TV a inni gorsze, jak sie to objawia?

    Co do powyzszego mojego posta, falszywy alarm... Dzis ogladnalem powtorke skoków (ostatnie zawody) i te same problemy wystepuja w tych samych miejscach, czyli jest to ewidentnie wina nadającego. "Duszki" na nartach/ z tyłu zawodnika od czasu do czasu, pamiętam że na czechu jednym było to widoczne ostatnio i tym razem tak samo. Jeszcze "przewijałem" i w tym samym momencie to występowało czyli raczej to nie jest wina Auto Motion Plus, bo gdyby było, to by to występowało losowo, gdy AMP dostawałby "czkawki" a tak to jest uzależnione od tego co jest wyświetlane. Probowalem tez z wylaczonym AMP i jakby ciut mniej bylo to widoczne, ale w tym momencie jest takie rozmazanie czyli pewnie jest to glitch kamer które nadają ze skoków, AMP go troche zmienia. Ktos to tez zauwazyl?
    Zreszta kamery na skoczniach to są bardzo slabej jakości. Z kamery na kamere zupelnei inne ustawienia, na jednyj zbyt wysoka jasność i śnieg to sam biały kolor, na innej kolory wypłowiałe, na dobrze skalibrowanym TV. Sam obraz zreszta bieda z relacji skoków. Dziś oglądałem jakiś zjazd narciarski drużynowy (slalom), to ani zająknięcia jakimś glitchem, odpowiednia jakość (też tyłka nie urywało ale nie było źle), a niby i to FiS i tamto FiS...

     

    A teraz z tego co czytam to chyba ludzie narzekaja ze niektorzy maja problemy z plynnoscia w trakcie meczy? No ja powiem ze ja nie mam najmniejszych problemow, akurat pilke oglada sie idealnie. Musi raz na 10 meczy zglitchować TV i na 3-4 sekundy tak jakby AMP sie wyłącza kompletnie ze tego efektu nie widać, ale zaraz wraca, ale to nie jest to co ludzie opisują. Kupowałem jeden z pierwszych egzemplarzy 55NU8072 jak coś. Z matrycy na matryce to moze sie az tak roznic?


  4. Ja mam 55NU8072 i tak jakby po czasie Auto Motion Plus stał sie troszke gorzej działający. Co raz wiecej wydaje mi sie pojawia sie "duszków", szczegolnie to jest widoczne podczas ogladania transmisji skoków narciarskich, tak to w sumie nie jest zle. Aktualizacji nie robilem, wszystko jest jak z pudełka. Ktos ma podobne wrażenie?

    I co co chodzi z tym że jedny rzekomo dostaja lepsze matryce w tych TV a inni gorsze, jak sie to objawia?


  5. Dnia 30.12.2018 o 21:40, Gmeru napisał:

    Widzę dalej wpadają przypadkowe osoby i nie wiedzą co to znaczy "kalibracja". OMG.... szkoda, że przed napisaniem tak długich elaboratów nie ma ktoś czasu i ochoty poczytać na czym to polega i do czego służy...

    To jest takie proste: obraz taki jak widział go reżyser / jak jest film przygotowany na płycie / jak kolorysta go w studio przygotował itd. Jedno uproszczone zdanie wystarczy zapamiętać ? I zrozumieć, że nie da się tego uzyskać bez pro aparatury. Albo się robi to pro i ma się to co chce (czyt. zamawia się firmę, która to ogarnia) albo "bawi" się obrazem na własną rękę, który jest "jakiś" i tyle. Tak samo jakiś jak różne tryby obrazu wgrane fabrycznie w tv. OMG.... nad czym tu jeszcze dyskutować...

    Moglbys ten post skrócić do "ŁAAAAAA nie odbieraj mi roboty i zarobków". Obnażam fakt że tego typu kalibracja (czy tez wedlug tej definicji ktora sobie wymysliles... po prostu KALIBRACJA) jest niepotrzebna domowym uzytkownikom.

    • Haha 1

  6. Dzis to pieknie bylo... w meczu Por-Mar nadajacy bawili sie ustawieniami obrazu i to bylo widac, obraz nieplynnie robil sie jasniejszy/ciemniejszy (i nie mowie tutaj o zachodzacym sloncu co tez mialo miejsce i dalo sie odroznic), a momentami ten żałosny HDR był wyłączany na sekunde i wlaczany (i od razu było widac roznice na korzysc trybu SDR na tym mundialu). Ogolnie cyrk z tym 4K :D.

    • Lubię 1

  7. Dzis w koncu był pierwszy dobrze wygladajacy mecz w 4K, to był ten Szwecja/Korea (i jesli dobrze pamietam to w drugi dzień MŚ był też jeden ładny). W pozostałych bywało tak, że była albo zbyt wysoka jasność wszystkich barw, szczegolnie tych jasnych (biel, pstrokate koszulki itd.), albo wrecz przeciwnie, za ciemno, ale najgorsze to te mecze w ktorych wszyscy ludzie wygladaja jakby mieli siwe włosy a wszystko co znajduje sie w cieniu wyglada jakby było oblane mlekiem. BIE-DA.

    Najpierw myslalem ze moze moj kabel HDMI jest nieodpowiedi, mimo ze Premium High Speed i 2.0 powinien wykorzystywac w 101%, ale pozniej znalazlem ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=bC2btSNWnJg
    W sumie przed tym mundialem bym sie nie zgodzil bo widzialem HDR w akcji wczesniej i u siebie i u innych ludzi i w sklepie, ale to by wyjasnialo czemu tak to wyglada. Podejrzewam, że sa jakies 2 (lub wiecej) rodzaje HDRa i jeden to jest taka bieda jak na TVP i C+ jest pokazywany, a to co ja widzialem u siebie np. puszczajac filmiki z youtube w 4K z HDR po prostu kosił mózgi. Zauwazylem roznice przez to ze gamma w ustawieniach trybu HDR jest inna gdy mecze były na C+4K (bo na TVP 4K to wyglada podobnie ale tryb HDR sie nawet nie wlacza, tam to w ogole maja cos zle ustawione) i była to gamma HLG, natomiast ogladajac w HDR inny content mialem gamme ST.2084. Po polaczeniu tego wszystkiego w glowie doszedlem wlasnie do tego wniosku ze istnieje wlasnie ta jakas mierna i mizerna metoda HDR-owania obrazu (sztuczna?) i nijak sie ma do HDRa z prawdziwego zdarzenia.

    Ogolnie bieda z tym 4K na TVP i C+, chociaz od razu zaznacze ze mowie tutaj o MUNDIALU, ogladalem wczesniej na C+ mecze z ligi mistrzow w 4K i wygladaly one idealnie i wlasnie dzisiejszy mecz Szwecji wygladal bardzo podobnie, a szczegolnie jak był (na krotko) obraz z kamery blisko linii autu przy jednym i drugim polu karnym. Widac tez ze z kamery na kamere maja w ogole inne ustawienia i obawia sie to ze skora zawodnikow zmienia kolor z zielonego/mdłego niemal w czerwony, aż w koncu na realny, cielisty. Mowie tu oczywiscie tym samym meczu, na tych samych ustawieniach i kanale. Z tego co czytalem to ta firma realizujaca nadawanie z MŚ jest o kant tyłka rozbić, a pewnie nasze polskie telewizje jeszcze bardziej coś pierniczą. I dodam jeszcze ze nie wszystkie kamery tam na miejscu są w rozdzielczosci 4K (czyt. widac roznice miedzy pokazywaną murawą a ławką trenerską, fanami).

    Co tu dużo mowic, ZAWÓD, szczegolnie jak w przerwie meczu odpale sobie na tym samym TV youtube w 4K, jakies wczesniejsze mecze np. albo coś w HDR i jest po prostu przeskok 4x większy w porownaniu z tym mundialem w 4K, niż pomiedzy mundialem w 4K a fullhd.

    Ps. niektore mecze wolalem ogladac w FHD, ale z ładniejszymi kolorami i nie jest to tylko moja opinia.

     


  8. 27 minut temu, Maciej Koper napisał:

    Samsung NU8002

    Tytułowy? Tytułowy egzemplarz to byłby z numerkiem 8072. Modele 8000 (jak np ten 8002) oraz 8070 (8072) są rozróżniane osobno wszędzie w internecie. W dodatku local dimming na "wysoko"? Nigdzie tej opcji nie ustawiałem na wysokiej poza trybem HDR.
     

    29 minut temu, Maciej Koper napisał:

    Prawda jest taka, że jest to po prostu opcja do przyciemniania detali w czerniach i rozjaśniania w bielach.

    Absolutna bzdura, zmiana contrast enhancer nie pokazywała ubytków w detalach czerni ani bieli na ekranach testowych i Maciej tutaj ewidentnie zastosował sztuczke przekłamania. ALBO ustawienia do robienia testowych zdjęć z pojedynczych klatek filmu zostały zmienione, zeby moje ustawienie wyszlo znacznie gorzej, albo tak jak pisałem w pierwszym poście, trzeba zaaplikować pare zmian zeby wszelkie detale przywrocic. To po pierwsze, po drugie - WYRAŹNIE pisałem że detale w pierwszej konfiguracji są tracone na rzecz ladniejszej czerni i że jest to oczywscie bardziej oplacalne niz wymyta czerń. Po trzecie zdjęcia z aparatu nie oddają tego jak obraz w rzeczywistosci bedzie wygladal, a bedzie wygladal na pewno znacznie ładniej na zastosowanych ustawieniach w rzeczywistosci. Po trzecie i pół, Maciej sam potwierdził, że neiktore ze zdjec zostaly przeswietlono, czyt. szegoly czerni zostaly jeszcze bardziej podkreslone, na pewno na zdjeciach trybu film, zeby pokazać przepaść która nie istnieje pomiędzy nim a moim pierwszym ustawieniem, zeby stworzyc argument pod siebie. Po czwarte, zeby uzyskac wszelkie detale trzeba suwak jasnosci przesunac w prawo i wymyc czerń.

    W dodatku: Czemu nagle wiecej detali czerni widac w "moim" ustawieniu juz na nastepnym przykladzie:

    dow9 — kopia.jpg
    dow10 — kopia.jpg


    Plus tak jak mowilem, zdjecia nie oddaja faktycznego obrazu, roznice miedzy standardową paletą barw a ciepłą/ciepłą 2 moga byc kompletnie rozne w rzeczywistosci od zaprezentowanych tutaj obrazow. Wystarczy ze aparat sam w sobie robi "chłodniejsze" zdjęcia niż rzeczywistość wyglada (albo ktos go specjalnie tak ustawia) i kompletnie wypacza obraz i dlatego skóra wydaje się niebieska.
     

    50 minut temu, Maciej Koper napisał:

    Ostrość i postprocessing nadmiernie przesadzony. Niektórym może się to podobać, ale treści z lekkimi (celowymi) szumami lub ziarnem są masakrowane. Dla mnie to wygląda fatalnie:

    Ostrość I POSTPROCESSING? Ktory post processing poza ostrością może dać taki efekt?
    Tak jak pisałem w pierwszym poście, do filmow kinowych używać należy mojego drugiego ustawienia, nie pierwszego, a w tamtym ostrosc jest ustawiona na "5". NIGDZIE nie pisalem przeciez ze moje ustawienie true cinema nie nadaje sie do filmow,  tylko ze powinni wlasnie z niego kinomaniacy korzystac, czyz nie? Wtedy albo zjechać do 5 albo ciut nizej z efektem ostrosci na pierwszej konfiguracji, albo korzystac z trybu filmowego. "Problem" (ale nie mój) jest taki, ze ten kinowy tryb skonfigurowac mozna sobie samemu, bez profesjonalnej kalibracji.
     

    53 minuty temu, Maciej Koper napisał:

    Nadmierne, sztuczne nasycenie kolorów. Podobno w imię uzyskania pełnych możliwości TV, ale autor zapomniał chyba, że wszystkie filmy full hd powstają w palecie barw Rec 709

    To samo - ustawienie true cinema ma zupełnie inną przestrzeń barw ustawioną, nie natywną dla tego TV. I tak, jest to w celu uzyskania pelnych mozliwosci TV, wystarczy odpalic jakis profesjonalnie nagrany film (NIE KINOWE BZDETY) w 4k np na youtube i zachwycac sie szeroką paletą barw i porownac ja sobie do ustawienia "kinowego", ktore ogranicza te kolory. Sport nie jest nadawany w standardzie kinowym wiec tak, jak najbardziej mozemy z szerszej przestrzeni korzystac.
    Nie mowimy tutaj w dodatku o NASYCENIU kolorow, to jest przeciez zupelnie inna opcja i napisałem przeciez ze mozna latwo pozbyc sie wszelkiego przesycenia na tym TV w tym ustawieniu korzystając z niej.

    Ogółem i krótko - zdjęcia te nie dowodzą niczego a w zasadzie to ja nie wiem co Maciej chciał udowodnić tym samym. Najlepiej jakby każdy mogl przetestowac oba tryby w wielu sytuacjach, ogladajac najrozniejszy content.

    W ogole "Twoja zawartość musi zostać zatwierdzona przez moderatora"... widze ze juz na mnie zostala nalozona cenzura :). Długo to nie potrwało.


  9. Dnia 5.06.2018 o 00:04, Maciej Koper napisał:

    (...)

    Jednak nie mogę się powstrzymać od skomentowania tej odpowiedzi po jej przeczytaniu bardzo dokładnym, bo zawiera ona kilka strzałów w stope i de facto kolejne przykłady przyznania mi racji. O czym mówie? Konkretnie o tym kawałku (Wszystko co cytuje jest na czerwono):

    "Akurat dzisiejszy dzień spędziłem w studio, gdzie kalibrowałem dwa Panasonic EZ1000 - "zwykłe" domowe telewizory, oraz Dolby PRM-4200 (monitor studyjny za 150 000zł) pomiędzy nimi. Efekt był rewelacyjny, bo po zakończeniu praktycznie nie dało się odróżnić wyświetlaczy od siebie. Jeden z EZ1000 poleci teraz do Los Angeles do filii tej firmy, gdzie będą tworzone kolejne produkcje. To jest właśnie najwyższa jakość dla entuzjasty - gdy ekran oddaje w 100% to co widzi reżyser i nie przekłamuje barw, tak jak na ustawieniach z dynamicznym kontrastem, zbyt szerokim gamutem i innymi dewastującymi go funkcjami.

    To właśnie robi kalibracja. "

    Dokładnie O TYM piszę bez przerwy w tym temacie ale jest to ogólnie pomijane. PROFESJONALNA KALIBRACJA (a także korzystanie z trybów typu cinema, movie, film itd.) to downgrade. Jeśli po profesjonalnej czy jakiejkolwiek kalibracji, obraz na ekranach jednym za kilka tysiecy a drugim za kilkaSETtysiecy jest taki sam, to nie oznacza to że pro kalibracja jest taka cudowna, że podnosi obraz tego taniego do poziomu tego drozszego, ale obniza poziom tego drozszego, żeby wyrownał się z tym tanim.

    Jak już tak lubimy bawic sie w porownania do ja dam takie: kupuję auto za 150 000zł i takie za 10 000zł. Przerabiam je profesjonalną przeróbką do takiego stopnia, że oba mają takie same osiągi po niej, które podpasowałem pod jakiś stary model samochodu. Czy to znaczy że jestem wspanialym mechanikiem tylko dlatego ze ZDOWNGRADE'OWAŁEM oba pojazdy do takiego sprzed laty, co szczegolnie procentowo da sie odczuc w tym drogim modelu? Albo inaczej: jestem trenerem biegaczy na 100 metrów. Dostaję jakiegoś wolnego biegacza i takiego, ktory bije rekordy. Po paru dniach obaj biegaja tak samo szybko (czyt. wolno), że bigną na równi, bo kazałem temu szybszemu dostosować się do poziomu tego słabego. Czy jestem wspaniałym trenerem?

    Tak samo jest z pro kalibracją o czym pisałem już na prawde wiele razy i przez to ciągłe wykłócanie się, dosłownie przyznał mi Pan rację, przy czym moje posty jak i poglądy nie zmieniły się o ani jedną kropkę... A zaledwie w jednej tylko wiadomosci Pan zmieniał zdanie jak tylko pasowało, mowie tutaj o poprzedniej (pierwszej) odpowiedzi na ten temat, gdzie (o czym juz pisalem w poprzedniej odpowiedzi) raz Pan twierdzi, że "okej, fajnie że zrobiles temat przyblizajacy podstawowe ustawienia i ze wszyscy moga z nich korzystac, tylko po co to cwaniakowanie?", zeby zaraz stwierdzic, że nawet te podstawowe ustawienia nie beda pasowaly z odbiornika na odbiornik i beda dawaly inne efekty (prosze nie cytowac dokladnie z TEGO posta na ten temat bo dokladniej sie rozpisałem w poprzednim poście z odpowiedzią, tutaj tylko chciałem o tym przypomnieć). I nie zostało to już więcej zaadresowane.

    "Widzę głownie jakieś dywagacje o tym, że normy przestarzałe, o płaskiej ziemi, ferrari z silnikiem fiata, w innym wątku o hitlerze...? Na taki poziom dyskusji trochę szkoda czasu."

    Argument typu "strawman", czyli "zaokrąglę czyjąś wypowiedź do kilku słów użytych w niej i tym samym oleję 99% reszty, w dodatku czepię się anegdotek mimo że sam je stosowałem", oraz krytyka formy. To żadne kontr-argumenty.

    comment_TI6tUFjSHMtY92kzJXlNUwoLlVDOjVQ0


    "Nie przemawia napisane tekstem? To proszę, załączę Ci slajd ze szkolenia ISF, które przeszedłem w 2013 roku w Amsterdamie:"

    Czyli na poparcie tezy pro-profesjonalnej kalibracji użyjemy "dodowód" w postaci slajdu ze szkolenia dla pro kalibratorów. To dokładnie to samo, jak chrześcijanie używający BIBLII aby udowodnić istnienie i prawdziwość ICH boga
    , czy muzułmanów posługujących się koranem do tego samego. Zapewne dla przykładu też naziści też używali jako argumentów tego, co usłyszeli w swoich pro-nazistowskich szkołach. To są żadne dowody. Poza tym co ten slajd ma przedstawiać? Żaden dowód na błędne działanie niebieskiego filtra, tylko dosłownie samo "niebieskie filtry są be, wierzcie nam, potrzeba ludziom pro kalibracji!!!".

    "Zacząłbym od tego, że warto by najpierw zobaczyć skalibrowany wyświetlacz by się o nim wypowiedzieć i mówię tu o prawdziwej kalibracji, a nie psuciu podstawowych parametrów niepoprawnymi technikami"

    Widziałem dziesiątki o ile nie ponad 100 już w życiu tak profesjonalnie skalibrowanych monitorów i dokładnie NA TYM w ogromnej mierze opieram swoje doznania i obserwacje. Pisałem już wcześniej, że z monitorami mam duże doświadczenie, w jednym z poprzednich postow tez napisalem jak moje obserwacie opieraja sie takze na opiniach ludzi ktorzy z takimi telewizorami mieli do czynienia, a takze w tym temacie napisała osoba ewidentnie rozczarowana pro kalibracją. My z propagowania tych opinii nic nie mamy, ani grosza, ani poczucia fajności, natomiast PAN z ich proby obalenia oczywiscie ma i przez samo to juz na dzien dobry wiadomo komu na czym moze zalezec.

    "Druga absurdalna sprawa to Twoje negowanie standardów. Abstrahuję tu już od walorów wizualnych obrazu i subiektywnych doznań. Ty po prostu wykluczasz jakiekolwiek standardy,  bo są stare (???) "

    To nie ja napisałem że po "profesjonalnej kalibracji" monitor za 120tys. zł. daje taki sam obraz jak "zwyczajny" ekran. Oczywiscie ze standardy są stare i jest to powszechnie wiadoma kwestia. A nigdzie nie negowałem jednolitych standardów w kwestiach profesjonalnego uzywania odbiornikow jakichkolwiek, oczywiscie ze profesjonalne studia musza miec jeden i ten sam standard, dlatego oczywiste jest ze pro kalibracja dla nich jest konieczna. Prosze mi wskazac gdzie ja takie cos negowałem... W 100%, bez przerwy pisze tutaj o domowym uzytkowniku, ktory nie ma powodu na wydawania niemalych pieniedzy na bezsensowną PROFESJONALNĄ kalibracje, bo moze sam skalibrowac pod tryb cinema we własnym zakresie i/lub pod dzisiejsze standardy telewizorów. Doslownie wpychane są w moje usta slowa ktorych nie wypowiedzialem.

    "bo jak napisałem i tak w filmie nie ma więcej barw i można tylko uzyskać sztuczny efekt podbicia wszystkiego"

    Profesjonalne filmy to nie wszystko, co oglada sie na TV. Pod nie mozna spokojnie zrobic kalibracje dla trybu cinema we wlasnym zakresie. Mowie to juz po raz 100 chyba w tym temacie.

    "Po drugie wszystkie możliwości są wyciągane z TV podczas kalibracji czy to do Rec709, czy od UHD. Mówię tu przede wszystkim o czerni, jasność, ostrość, a także płynności. "

    I ponownie - wszystko to może zrobić każdy we własnym zakresie swojego pokoju, wystarczą sprawne ręce, ekrany testowe i w miarę dobry wzrok.

    "Swoją drogą wszystkie "wzmacniacze", które uważasz za cudowne systemy XXI wieku i tak zaciekle bronisz. jak dynamiczny kontrast, podbijanie saturacji i sztuczne rozciąganie palety barw to tanie zabiegi sklepowe stosowane od co najmniej 15 lat i MASZ RACJĘ, dla laików dają wrażenie lepszej jakości. "

    Już na to odpowiadałem ale skopiuję treść tamtego posta, żeby wszystko było w jednym miejscu. GDZIE ja broniłem np. podbijanie nasycenia w ktorymkolwiek z moich postów? AKURAT w konfiguracji pod standard dzisiejszych odbiorników saturacje OBNIŻYŁEM i jak czarne na białym napisałem co zrobic, żeby nie stracić czegokolwiek w detalach np. poprzez zbyt duże nasycenie i można to osiągnąć przy włączonych tych STRASZNYCH I OKROPNYCH TANICH ZABIEGACH SKLEPOWYCH jak dynamiczny kontrast i szersza paleta barw. Do takich właśnie kłamliwych stwierdzeń i przekręconej rzeczywistości muszą się zniżać pro kalibratorzy, żeby kontrolować panikę.

    "Dlatego masz prawo pisać co Ci się podoba i wymieniać ustawienia, ale nie będzie przyzwolenia z mojej strony na wmawianie ludziom bzdur, że oglądanie wg. norm / po kalibracji / w trybach kinowych jest ograniczaniem możliwości telewizora"

    A ja to widzę odwrotnie, że to ja mam rację (nie że moje ustawienie jest w 100% idealne, ale że można bliskie ideałowi ustawienie w trybie cinema uzyskac samemu, bez profesjonalnej kalibracji) a WY, profesjonalni kalibratorzy wciskacie ludziom bzdury, że ich telewizory potrzebują koniecznie profesjonalnej kalibracji. Ponownie - ja nie mam żadnego zysku z tego co tu piszę, WY macie i to od razu stawia was w gorszym świetle, szczegolnie, jak wiem jak wygladaja skalibrowane odbiorniki i szczegolnie znajac opinie ludzi na ten temat, ludzi ktorzy profesjonalnie skalibrowane telewizory mieli bądź mają. To nie jest era telewizorów kinsekopowych gdzie kalibracja może i była potrzebna, bo samemu nie dało się odpalić ekranów testowych, oraz nie było preset'ów w dużej mierze z gotowymi ustawieniami najwazniejszych opcji pod tryby kinowe. Mam nadzieje ze ludzie beda to sobie co raz czescie uzmyslawiac (co w moim otoczeniu jest faktem) i niedlugo profesja profesjonalnego kalibratora bedzie sie ograniczala juz jedynie do kalibracji dla studiow filmowych. Dlaczego tak mam? Po prostu nie jestem fanem wyłudzaczy (chociaż pewnie ktos tutaj chcialby myslec ze sie mszczę bo mi kalibrator zabił psa).


  10. 22 godziny temu, jaremunto napisał:

    Im więcej boldujesz tutaj zarzutów do "pro kalibratorów", czytaj Maćka tym śmieszniejszy się stajesz w moich oczach. Bo na razie to tylko ty manipulujesz i przeinaczasz. Gdzie broniłeś podbijania nasycenia? Proponuję wsadzić głowę pod zimną wodę jeśli nie widzisz już zdań, które sam napisałeś, bo jesteś zaślepiony hejtem i żałosną próbą udowodnienia racji, której nie posiadasz. Cytuję:

    Przestrzeń kolorów: Oryginalna (NIE ustawiajcie tego na AUTO w przypadku tego ustawienia, bo wasze kolory staną się mdłe i niedosycone.) 

    A ja proponuje dowiedziec sie jaka jest roznica miedzy przestrzenią kolorów a nasyceniem/przesyceniem kolorów.


  11. 19 godzin temu, Xisiek napisał:

    Ponad wszystko zapomniałeś (zresztą nie tylko TY) o jednej bardzo ważnej rzeczy -   w każdym jednym teście na tym portalu masz zdjęcia przed kalibracją/2 tryby fabryczne oraz 2 obrazy profesjonalne (w tym po kalibracji), czyli każdy może sobie na własne oczęta stwierdzić co sądzi o efekcie pracy kalibratora vs. fabryki, żadnej magii i tajemnicy jak zabawnie tutaj usiłujesz wmawiać innym. 

    To nie są screeny wyświetlaczy a zdjęcia cyfrowo przerobione pod kilka trybów działania TV, czyt. jedno i to samo zdjecie przerobione na kilka sposobow tak, zeby "pro kalibracja" wygladala o niebo lepiej niż cokolwiek innego, czyli dokładnie ten sam chwyt marketingowy jaki stosuja producenci TV zestawiajac ze soba cyfrowo obrobione zdjecie, po lewej bez jednej opcji, po drugiej z włączoną daną opcją. W obu przypadkach nie ma co wierzyć.

     

     


  12. Dobra i tak nie mam co odpowiadać bo banda wzajemnie smarująca sobie odbyty maścią na ból końca układu pokarmowego i tak rzuci sie na mnie, jedni z totalnym ad personam i wyśmiewaniem bez ani jednego kontr argumentu poza "ale nasz guru mówi co innego i podążamy za nim jak lemingi", do tego kompletnie nie czytająca ani pierwszego posta w całości, ani reszty tematu (widać to przez wasze powielanie tych samych "kontr-argumentów" wkoło - użytkownik Xisiek), drudzy z argumentami "nie, bo nie", Macieja oczywiscie w tej kwestii słuchać się nie powinno bo nie jest bezstronny a ma w negowaniu mojej prawdy interes (ja tym objawianiem nie zyskuję nic a więcej tracę, więc...) a poza tym ja zrobiłem już tutaj swoje, chociaż liczyłem na więcej głosów popierających, ale generalnie spowodowałem flame war przez ujawnienie braku sensu w płaceniu za profesjonalną kalibrację.

    Co z innymi modelami innych firm? Faktycznie, TEN temat im nie pomoże, ale udowodni, że ich użytkownicy sami, we własnym zakresie, ew. z pomocą kogoś nieco bardziej obeznanego za przysłowiowe kilka piw będą mogli ją zrobić sami i to na kilka sposobów. A już na pewno nie będzie sensu przepłacania za profesjonalną kalibrację, która w skalibrowaniu pod tryb True Cinema przyniosłaby maksymalnie 5-10% różnicy niż gdyby sami ją zrobili, zostawiając zaawansowane opcje w spokoju.

    Dzięki jednak dla sajmera za odpowiednie skwitowanie tego, co "zyskał" po profesjonalnej kalibracji. Post ewidentnie przesycony niedosytem po wykonanej usłudze, a jest to bardzo czeste wrażenie osób u których była robiona PROFESJONALNA kalibracja za którą zapłacili bardzo dużo. Niech on będzie dowodem tego, jakie wrażenia mają klienci. Oczywiście, część z nich przez jakiś czas będzie zachwalała usługę, po to żeby nie czuć się wrobionym i robiąc damage control, ale jak tylko zobaczą oni taką samą kalibrację u sąsiada, który zrobił to we własnym zakresie, ewentualnie widząc kalibrację z użyciem post-efektów jakie dzisiejsze TV dają (pro kalibratorzy je wyłączają i downgrade'ują jakość obrazu za którą zapłaciliście), wtedy im kopary opadają i czują się po prostu głupio. Widziałem to już w życiu nie raz i tego typu opinii czytałem i słyszałem ogromnie dużo, sam z poprzedniego TV z 2011r. korzystałem z kalibracji jak pod tryb true cinema przez długi czas ale od razu to dziadostwo przełączyłem na "standard" na tamtejszym odborniku i tak pozostawiłem, bo do takiego downgrade'a nie da się przyzwyczaić NIGDY, pro kalibratorzy chcą wam jednak wmówić, że tak powinniście oglądać TV i że jest to jedyny, słuszna konfiguracja.

    Ps. Jednak coś mi się rzuciło w oczy i muszę to skomentować. Fajnie widzieć, że profesjonalni kalibratorzy nie krępują się w używaniu kłamliwych stwierdzeń i robią to otwarcie:

    "Swoją drogą wszystkie "wzmacniacze", które uważasz za cudowne systemy XXI wieku i tak zaciekle bronisz. jak dynamiczny kontrast, podbijanie saturacji i sztuczne rozciąganie palety barw to tanie zabiegi sklepowe stosowane od co najmniej 15 lat i MASZ RACJĘ, dla laików dają wrażenie lepszej jakości. "

    GDZIE ja broniłem np. podbijanie nasycenia w ktorymkolwiek z moich postów? AKURAT w konfiguracji pod standard dzisiejszych odbiorników saturacje OBNIŻYŁEM i jak czarne na białym napisałem co zrobic, żeby nie stracić czegokolwiek w detalach np. poprzez zbyt duże nasycenie. Do takich właśnie kłamliwych stwierdzeń i przekręconej rzeczywistości muszą się zniżać pro kalibratorzy, żeby kontrolować panikę.

    • Zmieszany 1

  13. 14 godzin temu, MarcinC napisał:

    ps. nawet zacytować nie umiesz a twój post jest tak nieczytelny, że nikt go pewnie nie przeczyta

    Przykro mi że nie rozumiesz tego, jak działają cudzysłowia. Ogólnie hejt-bełkot bez jakichkolwiek kontrargumentów.
     

    15 godzin temu, jaremunto napisał:

    Lordani ty w ogóle widziałeś kiedyś telewizor skalibrowany przez macieja?

    Tutaj to samo, brak kontr-argumentów. Odpowiedź jest prosta, szczegolnie jak sie czytalo moje posty: widziałem setki razy w 90% po przestawieniu na tryb Movie i dokalibrowaniu ktore jest możliwe we własnym zakresie. Niby te pozostałe 10% miałoby mną wstrząsnąć? Dzisiejsze telewizory i obraz, jaki wyświetlają to w 90% ustawienia post-processing'owych opcji i opcje podstawowe, bo to one mają największy wpływ na niego, pozostałe 10% to dwie opcje zaawansowane na krzyż, do których kalibrowania faktycznie potrzeba dodatkowego, drogiego sprzętu. Jak mi pizza za 50zł smakuje w 90% to nie będę dopłacał jeszcze 10 razy tyle, żeby zyskać pozostałe 10%... A to wszystko tyczy się kalibracji pod gamut branży filmowej i downgrade obrazu, bo porównując go do mniej-więcej takiej kalibracji jaką ja stworzyłem i nazwałem Standardową, to ona się chowa w większości wykorzystań telewizora (gry, HDR, youtube, PC, sport, generalnie wszystko co nie zostało stworzone w branży filmowej na przestarzałym sprzęcie).

    • Haha 1

  14. 21 godzin temu, Maciej Koper napisał:

    (...)

    Uważam jednak, że Twój temat jest napisany w fatalnym tonie obrażającym niektóre osoby (po co? masz jakiś uraz?)”

    Uważam, że krytyka formy nie jest wysokim poziomem kontr-argumentacji: https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_TI6tUFjSHMtY92kzJXlNUwoLlVDOjVQ0.jpg”
    Poza tym, w którym momencie obrażam kogoś ad personam? W żadnym, a jeśli stwierdzam, że jakaś grupa ludzi popełnia w kółko ten sam błąd to to wytknę i wyśmieję, szczegolnie że jest to powtarzane na zasadzie „bo inni mówili” oraz „bo mówili tak ci, ktorzy uchodzą za autorytet, więc tak musi być”. W kwestii kalibracji tyczy się to m.in. wspominanych przeze mnie wyłączonych efektów wyostrzania, czy Enhanced Contrast, czy generalnie jakikolwiek downgrade odbiornika TV w dodatku za niemałą kasę, na zasadzie jedynego, jedynie słusznego ustawienia TV.

    bo profesjonalna, jak sama nazwa wskazuje jest procedurą inżynieryjną praktykowaną odkąd istnieją standardy wizyjne”

    DING DING DING DING DING! Dziękuję, że w końcu któryś z profesjonalnych kalibratorów to przyznał, że robicie kalibracje pod zasady powstałe od początków istnienia standardów telewizyjnych, czyt. przestarzałe – wyłączacie na dzień dobry wszelkie efekty post-processingu i od razu robicie downgrade jakości obrazu na telewizorach które potrafią wyświetlać obraz ładniejszy niż uzyskany po profesjonalnej kalibracji, szczegolnie do użytku ogólnego – telewizja, konsole, sport. Nie miałbym nic przeciwko wam, gdybyście wprost o tym mówili, jednak wasz ton zawsze brzmi tak, jakby wasze ustawienie było jednym jedynym poprawnym i jeszcze jakbyście obok niego robili ustawienie ogólne, standardowe, pod dzisiejsze telewizory a nie pod gamut powstały dziesiątki lat temu, pod kamery sprzed epoki telewizyjnej. Rozumiem kalibrację pod filmy kinowe, ale to można uzyskać w 90-95% samemu, w swoim własnym domu, bez profesjonalnego sprzętu (I nie mowcie że tak nie jest, bo sprzetem profesjonalnym poprawiacie jedynie mikro różnice w ustawieniach na zasadzie 5-10%, zależnie od telewizora, ktorych normalny użytkownik i tak nie odczuje, a całą reszte mozna uzyskać za pomocą plansz testowych odpalanych na TV, ustawiając pewne wartości, które są stałe, czyli tryb filmowy, ciepłą tonację barw, następnie konfigurując odpowiednio wartości podstawowe).

    „Ciężko będzie Ci zaklinać rzeczywistość, że nie jest potrzebna i nic nie daje, gdy na forum jest rzesza zadowolonych osób z takiej usługi.”

    Kiedyś ogromna większość ludzi myślała, że słońce obraca się wokół płaskiej ziemi. Czy to znaczy, że tak jest lub było?

    „Przełączanie TV w najszerszy gamut co m.in. sugerujesz to tak jakby ubrać wszystkich ludzi w ubrania XXL "by wykorzystać pełne możliwości". Po prostu wszystko będzie przesycone.”

    >Porównam coś, czego miar nie da się porównać i uznam to za ogólną prawdę, ale jestem fajny!
    Błagam, skonfiguruj ten model TV według mojego pierwszego ustawienia z tymi opcjami które podałem na samym końcu i mi powiedz, że jakiś kolor jest przesycony. I test pasów kolorów z niebieskim filtrem i panel testowy nakładających się kolorów mówią coś innego.

    „Gdybyś chciał się dokształcić o rozbieżnościach fabrycznych(...)”

    Nie twierdziłem NIGDZIE że ustawienia fabryczne są wystarczające żeby móc się cieszyć dobrym obrazem. Nawet w tym temacie gdzieś napisałem w odpowiedzi komuś, że pierwsze co gdy tylko włączyłem TV, wiedziałem co powinienem poprawić, co jest wyświetlane niepoprawnie itd. Co do konkretnych danych, nie umiem teraz znalezc tej konkretnej stronki z której te liczby podałem, ale pamiętam, że przy modelu MU8000 (to jeszcze było pod koniec zeszłego roku/na początku obecnego) już po samej zmianie trybu na filmowy uzyskiwało się w 95% gamut porównywalny do tego z profesjonalnej kalibracji, nie licząc wszelkich podstawowych ustawień i ich wartości, ale mówiąc o samej przestrzeni barwnej. Jak tylko znajdę ponownie, podrzucę linka.

    „Na szczęście w Twoim poście nie ma ustawień kalibracyjnych, bo brakuje parametrów balansu bieli, gamutu, wielopunktowej gammy itd, więc obrazu nikt sobie nie popsuje.”

    Wiem, że balans bieli np. nie jest „kopiowalny”. I jest to jedna z tych opcji, która po profesjonalnej kalibracji przybliży obraz do „pożądanego” o 2-3%, co pisałem w poście głównym:

    Balans bieli: Default (Nie zmieniamy tu niczego. W profesjonalnej kalibracji ta opcja zostałaby zmieniona, jednak my nie chcemy płacić za to, żeby obraz zmienił się o dodatkowe 2%.)

    „Po prostu te poboczne twierdzenia są niepoprawne i zbędne.”

    Poproszę o dowody, chcę dowody na to, że po kalibracji podstawowych ustawień i wartości w porównaniu do kalibracji „pro” tracimy nadal do tej drugiej, powiedzmy – więcej niż 15%, bo w to po prostu NIE UWIERZĘ.

    „P.S. podczas kalibracji ustalamy parametry na 60 suwakach zaawansowanych:”

    Wow, liczba taka duża, więc DUŻO musi się zmieniać, pewnie z jakieś dodatkowe 70% obrazu całkowicie się przekształca. Tera już wierzę, że warto robić profesjonalną kalibrację. /sarkazm
    Tak, wiem jak dużą ilość suwaków reguluje się w opcjach balansu bieli + color space, ale ponownie – te zmiany nie wpływają jakoś znacząco na obraz, robiąc ustawienia podstawowe zyskujemy już te 90-95% pożądanego obrazu!

    „Ustawienia podane przez Ciebie mają być szansę poprawne na Twoim egzemplarzu, z pewnością nie na innym.”

    Po 1. jeszcze przed chwilą było mówione coś innego – „Na szczęście w Twoim poście nie ma ustawień kalibracyjnych, bo brakuje parametrów balansu bieli, gamutu, wielopunktowej gammy itd, więc obrazu nikt sobie nie popsuje. Przeszedłeś przez same ustawienia podstawowe i chwała za to, bo tyle można faktycznie zrobić we własnym zakresie.”
    Po 2. dlatego też w praktycznie każdej opcji zostawiłem pole do manewru, napisałem też jakie inne alternatywne ustawienia pod ten TV mogą byc, ze względu na różnice panelowe, jak i różnice w preferencjach użytkowników, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

    Ogólnie rzecz biorąc – gubi się Pan w zeznaniach, co nigdy nie jest dobrą oznaką w konwersacji.

    „Niebieski filtr jest archaicznym standardem, który miał prawo działać przy widmie światła z kineskopu i braku systemu CMS. Obecnie nie świadczy to o niczym, ale łezka w oku mi się zakręciła na myśl o niebieskich okularach do "kalibracji"”

    No tak, dziś profesjonalną kalibrację robi się pod stary gamut, sprzed 20 lat, ale sprzętem sprzed miesiąca, TO MUSI ZNACZYĆ, ŻE JEST NAJLEPSZA! To tak jakby do body Ferrari włożyć silnik starego Fiata. Krótko mówiąc – szyja butelki.


    „6. "Suwak gammy: -1 (Alternatywnie: 0, ale sądzę, że wszystkie panele Samsung’a mają standardowo zbyt wysoką gammę, prawdopodobnie 2.4, my chcemy uzyskać 2.2. Do tego samego wniosku doszedłem kilka lat temu kalibrując mój monitor tej samej firmy, musiałem obniżyć gammę i to niemało.)" - Gdybyś przeczytał choć jeden z naszych testów to wiedziałbyś, że Samsungi nie mają zawyżonej gammy, a 2.2 nie jest standardem wideo...”

    Co do gammy przyznam się, że strzelałem na oko i pamięciówkę, po prostu przy kalibracji mojego monitora jeszcze 2 lata temu pamiętam jak dziś, że czytałem że wszystkie panele Samsunga (przynajmniej monitorów, przynajmniej w tamtym czasie) miały zawyżoną gammę i to było faktem, bo testy na gammę 2.2 wychodziły nierówno ze standardowymi ustawieniami i trzeba było niemało obniżyć ją software’owo, bo na tym monitorze nie da się tego zrobić od strony hardware’u. Jednak porównując gammę na -1 w trybie Standard vs tryb Movie widzę, że są one bardzo zbliżone i podejrzewam, że testy jak zwykle były robione pod trybem Movie, gdzie gamma pewnie już jest na innym poziomie na dzień dobry.

    • Zmieszany 2

  15. 3 godziny temu, ka_user2 napisał:

    Pracuję jako grafik (2D i 3D) już kilkanaście lat i nawet jak zaczynałem to nikt nie miał takich dziwnych pomysłów jak ustawianie czegoś przez niebieski filtr.

    Skończyłem czytać po tym zdaniu bo już widzę, że nie warto. To co napisałeś tylko pokazuje jak dużą masz wiedzę i idealnie pasujesz na tym wykresie po lewej stronie (on akurat rzucił mi się w oczy).
     

    7 godzin temu, Lordani66 napisał:

    (...)

    Kontynuując jednak mój temat na zasadzie on-topic - stworzyłem ustawienia dla trybu HDR, szkoda że nie da się edytować pierwszego posta, dlatego wrzucam je poniżej:
     

    III. USTAWIENIA SPECJALNE


    1. HDR:

     Ustawienie pod tryb HDR. Kiedy odpalamy content z HDR na tym TV, przechodzi on w tryb ustawień kompletnie niezależnych od naszych ustawień standardowych (poprzednich), działających właśnie dla HDR. Tutaj ustawienia standardowe są bliskie ideałowi, jaki możemy uzyskać, ale dało się to jeszcze podrasować. Tu nie martwimy się o ew. utratę szczegółów, tym razem zależy nam na dużym kontraście, mocnych, nasyconych kolorach i bardzo jasnej bieli, dlatego wystarczy nam jedno ustawienie, na jednym trybie obrazu i ze zmaksymalizowanymi do bezpiecznego stopnia wartościami opcji, które nam powyższe rzeczy gwarantują (tzn. spokojnie możemy ustawić kontrast na 100%, ale nie zrobimy tego z opcją nasycenia kolorów). Żeby uzyskać dostęp do ustawień trybu HDR, po prostu odpalamy dowolny content z HDR na naszym TV (może to być jakikolwiek filmik na youtube z HDR) i wchodzimy normalnie w opcje obrazu, jak poprzednio.

     

    1. HDR:


    Tryb obrazu: Standardowy

    Ustawienia eksperckie:
    Czysty obraz cyfrowy: Wyłączony
    Auto Motion Plus: Auto (Alternatywnie: Użytkownika i ustawienia, które nam pasują.)
    Local Dimming: Wysoko
    Contrast Enhancer: Niska
    HDR+: Wyłączony
    Tonacja kolorów: Standardowy
    Balans bieli: Default
    Gamma: (Opcja automatyczna.)
    Suwak Gamma: 1 (Alternatywnie: 0)
    Tryb tylko RGB: Wyłączony
    Ustawienia przestrzeni kolorów: Oryginalna

    Podświetlenie: 50
    Jasność: 0
    Kontrast: 50
    Ostrość: 10 (Alternatywnie: Cokolwiek od wartości 2-9. Według uznania.)
    Kolor: 30 (Alternatywnie: Cokolwiek od wartości 25-29. Według uznania.)
    Balans Z/C: 0

    Tryb "Game Mode" w przygotowaniu, ale zapewne będzie to po prostu edycja pierwszego ustawienia.


  16. 22 minuty temu, gkosmala napisał:

    BUHAHAHA Lordani uczy jak ustawiać obraz, a tydzień temu jeszcze było: (...)

    Argument byłby dobry, gdyby nie fakt, że kompletnie nie trafiony z kilku względów:

    1. Tamten temat dotyczył ewidentnie sprzętu jakim jest TV, nie OBRAZU.
    2. Ten temat dotyczy obrazu, a nie sprzętu i jego opcji.
    3. Omawiana opcja w poprzednim temacie nawet NIE ZOSTAŁA PORUSZONA w tym.
    4. W TYM temacie wyraźnie napisałem to:
    "chociaż doświadczenia z TV nie mam za dużego, z monitorami jak najbardziej posiadam",
    oraz:
    "moje ustawienia po prostu powinny przypasować większości, bo były tworzone na bazie doświadczenia z grafiką"

    Mam nadzieje że już widzisz gdzie popełniłeś kardynalny błąd myśleniowy - rozrózniamy osobne doświadczenia - sprzętowe, ktorego nie posiadalem, ale ustawienia dzisiejszych TV są tak proste, że braki nadrobiłem w mniej niż tydzień, oraz graficzne, które już na dzień dobry sprawiły, że jak tylko TV stanął u mnie w domu, to widziałem co musi zostać zmienione jeszcze zniam odpaliłem plansze testowe. A ja ewidentnie te dwa omawiane doświadczenia w tym temacie rozróżniłem tak w ogóle. Uzupełnienie braków wiedzy na temat jednego czy dwóch ustawień TV, których nie rozumiałem nie zajęło mi dłużej niż dobę, wliczając w to fizyczne testy danej opcji na różnym content'cie, oraz planszach. Także niezła próba, ale nie trafiłeś. Próbuj dalej. Rób dalej dochodzenie, Sherlock'u.

    Na resztę odpowiem później.


  17. UWAGA! CZĘŚĆ TEGO TEMATU PORUSZY WIELU I WYWOŁA NIEMAŁY BÓL KOŃCA UKŁADU POKARMOWEGO (część ta zaznaczona na czerwono). TO NIE JEST ZAMIAREM TEGO TEMATU, ALE JESTEM PEWNY, ŻE NIE OBEJDZIE SIĘ BEZ TEGO. MUSIAŁEM JEDNAK POSUNĄĆ SIĘ DO TEGO, ŻEBY MÓC UZMYSŁOWIĆ LUDZIOM, ŻE NIE POWINNI DAWAĆ SIĘ WYZYSKIWAĆ I PŁACIĆ ZA COŚ, CO MOGĄ SAMI OSIĄGNĄĆ DZIĘKI TEMU TEMATOWI, CAŁKOWICIE ZA DARMO. TEMAT NIE NARUSZA REGULAMINU. CZYTAĆ Z OSTROŻNOŚCIĄ!

     

    I. WSTĘP

     

    Witam wszystkich! Pomyślałem, że skoro mogę, to podzielę się moimi ustawieniami swojego nowego TV. Telewizor ten to Samsung NU8072, tegoroczny model, 55”, chociaż ustawienia będą odpowiednie dla wszystkich jego rozmiarów, a zapewne też i dla modeli z numerkiem „7” na początku i być może też dla modeli zeszłorocznych - MU (ew. mogą różnić się wartości ze względu na inne przedziały, powiedzmy - na jednym 100% danej opcji to będzie wartość 50 a na drugim 100% tej samej opcji będzie wynosiło 20).

     

    Od razu mówię, że nie jest to profesjonalna kalibracja, ponieważ, drogi użytkowniku drogiego telewizora, taka kalibracja jest Ci NIEPOTRZEBNA, gdyż TV nie służy Ci zapewne do tworzenia grafiki czy filmów, więc nie daj się naciągnąć na jakąkolwiek profesjonalną kalibrację, droższą niż kilka piw. Dzisiejsze odbiorniki telewizyjne są na takim poziomie, że ustawieniem mogą przewyższać to, pod co profesjonalni kalibratorzy ustawienia robią, czyli gamut sprzed epoki telewizorów LCD, a to co oni u Ciebie by zrobili za niemały pieniądz, możesz uzyskać samemu w 95% nie płacąc NIC, bo właśnie na to pozwalają nam dzisiejsze telewizory!

     

    Dodałbym też, że ustawienia, które zapewniają profesjonalni kalibratorzy to dla użytkownika telewizora z masą efektów procesujących prawdziwy DOWNGRADE jakości obrazu za który zapłacili, jak np. brak dynamicznego kontrastu, wypalona biel, rozmycie obrazu przez ustawioną na zero ostrość (która to wyłączona w tym TV dla przykładu jest na opcji „1” lub „2” ale kalibratorzy tego nie wiedzą bo nie używają oczu, a cyferek na ich przyrządach i de facto rozmywają wam obraz), etc. Taki wydatek na profesjonalną kalibrację to podwójne wyrzucenie pieniędzy w błoto – za kalibracje i za część efektów za które zapłaciłeś kupując TV, tylko po to, by mieć je teraz wyłączone.

    Jeśli chodzi o mnie to nie jestem też jakimś randomowym Januszem przed nowym TV uważającym się za boga kalibracji. Mam tytuł inżyniera informatyki ze specjalizacją GRAFIKA komputerowego, dlatego o samym obrazie i o tym, jak on ma WYGLĄDAĆ wiem pewnie więcej niż znakomita większość profesjonalnych kalibratorów, czyli ludzi z dużą ilością sprzętu i jedynie krztyną talentu. I to wątpliwego talentu, zaledwie do tworzenia ustawień pod pewien standard liczb, numerków i żeby „kółeczka były jak najbliżej kwadracików” ;).

     

    Ale spokojnie, stworzyłem dwa zestawy ustawień - pod ogólny użytek, oraz na zasadzie „true cinema”, czyli w 95% to, co byś uzyskał z profesjonalnej kalibracji (tutaj masz to za darmo). I nigdy nie daj sobie wcisnąć przez kogokolwiek, że jego ustawienia są dla Ciebie najlepsze, mówie tu o innych, o sobie, po prostu – zaufaj swoim własnym oczom. Każdy z naszych zmysłów jest inny dla każdego z nas. Mi możesz zaufać, że mam po prostu bardzo dobry wzrok i moje ustawienia po prostu powinny przypasować większości, bo były tworzone na bazie doświadczenia z grafiką (chociaż doświadczenia z TV nie mam za dużego, z monitorami jak najbardziej posiadam), mojej ponadprzeciętnej percepcji obrazu (świetne wyniki u okulistów, 100% wyniki testów typu Munsell hue test) oraz w 100% profesjonalnym ekranom testowym wyświetlanym na ekranie mojego telewizora w trakcie kalibracji. Po tak długim wstępie, myślę, że możemy już przejść do samych ustawień.

     

    II. USTAWIENIA

     

    Najpierw wyjaśnienie obu ustawień – co chciałem przez nie osiągnąć, co mi miały dać, co w nich brałem pod uwagę, co poświęciłem, itd.

     

    1. Użytek Standardowy:

     

    To ustawienie ogólne, które będzie pasowało do wszystkiego – filmy, seriale, aplikacje, konsole, PC, sport. Brałem tutaj pod uwagę oczywiście realizm, ale łączyłem go z post-processingiem, który ta linia telewizorów oferuje, żeby osiągnąć ten sam efekt WOW, który sprawił, że widząc swój TV pierwszy raz w sklepie, postanowiłem go zakupić i wycisnąć z niego wszelkie soki. Jeżeli mówimy tu o utracie szczegółów, to w stopniu tak minimalnym, że nie zauważyłbyś ich dopóki nie widziałbyś porównania na zasadzie „side-by-side pod lupą”, natomiast zyskane tym samym efekty są znacznie bardziej opłacalne. Jeśli jednak masz bzika na punkcie szczegółów, to nie martw sie, wyjaśnię też na końcu jak zapewnić je sobie wszystkie w tym ustawieniu, jak również będę przy każdej (bądź prawie każdej) opcji podawał alternatywne ustawienia i wyjaśniał, jaki wpływ będą one miały na obraz.

     

    2. True Cinema:

     

    Kalibracja pod profesjonalne filmy, oraz seriale. Krótko mówiąc, 95% tego, co uzyskują profesjonalni kalibratorzy i biorą za to niemały pieniądz (przy 5% pracy jaką trzeba było w to włożyć). Gamut uzyskany w tych ustawieniach, troska o szczegóły, zminimalizowane efekty post-processingu dające efekt obrazu, jaki chciałby mieć każdy zapalony kinomaniak to cechy tego ustawienia.

     

    Oba ustawienia działają obok siebie, czyt. można je zapisać na osobnych pre-set’ach i jedynie zmieniać paroma kliknięciami pilota w miarę potrzeby. Jeszcze zanim przejdę do konkretnych ustawień obrazu to zaznaczę, że w opcjach ustawień obrazu powinniśmy najpierw przejść w Ustawienia rozmiaru obrazu i upewnić się, że rozmiar obrazu ustawiony jest na „Standardowy 16:9”, a opcja „Dopasuj do ekranu” jest WŁĄCZONA, żeby upewnić się, że nie mamy overscanu, czyli czy nie tracimy obrazu przez jego obcięcie. Standardowo ta opcja jest na „Auto”, i ten automat wybiera opcję „Wyłączone”. Najlepiej na sztywno ustawić to na „Włączone”. I to tyle. Teraz możemy przejść już do samych ustawień.

    1. Użytek Standardowy:
     

    Tak jak wcześniej wspomniałem, tym ustawieniem wyciśniesz ostatnie soki ze swojego TV, zachowując tym samym szczegóły (brak przesycenia mimo nasyconych kolorów, itd.) i realizm. Nie panikujcie, jeśli zobaczycie jakąś opcją ustawioną na wartość, przed którą PRZESTRZEGAJĄ kalibratorzy, szczególnie mam tutaj na myśli ustawienie Dynamicznego Kontrastu (w tym TV nazywa się on Contrast Enhancer), bo do ogólnego użytku, do podsycenia kontrastu kolorów, jak i czerni i bieli tą opcję na pewno chcesz mieć zaznaczoną. Na początek zacznę od ustawień opcji processing’u:

     

    Tryb Obrazu: Standard (Dlaczego? Tak jak mówiłem, opcja ta pozwoli nam na zapisanie tych ustawień obok ustawień „True Cinema”. Gamut przy tym ustawieniu jest bliższy rzeczywistości, biel jest biała, a nie żółta i zabrudzona, mamy bardzo wysoki kontrast i nie downgrade’ujemy swojego TV. Poza tym, producent telewizora wie najlepiej jak z niego powinno się korzystać i to nie jest przypadek, że ta opcja jest zawsze wybrana po wyciągnięciu TV z pudełka. Wybieramy „Standard”.)


    Ustawienia eksperckie:

    Czysty obraz cyfrowy: Wyłączony

    Auto Motion Plus: Auto (Alternatywnie: Użytkownika i wybierz opcje, które Ci najbardziej odpowiadają. Zalecam jednak pozostawienie tej opcji na Auto, gdyż świetnie radzi sobie z przeskakującymi klatkami i bardzo dobrze je upłynnia. Odradzam wyłączać tą opcję całkowicie.)

    Local Dimming: Standard (Ta opcja wiele nie zmienia, ustaw ją na co chcesz, ale ja osobiście ufam producentom, którzy dobierają tryby najlepsze dla większości użytkowników, dlatego pozostawiłbym na Standard a na pewno nie dawałbym na Niski.)

    Contrast Enhancer: Wysoki (Zaufaj mi! Chcesz wyciągnąć ze swojego telewizora wszystko, co ten ma do zaoferowania, gdyż za to zapłaciłeś. Ustaw to na Wysokiej opcji, nie tracisz przez to ani szczegółów czerni, ani bieli, a z problemem lekkiego przesycenia koloru niebieskiego poradzimy sobie za chwilę.)

    Tryb HDR+: Wyłączony

    Tryb Film: Wyłączony (Standardowo ta opcja i tak jest wyłączona dla źródła o rozdzielczości większej niż 1080i. Dla niższych rozdzielczości można pokombinować z tą opcją ewentualnie.)

    Tonacja koloru: Standardowa (Zaufaj mi, sprawdziłem na moich obecnych ustawieniach wszystkie możliwe tonacje kolorów przy najróżniejszym content’cie – youtube, filmy, telewizja – i ta opcja jest najbardziej odpowiednia, biel nie jest ani niebieska, ani żółta, a po prostu biała i o to nam chodzi. Oczywiście nie jest to zgodne z gamutem branży kinematograficznej, ale nie o to chodzi w uzyskaniu najbardziej odpowiednich kolorów dla Twojego TV, na pewno nie w tym ustawieniu, w którym obraz ma być jak najładniejszy i realistyczny pod względem tonacji kolorów.)

    Balans bieli: Default (Nie zmieniamy tu niczego.)

    Gamma: (Ta opcja jest zawsze automatycznie wybierana.)

    Suwak gammy: -1 (Alternatywnie: 0, ale sądzę, że wszystkie panele Samsung’a mają standardowo zbyt wysoką gammę, prawdopodobnie 2.4, my chcemy uzyskać 2.2. Do tego samego wniosku doszedłem kilka lat temu kalibrując mój monitor tej samej firmy, musiałem obniżyć gammę i to niemało.)

    Tryb tylko RGB: Wyłączony (To jest opcja tylko do kalibracji, ale dobrze, że jest.)

    Przestrzeń kolorów: Oryginalna (NIE ustawiajcie tego na AUTO w przypadku tego ustawienia, bo wasze kolory staną się mdłe i niedosycone.)

     

    I pod powyższe ustawienia ustawiłem resztę wartości:

    Podświetlenie: 40 (Jest to standardowa wartość zalecona przez Samsung’a, jest świetna dla 80% przypadków osób, które korzystać będą z telewizora. W szczególności nadaje się do dziennego oglądania. Tą opcją też możesz zdowngrade’ować, czyli POPSUĆ swoje doznania jeśli posłuchasz kalibratorów, którzy radzą tą opcję ustawić na 20 albo i mniej, co jest idiotyczne. Alternatywnie: 30-50, zależnie od warunków w których korzystasz z TV.)

    Jasność: 0 (Alternatywnie: 1. Ta opcja także bardzo mocno zależy od warunków w których oglądasz telewizję. Z opcją 1 zyskasz zapewne jeszcze więcej szczegółów czerni, jednak ja wolę poświęcić je, tym bardziej, że mówimy tutaj o prawie niezauważalnej ilości szczegółów, na rzecz jeszcze głębszej czerni, gdyż cokolwiek powyżej zera wybiela nam naszą czerń absolutną. Zalecam opcję „0”, szczególnie jeśli używasz konsoli, PC, oraz dekodera satelitarnego. Dla bluray możesz dać „1”.)

    Kontrast: 43 (Alternatywnie: Dowolna wartość z przedziału 40-45. Z każdą z tych wartości będziesz miał wszystkie szczegóły bieli, ale im bliżej „40” jesteś, tym mniej szczegółów w kontraście kolorów (podkreślam - KOLORÓW, nie suchej bieli) tracisz, jednak wygaszasz sobie jasne elementy. Opcja 43 jest moim zdaniem najlepszym konsensusem.)

    Ostrość: 10 (Jest to idealna wartość pod ten TV. Z obecnymi TV Samsung wydaje się nie pozwala ludziom podsycić ostrość do tego stopnia, że pojawiają się artefakty, co potwierdziły screen testy, które wykonywałem pod tym kątem. Przy wartościach 0, oraz 1 wygląda na to, że nie tylko wyłączamy ostrość, ale powodujemy dodatkowe rozmycie ekranu. Pro-kalibratorzy zawsze radzą ustawić tą opcję właśnie na 0, co jest kolejnym dowodem na ich niewiedzę i totalne olanie przez nich narządu wzroku, który jest zawsze najlepszym narzędziem do testowania naszego odbiornika pod kątem obrazu. Nawet przy największej wartości – 20 – nie zauważyłem artefaktów, a progamy telewizyjne wręcz potrzebują dodatkowego processowania, dlatego wybieramy "10".)

    Kolor: 20 (Alternatywnie: 19-21. Gdy ta opcja przy powyższych ustawieniach jest na standardowym „25”, faktycznie tracimy szczegóły kolorów, a w zasadzie jednego – niebieskiego (i oczywiście tym samym wszystkich jego „potomków”). Kiedy jednak ustawimy ją na 20, przywracamy wszystko, co zabrała nam opcja Enhanced Contrast ustawiona na high, ale nadal pozostawiamy piękne, nasycone kolory. Możesz obniżyć jeszcze bardziej to ustawienie, na 17-18, aby uzyskać totalny realizm i w 100% ilość szczegółów, których i tak nie zauważysz, ale jak dla mnie to był już downgrade. Ustawienie tej opcji na 22-24 spowoduje, że kolory są jeszcze bardziej nasycone, ale moim zdaniem jest to już zbyt nierealistyczne, szczególnie, kiedy patrzymy na kolor skóry postaci w filmach. Zalecam 19-21.)
    Balans Z/C: 0

     

    I to tyle. Myślę, że można bezpiecznie powiedzieć, że jest to ustawienie najbliższe temu, co nazwać możemy najlepszym ustawieniem pod ten TV, do większości zastosowań – świetny kontrast, detale z mikro-ilością utraconych danych, które zobaczycie dopiero pod przysłowiową lupą na dwóch porównanych obrazach obok siebie, które są moim zdaniem warte poświęcenia dla niebywałego obrazu – jakości, pięknych kolorów, faktycznie czarnych czerni, bieli która nie jest ani niebieska, ani żółta. Jeśli jednak jesteś maniakiem szczegółów i nie chcesz utracić ich w ogóle, zrób powyższe ustawienia i dokonaj tych zmian: kontrast na 42 z 43, kolor na 19 zamiast 20, jasność na 1 (lub nawet 2) i zapewniam Cię, nie utracisz już niczego, co potwierdzały profesjonalne plansze testowe, którymi sprawdzałem ilość szczegółów z tym ustawieniem.

     

    2. True Cinema:

     

    Konfiguracja dla wszystkich kinomaniaków – zminimalizowane efekty post-procesujące, żółta biel, absolutnie największa ilość szczegółów, gamut Hollywood’zki, czyli to co uzyskałbyś przy profesjonalnej kalibracji w 95% i to, co widzieli twórcy filmów na swoich monitorach w trakcie ich produkcji.

     

    Tryb Obrazu: „Movie” AKA „Film” (Chyba nie ma pytań co do tego wyboru


    Ustawienia eksperckie:

    Czysty obraz cyfrowy: Wyłączony (Alternatywnie: Wysoki, jeśli oglądasz starszy film, który nie doczekał się remastera, czyli cokolwiek poniżej 720p.)

    Auto Motion Plus: Auto (Alternatywnie: Pozostaw to, co standardowo tryb filmu daje, czyli opcja „Użytkownika”, suwaki na 10 i 3 jeśli dobrze pamiętam, jeśli oczywiście lubisz brak płynności.)

    Local Dimming: Standard (Ponownie napiszę, że po prostu ufam twórcy tego panelu w tej sprawie, nigdy nie ustawiaj tego na „Niska”, a jeśli oglądasz baaaardzo ciemny film, przełącz na „Wysoki”.)

    Contrast Enhancer: Wyłączony (Tym razem na pewno chcemy mieć to wyłączone, w trybie kinowym nie chcemy mieć tego typu post-efektów.)

    Tryb HDR+: Wyłączony

    Tryb Film: Wyłączony (Standardowo ta opcja i tak jest wyłączona dla input’u większego niż 1080i. Dla niższych rozdzielczości można pokombinować z tą opcją ewentualnie.)

    Tonacja koloru: Ciepły 1 (Alternatywnie: Ciepły 2. Ta druga opcja rzekomo przybliża gamut panelu do standardu Hollywoodzkiego jeszcze bardziej (chyba korzystają oni z czegoś na modłę zmodyfikowanego AdobeRGB na Ekta Space), więc wybór należy do Ciebie, jeśli umiesz przetrwać totalnie żółtą biel, wybierz Ciepły 2. Jak dla mnie jednak, to jest już przesada i po prostu nie lubię tak obsikanego ekranu.)

    Balans bieli: Default (Nie zmieniamy tu niczego. W profesjonalnej kalibracji ta opcja zostałaby zmieniona, jednak my nie chcemy płacić za to, żeby obraz zmienił się o dodatkowe 2%.)

    Gamma: (Ta opcja jest zawsze automatycznie wybierana.)

    Suwak gammy: 0 (Alternatywnie: -1, gdyż jak pisałem wyżej, panele Samsung’a mają za wysoką gammę, jednak dla tego trybu spokojnie można to zostawić na standardowym 0.)

    Tryb tylko RGB: Wyłączony (To jest opcja tylko do kalibracji, ale dobrze, że jest.)

    Przestrzeń kolorów: Auto (Ustawienia w tym przypadku będą automatyczne dla trybu Movie, zależnie od tego, co TV dostaje na wejściu. Nie chcemy tutaj standardowej przestrzeni Samsunga.)

     

    I pod powyższe ustawienia ustawiłem resztę wartości:

    Podświetlenie: 40 (Jest to standardowa wartość zalecona przez Samsung’a, jest świetna dla 80% przypadków osób, które korzystać będą z telewizora. W szczególności nadaje się do dziennego oglądania. Tą opcją też możesz zdowngrade’ować, czyli POPSUĆ swoje doznania jeśli posłuchasz kalibratorów, którzy radzą tą opcję ustawić na 20 albo i mniej, co jest idiotyczne. Alternatywnie: 30-50, zależnie od warunków w których korzystasz z TV.)

    Jasność: 1 (Alternatywnie: 2. Przy wartości „1” praktycznie już nie tracisz żadnych widzialnych szczegółów w czerni, przy „dwójce” jesteś tego pewien na 110%, jednak przy tej drugiej opcji czernie absolutne stają się już trochę zauważalnie wymyte i szare. Polecam „1”.)

    Kontrast: 42 (Alternatywnie: Dowolna wartość z przedziału 40-45. W trybie Movie jest już nieco inaczej, przy wartościach bliskich 45 tracisz nieco szczegóły bieli, jednak biel absolutna jest jeszcze jaśniejsza na naszym telewizorze. Przy 40 zyskujesz jeszcze więcej detali kontrastu kolorów, jednak najbardziej optymalną wartością jest 42, ją też zalecam.)

    Ostrość: 5 (Alternatywnie: 1-4. Przy tak niskich wartościach obraz wysokiej jakości i tak nie zmieni się, natomiast oglądając jakiś starszy film będziemy potrzebowali ten efekt. Nie tracicie w ani jednym z tych przypadków szczegółów, nie pojawią wam się także artefakty. Absolutnie nie ustawiajcie na „0”, nawet na „1” bym nie dawał, „dwójka” minimum! Nie słuchajcie profesjonalnych kalibratorów.)

    Kolor: 25 (Standardowe i tym samym absolutnie idealne ustawienie tej opcji dla tej kalibracji. Na ekranie testowym nasycenia i balansu kolorów z niebieskim filtrem nie widziałem jakichkolwiek kwadracików migających, co oznacza, że to ustawienie jest optymalne, a odwzorowanie kolorów przez ten TV po tej kalibracji jest idealne w kwestii tego, co chcieliśmy uzyskać.)
    Balans Z/C: 0 (Jak wyżej.)

     

    Voila. Teraz w każdej chwili możesz zmieniać te ustawienia bardzo szybko, bo przecież zapisaliśmy je na dwóch osobnych pre-set’ach. Klikasz przycisk „home” na pilocie, przechodzisz w opcje wyboru trybu obrazu i przełączasz je według potrzeby.

     

    Pozostają jeszcze tylko ustawienia dla trybu gry i HDR, które jak ja rozumiem, w tym telewizorze uruchamiają swoje własne ustawienia, które można zmieniać. Jeśli się jednak mylę, to mnie poprawcie, jeśli mam rację, to postaram się zrobić także ustawienia pod te tryby. Najprawdopodobniej będą one po prostu modyfikacją pierwszego ustawienia – Standardowego.

     

    Zaznaczam, że nie wyrażam zgody na kopiowanie tego posta, jego części, czy samych ustawień gdziekolwiek indziej.

    • Plusik 1
    • Lubię 1
    • Zmieszany 1

  18. 2 godziny temu, Maciej Koper napisał:

    Przez HDMI nie da się przesłać 2160p60 10 bit w RGB stąd też YCbCr. Z resztą to jest format źródłowy filmów, więc konwertowanie go do RGB na etapie dekodera jest kompletnie bez sensu i często rodzi problem z dobraniem zakresu dynamiki w TV. Były słynne dekodery oparte na jednym procesorze, które dekodowały do RGB Full Range i ludziom ginęły detale w czerniach, więc obecna konfiguracja jest najbardziej sensowna. 

    Na ponad 100 telewizorów OLED, które skalibrowaliśmy u klientów na żadnym nie był podniesiony poziom czerni w domyślnych ustawieniach, przy wysterowaniu sygnałem YCbCr z generatora. Obniżony - jak najbardziej, zdarzał się, ale nie podniesiony. W TV jest jednak co najmniej kilka ustawień, którymi można to "zepsuć", więc trudno powiedzieć jak jest w Twoim przypadku.

    Ustawienia byly do tej pory praktycznie standardowo ale potwierdzam, jest  ustawione na niskim spektrum. Po prostu jeden program ktory wczoraj ogladalem był jakis dziwny i czern w nim nie wygladala zbyt czarno, dzis przegladajac stacje jest wszystko okej. W dodatku znalazłem trick (i to dzieki niemu tez moglem dzis potwierdzic ze ustawienie jest takie jak na odpowiedniej opcji jak przy RGB), zeby moc ustawiac sobie poziomy czerni majac przesył pikseli w YCbRb, odpalam ustawienia dekodera, przelaczam na 1080p, wchodze w ustawienia TV i tam wchodze w wybor poziomu czerni (widze ze sie zmienia itd), na dekoderze przelaczam wtedy na 4K i tym samym pozostaje w opcji wyboru poziomu czerni na TV. Co prawda, zmieniajac z Niskiego na Normalny, nie robi to roznicy w przypadku YCbRb, ale zmieniać i ustawić na sztywno moge. I wlasnie przelaczajac na 1080p kiedy te roznice zauwazyc moge, wtedy tez moge ustawic na Niski poziom i przelaczyc na 4K (LBR), widze wtedy ze jest to to samo ustawienie. Dzieki.


  19. 23 minuty temu, Maciej Koper napisał:

    Funkcja ta jest zablokowana, gdy źródłowy sygnał podawany jest w formacie YCbCr, ponieważ format ten wg. specyfikacji jest zawsze kwantyzowany w zakresie wideo (limited range).

    O. To PAN. Dziwne, chyba nie zauważył Pan mojego nicka, albo nie przypomina sobie.

    Aha czyli generalnie "wina" dekodera nowego. Ale generalnie nie widzialem w ustawieniach (a wertowłem prawie wszystko) dekodera mozliwosc przelaczania miedzy YCbCr a RGB, powinna byc czy zostane z YCbCr? Serio, jakos gorsze czernie mi sie wydaja byc na tym nowym dekoderze, ale to moze efekt placebo...

    Okej, to chyba jednak nie placebo, takie cos znalazlem w necie:

    Now here's what I found so far: When I set Apple TV or PS3 to YCbCr, the Samsung's HDMI blacklevel option defaults to "Normal", and it is greyed-out. Once I set Apple TV or PS3 to RGB output, the Samsung defaults to "Low", but now the option can be toggled between "Low" and "Normal".

    Czyli TV samsunga jak dostaja na wejsciu YCbCr nastawiaja sie na "Normal", czyt. szarość a nie czerń i nie da sie tego zmienic w tym trybie. Pytanie - czy da sie zmienic tryb w dekoderze ultrabox+ na RGB?


  20. Dnia 28.05.2018 o 17:24, Toma-San napisał:

    Co prawda nie mam Samsunga, ale domyślam się, że stałeś się posiadaczem takowego. Prawdopodobnie pierwsza opcja związana jest z kompatybilnością urządzeń podłączanych do TV, jeśli są kłopoty, należy ją włączyć (wyłączyć). Drugą opcję w zasadzie wyjaśniłeś sobie sam - sprawić, żeby obraz był bardziej "oczopieprzny". :P

    Co do pierwszej opcji, to przelaczenie jej powoduje ze kolory staja sie troche mdlejsze ale bardziej realistyczne bym powiedzial. Biel staje sie jeszcze jasniejsza i widoczna.


  21. Cześć. Od dzisiaj mam dekoder 4K od NC+ podlaczony do mojego TV z nowym kablem (18gbps) i zauwazylem ze teraz nie moge zmieniac opcji dotyczacej poziomu czerni HDMI w opcjach ogólnych telewizora. Ta opcja jest nastawiona na "Auto" i wyszarzona wiec nie moge jej ruszać, a wydaje mi sie ze jest ustawiona na niewiasciwa i teraz czarny kolor nie jest wystarczajaco czarny. Przelaczajac np na aplikacje youtube, tam w filmikach czerń wyglada na prawde czarno. Generalnie czy nie na kazdym urzadzeniu powinna ta opcja byc dostepna?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...