Home News Wielka rewolucja w ekranach OLED! Naukowcy rozwiązali 10-letni problem i obeszli blokadę jasności
Wielka rewolucja w ekranach OLED! Naukowcy rozwiązali 10-letni problem i obeszli blokadę jasności

Wielka rewolucja w ekranach OLED! Naukowcy rozwiązali 10-letni problem i obeszli blokadę jasności

6.89K
0

Trapiący naukowców przez dekadę problem został rozwiązany. Opracowano sposób na emisję światła spolaryzowanego kołowo w OLED-ach, co może wyeliminować konieczność stosowania zewnętrznych polaryzatorów, które obniżają jasność nawet o 50%.

Nowa metoda emisji światła w ekranach OLED. Naukowcy ogłosili przełom!

Przełom w pracach nad wyświetlaczami OLED ogłosili badacze z Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven. Wyniki ich pracy opublikowano w czasopiśmie naukowym Science. To osiągnięcie w dziedzinie tzw. chiralnych półprzewodników, wykorzystujące triazatruksen (TAT), może mieć szerokie zastosowanie, a w przypadku ekranów OLED pozwala na naturalne, spiralne emitowanie światła.

“Poprzez modyfikację technik produkcji OLED, naukowcy z powodzeniem wprowadzili TAT do działających ekranów OLED emitujących światło spolaryzowane kołowo (CP-OLED). Urządzenia te osiągnęły rekordową wydajność, jasność i poziomy polaryzacji, czyniąc je najlepszymi w swojej kategorii” – poinformował Uniwersytet Techniczny w Eindhoven.

Zielona dioda OLED emitująca fotony w sposób kołowy; fot. Seung-Je Woo, Ritu Chowdhury

W typowych wyświetlaczach OLED zewnętrzny polaryzator kołowy umieszczony nad pikselami pochłania około 50% emitowanego światła. Jego zadaniem jest tłumienie odbić światła otoczenia, które pogarszają jakość obrazu. Oznacza to, że mniej światła dociera do oka użytkownika, a znaczna część energii jest marnowana. Dzięki omawianemu przełomowi, piksele OLED mogą emitować światło spolaryzowane kołowo w sposób naturalny. Całkowite wyeliminowanie lub udoskonalenie zewnętrznego polaryzatora pozwoliłoby znacznie obniżyć zużycie energii lub zwiększyć jasność ekranu – albo osiągnąć kompromis między tymi korzyściami.

Wyświetlacze OLED pozbawione polaryzatora już teraz notują postępy, jak choćby 5000-nitowy OLED Samsunga, który zamiast zewnętrznego polaryzatora wykorzystuje warstwę on-cell film (OCF), zwiększając jasność – wedle informacji producenta – o około 33%. Jednak w przeciwieństwie do najnowszego przełomu technologicznego, OCF Samsunga wciąż polega na zewnętrznych warstwach tłumiących odbicia, a nie na emisji światła spolaryzowanego kołowo. Oznacza to, że potencjał dalszego rozwoju pozostaje znaczący.

Samsung

“Praktycznie przepisaliśmy standardową metodę produkcji OLED-ów, jaką znamy ze smartfonów, tworząc strukturę chiralną osadzoną w stabilnej, niekrystalizującej matrycy” – powiedział Rituparno Chowdhury, współautor badań z Cavendish Laboratory na Uniwersytecie Cambridge. “To zapewnia praktyczny sposób na wytwarzanie diod LED emitujących światło spolaryzowane kołowo, co od dawna było wyzwaniem dla tej dziedziny”.

Chociaż komercjalizacja ekranów OLED z kołową emisją spolaryzowanego światła może być jeszcze odległa o kilka lat, to przełom ten wpisuje się na listę potencjalnych ulepszeń dla znacznie bardziej zaawansowanych wyświetlaczy OLED. Jak zauważyli badacze, chiralne półprzewodniki mogą także znaleźć zastosowanie w przyszłościowych technologiach obliczeniowych, takich jak spintronika i komputery kwantowe.

Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1742376516

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News


Zobacz więcej:

(6893)

5 1 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x