Home Testy Mobile HD Dwa miesiące z Galaxy S10+. Smartfon kompletny?
Dwa miesiące z Galaxy S10+. Smartfon kompletny?

Dwa miesiące z Galaxy S10+. Smartfon kompletny?

7.21K
5

System – Wreszcie nakładka godna uwagi!

W trakcie kilku ostatnich lat, stałem się fanem „czystego” Androida. Takiego, jaki oferuje nakładka systemowa obecna w serii Pixel od Google. Problem w tym, że Samsung w każdej kolejnej wersji swojego oprogramowania konsekwentnie stawiał na oryginalność. Ikony aplikacji zawsze wydawały się nieco za duże, a użytkownik na każdym kroku bombardowany był masą mniej lub bardziej potrzebnych informacji. Możliwości personalizacji, mimo iż dalece bardziej zaawansowane niż np. w systemowo zamkniętym i prostolinijnym iPhone’ie, wciąż pozostawiały spory niedosyt. W efekcie, w przypadku swoich kolejnych smartfonów podążałem ścieżką innych sfrustrowanych wyglądem producenckich nakładek użytkowników: pobierałem zewnętrzny launcher, otwierając sobie drogę do niemal nieograniczonej swobody w procesie personalizacji.

Aż do momentu, w którym Koreańczycy wpadli na koncept One UI. Oni sami swoją najnowszą nakładkę opisali w następujący sposób: „One UI pomaga Ci skoncentrować się na tym, co najważniejsze. Dzięki harmonijnemu współdziałaniu sprzętu i oprogramowania, skupisz się na najważniejszych elementach, korzystając ze swojego telefonu w maksymalnie naturalny sposób”. Brzmi jak obietnica doświadczeń podobnych do tych znanych ze „stockowego” Androida. I w rzeczy samej tak właśnie to wygląda.

Samsung Galaxy S10+ zadebiutował już z One UI działającym pod kontrolą Androida 9 Pie. Dałem sobie kilka dni na podjęcie pierwszej kluczowej decyzji: z którego launchera będę korzystał na co dzień. I po raz pierwszy w mojej wieloletniej przygodzie z producenckimi nakładkami, nie miałem ochoty nic zmieniać. Do dziś nie odczuwam takiej potrzeby. One UI rzeczywiście jest niesamowicie intuicyjny, a przy tym bardzo nowoczesny i świeży. Momentami naprawdę ma się wrażenie, że to „czysty” Android. Wszystko jest tu poukładane i logiczne. I nawet nieco ograniczone możliwości personalizacji zbytnio nie przeszkadzają. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę jest tryb nocny, po którego aktywowaniu interfejs znakomicie zlewa się z ramkami wokół ekranu oraz wycięciem Infinity-O. Imponuje też swoboda obsługi telefonu jedną ręką. Nawet pomimo monstrualnych rozmiarów S10+, Samsungowi udało się znacznie ułatwić jego obsługę. Wszystkie najważniejsze, „klikalne” dane wyświetlają się teraz w dolnej części ekranu. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy z One UI wielokrotnie uwolniło mnie to od potrzeby „poratowania się” drugą ręką, w której niosłem akurat zakupy lub trzymałem kubek.

Dwa miesiące z Galaxy S10 Plus. Smartfon kompletny
One UI to bardzo intuicyjna i przejrzysta nakładka. Najwyższy czas
Dwa miesiące z Galaxy S10 Plus. Smartfon kompletny
One UI to bardzo intuicyjna i przejrzysta nakładka. Najwyższy czas

Przestałem też wreszcie narzekać na wygląd i rozmiar ikon aplikacji. Jestem przy tym w pełni świadomy, że o gustach się nie dyskutuje, aczkolwiek odnoszę wrażenie, że nie jestem w swoich zachwytach nad designem nowej nakładki odosobniony.

(7207)

Comment(5)

 1. Telefon fajny,ale największym jego minusem to chyba cena . Porównywalnego Xiaomi MI9 mozna kupić za 2 tyś zł . http://www.antutu.com/en/ranking/rank1.htm W rankingu wydajności też Chińczyk wypada lepiej.
 2. gangi007 gangi007 napisał(a):

  Samsung z cenami ściga się z Apple.Tylko zapomnieli że są z Koreii ,a na markę pracuję się latami.

 3. 22 godziny temu, kklos napisał:

  Porównywalnego Xiaomi MI9 mozna kupić za 2 tyś zł . http://www.antutu.com/en/ranking/rank1.htm W rankingu wydajności też Chińczyk wypada lepiej. 

  Wydajność to nie wszystko. Ale faktycznie nie wiem czy różnica między tymi  telefonami warta jest dwukrotnie wyższej ceny.

 4. Oczywiście Samsung jest lepszy ,ma lepszy aparat i lepszą matrycę (ekran ) , ale nie jest to różnica warta dopłaty 2 tyś zł .  Samsung powinien kosztować  tysiąc mniej .

 5. KolorowyPisak KolorowyPisak napisał(a):

  Te ceny są tragiczne. Najlepszą opcją teraz na rynku jest xaomi mi9. Za jakieś 1600zl mam smartfona idealnego ze wszystkim.