Home News 8K w streamingu i na płytach Blu-ray już za chwilę? Telewizory mają być na to gotowe – wymagania prestiżowego certyfikatu zdradzają przyszłość!
8K w streamingu i na płytach Blu-ray już za chwilę? Telewizory mają być na to gotowe – wymagania prestiżowego certyfikatu zdradzają przyszłość!

8K w streamingu i na płytach Blu-ray już za chwilę? Telewizory mają być na to gotowe – wymagania prestiżowego certyfikatu zdradzają przyszłość!

1.77K
4

Organizacja 8K Association zaktualizowała wymagania dla producentów telewizorów z ekranami o takiej rozdzielczości, którzy chcieliby uzyskać specjalny certyfikat. Dodano zapisy dotyczące streamingu i formatów dźwięku. Pandemia ma wpłynąć zbawiennie na tempo rozwoju ultra wysokich rozdzielczości. Czy za materiałami strumieniowanymi w 8K pójdą już wkrótce inne treści, w tym płyty Blu-ray?

Telewizory 8K: nowe wymagania 8K Association. Wkrótce streaming i płyty Blu-ray w takiej jakości?

8K Association to organizacja, która zrzesza czołowych producentów telewizorów, takich jak Samsung, Panasonic i TCL, a także gigantów rynku elektroniki i IT, wśród których znajdują się Google czy Intel. Od 2018 roku stowarzyszenie działa na rzecz popularyzacji odbiorników i treści o rozdzielczości 8K. Co kilkanaście miesięcy aktualizowane są wymagania, które muszą spełnić telewizory, by otrzymać prestiżowy dokument 8K Association Certified. Potwierdza on najwyższą klasę modelu.

Samsung: zwiększono wymagania dotyczące telewizorów 8K. Czy modele Neo QLED im sprostają?

Podobnie jak przed rokiem, tak i tym razem pojawiły się nowe wytyczne. Tym razem położono nacisk na kwestię streamingu, który już wkrótce może wkroczyć w erę 8K. Telewizory z ekranami o takiej rozdzielczości muszą teraz wspierać szereg zaawansowanych kodeków obrazu, by sprostać wymaganiom strumieniowania nowej generacji. Dodatkowo poszerzono też wymagania dotyczące obsługi przeróżnych formatów dźwięku przestrzennego.

Poza tym w mocy pozostają oczywiście poprzednie zapisy traktujące o wysokiej rozdzielczości, jasności ekranu, reprodukcji kolorów i standardów łączności. Najnowsze ustalenia wskazują jednak, że zbliżamy się już do momentu, w którym treści 8K się upowszechnią. Pomocny w tej “tranzycji” będzie na pewno m.in. kodek obrazu AV1, który jest już zaimplementowany w czołowych serwisach SVoD (YouTube, Netflix) i jest wspierany przez szereg telewizorów 4K i 8K.

8K Association poszerzyło kryteria swojego prestiżowego certyfikatu. Jakie są nowe wymagania i które telewizory mogą je spełnić?

Przedstawiciele 8K Association zwracają uwagę, że pandemia koronawirusa mogła mieć paradoksalnie pozytywny wpływ na sprzedaż telewizorów 8K. Ich liczba w domach użytkowników rzeczywiście rośnie, a ceny stopniowo spadają. Niewątpliwie stoimy u progu nowej ery. Za streamingiem powinny pójść też inne źródła, na czele z płytami Blu-ray. Tu problemem są rzecz jasna ceny, bo już produkcje wydawane w jakości 4K są wyceniane bardzo wysoko. Wszystko jest jednak kwestią stopnia popularyzacji, a o nią ma dbać właśnie 8K Association. Dopiero za tymi źródłami pójdzie telewizja, która wciąż zmaga się z przejściem na 4K.

Na temat najnowszych wymogów 8K Association wypowiedział się Dan Schinasi, director of product planning w firmie Samsung:

 „W tym specyficznym czasie, kiedy wspólne oglądanie filmów w kinie nie jest możliwe, telewizor z dużym ekranem i bardzo wysoką rozdzielczością 8K stanowi alternatywę, z której można skorzystać bez wychodzenia z domu. Dzięki wsparciu organizacji 8K Association w promowaniu standardów obejmujących jakość dźwięku i obrazu oraz standardów interfejsu, spodziewamy się, że jeszcze więcej użytkowników wybierze telewizory 8K. Mamy nadzieję, że w tym roku treści 8K staną się bardziej powszechne, oferując niezrównane wrażenia, pozwalające jeszcze bardziej poczuć się niczym na sali kinowej” – skomentował.

magicLinks_2_1

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/program-8k-association-8ka-jakie-wymagania-telewizory-ceny


Przeczytaj więcej na temat telewizorów:

(1768)

1 1 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Mariusz
Mariusz
2 dni temu

“(…) 8K (…) poczuć się niczym na sali kinowej.” Jaka wgl rozdzielczość jest w filmach w kinie?

Krzysztof
Krzysztof
2 dni temu
Reply to  Mariusz

Dokładnie o tym samym pomyślałem. Kolejna papka marketingowa dla mało zorientowanych. “Intencja reżysera…”, “nowa era…”, “przełom…”, “wyższy poziom..”, “AI jak ludzi mózg…” i inne tego typu hasła atakują nas każdego dnia. To jest nic innego jak jedna wielka ściema.
Dodatkowo dziwię się, że Samsung wypowiada się na temat różnych systemów dźwięku jak sam skutecznie wyciął DTS nawet w swoich telewizorach premium. No chyba, że w nowych tv 8k od Samsunga, DTS będzie czymś “super” premium.

Last edited 2 dni temu by Krzysztof
Dj.Graal
Dj.Graal
1 dzień temu

A Viaplay dalej w 720p.

16K Ultra Hiper HD
16K Ultra Hiper HD
23 godzin temu

I kto bedzie robił odtwarzacze Blu-ray 8K?
Sony, i Inni wielcy gracze, wypowiedzeli się że ERA odtwarzaczy sie skończyła.

Last edited 23 godzin temu by 16K Ultra Hiper HD
4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x