Home News CES 2019 CES 2019: Czego spodziewamy się na CES 2019 w Las Vegas? Widzimy się na miejscu!
CES 2019: Czego spodziewamy się na CES 2019 w Las Vegas? Widzimy się na miejscu!

CES 2019: Czego spodziewamy się na CES 2019 w Las Vegas? Widzimy się na miejscu!

2.13K
0

Już za kilka dni rusza święto maniaków szeroko pojętej technologii – targi CES w Las Vegas. Po raz kolejny będziemy mieli okazję osobiście uczestniczyć w tym niesamowitym wydarzeniu i to w dwuosobowym składzie. Czego spodziewamy się w tym roku? Czym mogą zaskoczyć nas producenci?

Telewizory Ultra HD w 8K z HDMI 2.1

Za nami pierwsza premiera telewizorów Ultra HD z rozdzielczością 8K. Samsung jeszcze w 2018 roku ubiegł wszystkich i wprowadził do sklepów pierwsze telewizory najwyższej klasy na masową skalę, które posiadają niebotycznie wysoką rozdzielczość 8K. Oczywiście był to zwiastun tego co wydarzy się w tym roku. Na targach spodziewamy się wysypu zapowiedzi od innych producentów, którzy jak sądzę zaprezentują przynajmniej jeden model ze swojej oferty 2019, który będzie posiadał tak wysoką rozdzielczość. Wiemy już, że na pewno będzie to 88″ OLED od LG o oznaczeniu Z9 oraz 75″ LCD LG NanoCell SM99. Co jednak pokaże Sony czy Panasonic? Jest duża szansa, że także coś w najnowszej technologii.

qled_8k w Polsce

Zastanawiam się też czy przypadkiem nie zostaniemy zaskoczeni jakąś informacją o źródłach 8K. Ale możliwe, że np. na nową wersję Ultra HD Blu-ray trzeba będzie poczekać do CES 2020. Jednak nie widzę przeszkód by takowa aktualizacja się pojawiła a stosowne materiały mogły być odtwarzane na dedykowanych telewizorach. Może Netflix i streaming? Zobaczymy. Ważną kwestią jest na pewno nowy port pod postacią HDMI 2.1. Jest on niezbędny by wprowadzić do telewizora sygnał 8K z zewnątrz np. z przyszłościowego odtwarzacza UHD Blu-ray ale np. otwiera drzwi do jakości 4K w 120Hz z HDR i szeroką paletą barw. Może to być bardzo przydatne w sporcie czy też np. grach z mocnych PC.

Jedno jest pewne: 8K to czołowy temat na tegorocznym CES i  na pewno wiele nowego dowiemy się i jego najbliższej przyszłości w branży.

(2125)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).