Home News CES 2017 CES 2017: Najwyższy standard obrazu i dźwięku w nowych produktach Sony: odtwarzaczu Blu-ray 4K Ultra HD, głośniku w formie listwy z systemem Dolby Atmos® oraz amplitunerze wielokanałowym
CES 2017: Najwyższy standard obrazu i dźwięku w nowych produktach Sony: odtwarzaczu Blu-ray 4K Ultra HD, głośniku w formie listwy z systemem Dolby Atmos® oraz amplitunerze wielokanałowym

CES 2017: Najwyższy standard obrazu i dźwięku w nowych produktach Sony: odtwarzaczu Blu-ray 4K Ultra HD, głośniku w formie listwy z systemem Dolby Atmos® oraz amplitunerze wielokanałowym

1.00K
0

Firma Sony ogłosiła nowe modele urządzeń audiowizualnych, które gwarantują najlepsze wrażenia podczas oglądania filmów we własnych czterech ścianach: odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD UBP-X800, głośnik w formie listwy z systemem Dolby Atmos® HT-ST5000 oraz amplituner wielokanałowy z systemem DTS:X® STR-DN1080.

Do zapewnienia maksymalnie intensywnych wrażeń potrzeba najlepszego obrazu i dźwięku. W przełożeniu na język techniki oznacza to obraz 4K HDR i dźwięk w systemie Dolby Atmos oraz DTS:X. Firma Sony stworzyła rozwiązanie o najwyższym standardzie, które wypełnia dom wspaniałym obrazem oraz dźwiękiem i wnosi dodatkowy walor w postaci stylistyki oraz uznanej jakości Sony.

Oglądanie filmów zgodnie z zamysłem reżysera

Odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD UBP-X800 to produkt reprezentujący najwyższy poziom zaawansowanej technologii Ultra HD i maksymalną finezję przy odtwarzaniu ulubionych filmów. Zaprojektowano go we współpracy z Sony Pictures Entertainment, by zapewnić odtwarzanie płyt Blu-ray Disc 4K Ultra HD w najlepszym możliwym wydaniu — zgodne z zamysłem reżysera i z dodatkową wartością w postaci obrazu 4K.

Czym jednak byłby obraz bez dźwięku? Model X800 obsługuje nagrania audio o wysokiej rozdzielczości i pozwala uzyskać audiofilski standard reprodukcji każdego źródła. Technologia DSEE HX optymalizuje częstotliwość próbkowania i rozdzielczość bitową, zapewniając dźwięk o większej wierności i szerszym zakresie dynamicznym, zbliżony do nagrań o wysokiej rozdzielczości.

Większość odtwarzaczy Blu-ray Disc przesyła obraz i dźwięk do telewizora przez wspólne wyjście HDMI. W celu ograniczenia zakłóceń elektrycznych i zapewnienia najwyższej jakości dźwięku model X800 pozwala na rozdzielenie sygnałów audio/wideo i ich reprodukcję przez niezależne wyjścia HDMI.

Nadzwyczajna jakość to także zasługa tłumiącej wibracje podstawy. Obsługa pełnego wachlarza kodeków audio zapewnia nieskazitelną jakość odtwarzania plików o wysokiej rozdzielczości w formatach do 192 kHz / 24 bity oraz DSD do 11,2 MHz[1].

Jednym z najważniejszych elementów odtwarzacza Blu-ray 4K Ultra HD X800 jest opracowany przez Sony napęd Precision HD. Pomaga on uzyskać dobre, stabilne parametry odczytu praktycznie każdego nośnika optycznego: DVD Video i DVD Audio, CD i Super Audio CD, Blu-ray 3D i BD-ROM. W razie potrzeby można też skorzystać z portu USB, zapewniającego obsługę niemal każdego formatu.

Ponadto odtwarzacz jest wyposażony w różne kodeki wideo umożliwiające oglądanie obrazu 4K przesyłanego strumieniowo z serwisów filmowych, takich jak Netflix, jak również zaawansowany system Sony do przetwarzania sygnału wideo, interpolujący materiały SD i HD do jakości zbliżonej do 4K. W przypadku wyświetlania materiału 4K HDR na telewizorze 4K SDR odtwarzacz X800 wykorzystuje specjalny algorytm Sony, w celu zagwarantowania prawidłowej reprodukcji poziomów jasności i przejść kolorystycznych — a w rezultacie najlepszego możliwego obrazu.

Wbudowane łącze Bluetooth® daje możliwość użycia słuchawek bezprzewodowych i pozostania sam na sam ze słuchanym dźwiękiem. Funkcja ta nie wpływa na reprodukcję dźwięku przez głośnik telewizora, dzięki czemu pozwala uczestniczyć w seansie także innym członkom rodziny. Możliwe jest również połączenie odtwarzacza z głośnikami bezprzewodowymi w celu równoczesnego słuchania dźwięku przed telewizorem i w miejscach od niego oddalonych, w których został umieszczony głośnik bezprzewodowy.

Wszechobecny dźwięk bez kabli

Kolejny produkt opracowany we współpracy z Sony Pictures w celu zapewnienia najlepszych, kinowych wrażeń 3D to głośnik w formie listwy HT-ST5000 z rewolucyjnym systemem Dolby Atmos. Idealnie współpracuje on z odtwarzaczem X800, a dzięki rozbudowanemu zestawowi łączy obsługuje najnowsze standardy 4K, HDR i HDCP2.2, tworząc w domowym salonie klimat sali kinowej.

Ten elegancki głośnik w formie listwy pozwala uatrakcyjnić każdy seans imponującym, wielokanałowym dźwiękiem i uniknąć przy tym plątaniny kabli. Jego szerokie możliwości obejmują reprodukcję niezwykle szczegółowego dźwięku w konfiguracji 7.1.2‑kanałowej — zgodnej z systemem Dolby Atmos i uzyskanej dzięki dwóm skierowanym do góry jednostkom głośnikowym rozmieszczonym na końcach urządzenia. Wyraźne dialogi i przejmujące efekty dźwiękowe to z kolei zasługa koncentrycznych jednostek głośnikowych High-Res Audio, złożonych z niezależnych modułów nisko- i wysokotonowych. Natomiast bezprzewodowy subwoofer zapewnia mocne brzmienie dźwięków z dolnego końca skali.

Wybieranie różnych źródeł muzyki znakomicie ułatwiają takie technologie, jak wbudowany Chromecast[2] czy Spotify Connect, zapewniające bezpośredni dostęp do ponad 100 aplikacji służących do przesyłania nagrań w transmisji strumieniowej. Dla maksymalnej wygody głośnik jest też wyposażony w technologię bezprzewodowego odtwarzania w wielu pomieszczeniach Wireless Multi-Room, łącze Bluetooth i technologię NFC.

Uniwersalność rozrywki

Tworzenie atmosfery kina w domu to również zadanie w sam raz dla amplitunera wielokanałowego STR-DN1080. Imponująca lista wyposażenia tego modelu obejmuje dekodery formatów Dolby Atmos i DTS:X, funkcje przejścia sygnału i interpolacji 4K HDR, a także technologię dźwięku o wysokiej rozdzielczości, w tym bezpośrednie odtwarzanie nagrań w formacie DSD. Połączenie tych cech sprawia, że model STR-DN1080 doskonale sprawdza się w roli zaawansowanego źródła dźwięku — zdolnego nawet do symulacji dodatkowych kanałów efektu przestrzennego i zapewnienia pełnego 7.1.2‑kanałowego brzmienia.

Ważną cechą amplitunera DN1080 jest elastyczność w konfigurowaniu głośników: możliwość „relokacji” dźwięku w celu symulacji optymalnego położenia i kąta emisji oraz zapewnienia słuchaczowi najlepszych możliwych wrażeń. Rozwiązanie to pozwala pokonać problemy i ograniczenia powodowane przez konfigurację pomieszczenia. Wybierając ustawienie Phantom Surround Back, można dodać dwa tylne wirtualne głośniki i uzyskać pełne wrażenie dźwięku 7.1.2-kanałowego ze sprzętu w konfiguracji 5.2.1-kanałowej.

Aby ułatwić podłączenie wszystkich posiadanych urządzeń, konstruktorzy amplitunera zaopatrzyli go w cały szereg gniazd i łączy. Użytkownik ma więc do dyspozycji 6 wejść i 2 wyjścia HDMI — w pełni zgodne ze standardem HDCP 2.2 i najnowszym formatem 4K 60p (4:4:4[3]). Obsługiwany jest nawet nowy, studyjny standard szerokiej przestrzeni barw BT.2020. Jeśli dodać do tego łącza USB i Bluetooth, wbudowany Chromecast oraz technologie Spotify Connect i Wireless Multi-Room, amplituner okaże się naprawdę uniwersalnym rozwiązaniem, zaspokajającym wszystkie potrzeby użytkowników.

Odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD UBP-X800 będzie do nabycia wiosną 2017 r.

Głośnik w formie listwy HT-ST5000 trafi do sprzedaży wiosną 2017 r.

Sprzedaż amplitunera wielokanałowego STR-DN1080 rozpocznie się wiosną 2017 r.

[1] Po aktualizacji wewnętrznego oprogramowania

[2] Chromecast jest znakiem towarowym Google Inc.

[3] Obsługę formatu 4:4:4 zapewnia 5 wejść i 2 wyjścia HDMI

Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.

(1003)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).