Home Testy Projektory BenQ BenQ W1090 Test taniego projektora DLP kina domowego
BenQ W1090 Test taniego projektora DLP kina domowego

BenQ W1090 Test taniego projektora DLP kina domowego

30.49K
0

Instalacja projektora

Jak już wspomniałem we wstępie, funkcje regulacji obiektywu są przeważnie ograniczone w przypadku projektorów DLP. BenQ W1090 jest tego idealnym przykładem, gdyż nie daje on jakiejkolwiek możliwości regulacji położenia obraz. W praktyce oznacza to, że znajduje się on w stałym położeniu względem projektora i regulować go możemy jedynie poprzez przesunięcie urządzenia. Warto nadmienić też, że BenQ stosuje nieco inne przeliczniki wartości przesunięć obrazu, niż inni producenci. Na stronie znajdziemy następujące informacje: Przesunięcie projekcji 115% ± 5%. W klasycznym rozumieniu, jakie stosuje na przykład firma Sony, JVC, czy Epson oznaczałoby to, że dolna krawędź obrazu (górna jeśli projektor pracuje „do-góry-nogami”) przesunięta jest w pionie o dystans nieco większy niż połowa wysokości obrazu. BenQ ma jednak swoją logikę, wedle której przesunięcie projekcji o 100% oznacza, że krawędź rozpoczyna się dokładnie na wysokości soczewki projektora. Analogicznie, 115% oznacza, że krawędź zaczyna się 15% wysokości obrazu powyżej soczewki projektora. Przekładając to na praktykę, gdy w naszej redakcji uzyskałem obraz 100″ (czyli mający 124cm wysokości), a projektor stał na szafeczce i znajdował się 47cm nad ziemią, to dolna krawędź obrazu zaczynała się na 66cm (47 + 15% ze 124).

benq_w1090_9
Gdy już uda się idealnie wcelować w ekran, obraz ma dobre proporcje i cechuje się niskimi dystorsjami.

Jak zatem widzimy, optyka projektora wprowadza dosyć spore ograniczenia w instalacji, jeśli chcemy uzyskać optymalny efekt to urządzenie musi być wyśrodkowane względem ekranu i musi znajdować się nieznacznie powyżej górnej lub poniżej dolnej krawędzi ekranu. W przeciwnym razie, by wcelować obrazem w docelowe miejsce, konieczne będzie przekrzywienie projektora i obraz przyjmie kształt trapezoidalny. Producent przewidział bogate możliwości korekcji takiego zniekształcenia, więc suma summarum będzie możliwy i taki układ. Należy pamiętać jednak, że używanie korekcji trapezowej (tzw. keystone) zmniejsza rozdzielczość obrazu i powoduje rozmycie krawędzi, zatem starajmy dołożyć wszelkich starań by wcelować w ekran za pomocą doboru optymalnego wieszaka i funkcji lens shift. Na poniższych symulacja dokładnie wyrysowałem możliwości regulacji soczewki:

Pokrętła do regulacji zoomu i ostrości znajdują się na korpusie projektora, a to oznacza brak funkcji pamięci ustawień obiektywu. Innymi słowy nie ma możliwości wygodnego używania projektora z ekranem o kinowych proporcjach 2.39:1. To jednak całkiem oczywiste w tej klasie urządzenia, nieprawdaż? 🙂

Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,15 – 1,50 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran, możemy umieścić projektor w odległości od 2,5 do 3,3 metra. Wygoda instalacji jest więc dosyć spora. Pamiętajmy jednak, że im bliżej umieścimy projektor tym większą jasność będziemy w stanie uzyskać. W przypadku BenQ W1090 różnica ta wynosi około 19% jasności (tyle stracimy montując projektor w maksymalnej odległości).

(30487)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

14
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x