Skocz do zawartości
Gmeru

TEST: Sony X9 Telewizor 4K Ultra HD: KD-55X9005B / KD-65X9005B

Rekomendowane odpowiedzi

Bottom Line

Po teście pierwszego high-endowego wyświetlacza w tym roku, jakim był zakrzywiony Samsung HU8500, przyszedł czas na kontratak od Sony. Firma wystawiła silnego rywala w postaci modelu Sony KD-65X9005B. Z tych dwóch telewizorów trudno wybrać jednoznacznego faworyta. Oba są godne polecenia. Wolicie ekran zakrzywiony czy prosty?

Słowem wstępu

Sony jako pierwsze w zeszłym roku wystawiło do sprzedaży modele telewizorów 4K. Dzięki temu firma dość szybko wyrobiła sobie pozycję lidera jeżeli chodzi o sprzedaż telewizorów Ultra HD. Mija rok, rynek zaczyna się już przyzwyczajać do telewizorów z nową rozdzielczością a Sony wrzuca na rynek następcę flagowca 4K z zeszłego roku czyli model X9005B. Nazwa znajoma? Podobnie jak w niższych modelach Full HD do nazwy doszła litera B zastępując A. Musicie być uważni przy zakupie gdyż bardzo łatwo zakupić model z zeszłego roku czyli w tym przypadku X9005A.

W poniższym teście odpowiemy sobie na podstawowe pytanie: jakie różnice zaszły w tym roku w najnowszym modelu i czy warto go nabyć? Zatem do dzieła!

Wygląd

W tym roku design serii X9005B o nazwie "Wedge" jest naszym zdaniem trochę kontrowersyjny aczkolwiek bardzo interesujący i znacznie różniący się od wersji A. Po pierwsze telewizor nie należy do najbardziej płaskich, mimo tego, że posiada podświetlenie krawędziowe. Wynika z tego, że jego grubość jest efektem bardziej stylistycznym niż ograniczeniami w miniaturyzacji jakie narzucają zastosowane technologie. W najgrubszym miejscu (na dole) X9005B ma aż 9 cm. Producent deklaruje, że pomimo grubszej obudowy całość telewizora (ekran i podstawa) zajmuje mniej miejsca, ponieważ środek ciężkości znajduje się w niższym punkcie. Można się z tym zgodzić. Gorzej mają jednak Ci, który chcieliby powiesić telewizor na ścianie. Wtedy ta 9 cm ramka będzie odcinać się od ściany. Trzeba jednak przyznać, że boki telewizora, pomimo, że grube to wyglądają bardzo stylowo i elegancko, a to właśnie dzięki designowi "Wedge". TV na pewno dobrze będzie wyglądał w nowoczesnych pomieszczeniach. Konstruktorzy projektując "Wedge" zmieścili mocne i porządne głośniki - wręcz wizytówkę serii X9. To czego zazwyczaj brakuje w konkurencyjnych płaszczkach. I właśnie tutaj zostaje rozwiązana zagadka grubości podstawy trójkąta jakim jest bok X9005B. Głośniki są naprawdę spore a firma wielokrotnie podkreśla, że zależy jej na jakości dźwięku w TV względem konkurencji, która dźwięk ma zazwyczaj bardzo słaby.

W lewej części obudowy nad głośnikami umieszczono kamerkę dla Skype. Po środku dolnej ramy znajduje się podświetlenie (pod logiem Sony), które pulsuje w różnych kolorach w zależności od tego co aktualnie robi telewizor.

5.JPG

[td]

1.jpg

[/td][td]

2.jpg

[/td]

[td]

3.jpg

[/td][td]

4.jpg

[/td]

I na koniec real zdjęcia produktu o które pytaliście:

[td]

5.jpg

[/td][td]

6.jpg

[/td]

[td]

7.jpg

[/td][td]

8.jpg

[/td]

[td]

9.jpg

[/td][td]

10.jpg

[/td]

zestawienie z zeszłorocznym modelem A:

12.jpg

11.jpg

Wyposażenie

Testowany model 65X9005B jest bogato wyposażony. Posiada m.in 4 złącza HDMI, 3 USB czy złącze dla anteny satelitarnej (ekran posiada wbudowany dekoder satelitarny i możliwość umieszczenia modułu dostępu CI+ np. nc+)

[td]

13.jpg

[/td][td]

14.jpg

[/td]

Firma pierwszy raz dodała do telewizora tzw. replikator portów. Dzięki temu użytkownik może uniknąć gąszczu kabli zwisających z zza telewizora gdy wisi on na ścianie.

15.jpg

Oprócz tego w zestawie znajdziemy dwie pary okularów aktywnych 3D: TDG-BT400A (ten model posiada zasilanie bateryjne) oraz zasilacz sieciowy.

9.JPG

Standardowy pilot jest dość klasyczny i niewiele różni się od modeli z zeszłego roku. Jest wykonany z dobrej jakości materiałów a klawisze są dobrze umieszczone i oznaczone.

10.JPG

Nowością w modelach tegorocznych jest nowy, dotykowy drugi pilot o nazwie One Flick. Także i jego wykonanie nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Łączy się z TV drogą bezprzewodową (Bluetooth) więc nie musimy wcale celować w ekran jeżeli chcemy coś wybrać z menu. Posiada też obsługę NFC czyli przykładamy do pilota telefon z NFC i przesyłamy np. zdjęcia czy muzykę wprost na ekran TV.

[td]

11.png

[/td][td]

12.png

[/td]

Działanie pilota dotykowego:

Obraz 2D

Test Sony X9005B rozpocząłem sprawdzeniem jaką matrycę zastosował producent, w swoim high-endowym modelu. Jej struktura oglądana pod mikroskopem (podobnie jak oznaczenie: ) niewiele jednak mówiła, oprócz tego, że jest to typ VA, a więc zapowiadający wysoki kontrast i dobre odwzorowanie ruchu (szczególnie w połączeniu z technologią Sony Motionflow).

Na początek zająłem się sprawdzeniem jak wyświetlacz radzi sobie z reprodukcją barw. Klasycznie, aby uzyskać na telewizorze Sony wierniejsze odwzorowanie obrazu należy wejść w menu i przesunąć suwak "temperatura barwowa" na pozycję "ciepłe 2". Następnie wyłączyć zbędne funkcje, które wprowadzają więcej złego niż dobrego. Należą do nich: "redukcja szumów", "redukcja zakłóceń mpeg", "korekcja czerni", "kontrast dynamiczny", "żywy kolor", "naturalny kolor bieli", "uwydatnianie detali i krawędzi". Alternatywnie można przestawić tak zwaną scenę (czyli tryb obrazu) na "Kino". W pierwszej chwili obraz może wydawać się rozmyty i mniej ciekawy, ale tak to już jest, gdy gwałtownie przejdziemy z obrazu przesadzonego na naturalniejszy i po kilku dniach użytkowania gwarantuję, że nie będzie się już chciało wracać. Robi się to wchodząc w następujące menu:

Option (na pilocie) -> Wybór sceny -> Kinowy

16.jpg

Sony X9005B posiada technologią Triluminos, której implementacja sprowadza się do umieszczenia folii z kropkami kwantowymi, na niebieskich diodach podświetlających ekran. Jak pamiętacie pierwsza generacja tego rozwiązania (2013 rok) była dodatkiem, który wpłynął negatywnie na poprawność reprodukcji kolorów. W nowych modelach z 2014 roku poprawiono tą niedogodność i nie ma już większego problemu z pokryciem przestrzeni barw. Jedyne do czego można mieć zastrzeżenie to brak najgłębszych, najbardziej nasyconych barw niebieskich, ale to w zasadzie nie problem na co dzień. Fabryczna kalibracja Sony X9005B, w trybie "Kino" nie należy jednak do najlepszych jakie miałem okazję testować. Występuje bowiem przesunięcie odcienia bieli (co powoduje zmianę całego odcienia obrazu) w kierunku zieleni. Oznacza to, że obraz przybiera lekko, aczkolwiek zauważalnie zgniłe kolory. Przeprowadzając kalibrację telewizora udało się jednak wyeliminować wyżej wymienione uchybienie i uzyskać idealną równowagę tonalną obrazu. Pozostał jednak jeszcze jeden mankament - nadmierne rozjaśnienie detali w czerniach. Gdy spojrzymy na wykres "gamma" w sekcji pomiary (poniżej w teście), zobaczymy, że wykres załamuje się w przedziale 0 - 20%. To oznacza uwypuklenie odcieni w tym zakresie jasności. Nie jest to wielki mankament, ale z pewnością zauważalny i rzutujący na kontrastowości obrazu. Gdy włączyliśmy film Casino Royale i przewinęliśmy do 1 minuty, gdzie James Bond siedzi w ciemnym pokoju, widać było, że sceneria jest zdecydowanie za mocno widoczna. Tego elementu niestety kalibracja nie może poprawić, w przypadku tego telewizora.

Obróbka obrazu cyfrowego jest tak dobra jak i we wszystkich innych telewizorach Sony. Po wyłączeniu zbędnych "dopalaczy" nie pozostały aktywne jakiekolwiek funkcje złudnie upiększające obraz. Na krawędziach nie ma wyostrzeń, ziarno filmowe nie jest usuwane. Jednym słowem zachowany jest w zasadzie cały efekt artystyczny jaki został nadany treści wideo!

[td]17.jpg

[/td][td]

18.jpg

[/td]

[td]19.jpg

[/td][td]

20.jpg

[/td]

[td]21.jpg

[/td][td]

22.jpg

[/td]

[td]23.jpg[/td][td]24.jpg[/td]
Najlepszy tryb fabryczny Po kalibracji

Przed kalibracją widoczna jest pewna nierównowaga tonalna.

Sony X9005B wykorzystuje procesor video X-Reality w dwurdzeniowej wersji PRO. Skalowanie obrazu i obróbka sygnału SD jest dzięki temu na wysokim poziomie. Krawędzie obiektów są gładkie, a artefakty skalowania (np. pierścienie) niewielkie. Bardzo dobrze radzą sobie także funkcje redukcji szumów, które swoim działaniem nie powodują zamazywania drobnych szczegółów. Na dzień dzisiejszy nie zalecam jednak stosować tego typu „ulepszaczy”, bowiem cyfrowy sygnał telewizyjny nie jest już obarczony jakimkolwiek zaszumieniem na drodze transmisji. Charakterystyczne szumy w filmach oczywiście wciąż można spotkać i to bardzo często, jednak są przyczyną takiej a nie innej woli autora materiału, w którą moim zdaniem należy jak najmniej ingerować. Procesor X-Reality potrafi także poprawić mocno skompresowany sygnał video za pomocą funkcji redukcji zakłóceń mpeg i redukcji zakłóceń punktowych. Te dwie funkcje zachowują naturalne ziarno filmowe, znacząco ograniczając przy tym artefakty kompresji, których występuje dużo na słabszych programach telewizyjnych. Można więc pozostawić je aktywne w trybie auto, ale i tak sugeruje je wyłączyć.

25.jpg

26.jpg

27.jpg

Skalowanie obrazu SD jest dobre, nie znacznie gorzej ma się usuwanie przeplotu - na krawędziach okazjonalnie widać postrzępienia.

Z usuwaniem przeplotu telewizor radzi sobie akurat przeciętnie. Działanie jest adaptacyjne, więc statyczne partie obrazu są odzyskiwane w pełnej rozdzielczości. Ruchome obiekty są jednak trochę poszarpane i krawędzie nie są tak gładkie jak być powinny. Na sygnale telewizyjnym dosyć często zauważamy morę. Deinterlacer w 2 z 3 testów nie działa stabilnie przy rekonstrukcji przeplotu filmowego (pulldownu), jaki spotykamy w telewizji podczas transmisji filmów. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie wyjść HDMI urządzeń źródłowych (w szczególności odtwarzacza blu-ray, lub amplitunera) w tryb 1080p. Dzięki temu telewizor nie będzie musiał przeprowadzać deinterlacingu.

Pomiary

Fabryczny tryb "Kino" Po kalibracji[tr][td]28.png[/td][td]29.png[/td]

Kontrast i czerń

Powłoka matrycy nie jest całkowicie matowa, ani całkowicie błyszcząca. Nie jest to jednak też typowy półmat, bardziej, modna ostatnimi czasy, tzw. satyna. Powłoka tego typu ma w sobie pewien połysk, ale odbicie otoczenia jest do pewnego stopnia rozmyte. To oznacza, że czerń w dzień jest smoliście głęboka, a przy tym telewizor nie jest jak lustro. Przy dużym naświetleniu pomieszczenia w którym oglądamy nie można zatem życzyć sobie lepszego kontrastu, bo ten wydaje się wręcz idealny. Dodatkowo jasność matrycy można podnieść aż do 420cd/m2 (po kalibracji), co jest bardzo istotną zaletą, jaką nie może się pochwalić zbyt wiele telewizorów. Tak wysoka luminancja pozwala na bardzo komfortowy odbiór nawet w pełnym słońcu.

30.jpg

Struktura ekranu Sony X9005B - jest to matryca typu VA

Jeśli mówimy jednak o seansach w nocy to sytuacja całkowicie się zmienia, bowiem postrzegana czerń zależy wtedy od ilości emitowanego światła z czerni telewizora. Na szczęście Sony X9005B wyposażony został w matrycę typu VA, która cechuje się dużym, jak na telewizor LCD kontrastem i nie byłem rozczarowany, gdy przeszedłem do testów w warunkach kinowych. Zmierzona wartość - 3300:1 była następnie poprawiona dzięki funkcji lokalnego wygaszania. X9005B nie jest w prawdzie "direct led'em", czy jak kto woli "full led'em", zatem nie ma dużej ilości stref niezależnego przyciemniania, ale ma ich wystarczająco by działało to skutecznie na materiałach filmowych. Po testach organoleptycznych mogę śmiało powiedzieć, że pod względem czerni, testowany telewizor, pokonuje swojego rywala - Samsunga HU8500, ale znów nie jakoś bardzo wyraźnie. Trochę szkoda, że zastosowano strefy pionowe, a nie poziome (jak w W905). Można by wtedy oczekiwać lepszego zlewania się czerni z ramką telewizora w filmach z pasami góra-dół.

Czerń jest dosyć głęboka i jednorodna. Clouding w testowanym modelu był niewielki.

Odwzorowanie ruchu

Doskonałe odwzorowanie ruchu jest od dawna mocną stroną telewizorów Sony. Na pokładzie jest doskonała funkcja "Motionflow", która poprawia płynność filmów 24p (blu ray) bez irytującego efektu teatru. Daje przy tym ostrość obrazu ruchomego lepszą niż w najlepszych plazmach. Tak jest i w modelu X9005B. Dobrze wypadające testy smużenia przekładają się na wyraźny obraz przy np. transmisjach sportowych. Testowany telewizor posiada kilka predefiniowanych trybów działania upłynniacza, zaś najwyższą ostrość osiąga przy ustawieniu "wyraźny", "wyraźny plus" (zalecam) i "impuls". W każdym z nich zmierzona rozdzielczość wynosi ponad 970 linii. Materiał filmowy przy jednym z w/w ustawień nie staje się jednak dużo płynniejszy. Jeśli chcemy ograniczyć charakterystyczne kinowe szarpanie, powinniśmy spróbować ustawienia "płynne", lub "standardowe". W nich nie powinniśmy widzieć prawie w ogóle skokowości obrazu.

31.jpg

Sony X9005B posiada pełnoprawny system "Motionflow"

Patrząc na tle konkurencji, upłynniacz w Sony może wydawać się w pierwszej chwili nieco okrojony, ponieważ nie posiada oddzielnej 10-stopniowej skali do regulacji ostrości i płynności obrazu, która pozwala lepiej ustawić pod własne indywidualne potrzeby. Nadal jednak uważam, że predefiniowane tryby w pełni wystarczają by zadowolić każdego. Jedynym zarzutem jaki mogę postawić X9005B w kwestii odwzorowania ruchu to brak możliwości włączenia trybu Impuls w trybie Gra. W ubiegłorocznych modelach taka konfiguracja była możliwa i dostarczała bardzo wyraźnego obrazu podczas zmagań konsolowych. Tym bardziej szkoda, ponieważ X9005B osiąga bardzo wysoką jasność i tryb ten nie byłby wcale zbyt ciemny, jak w niektórych modelach Sony. Dokładny opis trybów poniżej:

[td]Wyłączony[/td][td]<300[/td][td]bardzo duże[/td][td]brak (krawędzie rozmyte)[/td][td]420cd/m2[/td][td]brak[/td][td]True Cinema[/td][td]<300[/td][td]bardzo duże[/td][td]brak (krawędzie rozmyte)[/td][td]420cd/m2[/td][td]brak[/td][td]Płynny[/td][td]400[/td][td]niewielkie[/td][td]nieznaczne[/td][td]420cd/m2[/td][td]b. duże upłynnienie (efekt teatru)[/td][td]Standardowy[/td][td]400[/td][td]niewielkie[/td][td]nieznaczne[/td][td]420cd/m2[/td][td]średnie upłynnienie (na pograniczu efektu teatru)[/td][td]Wyraźny[/td][td]>970[/td][td]b. niewielkie[/td][td]b. duże (dwukrotne)[/td][td]bd.[/td][td]b. niewielka[/td][td]Wyraźny plus[/td][td]>970[/td][td]b. niewielkie[/td][td]średnie (dwukrotne)[/td][td]bd.[/td][td]b. niewielka[/td][td]Impuls[/td][td]>970[/td][td]brak[/td][td]niewielkie (dwukrotne)[/td][td]100cd/m2[/td][td]brak[/td]
Tryb Rozdzielczość Smużenie Powielenie krawędzi Maks. jasność Poprawa płynności obrazu (filmy - 24Hz)

32.jpg

W trybie Impuls i Wyraźny (zwykły oraz plus) wszystkie linie poruszającego się obiektu są rozróżnialne. Doskonale!

"Sony, jak co rok, jest w stanie dostarczyć bardzo ostry i płynny obraz"

Kąty widzenia, podświetlenie

Z uwagi na zastosowany typ matrycy, który nie charakteryzuje się dobrymi kątami widzenia, spodziewałem się sporej degradacji obrazu po zejściu z osi ekranu. W tym przypadku czekało mnie jednak pozytywne zaskoczenie. Sony X9005B oczywiście wykazuje charakterystyczne cechy jak rozjaśnianie się detali w cieniach, czy desaturacja obrazu wraz ze zwiększaniem kąta widzenia, jednak zjawiska te zachodzą wolniej i łagodniej niż w modelach alternatywnych, na przykład Sony W8. Podświetlenie jak już napisaliśmy jest dosyć równomierne, aczkolwiek dało się zauważyć pewną dozę cloudingu.

33.jpg

34.jpg

35.jpg

Podświetlenie Sony X9005B jest stosunkowo równomierne, błędy odcienia na matrycy są bardzo niskie. Podobnie kontrast i jasność.

36.jpg

37.jpg

Ultra HD 4K

Na ten moment brakuje komercyjnie dostępnej treści 4K, która pozwoliłaby wykorzystać wszystkie możliwości telewizora X9005B. Wciąż czekamy na oficjalne ogłoszenie nowego nośnika, które zapewne wydarzy się na początku 2015 roku.

Z naszej strony mieliśmy jednak sporo materiałów filmowych w 4K od zaprzyjaźnionych studiów filmowych oraz przede wszystkim naszą mocarną maszynę PC do odpalania gier w rozdzielczości 4K!

X9005B potrafi oczywiście dekodować format kompresji HEVC / H.265 i robi to niebywale płynnie i gładko. Naprawdę jestem pod ogromnym wrażeniem, że nie potrzebujemy w tym roku PCeta by odtwarzać tak mocne materiały. Chyba nie muszę mówić co oznacza to dla przyszłych odtwarzaczy sieciowych... Skoro jest HEVC to także stream. W Polsce Netflixa nie ma (jeszcze) ale w innych krajach stoi on otworem. A tam ponad 200 filmów w 4K czy seriale jak House of Cards.

Mieliśmy okazję testować Netflixa parę tygodni temu właśnie na telewizorach Sony (X9505) i wrażenia są bardzo pozytywne. Trudno w to uwierzyć ale na całkiem znośnym łączu możemy bezstresowo oglądać 4K. Jakość jest bardzo ale to bardzo dobra. Bezsprzecznie to przyszłość tego segmentu rynku!

[td]

38.jpg

[/td][td]

39.jpg

[/td]

[td]

40.jpg

[/td][td]

41.jpg

[/td]

Wrażenia z oglądania filmów w 4K? Krótko mówiąc WOW! Przeskok między Full HD, a 4K jest naprawdę ogromny. Porównywalny z tym, który obserwowaliśmy 8 lat temu przechodząc z SD na HD. Tak gęsto upakowane informacje dają obraz o niezwykłej ostrości i detaliczności. Bezpośrednio pogłębia to wrażenie kontrastu i trójwymiarowości obrazu. Naprawdę jest się czym zachwycać i każdy kto twierdzi inaczej widocznie nie miał bezpośredniego porównania obu obrazów. Jednak jak już wspomniałem, odległość od wyświetlacza musi być niewielka. Wtedy zachwyt nad tak dużą rozdzielczością trudno ubrać w słowa. Mamy przed sobą ekran o cztery razy większej ilości obrazu, więc widzimy cztery razy więcej akcji. To zasługuje na miano przełomu! Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć zrobionych z aparatem praktycznie przy samej matrycy. Niezła jakość prawda?

"Wrażenia z oglądania filmów w 4K? Krótko mówiąc WOW! Przeskok między Full HD, a 4K jest naprawdę ogromny. Porównywalny z tym, który obserwowaliśmy 8 lat temu przechodząc z SD na HD"

[td]

42.jpg

[/td][td]

43.jpg

[/td]

[td]

44.jpg

[/td][td]

45.jpg

[/td]

[td]

46.jpg

[/td][td]

47.jpg

[/td]

[td]

48.jpg

[/td][td]

49.jpg

[/td]

Wysoką rozdzielczość wyświetlacza możemy w tej chwili wykorzystać na inne sposoby, na przykład w roli monitora komputerowego. Nie mówimy w tym momencie o pracy, ale o rozrywce! Telewizor X9005B posiada HDMI w wersji 2.0 jednak z powodu karty graficznej z HDMI 1.4 maksymalnie uzyskaliśmy 30Hz. Karty graficzne dopiero w tym roku przejdą odpowiednie zmiany. Szkoda, że telewizor nie posiada złącza DisplayPort jak chociażby w Panasonicu. Wtedy już teraz można by cieszyć się z 60Hz.

Oczywiście do 4K potrzebujemy naprawdę mocnej konfiguracji PC a bez SLI raczej nie ma co się zbliżać. Nie tak dawno bo pod koniec kwietnia do sprzedaży wszedł prawdziwy potwór ze stajni Nvidia czyli GeForce GTX Titan Z, który bez SLI da radę bez problemu z 4K jednak uważajcie: jego cena to 2999 dolarów. Chwila ciszy i zadumy [;)] No to wracamy do rzeczywistości.

Gry w 4K wyglądają fenomenalnie. Pole widzenia jest ogromne, a ostrość jak przy użyciu funkcji antyaliasingu (który przy 4K wcale nie jest potrzebny). Na rynek weszły właśnie nowe konsole, Playstation 4 i Xbox One. Gry co prawda nie są w 4K jednak także prezentują się okazale na tak dużym ekranie. Jednak umówmy się: po zobaczeniu 4K na PC nic nie jest już takie samo. Nawet obraz z konsol nowej generacji. Coś pięknego!

[td]

50.jpg

[/td][td]

51.jpg

[/td]

[td]

52.jpg

[/td][td]

53.jpg

[/td]

[td]

54.jpg

[/td][td]

55.jpg

[/td]

[td]

56.jpg

[/td][td]

57.jpg

[/td]

[td]

58.jpg

[/td][td]

59.jpg

[/td]

Gracze mogą już sobie ostrzyć zęby! PC-towcy już teraz mogą grać w rozdzielczości 4K. Nasz redakcyjny potwór wyposażony w dwie karty GTX 780 / 30GB Ramu pokazał gry w niesamowitej, płynnej jakości 4K. Konsolowcy muszą poczekać. Jest na co! Wierzcie mi, zdjęcia nie oddają całego efektu.

W chwili obecnej dla masowego odbiorcy, substytutem jakości Ultra HD mają być reedycje niektórych filmów, wydanych przez Sony Pictures. Są one opatrzone napisem „Mastered in 4K”. Wydania te mają poprawione barwy, oraz znacznie mniejszy stopień kompresji, który ma dać przedsmak obrazu 4K. Test takiego materiału został przeprowadzony przy okazji testu Sony 4K X9005. Nie będziemy się tutaj powtarzać > warto poczytać tamten test.

[td]

60.jpg

[/td][td]

61.jpg

[/td]

PrzedSmak (w tym przypadku dosłownie ;)) o jakości obrazu UHD mogą dać także poniższe zdjęcia. Proponujemy także pobrać je nieskompresowane z aparatu!

[td]

72.JPG

[/td][td]

73.JPG

[/td]

[td]

74.JPG

[/td][td]

75.JPG

[/td]

Zdjęcia z odległości i w przybliżeniu. Podchodząc do ekranu nasze oczy zaczynają dostrzegać nowe detale!

Technologia 3D

W przeciwieństwie do ubiegłorocznego modelu X9005A, tegoroczny wyświetlacz Sony używa aktywnej technologii 3D. Oznacza to cięższe i droższe okulary, ale w zamian możliwość zachowania pełnej rozdzielczości obrazu. Teoretycznie... W praktyce testowany przez nas 65" wyświetlacz wykazywał dużą degradację ostrości i spadek ilości detali w momencie przełączenia na 3D. Przyczyna tego zjawiska pozostaje zagadkowa. Rezultat nie był zbyt ciekawy - rozdwojone pionowo linie i pozamazywane detale. Coś jak pasyw w aktywnych okularach. Czemu firma zdecydowała się na takich ruch? Tego chyba nie wie nikt...

62.jpg

Degradacja rozdzielczości w 3D jest ewidentna. Obraz wręcz rozjeżdża się poziomo.

63.jpg

64.jpg

Zjawisko to jest powodowane przez sam telewizor, nie przez okulary.

Jeśli chodzi o odwzorowanie ruchu to nie można nic zarzucić w 3D. Zarówno materiał 1080p24 (filmy) jak i telewizyjny (50fps) jest reprodukowany bez degradacji płynności, co jest przeważnie problemem dla telewizorów LCD.

Granie na konsoli i PC

Od zeszłego roku firma Sony bije rekordy tego jak krótki może być Input Lag, czyli opóźnienie pomiędzy akcją a reakcją na ekranie. Jeśli chodzi o flagowy model 4K to lag wynosi ok. 40.5 [msec]. Nie jest to z pewnością rekord. To wynik podobny do ubiegłorocznego wyniku. Wystarcza on jednak do komfortowego grania. Niedosyt pozostawia jedynie brak możliwości użycia strobującego podświetlenia (trybu motionflow: impuls), które mogłoby dostarczyć wyraźniejszy obraz w ruchu. Pisałem o tym wcześniej.

65.jpg

Smart TV

Po włączeniu nowych modeli telewizorów (odpalają się mega szybko, poniżej 2s..) wita użytkownika całkowicie nowe menu One-Flick Entertainment, które zostało przystosowane aby obsługiwać je za pomocą nowego pilota dotykowego chociaż doskonale poradzimy sobie także na klasycznym pilocie. Wygląda bardzo atrakcyjnie a co ważne działa szybko i płynnie. Jak widać poniżej na filmie jest jak nigdy wcześniej nastawione na aspekty społecznościowe. Oglądamy jakiś program? Możemy w tym czasie mieć odpalonego Skype'a oraz pod ekranem pisać tweety czy komentarze na Facebooku. Telewizor właściwie staje się w tej chwili częścią naszego życia a nie tylko ekranem do oglądania programów telewizyjnych. Możemy być w stałym kontakcie z rodziną czy przyjaciółmi. Nie musimy też przerywać oglądanego kanału gdyż wszystko widoczne jest w tym samym momencie na ekranie. Tzw. Live Chat.

21.JPG

[td]

22.jpg

[/td][td]

23.jpg

[/td]

[td]

24.jpg

[/td][td]

25.jpg

[/td]

[td]

26.jpg

[/td][td]

27.jpg

[/td]

Telewizory są wyposażone naprawdę bogato pod względem aplikacji i chyba nie musimy wspominać o licznych serwisach video jak TVN Player, TVP czy Ipla oraz serwisach społecznościowych. Ten ostatni aspekt jest zresztą jak już wspomnieliśmy wyżej mocno rozwinięty w tegorocznych modelach. Co chyba możecie zauważyć patrząc na pilota... i klawisz w prawym górnym rogu (social view...).

Ilość aplikacji na ten rok jest ogromna

X9005B bardzo dobrze współpracuje z telefonami czy tabletami. Za pomocą funkcji Photo Share możemy przesyłać bardzo szybko zdjęcia do telewizora (np. za pomocą NFC) a dalej z tego TV można przesyłać zdjęcia np. na telefon znajomego.

28.jpg

X9005B posiada wbudowaną przeglądarkę internetową, która jednak wielkich zmian nie przeszła od zeszłego roku. Co oznacza, że jest raczej uzupełnieniem i awaryjnym wyjściem w świat jeżeli musimy coś sprawdzić. Niestety takie strony jak weeb.tv nie działają. Do TV można podłączyć myszkę - kursor pojawia się automatycznie na ekranie. Klawiatura nie zadziałała. Jednak tak naprawdę najlepiej ściągnąć aplikację TV SideView na smartfona lub tablet i za jej pomocą sterować ekranem. Wtedy mamy i kursor i wpisywanie tekstu pod pełną kontrolą.

29.jpg

Skoro wspomnieliśmy o aplikacji TV SideView to niemożna się przy niej na dłużej nie zatrzymać. Możemy chyba śmiało powiedzieć, że jest to najlepsza dedykowana aplikacja dla TV na rynku. Mając dowolnego smartfona czy tablet możemy idealnie i szybko sterować naszym telewizorem. Tutaj jest to bezkonkurencyjny sposób i nawet pilot dotykowy naszym zdaniem idzie w odstawkę. Mamy dostęp do programu TV, wszystkich aplikacji z pod palca czy dostęp do nagrań. Naprawdę jest to wielkie i intuicyjne ułatwienie.

[td]

30.PNG

[/td][td]

31.PNG

[/td]

[td]

32.PNG

[/td][td]

33.PNG

[/td]

[td]

34.PNG

[/td][td]

35.PNG

[/td]

Na koniec tematu multimediów zobaczmy co TV odtwarza po USB. Ogólnie wielkich zmian do modeli z 2013 roku nie ma. W dodatku aktualne oprogramowanie nie najlepiej poradziło sobie z mocno wypełnionym dyskiem twardym. Czas dostępu do plików był dość długi. Oczywiście dyski NTFS czy exFAT są obsługiwane). Jednak większość plików udało nam się odpalić. Wszelkiej maści MKVy z napisami (*srt, ass, *ssa, *srt, *sub, *txt, *sub, *smi) oraz zdjęcia czy muzykę. Jednak szkoda, że i w tym roku nie ma jakieś wyraźnej poprawy w temacie. Niby wszystko chodzi ale jednak koreańska konkurencja jest na tym polu cały czas lepsza.

Menu telewizora

36.jpg

A tak wygląda naziemna telewizja cyfrowa

Jakość dźwięku

W zeszłym roku firma zaszokowała wszystkich głośnikami jakie udało się umieścić w serii X9. Trzeba przyznać, że telewizor grał jak dobre kino 2.1. W tym roku idąc za ciosem jeszcze bardziej usprawniono system audio. Zapytacie: jeszcze bardziej? Tak tak. Na pokazie w Londynie mogliśmy zaobserwować na warsztatach, że użyte nowe głośniki grają jeszcze lepiej i czyściej (12,5 W + 12,5 W + 20 W + 20 W). Jeżeli podłączymy do tego ekranu dedykowany bezprzewodowy subwoofer (przypomnę, że TV ma wbudowane dwa własne) to naprawdę sporo osób może zrezygnować z osobnego kina domowego. Jest moc taka jak nigdzie indziej.

[td]

66.jpg

[/td][td]

67.jpg

[/td]

Porównanie płyt głównych serii A oraz B

[td]

68.jpg

[/td][td]

69.jpg

[/td]

Porównanie głośników serii A oraz B

70.jpg

Z lewej B z prawej A

71.jpg

Jeden z dwóch wbudowanych subwooferów

[td]

oeqf.jpg

[/td][td]

wy37.jpg

[/td]

[td]

c8vh.jpg

[/td][td]

xlgc.jpg

[/td]

Pobór energii

Tryb obrazu Standardowy 170 W

Tryb obrazu Film (po kalibracji) 152 W

Tryb czuwania <1 W

Podsumowanie

[td]

9.png

[/td][td]

Ostatnimi czasy da się zauważyć na rynku zjawisko pozbawiania telewizorów przydatnych funkcji, w celu obniżenia kosztów. Na szczęście nie dotyczy to praktycznie topowego Sony X9005B. W nim obcięto jedynie rozdzielczość 3D, za którą będzie pewnie tęsknić niewielki odsetek użytkowników. Pozostałe cechy jak najbardziej przemawiają za tym telewizorem. Po teście pierwszego high-endowego wyświetlacza w tym roku, jakim był Samsung HU8500, przyszedł czas na kontratak od Sony. Z tych dwóch telewizorów trudno wybrać jednoznacznego faworyta. Oba są godne polecenia. Wolicie ekran zakrzywiony czy prosty? :)

PLUSY

  • Wysokiej jakości wykonanie (aluminiowa obudowa)
  • Doskonałe fabryczne odwzorowanie kolorów
  • Dobry kontrast
  • Akceptowalne kąty widzenia
  • Równomierne podświetlenie
  • Płynność obrazu
  • Aplikacja TV SideView
  • Dotykowy pilot w standardzie
  • Rozbudowane aspekty społecznościowe (wszystko na jednym ekranie)
  • Niebywała jakość dźwięku
  • Bogate wyposażenie

MINUSY

  • 3D niskiej jakości
  • Spory pobór energii ze względu na dużą przekątną
  • Mimo wszystko nieco dziwnie wygląda powieszony na ścianie (grubość dolnej części)
  • Wysoka cena

[/td]

bardzopolecamy.jpg

Oceny

Najlepszy tryb fabryczny:

Oddanie kolorów

8a.png

Skala szarości

7a.png

Gamma

8a.png

TV po kalibracji:

Oddanie kolorów

9a.png

Skala szarości

9a.png

Gamma

10a.png

Kontrast i czerń

8a.png

Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności)

9a.png

Jednorodność obrazu

8a.png

Degradacja obrazu pod kątem

7a.png

Odporność na światło zewn.

9a.png

Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)

8a.png

Obraz 3D:

Crosstalk

7a.png

Wygoda użytkowania

7a.png

Pozostałe elementy:

Smart TV

8a.png

Jakość dźwięku

10a.png

Wykonanie

10a.png

Cena / Jakość

6a.png

Cena: Sony KD-65X9005B Ceneo.pl: od 17499,00


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


[td] [/td][td]

65.jpg[/td][td]

Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.

[/td][td] [/td]

Kliknij tutaj aby zobaczyć całą treść artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru co z tymi zdjęciami?? Testy tego cuda Cię tak pochłonęły. Czekam z niecierpliwością na wyniki. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry;) dzialamy. Wrzuce wrzuce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w Sony Center w Kielcach. Raczej z ciekawości, niż dla zakupów. Popatrzyłem trochę na ten telewizor. Rzucili jakieś demo Sony z meczu Barcy, ze spaceru po rynku z kamerą, itd., itp. No cóż, pewnie Gmeru mnie odsądzi od czci i wiary, ale powiem tak: nie opadłą mi szczęka, nie rzuciło mnie na kolana. Podsumowując: lekki zawód w stosunku do oczekiwań. Dlaczego? Już wyjaśniam. Pan sprzedawca stwierdził, że tv jest skalibrowany, bo ma zachwycać jakością obrazu potencjalnego klienta. Nie mam powodów, żeby mu nie wierzyć. Puszczano demo Sony - to musi być nagrane super. No przecież nie daliby byle czego, żeby reklamować swoje cudo. Tymczasem. Owszem, demo na 55 calach da się oglądać z 1 metra (przypuszczam, że tyle to było, choć nie mierzyłem miarką?) wygląda to bardzo dobrze. Obraz czysty, żadnych rozmyć, żadnych wad, nic złego. Ale, dla mnie, jakość obrazu nie powala tak, jak przy przejściu z SD na HD! Nie widziałem, żeby ten obraz był 2 razy lepszy od HD. Obok, na 905 szło to samo demo. Bardzo, bardzo małe różnice w obrazie na korzyść 4K. Powiem tak, jeśli porównać te dwa wyświetlacze obrazu, to absolutnie 4K nie jest wart tej ceny! Absolutnie! Ciut lepszy obraz, tak - ciut lepszy, ale nie więcej. Różnice dostrzegalne gołym okiem na korzyść 4K naprawdę niewielkie. Spodziewałem się czegoś 2x lepszego, albo chociaż czegoś, co po obejrzeniu obrazu na tym 4K sprawi, że powiem: warto zainwestować w ten tv, albo: nie warto już kupować 905, bo przy 4K wymięka! Otóż tak nie jest! Teraz całkiem poważnie zastanawiam się, czy czekać aż technologia 4K na tyle się upowszechni, że będzie w rozsądnej cenie, czy nie czekać i brać 905? Jednego jestem pewien. Ten tv 4K w porównaniu z 905 to żaden przełom, to mały krok w ewolucji i na pewno, na pewno nie wart tej ceny. Szkoda, bo dla mnie to spory zawód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odsądzi? Żartujesz? :DDDD Super, że są wrażenia bo takie opinie są bardzo ważne! My na razie jeszcze się wstrzymamy. Działamy. Pierwsza partia real foto:

[td]
0eny.jpg
[/td][td]
wuvx.jpg
[/td][td]

an1vc.jpg

[/td][td]
ug7e.jpg
[/td]

[td]

0b9k.jpg

[/td][td]
1gw5t.jpg
[/td]

[td]

rjyq.jpg

[/td][td]
vbge.jpg
[/td]

[td]

yaf9.jpg

[/td][td]
6esa.jpg
[/td]

[td]

m5cz.jpg

[/td][td]
tsfd.jpg
[/td]

Oraz zestawienie z zeszłorocznym modelem A:

zhgl.jpg

bfji.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działamy:

v5ji.jpg

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały test mamy za sobą. Teraz spisujemy na.. wirtualny papier. Ale od razu powiem: jakiegoś hiper szału nie ma ;-). Jest dobrze, może i bardzo dobrze ale jak mówię: nie ma tutaj wielkiego WOW względem zeszłego roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Napiszcie też jakie są różnice w stosunku do serii X9005A.

Pozdr,

Edytowane przez Payti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Działamy z pisaniem. Jest szansa, że może i jutro już wrzucimy. W każdym bądź razie tworzy się :)

Różnice to będą głównie w nowym menu itd. Ale obrazowo to nie ma tutaj mowy o żadnych wielkich zmianach. Ale poczekajmy do testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie też jakie są różnice w stosunku do serii X9005A.

Pozdr,

Witam,

sprawdźcie proszę czy problem z oprogramowaniem 55X9005A jest powielony w nowym modelu. Chodzi

mianowicie o fakt, że telewizor zawiesza się w momencie próby dokonania nagrania na dysk twardy z kanałów paczki TVN (nadawanych w HD - w SD problem nie występuje). Sygnał satelitarny - w telewizorze zainstalowany moduł CI z kartą nc+

To samo dzieje się w przypadku użycia funkcji TV Pause i po zaprogramowaniu nagrywania przy użyciu timera. Telewizor przestaje wtedy reagować na przyciski pilota i trzeba go odłączyć od zasilania, by ponownie działał. Niestety Sony bagatelizuje problem i od kilku tygodni olewa klientów nie reagując na zgłaszany problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Rozumiem, że seria X9005B ma nadal pasywne 3D? Tak z ciekawości wie ktoś jaka będzie cena u nas w PL za model KD-79X9005B ?

Pozdr,

Edytowane przez Payti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktyw! : ) Niestety jak się okaże to zła wiadomość...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wrzucę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal tworzymy. Mam nadzieję, że dzień dzisiejszy będzie dniem ostatnim ; )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gmeru nie wiem czy wiesz ale można na Eutelsat podziwiać testową transmisję 4K z dobrymi parametrami (nagrałem kawałek i 1 minuta zajmuje na dysku 230MB).

Oto parametry transmisji:

Eutelsat Hot Bird 13C (13,0°E)
tp. 121 (10,930 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK)

ID: 4kTV HEVC 50 fps
PID V: 257 (HEVC/UHDTV)
PID A: 258 (AAC)
PID PCR: 257
SID: 1
PID PMT: 256
Provider: Eutelsat
Kodowanie: brak
Jakość obrazu; 3840x2160 (50 fps), 16:9, ok. 29,6 Mbit/s
Jakość dźwięku: 256 kbit/s, stereo, ADTS AAC

A tu link do pełnego newsa: http://satkurier.pl/news/101242/eutelsat-z-kanalem-demo-ultra-hd-w-hevc.html

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czytając trzy częściową recenzję telewizora firmy Sony Bravia KD - 65X9005B na znanym i cenionym portalu fullhd.gr można dowiedzieć się znacznie więcej .

Można również przeczytać , że firma Sony w tym modelu telewizora używa średniej jakości panelu (matrycy) z rodziny VA wyprodukowanej w Chinach tj.

YD4S650LTU01 . Chodzi więc cały czas o sprawy ekonomiczne , księgowy cały czas trzyma rękę , aby za dużo nie wydać . No cóż , firma Sony cały czas

próbuje odbić się "z dołka" finansowego . Ale to oczywiście moje subiektywne zdanie .

Ciekawe jak będzie z topowym telewizorem Sony KD-85X9505B , który w Europie powinien pojawić się w lipcu 2014 r

W USA jest już dostępny topowy telewizor Sony XBR -65X950B z pełnym , bezpośrednim podświetleniem matrycy i również w niedalekim czasie ma się pojawić telewizor Sony XBR-85X950B odpowiednik Sony KD-85X9505B

w Europie . Telewizory z tej serii są bardzo drogie , lecz charakteryzują się niespotykaną jakością wyświetlanego obrazu.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby księgowy trzyma rękę na pulsie, ale wystarczy dotknąć najnowszy produkt z serii X9, popatrzeć na niego, posłuchać jak gra żeby odnieść zgoła inne wrażenie.

Wszyscy zachwycają się krzywusem koreańskim, a według mnie X9 prezentuje sporo wyższy poziom zarówno wykonania jak i samych doznań wizualno-dźwiękowych...czyli to do czego został stworzony.

Kolega, która pracuje w jednym ze sklepów sieciowych mówił mi, że porównywali X9 do krzywusa na oryginalnym materiale 4k (jakiś filmik z neta) i podobno samsung dość mocno rwał obraz...ale nie widziałem, więc nie wiem ile w tym prawdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam podał by mi ktoś dokładne róznice między modelem a i b ( bodobno model a ma wolniejsza matryce 13.5 ms a b 8 ms )

Zastanawiam się nad tym modelem chyba że jest coś jeszcze w 65 calach co zagra podobnie nie musi być UHD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony znajdujące się na krawędzi bankructwa kolejny raz strzela sobie w stopę tym telewizorem. Trzeba przyznać szczerze ,że wykończenie i stylizacja tych nowych telewizorów jest na najwyższym poziomie no ale ten kształt klina to naprawdę trzeba na głowę upadnąć aby coś takiego zaproponować. Wiekszość wiesza telewizory na ścianie bo to praktyczne i mało miejsca zajmuje oraz się dobrze prezentuje . A tu proszę taka trumna w kształcie klina jak to ma na ścianie wyglądać. Ja bym go chętnie kupił ale nie w wersji takiego klinowego klamota. Poza tym nie wiem co to za polityka ,że w większości telewizorów tej firmy największy ekran to tylko 55 cali podczas gdy dużo osób szuka w granicach 60 do 65 cali. Jak pojawi się jakiś ich fajny telewizor to góra tylko do 55 cali jakby o 65 calach nigdy nie słyszeli. Ja wiem ,że powiecie to dla lepszej jakości dźwięku a ja odpowiem bzdura i tak dla lepszej jakości korzysta się z zewnętrznego nagłośnienia i nic takiego klamota klinowego nie usprawiedliwia. Popatrzcie tez na stylizacje odtwarzaczy BD Sony toż to koszmar w kształcie czarnej trumny ani to piękne ani to praktyczne. W Sony ktoś się powiem niegrzecznie zamienił z pupa na rozum i to jest tego efektem. W sumie Sony poprzez taka polityke jest na najlepszej drodze do znikniecia z tego segmentu rynku. Powiem ,ze bardzo chciałem kupic telewizor Sony ale polityka stylistyczna firmy skutecznie mnie od nich odgoniła a szkoda .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Sony od lipca wprowadza nowy model 4K w trzech wersjach 49, 55 i 65 cali z serii X8500B (link do strony http://www.sony.pl/electronics/telewizory/x8500b-series). Telewizor ma normalny płaski kształt i jest węższy od modelu X9000B bo nie ma głośników umieszczonych po bokach ekranu. Do tego cena od 7,5 tys. Czekam na test tego modelu i na pewno kupię jeżeli ocena będzie dobra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny jest, minimalistyczny design tylko trzeba czekać na jakiś konkretny test w/w tv. Na avsforum nieciekawe opinie, głównie odnośnie cloudingu ale może i zapewne w zależności od rozmiaru może różne matryce. 55" powinno być za około 9 tys, 4K, hmm kolejny po 55HU7500, płaski model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum Jestem na kupnie modelu sony 55X8500B z pasywnym 3d tylko pytanie jest takie, czy ten telewizor odtwarza 3d w 1080p dla każdego oka czy tak jak w zeszłorocznym modelu xbr-55x900a tnie rozdzielczośc do 540p jagby ktoś coś wiedział to prosił bym o informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...