Skocz do zawartości
mulec

TV na scianie z kamienia - kwestia oswietlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam

Zabieram sie za remont domu, m.in. za "pokój kinowy".

TV bedzie wisiał na scianie (docelowo będzie to Panasonic z serii ST50). Bedzie on obudowany kamieniem elewacyjnym. Nie na całej ścianie, jedynie na szerokosci jakies 2,5m od podłogi do sufitu. Elektrycy wlasnie robia instalacje i kuja sciane pod korytko ktorym pojda kable.

Chciałbym sie Was poradzić w kwestii ośietlenia. Na suficie centralnie na środku będzie lampa typu plafon z 5-cioma punktami oswietlenia.

Planowałem tez nad telewizorem na suficie zrobic kawałek "podwieszanego sufitu", taki pasek długości 2,5m i tam zamontować 3 lampki.

opcja taka 7552_P1020084.JPG

Pytanie brzmi - czy da sie przy takim oświetleniu oglądać tv ? Wiele osob oglądając zdjęcia w necie tak własnie ma. Nie widziłem tego na żywo dlatego chciałbym sie upewnic ze światło nie bedzie się odbijało w telewizorze.

Jest tez druga opcja - zamontowanie na suficie 2-óch regulowanych lampek których światło padałoby na kamień.

opcja taka Salon-z-kamienia1.jpg

Która opcja lepsza (pomijając kwestię wizualną) ?

Edytowane przez mulec
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ktora lepsza, to kwestia osobistych preferencji.

Musisz zwrocic uwage na jeden, glowny aspekt - aby nie dopusic do powstawania refleksow swietlnych na powierzchni telewizora ( glownie z plafona)

Wydaje sie to byc oczywista rzecza, pomimo tego podkreslam to, bo wydaje mi sie, ze w opcji 1 mozesz tez miec z tym klopot, chyba ze TV bedzie w znacznej odleglosci od sciany

Zdjecie drugie wyraznie pokazuje ze swiatlo lampki umiejscowionej nad telewizorem skierowane jest nizej niz pozostalych, aby uniknac oswietlenia matrycy. Obawiam sie ze taka kontrola ogniskowania swiatla bedzie niemozliwa jesli skopiujesz rozwiazanie ze zdjecia 1.

A moze warto rozwazyc oswitlenie powierzchni sciany z innych kierunkow.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie chodzi mi o to o czym piszesz. Oswietlenie z opcji 1 wyglada fajnie, ale tego wlasnie sie obaziwlem, ze moze dojsc do refleksów świetlnych na matrycy tv. Telewizor bedzie oddalony od sciany o ok.10-15cm (jesli znajde taki wieszak) wiec czy tak czy tak lampki będa prawie nad telewizorem :(

Tak więc pozostaje opcja druga z lampkami z regulacja i zogniskowanie światła na gornej czesci kamienia.

btw... czy kamien na scianie telewizora jeszcze sie praktykuje, czy raczej trąci to "odpustem" ? Wiem, ze o gustach sie nie dyskutyje, ale cały czas sie waham czy dobrze robie :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niekonicznie na matrycy, mozesz miec tez refleksy na ramce.

No trzeba poprobowac.

Ja osobiscie nei lubie zrodel swiatla w okolicach telewizora. Mam Ambilighta w sypialni i stosuje wylacznie go kiedy TV jest wylaczony jako lampke przy ktorej mozna zasnac, albo kolorowe "dopalenie" wizualizacji muzyki.

Rozumiem, ze w Twoim przypadku swiatlo potrzebne jest aby kamien wygladal ladnie. Jak masz juz ten kamien na scianie to moze potestuj, katy oswietlenia i rozne zrodla swiatla, przy ktorych wyglada tak jak Ci sie podoba. Swiatlo nie musi byc przeciez z gory

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nic nie mam :)

dopiero elektrycy zaczynaja działac, dlatego tez musze wiedziec gdzie maja polozyc kable zebym potem nie kuł ścian ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam wlasnie sciane z kamienia i oswietlenie rzucone na sciane z korytka w suficie telewizor odstaje od sciany okolo 15cm,oczywiscie barwa swiatla to 2700K.czyli rzuca zolta poswiate na kamien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

zawieś tv na wieszaku regulowanym i lekko go pochyl-na pewno ci się światło nie odbije od matrycy jak oświetlenie zostanie zamontowane bezpośrednio nad tv

Edytowane przez AR-kadius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawieś tv na wieszaku regulowanym i lekko go pochyl-na pewno ci się światło nie odbije od matrycy jak oświetlenie zostanie zamontowane bezpośrednio nad tv

tez biora pod uwage taka mozliwosc ;)

mozesz polecic jakis konkretny wieszak tak zebym mogl powiesic 55-60 cali od Panasonica z serii St50 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wieszaków musisz pogrzebać sam i znaleźć to co ci najlepiej będzie odpowiadało

ale masz tu z pochyłem wręcz za śmieszną kasę http://www.eltrox.pl...lcd-p-3678.html

bardziej myslalem o czyms takim http://www.eltrox.pl/uchwyt-tv-lcd-led-3263-obrotowy-ruchomy-p-5124.html pytanie tylko na ile on jest masywny, i czy taki wieszak jest wogole praktyczny ? Tv pasuje mi miec oddalony od sciany o jakies 12cm, tak zeby nie kolidowało to z kamieniem a i żebym mogl swobodnie dostac sie do kabli z tylu w razie potrzeby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam wlasnie sciane z kamienia i oswietlenie rzucone na sciane z korytka w suficie telewizor odstaje od sciany okolo 15cm,oczywiscie barwa swiatla to 2700K.czyli rzuca zolta poswiate na kamien.

mozesz wrzucic jakas fotke jak to wyglada ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tym wieszaku co wrzuciłem będzie już oddalony jakieś min 10cm od ściany,a czy tak,czy tak to będziesz musiał w miejscu mocowania do ściany wyrównać ją bo do samych kamieni będzie ciężko zamocować tak więc zastosuj dystanse między ścianę,a wieszak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tym wieszaku co wrzuciłem będzie już oddalony jakieś min 10cm od ściany,a czy tak,czy tak to będziesz musiał w miejscu mocowania do ściany wyrównać ją bo do samych kamieni będzie ciężko zamocować tak więc zastosuj dystanse między ścianę,a wieszak

wieszak nie bedzie przymocowany do kamienia tylko do sciany, a potem ladnie dookola obudowany kamieniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zastosowaniu wieszaka, który odsunie tv od ściany o 10-12 cm najlepiej oświetlenie ściany wyprowadzić właśnie zza telewizora. Ścianę można w ten sposób doświetlić w każdym z kierunków. Światło nie będzie bezpośrednio padać na matrycę a jednocześnie poprawi kontrast obrazu ( można zastosować regulację, ściemniacz, różną kolorystykę). Rozwiązanie to preferuje oświetlenie led.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
ro' timestamp='1341585298' post='280315']

Przy zastosowaniu wieszaka, który odsunie tv od ściany o 10-12 cm najlepiej oświetlenie ściany wyprowadzić właśnie zza telewizora. Ścianę można w ten sposób doświetlić w każdym z kierunków. Światło nie będzie bezpośrednio padać na matrycę a jednocześnie poprawi kontrast obrazu ( można zastosować regulację, ściemniacz, różną kolorystykę). Rozwiązanie to preferuje oświetlenie led.

mozesz podac jakis konkretny przyklad poparty zdjeciem ?

czyli w takim przypadku moge zastosowac oswietlenie w formie podwieszanego sufitu (opcja 1 w pierwszym poscie) bez obaw o refleksy swietlne na matrycy/ramce ?

Edytowane przez mulec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zrob sobie kurtyne na regipsie wypuszczona okolo 30-40 cm i w niej umiesc oswietlenie,ja u siebie mam cos podobnego jak na tym zdjeciu

p3023644.jpg

Edytowane przez macek.g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

dzieki za fotke ;) super to wyglada, niestety musialbym zrezygnowac z tej półki na dole, bo moich glosnikow nie da sie powiesic na scianie

btw... na jakiej wysokosci najlepiej powiesic TV ? bo na powyższej fotce to chyba troche za wysoko, planuje srodek telewizora powiesić na wysokosci wzroku siedzac na kanapie, czy bedzie dobrze ?

Edytowane przez mulec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkleilem tylko z wzgledu na podswietlenie,u siebie mam polke na dole,a glosniki stoja po bokach scianki,telewizor mam znacznie nizej,srodek na wprost oczu siedzac na sofie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkleilem tylko z wzgledu na podswietlenie,u siebie mam polke na dole,a glosniki stoja po bokach scianki,telewizor mam znacznie nizej,srodek na wprost oczu siedzac na sofie.

jesli mozesz to wklej prosze fotke jak to wyglada u Ciebie, bede wdzieczny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna sprawa, jakie korytko wmurowac w sciane, tak zebym swobodnie mogł dokładać/wyciągać kable ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korytka między czym? Jeśli chodzi o oświetlenie to też proponuje zrobić jakąś małą zabudowę (jak na zdjęciu macek.g) przy suficie, oraz wrzucić tam oświetlenie liniowe. Niezależnie jakie oświetlenie wybierzesz, dobrze by było aby współpracowało z ściemniaczem umożliwiając płynną regulację jego natężenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korytka między czym?

chodzi mi o korytko w scianie ktorym beda szly kable do tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, myślę,że dobry pomysł jest zamocować telewizor na uchwycie regulowanym i dać dobrze rozproszone światło zza telewizora w "każdą" stronę. Zadbaj też żeby było to kolorowe światło (będzie bardziej nastrojowo - a i tak zawsze białe jest w opcji). Co do wysokości to lepiej na wysokości wzroku osoby siedzącej, żeby wzroku nie męczyć i będzie dobrze funkcjonować pochył uchwytu z osobą leżącą.

A tak prywatnie to ja jestem zwolennikiem ciemnej ściany za telewizorem - lepiej się ogląda. Szkoda, że półki nie będzie - jak pisałeś głośniki (na pewno nie da się ich powiesić?) - bo taka półeczka to może być źródło światła zapalanego - małe świeczki itd ;)

Pytałeś też o to jaki uchwyt dobrać do tego telewizora i do powieszenia na ścianie to ja może zaproponuję ten uchwyt tv 60" z pełną regulacją - będziesz mógł go też wyciągnąć do przodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję taki wieszak. Doskonale się sprawdza i solidnie wygląda. Występuje w Saturnie też pod inną firmą.

http://www.alternate.pl/html/product/Hama/Next_Plasma-LCD_Wall_Bracket,_VESA_400x300,_can_be_tilted/665860/?

Korytko najlepiej wybrać z tych dostępnych.Ostatnio nawlekałem przewody do korytka prostokątnego około 8 x 4 cm.Weszły 4 HDMI, antenowy , zasilający ,sieciowy i jeszcze chyba coś.

Według mnie środek telewizora powinien być na wysokości oczu dla osoby siedzącej na kanapie. Wtedy nie trzeba podnosić głowy i kark nie boli.

Do oglądania filmów preferuję światło tylne górne. Jeżeli będzie za nisko lampa zacznie odbijać się w TV. Można to wyeliminować przez pochylenie telewizora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dodam coś od siebie, jako że mam TV na ścianie już od dawna.

Koryto na kable wkuj normalnie w mur, przecinak i młot, lub młot udarowy tak głęboko żeby było jeszcze miejsce na tynk lub gładź.

Jeżeli masz kilka urządzeń podłączonych do TV to najmniejsze koryto jakie będzie dobre to 60x40 mm. Ja takie mam i miejsca niestety mało, z dołożeniem kabla bieda.

Wloty zrób na takich wysokościach żeby nie było ich widać z miejsca gdzie się siedzi zwykle. Ja mam wkute po prawej stronie, tam gdzie są podpięcia w TV, bo raz że na środku możesz jakiś uchwyt np pod głośnik centralny montować, a dwa rób jak najkrótsza droga, nie nadłożysz kabli łączących te sprzęty.

A jeśli chodzi o oświetlenie, to ja miałem też podobny kamień, to użyłem taśmę ledową i przykleiłem ją na tyle telewizora na dole i na górze, skierowana równolegle do ściany, było jej w sumie prawie dwa metry, i ładnie oświetliła kamień. Także nie musi być cała szerokość ściany oświetlona żeby efekt był fajny.

Jakby co może gdzieś mam na komputerze zdjęcie, jak to miałem zrobione to daj znać to bym przesłał jak to wyglądało. Obecnie już gdzie indziej mieszkam i z kamienia zrezygnowałem, wygipsowane na gładko i też jest ładnie. Wszystko się nudzi z czasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...